Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: plc

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή plc

    Καλησπερα! η απορια μου ειναι γελοια αλλα τωρα μαθαινω και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με tutorial.Αν μπορει καποιος να μου πει τι πράγμα καθορίζει το είδος της εισόδου ή εξόδου που θα ορισω στο plc ? Ευχαριστω εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με PLC να σου πω ότι η βασικότερη παράμετρος είναι αν η είσοδος θα είναι αναλογική ή ψηφιακή . Το ίδιο και στην έξοδο, δηλαδή αν θα πάρεις έξοδο αναλογική ή έξοδο ψηφιακή. Εχει να κάνει με την μετέπειτα συνδεσμολογία του PLC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ! Μηπως μπορεις να μου εξηγησεις ποια η διαφορα αναλογικης και ψηφιακης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ψηφιακό σήμα ειναι ενα σήμα 0-1 π.χ εχω +24v στην είσοδο ειναι 1 ......δεν εχω ειναι 0 ...το αναλογικό σήμα είναι 0....100 % π.χ έχω στην αναλογική είσοδο 0v αρα η τιμή που εχω δώσει μέσα στο plc σε μια παράμετρο ειναι 0 ..είναι 8v αρα η τιμή που εχω δώσει σε παράμετρο ειναι 80% η κάτι αλλο που ορίζω ..πχ θερμοκρασία η θέση κτλ τα ψηφιακά ειναι ποιο εύκολα ...π.χ εάν εχω τάση 24v στην είσοδο ένα κλείσε επαφή στην έξοδο 1 . ότι θέλεις ρωτάς μην διστάζεις

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Samios60 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (20-10-19)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Η βασικότερη διαφορά όπως σου έγραψα πιο πάνω είναι η μετέπειτα συνδεσμολογία του PLC. Αν σε κάποια έξοδό του συνδέσω ένα ψηφιακό κύκλωμα όπως καταλαβαίνεις χρειάζομαι ψηφιακή έξοδο δηλαδή λογική κατάσταση θετική 1 ή αρνητική κατάσταση 0.Αν όμως θέλω να στείλω σήμα σε αναλογικό κύκλωμα τότε θα χρησιμοποιήσω κατ ευθείαν αναλογική έξοδο. Αν π.χ θέλω να ενεργοποιήσω απλά ένα ρελέ τότε η αναλογική έξοδος είναι ότι πρέπει. Βέβαια στην περίπτωση του ρελέ ΑΝ ΘΕΛΩ μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα μικρό ενδιάμεσο κύκλωμα, να πάρω την ψηφιακή εντολή και να την κάνω εγώ αναλογική, ενεργοποιώντας τον μικρό υπάκουο σκλάβο το ρελέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Με την αναλογική εξοδο πως θα ενεργοποιησεις ρελε ? η αναλογική εξοδος ειναι η 0-10 v η 4-20 mA η 0-20mA

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Samios60 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (20-10-19), vasilllis (20-10-19)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την αναλογική εξοδο πως θα ενεργοποιησεις ρελε ? η αναλογική εξοδος ειναι η 0-10 v η 4-20 mA η 0-20mA
    Ναι εχεις δίκιο , τα μπέρδεψα λίγο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (20-10-19)

  11. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Samios60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψηφιακό σήμα ειναι ενα σήμα 0-1 π.χ εχω +24v στην είσοδο ειναι 1 ......δεν εχω ειναι 0 ...το αναλογικό σήμα είναι 0....100 % π.χ έχω στην αναλογική είσοδο 0v αρα η τιμή που εχω δώσει μέσα στο plc σε μια παράμετρο ειναι 0 ..είναι 8v αρα η τιμή που εχω δώσει σε παράμετρο ειναι 80% η κάτι αλλο που ορίζω ..πχ θερμοκρασία η θέση κτλ τα ψηφιακά ειναι ποιο εύκολα ...π.χ εάν εχω τάση 24v στην είσοδο ένα κλείσε επαφή στην έξοδο 1 . ότι θέλεις ρωτάς μην διστάζεις
    πρωτα απο ολα ευχαριστω πολυ! λογικα αυτο που θελω να κανω εγω ειναι να δωσω μια εντολη σε inverter να κανει τη δουλεια που πρεπει ..στεκει αυτο που λεω? αρα θα βαλω ψηφιακη εξοδο για να παρει το λογικο ενα και επισης ψηφιακη εισοδο γιατι οι εισοδοι μου ειναι τα μπουτον με start και stop.. σωστα τα λεω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Αν δεν δωσεις σαφης πληροφοριες και εξακολουθεις να το ψαχνεις γυρω γυρω δεν προκειται να βγει καμια ακρη και θα κανουμε παλι καμια 30ρια σελιδες θρεντ να συζηταμε .Ξεκινησες απο αποριες και καταληγεις στο να κανεις το project σου με ενα inverter που θες να κανει την δουλεια του.
    Καταρχην inverter ειναι ρυθμιστης σττροφων ή μετατροπεας τασης?
    Επισης η δουλεια που θες να κανει το inverter ποια ειναι?
    το σταματα ξεκινα το κανουν το 90% των inverter(ρυθμιστες στροφων) μεσω δικων του εισοδων .ρυθμιση στροφων επισης το κανουν χωρις αναγκαια συνδεση με plc.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  13. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέει ο Βασίλης. Αν δεν αποφασίσεις τι θες να ρωτήσεις δεν θα βγάλουμε ακρη. Τα νεα inverter σχεδον ποτε δεν χρειάζονται plc. Έχουν 1-2 αναλογικές εισόδους, αναλογική έξοδο, ψηφιακες εισόδους για start-stop ψηφιακές εξόδους, modbus, PID control, μεχρι και προγραμματίζονται (εσωτερικό plc κάποια)...
    Οπότε πες μας τι θες να κάνεις με το μοτερακι σου, να σου πούμε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PLC
    By k_sotiris in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-11, 22:24
  2. PLC
    By diotsi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-10, 14:46
  3. PLC
    By bikas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 00:54
  4. PLC
    By Dezi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-06, 21:52
  5. PLC
    By positron in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-05, 20:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας