Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: DRO ράβδος με μέγάλο μήκος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή DRO ράβδος με μέγάλο μήκος

    Πρόσφατα ολοκήρωσα την κατασκευή του DRO για το τορνάκι μου. Ιδιαίτερα χρήσιμο όταν κόβω σπειρώματα. Οι ράβδοι μου είναι με μαγνητική ταινία και το AS5311. Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω μια ράβδο με μεγαλήτερο μήκος και ποιο οικονομική επειδή η μαγνητική ταινία είναι αρκετά ακριβή.
    ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ! με encoder και ιμάντα. Για το πείραμα εφτιαξα πρόχειρο μηχανικό μέρος με μήκος περίπου 1 μέτρο.
    το αποτέλεσμα είναι 100% ικανοποιητικό και το μήκος όσο θέλω μια και εξαρτάται από το μήκος του ιμάντα , ο οποίος πωλείται με το μέτρο.
    Δείτε εδω το σχετικό βίντεο για την ράβδο , Το ηλεκτρονικό μέρος το έχω ανεβάσει στο hackster.io με όλο τον κώδικα , τις πλακέτες κτλ

    Δείτε το τρίτο μέρος , για περισσότερες κατασκ/κες πληροφορίες δείτε τα μέρη 1 και 2

    11 Not allowed! Not allowed!

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ironda19 (24-09-19), kioan (24-09-19), makocer (25-09-19)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Στο 1.5m αυτη η κατασκευη εχει γυρω στο 0.1-0.2mm backlash αλλα ειναι super πατεντα απο θεμα κοστους.
    Για μεγαλυτερη ακριβεια μπορεις να βαλεις ιμαντα πολυουρεθανης gt2 με ατσαλοσυρματα πλατους >=12mm παμφτηνος ειναι.
    Για χοντροδουλειες > 1m ειναι τσαμπα πραμα.
    Για κατω απο 1m τα κινεζικα linear scales εχουνε σχεδον οσο ο rotary encoder οποτε δε συμφερει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 24-09-19 στις 23:37

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Για ράβδο πάνω από 700mm . Στο δικό μου τορνακι έχω βάλει μαγνητικές ταινίες 2mm pole. Στο μετρό το κόστος εκτοξεύεται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    https://banggood.com/23-Axis-Grating...p-1340326.html Με κουπονι εχει -15% Ποιο καλο και φτηνο απο μαγνητικη ταινια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Ναι είναι πολύ καλές λύσεις για όσους είναι επαγγελματίες.
    Ο σύνδεσμος που έδωσες είναι χρήσιμος για όσους δεν το έχουν με τα ηλεκτρονικά και θέλεουν μια έτοιμη λύση.
    Αν ήμουν κατά κύριο επάγγελμα μηχανουργός θα αγόραζα την έτοιμη εμπορική λύση . Τη βάζω και τελειώνω. Αμεσα αποτελέσματα και παράγω χρήμα.
    Για την δικιά μου περίπτωση που είναι hobby δεν έχει τόση σημασία. έκανα τις δοκιμές μου Πέρασε ευχάριστα η ώρα . Εβγαλα ένα καλό αποτέλεσμα και το χρησιμοποιώ.
    Αν αποτύγχανε η προσπάθεια τότε θα ίσχυε το ρητό "Τι είχαμε τί χάσαμε"
    Εξου και όλη μου αυτή την εργασίας την έχω δημοσιεύσει στο hackster.io ΔΩΡΕΑΝ Περιλαμβάνει τον πλήρη κώδικα, τα σχηματικά τις πλακέτες κτλ.
    Απευθύνεται σε κάθε ερασιτέχνη που θέλει να ασχοληθεί !!!
    Τώρα ,λέω, να φτιάξω μια electronic lead screew για το τορνάκι μου. Θα μου πεις : μα είναι απαραίτητο ; Εχεις τόσα πολλά σπειρώματα;
    Οχι. Οι αυτοματισμοί αυτοί χρειάζονται για παραγωγική επαναλαμβανόμενη εργασία. Αν τύχει να κόψω ένα σπείρωμα το εξάμηνο.
    ΤΟΤΕ : η απάντηση είναι απλή. Είναι hobby και το hobby το πληρώνουμε, η δουλειά μας πληρώνει.
    Για το λόγο αυτό θα παραγγείλω τις τροχαλίες στο ebay και ας κάνουν ένα μήνα και βάλε για να έρθουν. Δεν είναι απαραίτητο να ολοκληρωθεί το project , δεν είναι απαραίτητο να πετύχει.

    6 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (25-09-19)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Κάποτε είχα συνδέσει ένα Encoder σε Counter για να πετύχω ουσιαστικά την μέτρηση ανάλογα με τη θέση του Encoder . Μάλιστα εκείνος ο μετρητής μπορούσε ανά πάσα στιγμή να κάνει Reset και να μηδενίσει την ένδειξη οπότε μπορούσες να έχεις το μηδέν σε οποιαδήποτε θέση θέλεις ( αν θέλεις).Ουσιαστικά είχα πετύχει αυτό που είδα στο Video που έχεις ανεβάσει. Μήπως ήταν ποιό εύκολο για εσένα από το να γράφεις πρόγραμμα??Δεν ήθελα να το εφαρμόσω σε τόρνο αλλά σε σύστημα συγκόλησης μετάλλων για ευθύγραμμα κολλήματα.Το πάντρεμα πέτυχε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (25-09-19)

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Ναι είναι μια λύση με κλασικά ηλεκτρονικά που δουλέυει για την εφαρμογή σου. Λύσεις μπορούν να δοθούν πολλές με κλασικά κυκλώματα. Ολές είναι σωστές.
    Στην προυγούμενη εκδοση του dro είχα χρησιμοποιείσει περισσότερο κλασικά ημεκτρονικά με μετρίσεις που αφορούσαν περισσότερο σε μικροσκόπιο
    μου είχαν βγαλει μια αρκετά μεγάλη πλακέτα χώρια τον κόπο της σχεδιάσης.
    Οσόσο η χρήση του επεξεργαστή απλοποιεί το σύνολο του hardware, επειδή περιλαμβάνει έτοιμο το hardware που θα εφτιαχνες με το "χερι"
    το QEI interface έχει πάρα πολλές επιλογές , έχει τα φίλτρα για το θόρυβο κτλ
    Την ίδια πλακέτα θα χρησιμοποιήσω στην νέα εφαρμογή της electronic lead screw . θα αλλάξει ο κώδικας .
    Μάλιστα με τρυγιρίζει η ιδέα να βάλω επιλέον ενα βηματικό στο Υ αξονα του support ώστε να κάνει αυτόματα το σπείρωμα σε χχ μηκος , με nn περάσματα
    οπότε θα χρειαστεί μια μεγαλύτερη οθόνη TFT.
    Το mach3 είναι κλειστού κύκλου, ισως να είναι και εγω δεν το ξέρω. οπότε για τα σπειρώματα δεν κάνει μια και το τορνάκι είναι μικρό και οποιαδήποτε μεταβολή στις στροφές
    του τσοκ θα βγάλει λάθος βήμα
    Περιμένω τις ιδέες σας σχετικά με το θέμα ή αν έχετε κάνει κάποια εφαρμογή , να πάρω καμμια ιδέα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    δηλαδή ο άπειρος χρόνος που χρειάζεται για να το φτιάξεις (και να έχει και backlash και ότι άλλο πρόβλημα, όπως δεν έχει tool offsets κλπ) δεν κοστίζει δηλαδή;
    Ο χρόνος σου ειναι δωρέαν ειναι το ερώτημα;
    Είσαι πολύ τυχερός!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Nαι έχω πολύ χρόνο. Oι "έξω δουλειές" έχουν κόψει τελείως. Τώρα που τα παιδιά έχουν μεγαλώσει όλα τα απογεύματα είναι ελεύθερα. Μπορώ να δαπανήσω ώρες ολόκληρες . Αν βαρεθώ το αφήνω για αύριο. ΕΙΝΑΙ για να περνά η ώρα.
    Πάντως τα project που ξεκινώ τα ολοκληρώσει όλα. Πληρούν όλες τις απαιτήσεις που έχω θέσει. Το DRO για το τορνάκι μου δεν έχει backlash, έχει offsets, X1/Χ2 για τον Υ, το έχω μετρήσει , δες το αντίστοιχο λήμμα στο hackster.io
    την ράβδο 1μετρου το έκανα πειραματικά να δω αν γίνεται εξ ου και το πρόχειρο hardware.
    Η electric screew , όπως έχω αναφέρει παραπάνω, δεν μου είναι απαραίτητη , για το ένα δυο σπειρώματα που θα κόψω , με το πιθανότερο να είναι διαφορετικά μεταξύ τους.
    Θα το κάνω μόνο και μόνο επειδή μπορώ, να περάσει η ώρα δημιουργικά -αντί να σαπίζω στον καναπέ τηλεόραση - και αν δε βαρεθώ θα φορτίσω τον πομπό να πάω για καμία πτήση το Σαββατοκύριακο. Την ερχόμενη Τετάρτη θα βάψω ,παρέα με τον Αναστάση , την αποθήκη στο μοντελοδρόμιοι Ανωπόλεως Ηρακλείου.
    Την ίδια λογική έχω για τον αερομοντελισμό. Ενώ το έτοιμο κιτ στοιχίζει χχ χρήματα , προτιμώ να φτιάξω ένα μοντέλο από τα σχέδια εν γνώση μου ότι θα στοιχίσει τουλάχιστο διπλάσια χρήματα. Πειραματίζομαι σε δικά μου σχέδια, σε ιδέες και υλικά που θα δω στο internet. βελτιώνω τις κατασκευές μου.
    Οι εξωτερικές δουλειές έχουν κόψει , οι κατασκευές ηλεκτρονικά κτλ έχουν καλυφθεί από τους Κινέζους, όπως χαρακτηριστικά φαίνεται σε προαναφερθέντα links και όλος ο απογευματινός χρόνος είναι για δημιουργική δαπάνη

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Dro με μαγνητικές ταινίες 2mm pitch
    By kalarakis in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 14:03
  2. Μετατροπή παχύμετρου σε DRO
    By kalarakis in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 08:02
  3. Μήκος Καλωδίου Σηματολήπτη
    By illu5i0n in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 08:26
  4. Μήκος καλωδίων
    By 296 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-10, 18:14
  5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ (μήκος καλωδίου)
    By setrakias in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-04, 23:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας