Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΛΟΓΗ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσκεμμένα δεν ξέρω αν ήταν (και γιατί να είναι; με ποιό σκεπτικό; )

    ο ανθρωπος που μου ειπε το λαθος που υπηρχε στο συχνομετρο και στο pll που ειχαν δημοσιευσει (ειχε μαγαζι ηλεκτρονικων στον Πειραια την εποχη που υπηρχαν μαγαζια ηλεκτρονικων) μου ειχε πει πως τα λαθη γινονταν εσκεμενα προκειμενου να αγοραζεις τα επομενα για να διαβασεις τη διορθωση.
    Δε ξερω αν ισχυε η αν ηταν ραδιο αρβυλα, αλλα ακουγεται λογικοτερο απ το να ειχαν οντως σχεδον ολα τα κυκλωματα κι απο ενα λαθος.

    Στο μικτη που ειχα φτιαξει δεν υπηρχε λαθος, οπως και στο linear 80w
    Ενα τροφοδοτικο με 2n3055 που το χα φτιαξει καμποσες φορες, λειτουργουσε μενα αλλα οταν με τον καιρο εμαθα πως σχεδιαζεται σωστα ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο και ποια η σημασια της αναδρασης καταλαβα πως εκτος οτι για να λειτουργησει καπως ...χμμμ... πες "σωστα" καταναλωνε πολυ περισσοτερη ισχυ απ αυτη που θα επρεπε, δεν ειχε και την καλυτερη σταθεροποιηση οπως οφειλε για σταθεροποιημενο.
    Σε γενικες γραμμες παντως τετοια περιοδικα ηταν που μας βοηθησαν να μεινει το μικροβιο ζωντανο οποτε σιγουρα για την Ελλαδα ηταν μια καλη πηγη γνωσεων (αν εξαιρεσουμε τις κατασκευες τα αρθρα ηταν παρα πολυ χρησιμα την προ ιντερνετ εποχη)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τελευταίο που κατασκεύασα (LM317 παράλληλα με PNP transistor) ακολούθησα αυτή την ιδέα (14/128V τύλιγμα) [/URL]
    τι ειναι το 14/128?

    για σταθεροτατο σταθεροποιημενο η καλυτερη εφαρμογη που εχω δει με σταθεροποιηση στο μετασχηματιστη ειναι με πυκνωτη. Ειναι αρχαιο σχεδιο που για κατι αιωνες δεν ειχε εφαρμογη επειδη σε idle εχει αρκετη καταναλωση (ουσιαστικα εχεις ενα μετασχηματιστη u-core, c-core η r-core η τεσπα ei αλλα με απομακρυσμενα τυλιγματα, και συντονιζεις το δευτερευον κοντα στα 50 Hz) αλλα δειλα δειλα επανερχεται (παρεμφερες σχεδιασμος εχει βρει εφαρμογη σε παλμοτροφοδοτικα αλλα με λιγο διαφορετικη λογικη)


    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 02-01-20 στις 11:47

  2. #12
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Ζητώ συγνώμη για το λάθος, ήθελα να γράψω 14/28V. Χρησιμοποιώ μετασχηματιστή 230V/2X14V και με ανορθωτή γέφυρας μπορώ να παίρνω ανορθωμένη τάση είτε από όλο το τύλιγμα μέσω γέφυρας είτε να χρησιμοποιώ τη γέφυρα ως ανορθωτή διπλής ανόρθωσης πλήρους κύματος. Στη δεύτερη περίπτωση η ανορθωμένη τάση είναι η μισή και η ένταση του ρεύματος η διπλάσια της προηγούμενης. Με αυτό τον τρόπο για τάσεις εξόδου από 0...12V χρησιμοποιώ την έξοδο της διπλής ανόρθωσης ενώ για τάσεις από 12...30V χρησιμοποιώ την έξοδο της γέφυρας. Αυτή η ιδέα βοηθά να μειώνονται οι απώλειες ενέργειας στα στοιχεία σταθεροποίησης (LM137, PNP transistors). Αν ευκαιρήσω, μπορεί να δημοσιεύσω την κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (02-01-20)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητώ συγνώμη για το λάθος, ήθελα να γράψω 14/28V. Χρησιμοποιώ μετασχηματιστή 230V/2X14V
    μια χαρα,
    ναι υπαρχουν πολλοι τροποι να μειωσεις την ταση ωστε να μην χρειαζεται ο σταθεροποιητης να βαραει βαρεα ανθυγειηνα, ενας τροπος ειναι με δυο σταθεροποιητες σε σειρα, ενας αλλος με 440/220.πρωτευον, επισεις ενας ωραιος τροπος που χα δει σε ενσωματωμενο παγκου, (με διπλο κοστος βεβαια) ειχε δυο διαφορετικα ανεξαρτητα 0-15 και 15-30.
    γενικα αν εχει ορεξη καποιος μπορει να πειραματιστει με πολλα (ακομα και με πηνια στο πρωτευον)



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν κάνεις τίποτα με δύο regulators/BJT σε σειρά, απλά μοιράζεις τα πχ 50W dissipation σε δύο ημιαγωγούς αντί ένα, αλλά πάλι έχεις 50W απώλειες δηλαδή ισχύ του μετ/στη που αντί να πηγαίνει στο φορτίο, μετατρέπεται σε θερμότητα που είναι άχρηστη για εμάς (βασικά όχι μόνο άχρηστη αλλά και "ζημιογόνα" αφού θα χρειαστούν ψύκτρες και ανεμιστήρες για μεταφερθεί από τους ημιαγωγούς στον αέρα).

    Σχεδόν όλα τα σχέδια γραμμικών ρυθμιζόμενων τροφοδοτικών που κυκλοφορούν για πχ 0-30V/0-5Α δεν μπορούν να δουλέψουν στο μέγιστο ρεύμα (ή κοντά) με χαμηλή τάση (πχ 5V), θα βράσουν και θα καούν σε λίγη ώρα. Αυτό είναι και το πρόβλημα σε εφαρμογές με έτοιμα linear regulators όπως 78xx/LM317/κτλ, και ο μόνος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα είναι να έχεις μικρή διαφορά τάσης Εισόδου-Εξόδου του κυκλώματος σταθεροποίησης.

    Αν θέλουμε οπωσδήποτε 50Hz τροφοδοτικό, τότε το καλύτερο από όσο ξέρω εγώ (χωρίς να είμαι κανένας ειδήμων βέβαια ) είναι να αλλάζεις τυλίγματα στον μετ/στη ανάλογα με την τάση εξόδου σε όσο μικρότερα βήματα μπορείς χωρίς να πρέπει να φτιάξεις μια πλακέτα σαν Α4 με ρελέδες και comparators, το ιδεατό δε θα ήταν με Variac servo όπως έχουν κάποιοι σταθεροποιητές τάσεις (και αντίθετα με τους σταθεροποιητές τάσης δεν σε νοιάζει η ταχύτητα μεταβολής τάσης στο τροφοδοτικό).
    Με αυτον τον τρόπο αποφεύγονται οι απώλειες και έχεις όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση (Watt που τραβάς από την πρίζα vs Watt στην έξοδο του τροφοδοτικού).
    Όλα τα κλασσικά γραμμικά τροφοδοτικά πάγκου ("0-30V" 3/5/10A κτλ)που έχω δει εγώ με τα μάτια μου, σε βίντεο/φωτογραφίες κτλ αλλάζουν τουλάχιστον μεταξύ δύο τυλιγμάτων που δεν είναι και τίποτα δύσκολο να κάνεις:
    Το αγαπημένο μου Κ7200 αλλάζει μεταξύ 15/30Vac με τελεστικό, εδώ ένα άλλο τυχαίο φτηνό 0-30V/0-5A έχει δύο τελεστικούς για να αλλάζει μεταξύ τριών τυλιγμάτων, το οποίο μπορεί να γίνει και πιο απλά με τρανζίστορ-Ζένερ (πχ όπως εδώ).

    Η αλλαγή τυλιγμάτων βέβαια προσθέτει κάποια πολυπλοκότητα στο κύκλωμα, αλλά πάντα θα υπάρχουν συμβιβασμοί: Αν θες και 50Hz τροφοδοτικό, και όχι τεράστιες ψύκτρες/τρανζίστορ/απώλειες, και μεγάλο εύρος τάσης εξόδου (30-50V μέγιστο), και "μεγάλο" ρεύμα εξόδου (5-10Α), και την δυνατότητα να έχεις το μέγιστο ρεύμα σε όλο το εύρος τάσης εξόδου, τότε θα έχεις ένα πιο πολύπλοκο σχέδιο από ένα LM317.... :/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 02-01-20 στις 22:20

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνεις τίποτα με δύο regulators/BJT σε σειρά, απλά μοιράζεις τα πχ 50W dissipation σε δύο ημιαγωγούς αντί ένα, αλλά πάλι έχεις 50W απώλειες
    σωστα απλα δε βραζεις τα regulators.
    δςν ειπα πως ειναι η καλυτερη τακτικη αλλα ειναι κατι που δουλευει συχνα πυκνα ακομα και στις καλυτερες οικογενειες (πχ ενα 7805 μετα απο ενα 7812)



    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    selectronic, το δικό μου αλλάζει χειροκίνητα με διακόπτη και δεν με ενοχλεί καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vagelis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... τευχη ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ
    ... ψαχνω καποιο συγκεκριμενο 8 καναλο τροφοδοτικο που ειχε δημοσιευσει
    (2 πλακετες Triac και διακοπτων με ics)
    Το ειχα κατασκευασει πριν απο ....37 χρονια περιπου ...


    Καλησπέρα σας,
    πρόκειται για την ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΛΟΓΗ τεύχος 174 (Ιούνιος 1981),
    σχεδίαση/παρουσίαση: Μιχάλης Ρίζος, ο οποίος ακόμη δημιουργεί!

    Καλή Χρονιά!
    ΓΒ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΟΛΥΜΠΟΣ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,

    1. Ψάχνεις 8 κάναλο τροφοδοτικό ή 8 κάναλο φωτορρυθμικό ;

    2. Πραγματικά θλίβομαι που ένα περιοδικό που ξεκίνησε τη δεκαετία του '60 με το μικρού μεγέθους τεύχος που έβγαινε τότε η Τεχνική Εκλογή και μετά συνέχισε με το μεγάλου μεγέθους τεύχος, διέγραψε σχεδόν μισό αιώνα παρουσίας στις τεχνικές εκδόσεις στην Ελλάδα και ενέπνευσε σχεδόν μία και πλέον γεννιά ηλεκτρονικών, δεν είχε τη στοιχειώδη πρόνοια να σώσει αυτό το τεράστιο κεφάλαιο σε ψηφιακή μορφή αλλά το άφησε έρμαιο στην οποιαδήποτε καταστροφή που μπορεί να τύχει.
    Καλημέρα, Καλη Χρονια. Τωρα το ειδα!!! Φωτορυθμικο το σωστο. Συγνωμη!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Ναι αυτό είναι!!!
    Ευχαριτω πολύ, Καλη Χρονια .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ραδιοερασιτεχνικη αδεια sw
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-13, 13:24
  2. ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΙΕΚ ΑΚΜΗ
    By dimpet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 13:54
  3. Ροδιοεραστιεχνικη κινηση στη Θεσσαλονικη?
    By andrewsweet4 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-11, 03:50
  4. ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ
    By itta-vitta in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-07, 09:56
  5. καταστηματα στη θεσ/νικη
    By OMADA X12 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-06, 00:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας