Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Inverter 12V DC σε 230V AC για χρήση με κλιματιστικο

  1. #11
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    για ποιο λογο θες inverter ? δεν εχεις ΔΕΗ ? αν οχι τοτε θες inverter 3000VA> μπαταριες 950AH + αλλα μετα τις μπαταριες πως θα τις φορτιζεις με πανελ ? αν ναι θες στο συνολο 5000€> αν εχεις ΔΕΗ μην κανεις τιποτα απο τα παραπανω παρα βαλε ενα netmetering 5Kw

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jimis
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    fthiotida
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    μπαταρίες πάνελ εγκατάσταση τα έχω κανονίσει,το κλιματιστικό θα μπει σε αποθήκη που βρίσκετε σε <<χωράφι>> για περιστασιακή χρήση, το κλιματιστικό χρειαζετε καθαρού ημιτόνου για να λειτουργήσει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned Το avatar του χρήστη Samios60
    Όνομα
    Πλούταρχος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis2800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπαταρίες πάνελ εγκατάσταση τα έχω κανονίσει,το κλιματιστικό θα μπει σε αποθήκη που βρίσκετε σε <<χωράφι>> για περιστασιακή χρήση, το κλιματιστικό χρειαζετε καθαρού ημιτόνου για να λειτουργήσει?
    βέβαια καθαρού ημίτονου το σύστημα που παρηγγηλες πόσα Kw ειναι αν επιτρέπεται ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα τα πραγματα: Αν "τραβας" ρευμα με καποιον τροπο ... και οι .. αποληψεις ως δια "μαγειας" ,δεν λογαριαζονται - χρεωνονται ... τοτε .... χρεωνομεθα ολοι .
    Τζαμπα φαγητο δεν υπαρχει!
    Επισης σε καθε μετατροπη απ το ενα στο αλλο ,εχει χασουρα - απωλειες :πχ το ρευμα για να φτασει στην Αθηνα απο την Πτολεμαιδα δηλ εκατονταδες χιλιομετρα μακρια ,
    + τις μετατροπες σε υπερυψηλη ταση 400 KV και μετα παλι σε οικιακο 220Vac ειναι μεγαλη η φυρα , γι αυτο και τα τιμολογια ειναι τσουχτερα τλχ για οσους πληρωνουν.
    Για τους δε πονηρους , τα πραγματα σκουραινουν : Καθε κατεργαρης στον παγκο του.
    Καλωσηλθες στη πραγματικοτητα...
    γιατι στο θεμα του πζ υποστηριζες την παραγωγη ενεργειας απο το τιποτα δηλαδη το αεικινητο που διαφημιζε ο πζ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis2800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    rama είναι τροποποιημένο ημίτονο τους ρώτησα, leosedf δεν ισχύει ότι με κατάλληλες μπαταρίες και + ένα ινβερτερ ότι μπορώ να λειτουργήσω κλιματιστικό? mikemtb η αγορά τον μπαταριών και η εγατάσταση θα γίνει από το ίδιο άτομο το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πιο ινβερτερ να πάρω, για το δευτερο και τρίτο ερώτημα μου αν κάποιος μπορεί και έχει όρεξη ας τα αναλύσει για να καταλάβω ευχαριστώ
    jimis2800 καλώς ήρθες στο forum!
    Έχεις κάποιο επίπεδο γνώσεων με τα ηλεκτρονικά ή/και τα ηλεκτρολογικά? Έχεις βασικές γνώσεις των αρχών λειτουργίας και είσαι εξοικειωμένος με την έννοια και την χρήση των βασικών μεγεθών?
    Ρωτάω, γιατί αν δεν έχεις ένα έστω ελάχιστο επίπεδο γνώσεων, είναι πολύ δύσκολο να σου εξηγήσει/αναλύσει κάποιος γιατί αυτά που ρωτάς είτε δεν ισχύουν είτε είναι εντελώς ανώφελο να γίνουν.
    Επίσης, σου προτείνω να αφιερώσεις λίγο χρόνο και να αναζητήσεις παλαιότερα σχετικά θέματα στο forum. Είναι σίγουρο ότι θα βρεις εκεί πολλές από τις απαντήσεις που ψάχνεις και θα σε βοηθήσει να γίνεις πολύ πιο συγκεκριμένος στις δικές σου απορίες.
    Πάντα φιλικά... και πάλι καλώς ήρθες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jimis
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    fthiotida
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    μάλλον έχω κάνει κακή διατύπωση στα ερωτήματα μου στο αρχικό ποστ, δεν περιμένω να πάρω ενέργεια από το τίποτα, το κλιματιστικό του αρχικού ποστ με ινβερτερ (κάποιο οικονομικό από κίνα μεριά) με 3000 πεακ και 1500 συνεχείς καθαρού ημιτόνου μπορεί να λειτουργήσει??αν όχι μήπως είναι καλύτερα να κοιτάξω για κάποιου τύπου θέρμανσης με αντίσταση? στο δευτερο ερώτημα μου στο αυτοκίνητο αντί για κάτι τέτοιο https://www.zhta.gr/product/1500w-in...be-oem-dt5066/ θα μπορούσε να λειτουργήσει και πχ αυτό https://www.banggood.com/6000W-Peak-...r_warehouse=CN

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ILIAS GR
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Πάρε γεννήτρια !

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIAS GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε γεννήτρια !



    Ντηζελ ; Βενζινης ; Με την ευκαιρια να ρωτησω : Υπαρζουν γεννητριες φυσικου αεριου η υγραεριου φορητες(220VAC);
    Δηλ σε κομπακτ μεγεθος ,ευκολα μεταφερσιμες μικρης σχετικα ισχυος πχ μεχρι 4-5 KW.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis2800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον έχω κάνει κακή διατύπωση στα ερωτήματα μου στο αρχικό ποστ, δεν περιμένω να πάρω ενέργεια από το τίποτα, το κλιματιστικό του αρχικού ποστ με ινβερτερ (κάποιο οικονομικό από κίνα μεριά) με 3000 πεακ και 1500 συνεχείς καθαρού ημιτόνου μπορεί να λειτουργήσει??αν όχι μήπως είναι καλύτερα να κοιτάξω για κάποιου τύπου θέρμανσης με αντίσταση? στο δευτερο ερώτημα μου στο αυτοκίνητο αντί για κάτι τέτοιο https://www.zhta.gr/product/1500w-in...be-oem-dt5066/ θα μπορούσε να λειτουργήσει και πχ αυτό https://www.banggood.com/6000W-Peak-...r_warehouse=CN
    1.ρωτας αν μπορεί να δουλέψει κλιματιστικό inverter με inverter.Η απάντηση είναι ότι μπορεί.αυτες τις κινεζιες βέβαια μην εμπιστεύεσαι τι γράφουν.

    2.το inverter θέλει μια dc είσοδο.τωρσ την δωσεις εσύ από τα αμάξι,την δωσεις από το τροχόσπιτο ,δεν αλλάζει κατι.Η μπαταρία όμως του αυτοκινήτου είναι μικρή για τέτοιες δουλειές.

    3.για την εξοικονόμηση που λες έχω να πω τα εξης.:
    η κατανάλωση της ενέργειας θα γίνει μεγαλύτερη λόγω των απωλειών των όποτε από εκεί θα έχουμε χασουρα.
    Αν τώρα μπορεί να αγοράσει την ενέργεια πιο φτηνά(νυχτερινό) και να την αποθηκεύει ώστε να την έχει όλη την υπόλοιπη μέρα θα πληρώνει λιγότερα.Σε καμία περίπτωση όμως δεν κάνει απόσβεση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Τζίμη, χωρίς να είμαι ειδικός, θα σου πώ μερικές γενικότητες που θα πρέπει να σκεφτείς για τις συγκεκριμένες εφαρμογές σου.
    * θέρμανση από μπαταρίες είναι ότι πιό αντι-οικονομικό υπάρχει από εξοπλισμό και λειτουργικό κόστος
    * για θέρμανση σε απομακρυσμένη περιοχή, προτίμησε υγραέριο
    * όπου έχει ηλεκτρονικά, μόνο καθαρό ημίτονο (ενώ σε σκέτη αντίσταση, βάλε ότι ρεύμα θες)
    * όπου έχει μοτέρ, χρειάζεσαι έως και 3Χ την ισχύ για ομαλό ξεκίνημα
    Αγγελος

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με κλιματιστικο fujitsu inverter multi 24btu
    By DIATHERM in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-12, 21:08
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 14:48
  3. Αναζητηση για Σχεδιο για Inverter 12/230V 300W
    By ntais in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 12:19
  4. Χρήση inverter για έλεγχο κινητήρα
    By oceanborn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 01:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας