Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: arduino usb επηρεάζεται από πτώση τάσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή arduino usb επηρεάζεται από πτώση τάσης

    Έχω έναν 3d printer που ελέγχεται μέσω ενός raspberry pi με την εφαρμογή octoprint.
    Πολλές φορές σταματά η εκτύπωση και το μήνυμα που παίρνω από το octoprint είναι πως κόπηκε η σύνδεση usb. Η συνδεσμολογία που έχω είναι όπως φαίνεται στη φωτό.


    Untitled-1.jpg


    Ο 3d printer δουλεύει με ένα Arduino Mega με RAMPS board και συνδέεται με USB με το Raspberry pi. Το RAMPS συνδέεται με τροφοδοτικό 12V 20A για τα stepper motors και τα heaters αλλά έχω κόψει την σύνδεση των 12V στο Vin του Arduino, οπότε το Arduino τροφοδοτείται μόνο με 5V μέσω της USB.


    Βρίσκεται σε χώρο εργαστηρίου και παρατήρησα πως η σύνδεση usb κόβεται αν τραβήξω ρεύμα από το ίδιο κουτί που τραβάει και ο 3d printer. (ανεξαρτήτως αν εκτυπώνει εκείνη τη στιγμή). Η λογική είναι πως υπάρχει κάποια πτώση τάσης αλλά δεν κάνει reset ούτε το raspberry, ούτε ο MCU του Arduino, μόνο κόβεται η σύνδεση USB. Πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτό;
    Έχω δοκιμάσει πολλά τροφοδοτικά 5V (γνήσιο raspberry, ipad charger κ.α.). Ακόμη δοκίμασα ξεχωριστές τροφοδοσίες σε raspberry-arduino και σύνδεση των D+/D-/GND.


    Δεν υπάρχει άλλο κουτί κοντά και το πρόβλημα δημιουργείται ακόμη και όταν ανάβω την λάμπα. Σκέφτηκα να τροφοδοτώ τα 5V μέσω powerbank για να παρέχει σταθερά 5V. Γίνεται όμως την ίδια στιγμή να φορτίζει το powerbank; Τι λύσεις θα προτείνατε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Να φτιάξεις τη γείωση
    Όλα τα τροφοδοτικά και πλακέτες να έχουν κοινή γείωση

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Εχω ακριβώς την ιδια εγκατάσταση αλλά δεν έχω κόψει την παροχή 12v στο arduino.
    Παλαιότερα είχα το ιδιο πρόβλημα αλλά με απ' ευθείας συνδεση με το PC (δεν ειχα octoprint ακομα τότε) και με το που άλλαξα το καλώδιο έστρωσε.
    Σε τι baud rate τα τρέχεις ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Τι καλώδιο USB και τι μήκος έχεις βάλει ανάμεσα σε Arduino και RASP;

    Γείωση δεν έχεις βάλει πουθενά (γείωση, όχι τα κοινά 0V) ή δε μας το δείχνεις στο σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Βαλε εναν κεραμικο πυκνωτη 100nF μεταξυ Vin και 0V του αρντουινο και δες αν συνεχιζει το προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    θωρακισμενο κοντο καλωδιο usb βαλε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SProg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι καλώδιο USB και τι μήκος έχεις βάλει ανάμεσα σε Arduino και RASP;

    Γείωση δεν έχεις βάλει πουθενά (γείωση, όχι τα κοινά 0V) ή δε μας το δείχνεις στο σχέδιο.
    Όλα τα καλώδια που δοκίμασα είναι θωρακισμένα, από 30cm-2m.
    Αν εννοείς τη γείωση από το μεγάλο τροφοδοτικό, ναι την έχω συνδέσει με το 0V που πάει στο GND του RAMPS. Το GND στο RAMPS συνδέεται με το GND στο Arduino.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannakis1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβώς την ιδια εγκατάσταση αλλά δεν έχω κόψει την παροχή 12v στο arduino.
    Παλαιότερα είχα το ιδιο πρόβλημα αλλά με απ' ευθείας συνδεση με το PC (δεν ειχα octoprint ακομα τότε) και με το που άλλαξα το καλώδιο έστρωσε.
    Σε τι baud rate τα τρέχεις ;;;
    Τι καλώδιο έβαλες και έστρωσε; Το δουλεύω στα 250000.

    Για την ακρίβεια το πρόβλημα ξεκίνησε με τις αλλαγές που έκανα στην τροφοδοσία. Αφαίρεσα την D1 από το RAMPS η οποία δίνει τα 12V στο Vin του Arduino γιατί θέλω να το δουλεύω μόνο με 5V από τη USB.
    off topic:
    Spoiler: 
    Άσχετο με το θέμα αλλά αυτό το έκανα γιατί δεν θέλω το Arduino να "εξαρτάται" από το μεγάλο τροφοδοτικό 12V. Έχω συνδέσει ένα ρελέ που ελέγχεται από το Arduino και μπορεί να ανοιγοκλείνει το μεγάλο τροφοδοτικό ώστε να σβήνω τα πάντα εκτός του octoprint στο τέλος της εκτύπωσης μέσω gcode ή με κουμπάκια στο γραφικό περιβάλλον. Αν έχω το 12V PSU να τροφοδοτεί το Arduino και για κάποιο λόγο κοπεί η παροχή 5V, το ρελέ σβήνοντας το 12V PSU θα σβήσει και το Arduino. Με σβηστό Arduino θα ξανανοίξει το 12V PSU, θα ξαναδουλέψει το Arduino και θα ξανασβήσει το PSU. Θα έχω ένα on-off loop στο ρελέ. Οπότε το Arduino δεν θέλω να τροφοδοτηθεί ποτέ από το Vin.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σπίτι: Συχνή πτώση τάσης
    By teodor_ch in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-19, 00:43
  2. [LDO] Από +3.8V σε +3V παρουσιάζει πτώση τάσης στην έξοδο
    By The_Control_Theory in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-16, 19:50
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 16:11
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 08:55
  5. Πρόβλημα με πτώση τάσης.
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 20:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας