Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Inverter 12V DC σε 230V AC για χρήση με κλιματιστικο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jimis
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    fthiotida
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Inverter 12V DC σε 230V AC για χρήση με κλιματιστικο

    (1)καλησπέρα σας θα ήθελα βοήθεια σχετικά με την χρήση ινβερτερ 12v σε 220v ανά περιπτώσεις, στην πρώτη περίπτωση θέλω σε αποθήκη να τοποθετήσω ένα air conditioner που έχω πανασονικ στα χαρακτηριστικά γράφει power input 825w και max 990w 4.30A. πχ με αυτό το ινβερτερ https://www.banggood.com/UNNC-8-6000...#jsReviewsWrap θα λειτουργήσει και αν όχι μπορείτε να με κατευθύνετε σε κάποιο άλλο?

    (2)Mε ινβερτερ οπως αυτο https://www.banggood.com/6000W-Peak-...r_warehouse=CN μπορώ να το συνδέσω απευθειας στην μπαταρία του αυτοκινήτου και να μπορώ να χρησιμοποιήσω εργαλεία ρευματος οπως τρυπάνι αλυσοπρίονο σέγα κτλ για λίγη και περιστασιακή χρήση?

    (3)και τέλος κάτι που μου έδειξε γνωστός και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο όφελος, σε σπίτι τραβάς ρευμα από το δίκτυο (φαντάζομαι με κάποιον μετασχηματιστή) και δίνει στο in τα 12v που θέλει το ινβερτερ, και η έξοδος του ινβερτερ τροφοδοτεί θερμοπομπό η θερμοσυσσωρευτες (δεν θυμάμαι τι ακριβώς είπε), έτσι θα έχει θέρμανση φέτος στο σπίτι του με πολύ μεγαλύτερη οικονομία, κάτι τέτοιο στέκει? ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimis2800 : 20-10-19 στις 22:00

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Για το πρώτο δεν ξέρω το δεύτερο δεν στέκει γιατί πρώτα μετατρέπει το 220 σε 12 και μετά πάλι σε220
    Αυτή η μετατροπή έχει απώλειες επειδη η απόδοση των μετατροπέων δεν ειναι 100
    Και δεν υπάρχει και λόγος να το κάνει 12 και μετά πάλι 220
    Εκτός βέβαια και αν εννοουσε ότι θα χρησιμοποιήσει aircondition inverter οπότε ειναι κάτι διαφορετικό από αυτό που αναφέρεις. (Το δικό σου inverter)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jimis
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    fthiotida
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο αν μπορεί κάποιος ας μας αναλήσει αν έχει κάποιο κέρδος το να τροφοδοτήσεις ένα ινβερτερ 12v σε 220v από το δίκτυο της ΔΕΗ και από εκεί να δίνεις ρευμα σε θερμοπομπό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Να τροφοδοτησεις κλιματιστικο με την μπαταρια αυτοκινητου ξεχνα το.Ειναι πολυ μικρη.
    Επισης και αυτο που λεει ο φιλος σου ξεχνα το.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jimis
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    fthiotida
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    δεν θέλω να τροφοδοτήσω κλιματιστικό από το αυτοκίνητο μάλλον δεν είχα καλή διατύπωση των ερωτήσεων μου αν θες κοίτα ξανά το αρχικό ποστ μου, αυτό που λέει ο φίλος μου μπορείς να το αναλύσεις γιατί επέμενε ότι έχει κέρδος στον λογαριασμό της ΔΕΗ με αυτό τον τρόπο και άρχισα να νιώθω χαζός που τα έσκασα για τζάκι λέβητα για θέρμανση στο σπίτι μου,
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τροφοδοτησεις κλιματιστικο με την μπαταρια αυτοκινητου ξεχνα το.Ειναι πολυ μικρη.
    Επισης και αυτο που λεει ο φιλος σου ξεχνα το.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Το πρώτο, για να καταλάβεις τη γενικότερη αξιοπιστία, αλλού γράφει οτι είναι τροποποιημένο κι αλλού καθαρό ημίτονο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Βασικά ότι έχεις στο μυαλό σου απλά ακύρωσε το γιατί δεν ισχύει τίποτα από αυτά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.347

    Προεπιλογή

    Το Νο1 Ναι μπορείς να το κάνεις.
    Η πηγη των 12 volt Ποια θα Είναι???
    Το Νο2 Ναι μπορείς (θα την ξελιγωσεισ την μπαταρία να το ξέρεις, καλύτερα να λειτουργεί ταυτόχρονα το αμάξι σε τουλάχιστον 1000 στροφές.
    Το Νο3 είναι μια απάτη. Δεν έχει νόημα να το κάνεις. Θα χάσεις ενέργεια χωρίς λόγο

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 20-10-19 στις 23:00

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimis2800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (3)κάτι που μου έδειξε γνωστός και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο όφελος, σε σπίτι τραβάς ρευμα από το δίκτυο (φαντάζομαι με ......)
    Απλα τα πραγματα: Αν "τραβας" ρευμα με καποιον τροπο ... και οι .. αποληψεις ως δια "μαγειας" ,δεν λογαριαζονται - χρεωνονται ... τοτε .... χρεωνομεθα ολοι .
    Τζαμπα φαγητο δεν υπαρχει!
    Επισης σε καθε μετατροπη απ το ενα στο αλλο ,εχει χασουρα - απωλειες :πχ το ρευμα για να φτασει στην Αθηνα απο την Πτολεμαιδα δηλ εκατονταδες χιλιομετρα μακρια ,
    + τις μετατροπες σε υπερυψηλη ταση 400 KV και μετα παλι σε οικιακο 220Vac ειναι μεγαλη η φυρα , γι αυτο και τα τιμολογια ειναι τσουχτερα τλχ για οσους πληρωνουν.
    Για τους δε πονηρους , τα πραγματα σκουραινουν : Καθε κατεργαρης στον παγκο του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    jimis
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    fthiotida
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    rama είναι τροποποιημένο ημίτονο τους ρώτησα, leosedf δεν ισχύει ότι με κατάλληλες μπαταρίες και + ένα ινβερτερ ότι μπορώ να λειτουργήσω κλιματιστικό? mikemtb η αγορά τον μπαταριών και η εγατάσταση θα γίνει από το ίδιο άτομο το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι πιο ινβερτερ να πάρω, για το δευτερο και τρίτο ερώτημα μου αν κάποιος μπορεί και έχει όρεξη ας τα αναλύσει για να καταλάβω ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με κλιματιστικο fujitsu inverter multi 24btu
    By DIATHERM in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-12, 21:08
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 14:48
  3. Αναζητηση για Σχεδιο για Inverter 12/230V 300W
    By ntais in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 12:19
  4. Χρήση inverter για έλεγχο κινητήρα
    By oceanborn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 01:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας