Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Electronic lead screw για optimum 180X300

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή Electronic lead screw για optimum 180X300

    Έγινε το πρώτο βήμα. Κόλλησα την τροφοδοσία και τον επεξεργαστή. Αύριο πάλι!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20190927_220758_HHT.jpg Εμφανίσεις:  270 Μέγεθος:  132,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20190927_220719_HHT.jpg Εμφανίσεις:  239 Μέγεθος:  132,4 KB  

    5 Not allowed! Not allowed!

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (30-09-19), Gaou (28-09-19), ironda19 (28-09-19)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω εάν θα έχεις ακρίβεια χωρίς αντικατάσταση με servo του μοτέρ του τόρνου και των βιδών με ballscrews.
    Εγώ τον έχω κάνει CNC εδω και χρόνια, πιο πολύ για το βαρετό ξεχόνδρισμα αλλά στα σπειρώματα είναι ............

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Satcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (28-09-19)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Θα εχει ακριβεια απο θεμα μοτερ και leadscrew απο τη στιγμη που κοβει μονοπλευρα χωρις εναλλαγες κατευθυνσης κατα την κοπη. Απο θεμα τορνου ετσι και αλλιως δεν εχει ακριβεια επειδη το τορνακι αυτο ειναι πολυ μικρο και μολις ζοριστει το εργαλειο λαστιχαρει ολο το συστημα. Αν κοβει ομως μαλακα υλικα με πολυ μικρα περασματα θα ειναι οκ. Αυτο που θες να κανεις γινετε με ενα rbpi4 οικονομικα και ευκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    δεν καταλαβαίνω γιατί τα εύκολα να γίνονται δύσκολα ? με εναν τερματικό διακόπτη και με
    ενα ηλεκτρομαγνητικο λεβιε
    στο σημειο που θελουμε να σταματήσει το σαπορτ μπορούμε να απεμπλεξουμε το σαπορτ ή να σβήνει ο κινητήρας,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    1) τωρα με τα μηχανικά μέρη μόλις πατήσει το μαχαίρι στον αξονα πέφτουν οι στροφές του τσοκ. Ο ελεκτής αμέσως αντιδρά και βάνει δύμαμη που μεταφράζεται σε αυξηση των στροφών. Επειδή η κίνηση γίνεται με γρανάζια η αυξωμίωση των στροφών δεν επιρεάζει το σπείρωμα. Στο ξεθίμασμα θέλει προσοχή μην περάσομε στην απεναντη πλευρά. Αρα για να λειτουργήσει η ράβδος σωστά πρέπει να ελέγχεται η θέση του τσοκ και ανάλογα να περιστρέφεται και ράβδος. Αυτό θα γίνει με την προσθήκη του encoder E6B2-CWZ6C 600LPR Το mach3 που εχω υπόψη μου δεν είναι κλειστού βρόνχου και δεν κάνει. Κάτι έχω ακούσει για αντιστοιχο πρόγραμμα στο Linux αλλά δεν θέλω να πειραματιστώ με αυτό. Οι υπάρχοντες βίδες είναι Οκ
    αφού τα τακτοποιηθεί το θέμα με το backlash που έχουν. Παλιότερα σκεφτόμουν να τον κάνω cnc αλλά δεν είχα επαναλαμβανόμενη δουλεία ή κάτι σύνθετο. Υπολόγισα ότι θα μου έπερνε περισσότερο να κάνω το σχεδιο παρά να βγαλω το κομμάτι κατευθεία.

    2) Πολλά πάσα σε μαλακά υλικά ακόμη περισσότερα πάσα σε ανοξείδωτο. Εχει ελαστηκότητα που αυξάνεται απο τις μανέλες είδικά στην εσωτερική τόρνευση.
    Δώσε μου περισσότερα στοιχεία για το << Αυτο που θες να κανεις γινετε με ενα rbpi4 οικονομικα και ευκολα.>>

    3) Εχω ήδη φτάξει αυτή τη διάταξη με pic (έχει μείνει μέσα στον τόρνο) αλλά ήθελα περισσότερη ώρα να σετάρω το τέρμα. Επιπλέον το τσοκ δεν σταματά άμεσσα και έπρεπε να το λαμβάνω υπόψη - βάνει στροφές αμα ζοριστεί.
    Εφτιαξα και διάταξη με ρολόι για να μην πηγαίνω μπρος σταμάτα αναποδα ο τόρνος κτλ. Είχα πρόβλημα στην εμπλοκή της ράβδου. Το πέτυχα κανα δυο φορές και αν είχα υπομονή να κάνω εξάσκηση θα το είχα υοθετήση. Μάλλον το μισό παξιμάδι θα ηθελε κανένα πλανιαρισμα για να ξεκινά ευκολα η εμπλοκή. Τις ποιο πολλές φορές έπεφτα πάνω στο πάσω και όχι στο αυλάκι. Ετσι το αφαιρεσα.

    Εχω πολλές ώρες διαθέσιμες το απογευμα. Δεν είμαι μηχανουργός. Προγράμματα υπολογιστών είναι η δουλειά μου και οι "εξω δουλειές" έχουν κόψει ΜΑ ΚΟΨΕΙ λέω!!!
    Τα ηλεκτρονικά και τα μηχανουργικά είναι hobby.
    Το 2005 ήθελα να πάρω μέρος σε ένα διαγωνισμό ρομποτικής στη Αμερική και κανείς μηχανουργός δεν ήθελα να μου φτιάξει πράματα για το αυτοκινητάκι. Μέχρι που βρέθηκε
    ενας και μου 'πε "φίλε αυτά που θές να κάμεις θένε ψιλά εργαλεία που δεν τα 'χουμε και αν βρεθεί κάποιος να το κάμει θα θέλει πολλά λεφτά που δε θα τα δώσεις Για 'υτο όλοι σου ένε πως εχουν δουλεια και δεν μπορούν"
    Αγόρασα δικά μου μηχανήματα --> φρέζα , τόρνο Τόρνο έπρεπε να είχα γοράσει ποιό μεγάλο --> 1μέτρο
    Λοιπόν,Θα το κάνω όχι γιατί μου χρειάζεται αλλά για να περνά δημιουργικά το απόγευμα και σε κανένα μήνα θα έχω ένα αξεσουάρ επιπλέον στο τορνάκι μου.

    Τώρα περιμένω να έρθει ο βηματικός κτλ από το ebay (είπε ότι θα το ταχυδρομίσει από την Δανία)

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (28-09-19)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Για το rbpi4 δες εδω που το εχει κανει καποιος. https://m.youtube.com/watch?v=FlZiq8uCcpI Αλλα το μηχανημα που εχεις μηχανολογικα ειναι πολυ αδυναμο οποτε δεν αξιζει η μετατροπη. Αν ειχες κατι καλυτερο οχι σε μηκος αλλα σε αντοχη/ακαμψια θα αξιζε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το rbpi4 δες εδω που το εχει κανει καποιος. https://m.youtube.com/watch?v=FlZiq8uCcpI Αλλα το μηχανημα που εχεις μηχανολογικα ειναι πολυ αδυναμο οποτε δεν αξιζει η μετατροπη. Αν ειχες κατι καλυτερο οχι σε μηκος αλλα σε αντοχη/ακαμψια θα αξιζε...
    Εντάξει δεν μιλάμε για καρόβιδες αλλά για σπειρώματα από αλουμίνιο- ορείχαλκο και πλαστικά μια χαρά είναι.
    Εγώ πχ στον 180 έχω φτιάξει δακτυλίδια και μετατροπείς για φωτογραφικούςφακούς και μικροσκόπια έως και Μ67 και 0.5 βήμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα,
    δεν έχω τόρνο ούτε σκοπεύω να πάρω οπότε το θέμα με αφήνει αδιάφορο.
    Ξέρω ότι θα ακουστώ ενοχλητικός αν και δεν έχω τέτοια πρόθεση και ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από όποιον ενοχληθεί. Όμως εκτός από το ότι είναι η τρίτη ανάρτηση για το ίδιο θέμα στην "παρουσίαση ολοκληρωμένων κατασκευών" η συγκεκριμένη ανάρτηση απέχει χιλιόμετρα από τον όρο "ολοκληρωμένη".
    Δεν ξέρω τι νόημα έχει αυτή η συνεχής επανάληψη πάνω σε ένα θέμα τόσο εξειδικευμένο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Η αναρτηση αυτη ειχε μια καινοτομια την αντικατασταση ακριβων linear scales για μεγαλα μηκη με μια φτηνοκατασκευη.
    Οποτε καλως και μπηκε.

    2 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    1) To rbpi4 στηρίζεται στο linux και στο LinuxCNC που δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτό γιατί πρέπει να μάθω αλλο εναν τόνο γνώσης επιλέον. Τουλάχιστο όχι τωρα . ειναι καλύτερο από το Mach3 και λειτουργεί καλά για φρέζες , τόρνους και όλα τα αυτόματα μηχανήματα που χρησιμοποιούν Gcode.
    To οικονομικό δεν είναι και "τόσο θέμα" είπαμε είναι hobby και το Hobby το πληρώνουμε.

    2) Το γνωρίζω ότι το μηχανημα μου είναι μικρό και επιλέον ελαστικό. Για μοντελιστικά "πράματα" είναι μια χαρά. εξ άλλου δεν έχω μεγαλύτερες ανάγκες. Θα προσθέσω ένα επιλέον αξεσουάρ στο τορνάκι μου.
    Τελικά θα έχω ένα φιατάκι με ηλεκτρονικά Φεράρι!

    3) Δεν είναι τρεις αναφορές στο ίδιο πράμα. Η 1η δημοσίευση αφορά Ολοκληρωμένη κατασκευή DRO δηλ ηλεκτρονικό μέρος και ράβδους μέτρησης
    Η 2η αναφορά αφορά ολοκληρωμένη κατασκευή μιας εναλακτικής ράβδου "φτηνοκατασκεύη" που μπορεί να αποτελέσει εναλακτική των μαγνητικών ταινιών , εφοσο μπορείς με 30 ευρώ να φτιάξεις μια ράβδο πάνω απο 6 μέτρα Σε ορισμένους μπορεί να φανεί χρήσιμη - με δεδομένη την αναοχή που έχει κτλ
    Η 3η αναφορά (αυτή εδώ) όντως δεν είναι ολκληρωμένη, ξεκινά τώρα. Και ίσως οι διαχειριστές να την μεταφέρουν στην κατάλληλη θέση μέχρι να ολοκληρωθεί.
    Προσωπικά δεν με ενοχλεί καμία παρατήρηση ή αναφορά.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-16, 04:20
  2. Φορτιστής 6v/12v lead acid
    By Gaou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 10:02
  3. Φορτιστής μπαταριών lead-acid...
    By Nevermore in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-11, 19:11
  4. lead acid charger
    By TRIAC in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-11, 20:44
  5. Τι συμένουν οι όροι TIN/LEAD και LEAD FREE;
    By acmilangr in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-10, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας