Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 94

Θέμα: Συσκευές από κάδο ανακύκλωσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή Συσκευές από κάδο ανακύκλωσης

    Βγαίνοντας από πολυκατάστημα βλέπω στον κάδο ανακύκλωσης συσκευών ένα παλιό PC, οθόνη και εκτυπωτή. Σχεδόν απίθανο να χάλασε όλο το σετ ταυτόχρονα. Πιθανόν δουλεύουν και τα άφησαν στην ανακύκλωση λόγω παλαιότητας.
    Μία οθόνη θα μου ήταν χρήσιμη στο εργαστήριο, οπότε απλώνω το χέρι και την παίρνω. Στο επόμενο βήμα με σταματά ο σεκιουριτάς και μου λέει να το αφήσω μέσα. Τον ρωτάω αν είναι κλοπή και μου τα μασάει. Μου λέει πως απαγορεύεται και πρέπει να πάρω άδεια από τη διεύθυνση για να το πάρω...πως δεν είναι σωστό γιατί προορίζεται για ανακύκλωση κ.τ.λ.
    Του εξηγώ πως είναι προτιμότερο να πάρω κάτι που δουλεύει από την ανακύκλωση αντί να αγοράσω κάτι καινούριο, αφού θα παρατείνω τον χρόνο ζωής του και εντέλει θα παραχθεί ένα λιγότερο προϊόν που θα καταλήξει κι αυτό στην ανακύκλωση. Έφυγα γιατί βιαζόμουν και δεν ήθελα να μαλώσω, αλλά θα ξαναπάω σίγουρα.

    Πιστεύω πως πολλοί εδώ μέσα παρακολουθούν τους κάδους ανακύκλωσης και βρίσκουν διαμάντια. Έχω πάρει αρκετές φορές πράγματα από ανακύκλωση που είτε δούλευαν και μου ήταν χρήσιμα, είτε δεν δούλευαν αλλά κράτησα από μέσα ό,τι μπορούσα (π.χ. τροφοδοτικά από παλιά PC). Όχι μόνο δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό αλλά μου έχουν πει οι υπάλληλοι πως θα με ειδοποιούν αν έχουν κάτι καλό στον κάδο.

    Ποια είναι η άποψή σας; Σας έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο; Θα σας ενοχλούσε να δείτε κάποιον που παίρνει ένα προϊόν που αφήσατε στον κάδο αν ήταν λειτουργικό και θα του φαινόταν χρήσιμο;

    Και για να το πάμε ένα βήμα παραπέρα...απαγορεύεται κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί; Ποιον νόμο παραβαίνεις; Θεωρείτε επαιτία, κλοπή ή κάτι άλλο;

    edit: όποιος μπορεί ας επεξεργαστεί τον τίλτο σε "συσκευές από κάδο ανακύκλωσης". Κάτι έγινε με την κωδικοποίηση και δεν εμφανίζεται σωστά.

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Σημερινο: " Μήνυση για τις κλοπές των ανακυκλώσιμων υλικών από τους μπλε κάδους κατέθεσε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης".
    https://www.real.gr/koinonia/arthro/...onikis-578577/
    Προφανως και δεν ειναι η ιδια περιπτωση με τα συνηθη : χαρτι ,γυαλι , πλαστικα , αλουμινιο ,χαλκο χμ ......
    Εν προκειμενω οι δημοι εχουν προυπολογισει καποια εσοδα απο τα ανακυκλωσιμα , διαθετουν την υποδομη , επενδυσαν κτλπ .
    Θα χρειαστουμε την βοηθεια νομικου , αλλα το να "σηκωσεις" ενα χαλασμενο ραδιοφωνο , τηλεφωνο κτλπ απο τον καδο αχρηστων ,μαλλον
    ωφελιμο ειναι προς την κοινωνια ,απο την αλλη οι επαγγελματιες ανακυκλωτες δηλ οι χωροι επεξεργασιας ,ειναι επιχειρησεις που στηριζονται
    σε αυτους τους καδους .
    Αλλο παραδειγμα υποθετικο : Εβαλα στο ματι καδο ανακυκλωσιμων σε ενα πχ mall , υπερμαρκετ κλτπ , που περιεχει μπαταριες Λιθιου και μονον .
    Δικαιουμαι να τον "σηκωσω" χωρις την αδεια του διαχειριστη του χωρου;

    Ειναι και θεμα Κοινωνιας - Οικονομιας: Εχουμε τοσους πολλους ρακοσυλλεκτες γυρω μας, αλλα
    και βανδαλους που καταστρεφουν πανακριβες υποδομες για λιγα κιλα χαλκο ,επιπλεον υπερυψηλη
    ανεργια και αφετερου χαμηλοτατα επιδοματα φτωχειας κτλπ ,καταστασεις δηλ αδιανοητες για
    ΒορειοΕυρωπαικες - Σκανδιναβικες χωρες.
    Αν κινηθουμε ομως στα Βαλκανια η εικονα αντιστρεφεται .Τα ανακυκλωσιμα συγκετρωνονται μονο σε φυλασσομενους χωρους,
    διαφορετικα νοουνται ως κοινο κτημα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 10-10-19 στις 17:00

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    για τις συσκευές από όσο ξέρω (από ενασχόληση με εταιρίες ανακύκλωσης) δεν είναι παράνομο η επαναχρησιμοποίηση συσκευών ή και ανταλλακτικών από αυτές μιας και είναι η καλύτερη ανακύκλωση και μάλιστα από μεριάς νόμου ανακύκλωσης είναι όχι μόνο επιτρεπτή αλλά και απαιτούμενη ως καλύτερου τύπου ανακύκλωσης οπότε και την προωθεί. η επαναχρησιμοποίηση έχει μηδενικό ενεργειακό αποτύπωμα.

    το πρόβλημα.
    οι εταιρίες ανακύκλωσης πληρώνονται για κάθε συσκευή (κυρίως ηλεκτρονική) που λαμβάνουν γιατί υποτήθεται ότι δεν έχουν άμεσο κέρδος και υψηλό κόστος διαχείρισης. στην πραγματικότητα πληρώνονται μέσο των φόρων ανακύκλωσης που πληρώνουμε για κάθε συσκευή και ανάλογα με την συσκευή έχουν κέρδος από τα υλικά που βγάζουν (λαμαρίνες καλώδια τα ποιο σημαντικά και μετά πλαστικά πλακέτες σε λιγότερης αξίας ποσοστό). φυσικά μην νομίζετε ότι γίνετε καμιά ανακύκλωση όπως δείχνουν στα διάφορα διαφημιστικά που τις ξεβιδώνουν και τις αποσυναρμολογούν. για την ακρίβεια μάλλον θα έλεγα τις σπάνε σε χίλια κομμάτια ( με σκεπάρνια στην χειρότερη ή με διάφορα τύπου shredder) και ότι ξεχωρίσουν.

    οπότε για να καταλήξω το μόνο παράνομο που θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχει εδώ είναι η άγνοια του κάθε υπαλλήλου (σεκιουρητα ή μη) και ίσως το κέρδος τις κάθε εταιρίας ανακύκλωσης σε συνεργασία πιθανών των καταστημάτων που θα πάρουν και κάποιο χαρτί ότι πρόσφεραν στην σωτηρία του πλανήτη.

    αυτό μην σας φαίνεται παράξενο και όσο περνάν τα χρόνια θα είναι τοσο απαραίτητο που θα είναι προτιμότερο να κλέψεις του γείτονα παρά να πληρώσεις πρόστιμο γιατί δεν είχες την απαιτούμενη ποσότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το πολυκαταστημα τα παιρνει τζαμπα απο τους βλακες που τα δινουνε μονοι τους δωρεαν και τα πουλαει με το κιλο.
    Φυσικα και δεν σου το εδωσε γιατι το πολυκαταστημα θα τα πουλησει γι αυτο δεν στο εδωσε.
    Σε μαντρες σκραπ μπορεις να βρεις οτι θες αλλα οι μαντραδες ειναι σκληροι εμπορες και θα σου παρουνε οσα μπορουνε.
    Σε τελικους χρηστες δεν πουλανε με το κιλο αλλα με το κομματι παρολο που αγοραζουνε με το κιλο.
    Οι μαντρες σκραπ στην ελλαδα κανουνε χρυσες δουλειες/μεγαλους τζιρους και κερδη (οι περισσοτερες ειναι ΑΕ) πχ βλεπεις κατι σημερα και αυριο δεν υπαρχει το εχει πουλησει...
    Το πολυ να κρατησουνε κατι 1 εβδομαδα...
    Και ΔΕΝ κανουνε ανακυκλωση εμποριο κανουνε..
    Εχω παρει απο μαντρες πολυ πραμα..

    Δες εδω πχ ενδεικτικα τιμες που αγοραζουνε(κατω κατω εχει τιμες σκραπ ηλεκτρονικου)
    http://scrapmetal.gr
    οι τιμες που πουλανε ειναι πολυ παραπανω...

    Επισης στο δρομο που παω παντα κοιταω εξω απο τους καδους γιατι εχω βρει πολλα καλα πραματα τζαμπα
    πχ μοτερ τριφασικα(12kw λειτουργικο) ups/καλωδια/ηχεια/στροφοδοτικα/φορτιστες κτλπ

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 10-10-19 στις 21:06

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο Μάνος οι μάντρες ανακύκλωσης κάνουν εμπόριο και μπορείς να βρείς τα πάντα απο προσωπική άποψη με τη σχέση μου με μια τέτοια μάντρα τα πάντα πωλούνται και έχει και πολύ πελατεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Εχω σωσει απο καδο ανακυκλωσης.

    Ψηφιακη καμερα.
    Play stasion 1 μαζι με 2 χειρηστηρια και τσιπαρισμενο.
    Equalizer αυτοκινητου (χρισημευσε σε κατασκευη).
    Αυτα λειτουργουσαν κανονικα.
    Εχω βγαλει και πολα αλλα για εξαρτηματα και μονο.

    Μαλιστα εχθες ειδα σε καδο ανακυκλωσης ενα ηχοσυστημα technics παλιο μοντελο ρετρο αλλα ειπα αστο και το παρατησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Οι Εγγλέζοι λένε Reduce Reuse Recycle , εμείς έχουμε κολλήσει στο τρίτο .
    Πάντως υπάρχει επαναχρησιμοποίηση κινητών τουλάχιστον
    αν και οι εταιρίες που τα καθαρίζουν και τα ξαναπουλάνε μάλλον τα παίρνουν κοψοχρονιά.


    https://www.fonebank.gr/aboutus.aspx
    https://blog.public.gr/trade-n-save-mono-sta-public
    https://qshop.myq.gr/

    Τα φτηνά στερεοφωνικά αν χαλάσει to cd ή το κασσετόφωνο πάνε συνήθως στον κάδο κατευθείαν ...
    Είχα πετύχει έναν τύπο στην Αυστραλία στο youtube ( όχι τον Dave )
    που του δίναν από σχολεία πχ 40 λάπτοπ 5ετίας και αν εξαιρέσεις μερικά καλύτερα που ξαναπουλούσε ή χάριζε σε γνωστούς ...
    με τα υπόλοιπα υπολόγιζε πόσο χαλκό θα βγάλει !
    Πρώτο πράγμα που έκανε ειναι να κόβει τα καλώδια που πάνε στην μπρίζα και να τα κρατάει για το χαλκό !
    Σαν τους δικούς μας ρακοσυλλέκτες που αν δουν τηλεόραση την σπάνε πάνω στο πεζοδρόμιο για να πάρουν τα πηνία ...
    αλλά αυτός τα διάλεγε σπίτι του ...

    Τον βρήκα ewaste Ben ! Aυτά τα hp που κομματιάζει σίγουρα θα μπορούσαν να πουληθούν
    40 ευρώ στο ebay , ενώ αυτός κερδίζει δυο τρία δολάρια από τις πρώτες ύλες ..,

    https://www.youtube.com/watch?v=VMW7mE4EX-M

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 11-10-19 στις 01:00

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Να το θέσουμε σε άλλη πιο νομικίστικη βάση.

    Πάει κάποιος προς τον κάδο ανακύκλωσης και στον παραπέντε τον προλαβαίνεις, και του λες: μήπως μπορείς να μου δώσει το Technics ΜΚ2 αντί να το πετάξεις στον κάδο?

    Και σου λέει πάρτο. Είναι κλοπή? Βεβαίως και όχι.

    Ο ίδιος το δίνει και πάλι σε εσένα με τον παραπάνω τρόπο αλλά μετά από λίγο, και ενώ είσαι περιχαρής και το βλέμα και το μυαλό σου είναι στον τύπου S βραχίονα, κάποιος αετονύχης στο αρπάζει και τρέχει.

    Είναι κλοπή? Βεβαίως και ΕΙΝΑΙ, αφού τώρα είναι στην κατοχή σου και τρίτος στο αφαίρεσε.

    Πάμε στον κάδο. Όπως και πριν, αυτός που έχει το αντικείμενο στην κατοχή του και θέλει να το ανακυκλώσει, το δίνει στην εταιρία ανακύκλωσης τοποθετώντας το στον κάδο. Από την στιγμή αυτή και μετά, το έχει χαρίσει στην εταιρία και οποιαδήποτε αφαίρεση από τον κάδο μπορεί κάλιστα να νοηθεί ως κλοπή.

    Νομικό πλαίσιο ακόμη μάλλον δεν υπάρχει και έτσι ερμηνείες μπορούν να δοθούν πολλές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    https://www.youtube.com/watch?v=dRPl7LiRHtY



    Ο Ben λέει οτι είναι ακριβα τα ταχυδρομικά στην Αυστραλία και δεν συμφέρει να τα πουλήσει στο ebay ... θα μείνουν απούλητα ... οπότε καλύτερα να γίνουν σκραπ


    Αν το σκεφτείς καλύτερα ,είναι σαν την τυρόπιτα που πετάμε εμείς όταν χορταίνουμε ενώ ένας στην Αφρική θα την έτρωγε ακόμα και από τα σκουπίδια

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    437

    Προεπιλογή

    Ειχα βρεθει σε γνωστο τεχνικο πολυκαταστημα και βλεπω σε κουτι ανακυκλωσης ενα dvd philips παλιο αλλα πανακριβο τοτε. Ρωτω μια κοπελα αν μπορω να το παρω ,μου λεει ναι και πανω που ειμαι ετοιμος να φυγω ,ερχεται ενας κοστουματος και μου λεει οτι δεν μπορω να το παρω και να το βαλω πισω στον καδο ,αφου εκραξε την κοπελιτσα.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζυγαριά για κάδο
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-16, 23:29
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 22:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 14:41
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-08, 18:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας