Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: <<ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ_HAMFEST_ΒΑΖAAR_16_&_17_ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ_201 9_ ATHENS>>

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τι τιμή να βάλεις στο Racal TRA-931 που έβλεπα μαζί με τον αδερφό μου και μας είχε πέσει το σαγώνι?
    Πόσο πωλούνταν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Κατι ελεγε για πάνω από χιλιάρικο, και συμπλήρωνε "στο ebay ζητάνε 1.800". Επειδή η δεύτερη δήλωση δεν ισχύει, αυτομάτως απορρίπτεις και την πρώτη χωρίς πολλή σκέψη.

    2 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ελεγε για πάνω από χιλιάρικο, και συμπλήρωνε "στο ebay ζητάνε 1.800". Επειδή η δεύτερη δήλωση δεν ισχύει, αυτομάτως απορρίπτεις και την πρώτη χωρίς πολλή σκέψη.
    Αυτό; Το extra complete set;

    https://www.ebay.ie/itm/RACAL-TRA-93...-/151457195414

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος ήταν μόνο ο πομποδέκτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Ηταν ο πομποδέκτης (στην standard έκδοση, όχι την 931Χ που δίνει δυνατότητα για παντόφλα και κάποια φίλτρα), το εξωτερικό μεγάφωνο, το τηλέφωνο-μικρόφωνο, και η κεραία-μαστίγιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ελεγε για πάνω από χιλιάρικο, και συμπλήρωνε "στο ebay ζητάνε 1.800". Επειδή η δεύτερη δήλωση δεν ισχύει, αυτομάτως απορρίπτεις και την πρώτη χωρίς πολλή σκέψη.
    Ο άλλος μου ζητούσε 3 ευρώ για μια κόσσα τριών επαφών και στο ebay βρίσκεις σε αυτή την τιμή 5 κόσσες με πέντε επαφές και από ότι έμαθα έχει μαγαζί στο Πασσαλιμάνι που μαζεύει αντίκες ραδιόφωνα με λυχνίες και τα "μοσχοπουλάει".

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές και κάθε φορά με αφορμή το HAMFEST.
    Μετά από πάνω από 2 δεκαετίες που επισκέπτομαι τα HAMFEST στην Αττική (πρόλαβα μέχρι και εκείνα που γινόταν σε υπαίθριο χώρο κάπου κοντά στην Κατεχάκη) νομίζω ότι το "πρόβλημα" των τιμών έχει να κάνει με την συμμετοχή απλών ιδιωτών Ρ/Ε ως πωλητές.
    Στα Αττικά HAMFEST (δεν έτυχε να επισκεφθώ ποτέ κάποιο εκτός Αττικής) πωλητές είναι κυρίως επαγγελματίες και επιχειρήσεις/καταστήματα του είδους (περίπου 10 - 15) και "επαγγελματίες" Ρ/Ε (περίπου 15 - 20) που αν και δεν είναι ακριβώς επιχειρηματίες είναι σαφές ότι "βγάζουν μεροκάματο" συστηματικά από την πώληση Ρ/Ε υλικού.
    Το υλικό που πωλούν όλοι αυτοί είναι είτε καινούριο (για την 1η ομάδα) οπότε δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια εκπτώσεων, είτε μεταχειρισμένο που όμως πρέπει να το διαχειριστούν έτσι ώστε να προκύψει κάποιο κέρδος (για την 2η ομάδα).
    Οι "επαγγελματίες" της 2ης ομάδας αγοράζουν παλαιά εξαρτήματα, συσκευές, κλπ., τα συντηρούν, τα επισκευάζουν αν χρειάζεται και αποσκοπούν στο να τα πουλήσουν σε τιμή που να καλύπτει το αρχικό κόστος και το κόστος του χρόνου και των υλικών που διέθεσαν για να τα επαναφέρουν. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να είναι πολύ φθηνά.

    Αν υπήρχε η δυνατότητα να έρθει οποιοσδήποτε ιδιώτης Ρ/Ε, χωρίς κόστος και να ακουμπήσει τα 3 - 4 δικά του πράγματα που θέλει να πουλήσει ή να ανταλλάξει, τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά (νομίζω).
    Ο απλός ιδιώτης Ρ/Ε δεν "καίγεται" να βγάλει κέρδος από κάτι που αγόρασε ή κατασκεύασε 10 - 15 χρόνια πριν και δεν το χρησιμοποιεί πλέον. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα είναι πρόθυμος να το δώσει σε μία μάλλον αρκετά χαμηλή τιμή και θα είναι ευχαριστημένος που ένα ουσιαστικά "άχρηστο" για αυτόν αντικείμενο μπορεί να του δώσει κάτι για να χρηματοδοτήσει το επόμενο project του... Ακόμη δε περισσότερο αν το έχει αγοράσει και εκείνος ως μεταχειρισμένο σε χαμηλή τιμή.
    Δεν έχει στο μυαλό του την λογική του κέρδους που είναι κανόνας για όλους τους υπόλοιπους.

    Προσωπικά δεν γνωρίζω το κόστος που καλούνται να πληρώσουν οι διοργανωτές1 και οι εκθέτες2 (ή παγκίτες) αλλά νομίζω ότι θα έκανε τεράστια διαφορά αν διατεθεί ένα μέρος του χώρου (π.χ. η μία πλευρά του κεντρικού τομέα) για αποκλειστική χρήση από απλούς ιδιώτες Ρ/Ε που θα μπορούν να ακουμπήσουν τα 3 - 4 πράγματα που θα θέλει να πουλήσει ή να ανταλλάξει ο κάθε ένας.
    Έτσι οι προαναφερθέντες επαγγελματίες και "επαγγελματίες" θα σταματήσουν να είναι κατά κάποιον τρόπο μονοπώλιο και πιθανόν θα σκεφθούν να βάλουν πραγματικά λογικές τιμές ή να κάνουν πραγματικά γενναίες προσφορές (τα καταστήματα).

    Αν και δεν με χαλάει αυτό που γίνεται μέχρι τώρα (γιατί στο HAMFEST δεν πάω απαραίτητα για να αγοράσω κάτι) νομίζω ότι θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον ως παζάρι και ίσως προσέλευση αν έμπαιναν στο παιχνίδι πιο ενεργά οι απλοί ιδιώτες Ρ/Ε.

    Και του χρόνου με υγεία για όλους (-ες) μας!

    (1) Σε προηγούμενη συζήτηση εδώ έχει αναφερθεί ένα κόστος της τάξης των 5000 - 6000 ευρώ για το εκθεσιακό στο Περιστέρι το οποίο δεν έχω διασταυρώσει. Υψηλό μου ακούγεται πάντως...
    (2) Έχω ακούσει για περίπου 40 - 50 ευρώ κόστος συμμετοχής για τους Ρ/Ε της 2ης ομάδας. Υποθέτω ότι μπορεί να είναι λίγο παραπάνω για τα καταστήματα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    (2) Έχω ακούσει για περίπου 40 - 50 ευρώ κόστος συμμετοχής για τους Ρ/Ε της 2ης ομάδας. Υποθέτω ότι μπορεί να είναι λίγο παραπάνω για τα καταστήματα.
    Όταν έχει ληφθεί η απόφαση να μην υπάρχει συμμετοχή για τους επισκέπτες, θα επωμισθούν το όλο κόστος οι εκθέτες. Αυτό φυσικά ισχύει για όλα τα hamfest της χώρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Lightbulb

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    (1) Σε προηγούμενη συζήτηση εδώ έχει αναφερθεί ένα κόστος της τάξης των 5000 - 6000 ευρώ για το εκθεσιακό στο Περιστέρι το οποίο δεν έχω διασταυρώσει. Υψηλό μου ακούγεται πάντως...
    Έχουμε δυο τιμές: (α) Τι χρεώνει ο Δήμος (β) Τι γράφει στα βιβλία του ο ΧΥΖ διοργανωτής hamfest. Ορισμένες σχετικές απορίες απαντώνται, άμεσα ή έμμεσα, εδώ: Hamfest Αθήνας 2019, Περιστέρι....



    ___

    0 Not allowed! Not allowed!


  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Η συζήτηση στο link που έβαλε ο Κώστας αποδεικνύει το πόσο αδιαφανή είναι τα οικονομικά σχετικά με το hamfest με αποτέλεσμα να δίνονται αφορμές για καχύποπτες σκέψεις.
    Ο λόγος που ανάφερα το κόστος είναι για να καταλάβω αν "αντέχει" η διοργάνωση να διαθέσει ένα μικρό μέρος του χώρου, π.χ. 20 - 30 μέτρα, όπου οποιοσδήποτε απλός, ιδιώτης Ρ/Ε θα μπορεί να χρησιμοποιήσει για να εκθέσει τα προσωπικά του υλικά ή συσκευές που θέλει να πουλήσει ή να ανταλλάξει.
    Εκτιμώ ότι από πλευράς κόστους μπορεί να διατεθεί ένας τέτοιος χώρος και προσωπικά νομίζω ότι αυτό θα αυξήσει το ενδιαφέρον και την προσέλευση.
    Η υψηλότερη προσέλευση μπορεί τελικά να αυξήσει και τα έσοδα μέσω π.χ. της λαχειοφόρου αγοράς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HAMFEST 2018 ATHENS - 9 & 10 Ιουνίου 2018
    By radioamateur in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 23:44
  2. Virtual Athens !
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-13, 13:23
  3. Drupalcamp Athens
    By Λυκιδευς in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 13:13
  4. Athens Digital Week
    By efrag in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 12:01
  5. Athens Digital Week 2
    By dikos in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 13:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας