Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 89

Θέμα: ΞΑΝΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ! Πάλι περι κεραιών τα ίδια! Ειναι ΤΡΕΛΛΟΙ!

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν περιμένω αυτό να συμβεί σύντομα
    Αλήθεια? Γιατί είναι ΗΔΗ έτοιμη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια? Γιατί είναι ΗΔΗ έτοιμη!
    "γγ) έχει υποβληθεί δήλωση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κεραιοσυστήματος, με ενημέρωση του ΣΗΛΥΑ. Με απόφαση του Υπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης, ύστερα από εισήγηση της ΕΕΑΕ και της ΕΕΤΤ, καθορίζεται η διαδικασία υποβολής, η μορφή και το περιεχόμενο της ανωτέρω δήλωσης, καθώς και κάθε άλλο σχετικό ειδικότερο, τεχνικό ή/και λεπτομερειακό θέμα. "
    Σιγά μην εισηγηθούν η ΕΕΑΕ και η ΕΕΤΤ σύντομα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψηφίστηκε τελικά το αναπτυξιακό πολυνομοσχέδιο την προηγούμενη εβδομάδα (24-10-2019) το οποίο περιέχει μέσα και το νόμο περί αδειοδότησης και ελέγχου κατασκευών κεραιών στην ξηρά.
    Δεν άλλαξε τίποτα από το αρχικό κείμενο που είχε τεθεί σε διαβούλευση και μάλιστα 2 φορές, μία φορά από κάθε κυβέρνηση. Περιμένουμε πλέον να εκδοθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως ώστε να αρχίσει να ισχύει ο νόμος.
    https://www.aftodioikisi.gr/ipourgei...mosio-ota-pdf/
    Όμως, όπως αναφέρει το σχέδιο νόμου στο έγγραφο pdf που δίνει η πάνω ιστοσελίδα εδώ:
    https://www.hellenicparliament.gr/Us...F%CF%85%20.pdf
    παραμένει σε ισχύ ένα «παραθυράκι» του νόμου 53571/3839/2000 https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...3839-2000.html που ίσως μπορεί να μας γλυτώσει από σύνταξη και κατάθεση μελετών ραδιοεκπομπών στο ΣΗΛΥΑ για τις ραδιοερασιτεχνικές κεραίες, και αυτό βέβαια το λέω με κάθε επιφύλαξη.
    Συγκεκριμένα, στο άρθρο 35 (Έλεγχοι ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας) παράγραφος 4 (σελίδα 48 στο παραπάνω pdf του πολυνομοσχεδίου) αναφέρει το εξής:
    Δεν απαιτείται η σύνταξη και η υποβολή μελέτης ραδιοεκπομπών για τους σταθμούς των οποίων η συνολική ενεργός ακτινοβολούμενη ισχύς όλων των καναλιών δεν υπερβαίνει τα εκατό (100) W (164 Weirp) για τις ζώνες συχνοτήτων πάνω από τριάντα (30) MHz, καθώς και το ένα (1) kW για τις ζώνες συχνοτήτων κάτω από τριάντα (30) MHz, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρ. 6 του άρθρου 6 της ως άνω υπ'αριθμ. 53571/3839/01.09.2000 απόφαση.
    Αλλά όμως παραμένει το μεγάλο αγκάθι περί κανονισμού πολυκατοικιών και συνιδιοκτησίας.

    Edit: Αν δεν μας απαλλάξουν από την υποβολή μελέτης ραδιοεκπομπών, έρχεται μετά η επόμενη παράγραφος (5) και μας ρίχνει την ταφόπλακα καθώς θα πρέπει να πληρώνουμε κάθε χρόνο χαράτσι 220οŸ‚ για κάθε κατασκευή κεραίας!
    Για τους σκοπούς της παρούσας, οι κάτοχοι κατασκευών κεραιών που έχουν υποχρέωση αδειοδότησης προκαταβάλλουν στην ΕΕΑΕ ετήσιο τέλος ύψους διακοσίων είκοσι (220,00) ευρώ για κάθε κατασκευή κεραίας για τον έλεγχο ως προς την τήρηση των ορίων έκθεσης του κοινού σε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.
    Έγραφα πριν για το 220 και κάποιοι ρωτούσαν που το έχω δει! Δεν πειράζει... Οταν θα τους έρχεται αυτόματα ΚΑΙ Η ΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ μετά την υποβολή στο ΣΗΛΥΑ θα με θυμηθούν!

    Να δω και ΤΙ χαρακτηριστικά θα υποβάλουν για κεραίες μη "τυποποιημένες" από "έγκριτους" κατασκευαστές! Ή για ιδιοκατασκευής τους, ή εν τέλει για κεραίες "ερευνητικές" δικής τους επιννόησης που ΔΕΝ υπάρχουν ως "αναγνωρίσημο" είδος σε βιβλιογραφία!
    Αυτόειδικά είναι ΕΝΤΟΣ των ρ/ε δυνατοτήτων και τυπικά ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή η "έρευνα" είναι που οι ρ/ε ήταν δεξαμενή νέων ειδών στα RF!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Απ' ότι φαίνεται απλά θα δηλώνουμε τους ιστούς με τα κεραιοσυστήματα και τίποτα περισσότερο, ότι δηλαδή γίνεται για τους επαγγελματικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς όπως αναφέρει στο έγγραφο pdf εδώ: https://spectrum.eett.gr/eSpectrum/r...claration.seam
    Το ετήσιο τέλος θα το πληρώνουν οι αδειοδοτημένοι επαγγελματικοί ραδιοσταθμοί, δηλαδή τα ραδιόφωνα και γενικά όσοι θα υποχρεούνται να συντάξουν και να υποβάλουν μελέτες ραδιοεκπομπών, πράγματα από τα οποία εξαιρούνται οι ραδιοερασιτέχνες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 01-11-19 στις 18:11

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Οι ραδιοερασιτεχνες που εχουν αδεια και μονο φορητο vhf, uhf με ενσωματωμενη την μικρη κεραια θα πληρωνουν και αυτοι 220 ε τον χρονο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studio52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ραδιοερασιτεχνες που εχουν αδεια και μονο φορητο vhf, uhf με ενσωματωμενη την μικρη κεραια θα πληρωνουν και αυτοι 220 ε τον χρονο ?
    Όχι. Κανένας ραδιοερασιτέχνης δεν θα πληρώνει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.503

    Προεπιλογή

    Έριξα κι εγώ μια ματιά στο νόμο.
    Δλδ, στη μονοκατοικία μου, που μου ανήκει, είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω τις κεραίες μου και να αναρτήσω σε κάθε κεραία ένα ταμπελάκι με τα στοιχεία μου και τον αριθμό δήλωσης που θα λάβω.
    Τώρα, με την windom που βγαίνει από τα όρια του οικοπέδου μου και καταλήγει σε διπλανά παρατημένα οικόπεδα που δεν έχουν κτήρια εντός τους, τι κάνω; Δεν υπάρχει αναφορά σε κάτι τέτοιο, απ όσο είδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρουμε ακόμη αν θα παίρνουμε αριθμούς για κάθε ιστό ή κεραιοσύστημα. Περιμένουμε να δημιουργηθεί η κατηγορία για τους ρ/ε στο ΣΗΛΥΑ που θα δηλώνουμε τις κεραίες. Πάντως συνεχίζει να ισχύει η παράγραφος 3 του άρθρου 20 του ΦΕΚ1969/02.09.2011 (ΥΑ 38200/1136). https://www.e-nomothesia.gr/kat-epik...1136-2011.html
    Κάθε κάτοχος κατασκευής κεραίας της ραδιοερασιτεχνικής υπηρεσίας υποχρεούται να έχει διαρκώς αναρτημένη κοντά στη βάση της ευανάγνωστη ανεξίτηλη πινακίδα, στην οποία θα αναγράφονται τα στοιχεία του κατόχου συμπεριλαμβανομένου και του διακριτικού κλήσης του.
    Τώρα, σχετικά με τα διπλανά οικόπεδα που λες, δεν ξέρω.
    Ίσως να πρέπει να ενημερώσεις τους ιδιοκτήτες και να πάρεις έγγραφη άδεια ότι σου επιτρέπουν να εγκαταστήσεις κεραίες εντός των οικοπέδων τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 01-11-19 στις 21:38

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή Παρουσίαση των διατάξεων του άρθρου 29 του νέου Νόμου 4635

    Την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου, στις 6:00 μ.μ. στα Εντευκτήρια της Ε.Ε.Ρ. οι συνάδελφοι Μάξιμος Σαράφης και Αικατερίνη Κελέση θα παρουσιάσουν τις διατάξεις του άρθρου 29 του νέου Νόμου 4635, που αφορά μεταξύ άλλων τις ραδιοερασιτεχνικές κεραίες, για να διευκρινιστεί κάθε απορία σχετικά με τα καθοριζόμενα στον νόμο και οι απαιτούμενες διαδικασίες.





    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dragonborn : 03-11-19 στις 15:07


  10. #70
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ να αναρτήσετε ενημέρωση, αφού πραγματοποιηθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-19, 10:28
  2. Oι anonymous ξαναχτυπησαν
    By aris285 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 13:43
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 15:43
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-10, 12:16
  5. Βοηθεια ξανα
    By nodaskoyrtis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-07, 19:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας