Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Vintage ελληνικό ηχοασύστημα ΗΒΚ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Vintage ελληνικό ηχοασύστημα ΗΒΚ

    Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα βρήκα σε κάποια παλιά αποθήκη έναν παλιό ενισχυτή και ένα αντίστοιχο equalizer άγνωστης σε μένα μάρκας. Επίσης, πρόσφατα επισκέφτηκα την east electronics στην Αθήνα για να επισκευάσω κάποιον ενισχυτή μου και τα έδειξα στον κο Πετρόπουλο. Ενημερώθηκα ότι πρόκειται για παλιά ελληνικά συστήματα της εταιρείας HBK τα οποία, όπως φαίνεται, πρέπει να έχουν συναρμολογηθεί από την ίδια την εταιρεία και όχι ως kit από κάποιον τρίτο. Αποφάσισα να τα δώσω σε μία συμβολική τιμή των 100 ευρώ ενώ ο κος Πετρόπουλος προσφέρθηκε να τα συντηρήσει εάν τα πάρει κάποιος με επίσης συμβολική τιμή για "ιστορικούς" λόγους.
    Παραθέτω φωτογραφία τους. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει μήνυμα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Μιλάμε για την Hobby Kit αν όχι η καλύτερη, μια από τις καλύτερες στον τομέα των κιτ. Όποιος έπιανε στα χέρια του πλακέτα ( pcb ) δικιά τους όλες οι άλλες του φαινόταν....

    Έγχρωμες με πολύ καλό εγχειρίδιο συναρμολόγησης και ποτέ μα ποτέ και εγώ και φίλοι μου δεν αντιμετωπίσαμε το γνωστό σε πολλά άλλα κιτ δε δουλεύει
    Σας παραθέτω δυο πλακέτες να πάρετε μια ιδέα....

    Δυστυχώς που έκλεισε, λειτούργησε στις αρχές του 80`

    1.jpg

    2.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή



    κατ αρχας γιατι αγγελια στις παρουσιασεις ολοκληρωμενων κατασκευων κι οχι στις αγγελιες?

    δευτερο...

    ...πωλειται συλλεκτικος ανεμιστηρας γνησιος απο κινα στο συμβολικο ποσο των 1000 ευρω. Θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας
    Sorry για την ειρωνια αλλα δεν προκειται για συλλεκτικο κομματι, ποσο μαλλον που να δωσει καποιος 100 ευρω για να το παρει. Αν για συναισθηματικους λογους ο Πετροπουλος σου προσφερε καποιο συμβολικο ποσο (10-20 ευρω θεωρω) απλα δωστο γιατι κανεις δε θα δωσει παραπανω η αν σ αρεσει κρατα το.
    Στη μονη περιπτωση που καποιος το θελει ειναι αν του θυμιζει πως καποτε το φτιαξε, αλλα θα το παιρνε σε πραγματικα συμβολικο ποσο


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για την Hobby Kit αν όχι η καλύτερη, μια από τις καλύτερες στον τομέα των κιτ. Όποιος έπιανε στα χέρια του πλακέτα ( pcb ) δικιά τους όλες οι άλλες του φαινόταν....

    Έγχρωμες με πολύ καλό εγχειρίδιο συναρμολόγησης και ποτέ μα ποτέ και εγώ και φίλοι μου δεν αντιμετωπίσαμε το γνωστό σε πολλά άλλα κιτ δε δουλεύει
    Σας παραθέτω δυο πλακέτες να πάρετε μια ιδέα....

    Δυστυχώς που έκλεισε, λειτούργησε στις αρχές του 80`
    ηταν αυτη στη Μαρνης?
    Αν ναι οτι ειχα παρει κι ειχα φτιαξει ηταν πολυ ποιοτικο σε αντιθεση με τα ελεηνα smart kit (ειχα ενα τροφοδοτικο, ενα ραδιοφωνικο δεκτη, δυο φωτορυθμικα, και ενα ακομη ...δε θυμαμαι τι... πομπουδακι ισως? δε θυμαμαι...)

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-09-19 στις 20:36

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων


    κατ αρχας γιατι αγγελια στις παρουσιασεις ολοκληρωμενων κατασκευων κι οχι στις αγγελιες?

    δευτερο...

    ...πωλειται συλλεκτικος ανεμιστηρας γνησιος απο κινα στο συμβολικο ποσο των 1000 ευρω. Θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας
    Sorry για την ειρωνια αλλα δεν προκειται για συλλεκτικο κομματι, ποσο μαλλον που να δωσει καποιος 100 ευρω για να το παρει. Αν για συναισθηματικους λογους ο Πετροπουλος σου προσφερε καποιο συμβολικο ποσο (10-20 ευρω θεωρω) απλα δωστο γιατι κανεις δε θα δωσει παραπανω η αν σ αρεσει κρατα το.
    Στη μονη περιπτωση που καποιος το θελει ειναι αν του θυμιζει πως καποτε το φτιαξε, αλλα θα το παιρνε σε πραγματικα συμβολικο ποσο




    ηταν αυτη στη Μαρνης?
    Αν ναι οτι ειχα παρει κι ειχα φτιαξει ηταν πολυ ποιοτικο σε αντιθεση με τα ελεηνα smart kit (ειχα ενα τροφοδοτικο, ενα ραδιοφωνικο δεκτη, δυο φωτορυθμικα, και ενα ακομη ...δε θυμαμαι τι... πομπουδακι ισως? δε θυμαμαι...)
    Άρα πα` ότι φαίνεται τα `χεις και συ τα χρονάκια σου.
    Η τιμή για τον ανεμιστήρα είναι με ΦΠΑ;

    3.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα πα` ότι φαίνεται τα `χεις και συ τα χρονάκια σου.
    Ειπα πως δε τα χω? Το 1974 διπλα στο nickname λες να ειναι ο τυχερος μου αριθμος?

    υπ οψη οτι εφτιαχνα κιτ και κατασκευες απ το γυμνασιο (τοτε τα ηλεκτρονικα ηταν χομπυ σε ανθιση)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑΙ, ΑΥΤΟΟΟΟ Μαρνης 36, ηταν στον οροφο αν θυμαμαι καλα
    Ειχαν προσφορες για μαθητες σε ολοκληρωμενα κιτ που τα παιρνες κομπλε με το σασι, τα οργανα, το μετασχηματιστη, τα καλωδια κτλ κτλ κτλ... ολα ετσι τα χα παρει απο κει (τωρα νομιζω ειχα παρει κι ενα pll με πηνια toko η ηταν exciter με vco? ...δε θυμαμαι... αυτο που θυμαμαι ηταν πως μου δουλεψε με τη μια και του καψα τοσες φορες τα τρανζιστορ στην προσπαθεια να οδηγησω την 829b μεχρι που απ τις αλλαγες η πλακετα εγινε σαν πανι )

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Όχι, σε κατάστημα ήταν, τουλάχιστον σε κατάστημα πήγαινα εγώ. Αν δεν μ` έχει επηρεάσει το Alzheimer, γιατί είμαι και μεγαλύτερος, στον ημιώροφο απέναντί από κει που είναι τώρα η smart kit ήταν η Τεχνική Εκλογή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, σε κατάστημα ήταν, τουλάχιστον σε κατάστημα πήγαινα εγώ. Αν δεν μ` έχει επηρεάσει το Alzheimer, γιατί είμαι και μεγαλύτερος, στον ημιώροφο απέναντί από κει που είναι τώρα η smart kit ήταν η Τεχνική Εκλογή.

    Α ναι (μαλλον εγω εχω το αλτσχαιμερ ) στην ΤΕ πηγαινα για τις πλακετες των κατασκευων τους -οι μισες κατασκευες τους δε βγαιναν ...η μπορει εγω να κανα λαθη, ποιος ξερει? αλλα οσες βγαιναν ηταν σουπερ- κι επειδη ηταν στη γυρω περιοχη το μπερδεψα

    btw για ιστορικους λογους θα ξαναφτιαχνα εκεινο το μικτη τους (ηταν η πρωτη μου σοβαρη κατασκευη και τον ειχα ερωτευτει... χωρια που στα παρτακια τον εδειχνα ολο υπερυφανια και επρηζα τους παντες για το κατορθωμα μου χαχαχα )

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Vintage είναι μόνο τα κουτιά τους μιας και τα κυκλώματα εσωτερικά υπάρχουν ακόμη και σήμερα σε πολλές κατασκευές και λειτουργούν άψογα όπως επίσης και τα Vu meter αλλά και ο προενισχυτής που είναι είναι μέσα στον ενισχυτή.To εκουαλάιζερ είναι λίγο σπάνιο να το βρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Τι μου θύμησες με την 829Β (VHF) πανάκριβη, συγκριτικά το αναφέρω καμιά σχέση βεβαία η μία λάμπα με την άλλη, αλλά είχε σα να αγόραζες 10 EL504 και δεν ξέρω αν υπάρχει και στο εμπόριο τώρα.

    [COLOR=inherit !important]


    [/COLOR]

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μου θύμησες με την 829Β (VHF) πανάκριβη, συγκριτικά το αναφέρω καμιά σχέση βεβαία η μία λάμπα με την άλλη, αλλά είχε σα να αγόραζες 10 EL504 και δεν ξέρω αν υπάρχει και στο εμπόριο τώρα.

    [COLOR=inherit !important]


    [/COLOR]
    el505 δεν εφτιαξα ποτε, αφου σε μικρη ηλικεια ειχα ξεκινησει με ενα σχεδιο με 5 σταδια!!! (εκεινο του pop με το λαθος στην τροφοδοσια της 6ΑΚ5... τελικα την 6AK5 δεν καταλαβα πως να την κανω να λειτουργησει και εβαλα κανονικες βαρικαπ στην 6c4 οπως μου ειχαν πει και ειχαν κανει οι περισσοτεροι που το φτιαξαν, και τελικα με τη βοηθεια του Βαλτερ στον Πειραια διορθωθηκαν τα λαθη με τις αντιστασεις και λειτουργησε καλα)
    η 829 ηταν αυτη που με παιδεψε παρα πολυ λογο pp
    Φυσικα και υπαρχει και βγαινει κανονικοτατα αφου θεωρειται απ τις καλες hi fi λυχνιες (αν και στην παραγωγη θα βρεις μονο την κινεζικη εκδοση FU29 η οποια βεβαια μια χαρα ειναι και δεν υστερει σε κατι)
    Η δε 832 (το μικρο της αδερφακι) εχει γινει ψιλομοδα να χρησιμοποιειται για ενιοσχυτες ακουστικων!!!! (και η 829 εχει χρησιμοποιηθει σε αρκετες υλοποιησεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 13-09-19 στις 08:52

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-09-19)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. -Aνταλλαγή διαφόρωω συσκευών vintage.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum [Πωλούνται] Διάφορα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 19:52
  2. Wega vintage radio amplifier
    By andrewsweet4 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 17:12
  3. Vintage Πολύμετρο
    By mushaba in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 22:37
  4. Vintage EPROM
    By dinos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-11, 19:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is εκτός λειτουργίας
  • HTML: εκτός λειτουργίας