Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: BCD to 7 SEGMENT με δύο Display

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή BCD to 7 SEGMENT με δύο Display

    Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα με ένδειξη από Display LED από το 0 - 10 . Ποιό ολοκληρωμένο μου προτείνεται για να το υλοποιήσω??Δεν θέλω κάτι σε προγραμματιζόμενο προτιμώ κάποιο π.χ σαν το SN29764 μόνο που το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο δεν ξεκινάει από το μηδέν αλλά από το ένα και αυτό μου δημιουργεί πρόβλημα. Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    συνδυασμός 4511 για τα display με 4518 για μέτρηση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chipakos-original (23-10-19)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Τελικά το 4518 δεν κάνει γιατί έχει είσοδο clock για να κάνει αρίθμηση. Το κύκλωμα που έχω φτιάξει έχει οδήγηση το 74HC147 οπότε ψάχνω ένα BCD to 7 Segment Decoder .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Σου είπε ο Μάρκος το 4511. Το 4518 είναι BCD counter (στο είπε)

    Έχεις κατανοήσει τη λειτουργία του 74HC147;
    Το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο έχει εξόδους active low (αντιστραμμένες) και αριθμεί από το 1 (ένα), όχι μηδέν, έως το 9 (εννέα). Συνεπώς αποκλείεται να σου δείξει ενδείξεις από 0 (μηδέν) ό,τι BCD/7-segment decoder driver "γενικής χρήσης" και να βάλεις, χωρίς κάποιο κύκλωμα μετατροπής.
    Το SN29764 είναι ειδική περίπτωση, "decodes 4-bit "binary plus one" coded input signals and supplies 1 1/2-digit TV channel display information. Οι ενδείξεις του ξεκινάνε από 1 (ένα).

    Τα datasheets των συγκεκριμένων ολοκληρωμένων αποτελούν τον καλύτερο οδηγό για το τι μπορούν και τι δε μπορούν να κάνουν και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gxry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπε ο Μάρκος το 4511. Το 4518 είναι BCD counter (στο είπε)

    Έχεις κατανοήσει τη λειτουργία του 74HC147;
    Το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο έχει εξόδους active low (αντιστραμμένες) και αριθμεί από το 1 (ένα), όχι μηδέν, έως το 9 (εννέα). Συνεπώς αποκλείεται να σου δείξει ενδείξεις από 0 (μηδέν) ό,τι BCD/7-segment decoder driver "γενικής χρήσης" και να βάλεις, χωρίς κάποιο κύκλωμα μετατροπής.
    Το SN29764 είναι ειδική περίπτωση, "decodes 4-bit "binary plus one" coded input signals and supplies 1 1/2-digit TV channel display information. Οι ενδείξεις του ξεκινάνε από 1 (ένα).

    Τα datasheets των συγκεκριμένων ολοκληρωμένων αποτελούν τον καλύτερο οδηγό για το τι μπορούν και τι δε μπορούν να κάνουν και τι μπορούμε να περιμένουμε από αυτά.
    Κατασκευάζω ένα κύκλωμα που είχε δημοσιεύσει το Ελεκτορ απ τα 308 κυκλώματα το Νο182 (απλός κωδικοποιητής θέσης), και η σχεδίαση σταματάει πριν την οδήγηση του Display. Το κύκλωμα σχεδιάστηκε και φτιάχτηκε και λειτούργησε σχετικώς, όμως είχα πρόχειρο στο συρτάρι το SN29764 και χρησιμοποίησα αυτό για οδήγηση Display οπότε το αποτέλεσμα λόγω του SN29764 δεν είναι 100% σωστό διότι αυτός ο Decoder ξεκινάει από το 1 κι όχι απ το 0. Το αποτέλεσμα είναι αντί να έχω ενδείξεις από το 0 έως το 10, οι ενδείξεις μου είναι από το 1 - 11. Από την πρώτη στιγμή γνωρίζω ότι το Sn29764 δεν θα με κάλυπτε διότι είναι όπως έγραψες ειδική περίπτωση.( Μέχρι εδώ το γνωρίζω). Πάμε τώρα στο θέμα μας το 74HC147 οδηγεί μια χαρά το 74HC86 και από εκεί και πέρα παίρνω ABCD εξόδους για να τις στείλω σε Decoder BCD to 7 Segment. Γνωρίζει κάποιος ένα IC που οι λογικές του καταστάσεις να δίνουν αποτέλεσμα από μηδέν και πάνω, τουλάχιστον μέχρι τον αριθμό 10??Μπορώ να βάλω δύο CD4511??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    CD4028 BCD to 0-9

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kos56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    CD4028 BCD to 0-9
    Πολύ καλό το cd4028 αλλά όπως και το CD4511 BCD to 0-9 ...........δεν μου κάνει όπως έγραψα πιο πάνω διότι θέλω ενδείξεις πάνω από το 9 και συγκεκριμένα θέλω οπωσδήποτε τον αριθμό 10. Αυτό είναι το ζητούμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 23-10-19 στις 17:43

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό το cd4028 αλλά όπως και το CD4511 BCD to 0-9 ...........δεν μου κάνει όπως έγραψα πιο πάνω διότι θέλω ενδείξεις πάνω από το 9 και συγκεκριμένα θέλω οπωσδήποτε τον αριθμό 10. Αυτό είναι το ζητούμενο.
    Μια χαρά σου κάνουν. Οι BCD to 0-9 converters δεν είναι μετρητές για να μετράνε 0-9 απλά έχουν την δυνατότητα να δείξουν αυτά τα νούμερα σε ένα ψηφίο display. Ότι τους δώσεις στην είσοδο αυτό θα δείξουν. Επομένως δίνεις 1-9 δείχνουν 1-9. Για να δεις το 10 ή 11 ή και παραπάνω θέλεις ένα ακόμη ψηφίο display και ακόμη ένα 4511 να το οδηγήσει, οπότε έχεις δυνατότητα για 00-99 αλλά όπως είπαμε θα δείξουν ότι τους δώσεις στις εισόδους.

    Επειδή η μέγιστη ένδειξη είναι κάτω από 20 το ψηφίο των δεκάδων θα είναι ή 0 ή 1 (ή σβηστό ή 1) οπότε μπορείς να αποφύγεις ένα δεύτερο ολοκληρωμένο οδήγησης display και απλά όταν έχεις πάνω από 9 να ανάβεις το 1 στις δεκάδες ανάβοντας απευθείας τα b,c segment.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 74HC147 αν αντιστρέψεις τις εξόδους του με 4 τρανζίστορ σαν αντιστροφείς, φυσικά δεν είναι και τόσο πρακτικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (23-10-19)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά σου κάνουν. Οι BCD to 0-9 converters δεν είναι μετρητές για να μετράνε 0-9 απλά έχουν την δυνατότητα να δείξουν αυτά τα νούμερα σε ένα ψηφίο display. Ότι τους δώσεις στην είσοδο αυτό θα δείξουν. Επομένως δίνεις 1-9 δείχνουν 1-9. Για να δεις το 10 ή 11 ή και παραπάνω θέλεις ένα ακόμη ψηφίο display και ακόμη ένα 4511 να το οδηγήσει, οπότε έχεις δυνατότητα για 00-99 αλλά όπως είπαμε θα δείξουν ότι τους δώσεις στις εισόδους.

    Επειδή η μέγιστη ένδειξη είναι κάτω από 20 το ψηφίο των δεκάδων θα είναι ή 0 ή 1 (ή σβηστό ή 1) οπότε μπορείς να αποφύγεις ένα δεύτερο ολοκληρωμένο οδήγησης display και απλά όταν έχεις πάνω από 9 να ανάβεις το 1 στις δεκάδες ανάβοντας απευθείας τα b,c segment.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 74HC147 αν αντιστρέψεις τις εξόδους του με 4 τρανζίστορ σαν αντιστροφείς, φυσικά δεν είναι και τόσο πρακτικό.
    Κάπου εκεί είχα καταλήξει κι εγώ να χρησιμοποιήσω ένα 4511 και να οδηγήσω κατ ευθείαν τα b και c segment (αν γίνεται σωστά και δεν υπάρχει οπτική ακαταστασία στο τελικό αποτέλεσμα). Ευχαριστώ που μοιράστηκες τις σκέψεις σου μαζί μου.Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Χωρις να εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμένα ICs, δεν υπάρχει τρόπος να τα ξεγελάσεις και να παίρνεις ένδειξη +1, οπότε από 0-9 να δείχνει 1-10 ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 7 segment led display
    By Killo_Watt in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 17:36
  2. LCD-Seven Segment Display
    By Prithan in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-12, 20:33
  3. up down 7 segment display counter
    By dhmgia45 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-11, 13:58
  4. 7 segment display
    By autom1985 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 15:54
  5. 7-segment display
    By psycoclan1 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 14:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας