Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

    Χαιρετώ την παρέα!
    Σαν άσχετος που είμαι στα ηλεκτρολογικά, θα χρειαστώ την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Ο μονοφασικός πίνακας του σπιτιού μου, που είναι εικοσαετίας, δεν έχει ούτε τα μισά από τα προβλεπόμενα που πρέπει να έχει. Άσε που κάθε φορά που ερχόταν ηλεκτρολόγος να διορθώσει κάτι, έριχνε ευθύνες στον προηγούμενο και έκανε τα δικά του φακιρικά... Γεφυρώματα από 'δω, καλώδια από 'κει... Με λίγα λόγια, τσίρκο... Καταλαβαίνετε... Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ, να δω πως πρέπει να είναι ένας πίνακας ώστε ο επόμενος ηλεκτρολόγος που θα φέρω, να τον κάνει όπως πρέπει και όχι όπως τον βολεύει.* Σκέφτηκα να έχω ήδη τα υλικά που χρειάζονται και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, αν έκανα τις σωστές επιλογές. Σκεφτηκα όλα να είναι από μια επώνυμη μάρκα και καλός η κακός αποφάσισα την Hager μόνο και μόνο επειδή ο γενικός διακόπτης είναι Hager 40A.
    Αυτά που διάλεξα είναι τα εξής:

    Ρελέ διαφυγείς
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...waAjDPEALw_wcB

    Αυτά για ασφάλεια και ασφαλειοθήκη και εδώ ήθελα να ρωτήσω αν αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους.
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...197009_197009/

    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...waAjDPEALw_wcB

    Δύο κομμάτια από αυτό το διπλό αυτοματάκι για θερμοσίφωνα και κουζίνα
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-mwn525_95887/

    Εννοούνται και οι ενδεικτικές λυχνίες όσες χρειάζονται και αυτοματάκια θα αφήσω για την ώρα αυτά που υπάρχουν και θα τα αλλάζω με Hager όταν χρειαστεί.

    Και τώρα πάμε στα προαιρετικά που για άλλους είναι σημαντικά. Εδώ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν εκτός από προστασία μου δημιουργούν αλλά προβλήματα όπως συχνές διακοπές ρεύματος και έχω άλλα μετά.

    Επιτηρητής τάσης + ρελέ ισχύος
    Εδώ δεν ξέρω με πόσα amber να επιλέξω και ποιο είναι κατάλληλο να ελέγχει και φάση και ουδέτερο. Οπότε περιμένω να μου προτείνετε εσείς Επιτηρητή και ρελε Hager.

    Αντικεραυνικό
    https://www.trimel.gr/el/products/de...nRhZ3MiOiIifV0

    Και τέλος αν πρέπει να βάλω AFDD και αν ναι, ποιο;

    Συγνώμη αν σας κούρασα και για τα όποια άσχετα αν είπα σαν ανίδεος....
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eddie-2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα!
    Σαν άσχετος που είμαι στα ηλεκτρολογικά, θα χρειαστώ την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Ο μονοφασικός πίνακας του σπιτιού μου, που είναι εικοσαετίας, δεν έχει ούτε τα μισά από τα προβλεπόμενα που πρέπει να έχει. Άσε που κάθε φορά που ερχόταν ηλεκτρολόγος να διορθώσει κάτι, έριχνε ευθύνες στον προηγούμενο και έκανε τα δικά του φακιρικά... Γεφυρώματα από 'δω, καλώδια από 'κει... Με λίγα λόγια, τσίρκο... Καταλαβαίνετε... Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ, να δω πως πρέπει να είναι ένας πίνακας ώστε ο επόμενος ηλεκτρολόγος που θα φέρω, να τον κάνει όπως πρέπει και όχι όπως τον βολεύει.* Σκέφτηκα να έχω ήδη τα υλικά που χρειάζονται και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, αν έκανα τις σωστές επιλογές. Σκεφτηκα όλα να είναι από μια επώνυμη μάρκα και καλός η κακός αποφάσισα την Hager μόνο και μόνο επειδή ο γενικός διακόπτης είναι Hager 40A.
    Αυτά που διάλεξα είναι τα εξής:

    Ρελέ διαφυγείς
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...waAjDPEALw_wcB

    Αυτά για ασφάλεια και ασφαλειοθήκη και εδώ ήθελα να ρωτήσω αν αυτά ταιριάζουν μεταξύ τους.
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...197009_197009/

    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...waAjDPEALw_wcB

    Δύο κομμάτια από αυτό το διπλό αυτοματάκι για θερμοσίφωνα και κουζίνα
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-mwn525_95887/

    Εννοούνται και οι ενδεικτικές λυχνίες όσες χρειάζονται και αυτοματάκια θα αφήσω για την ώρα αυτά που υπάρχουν και θα τα αλλάζω με Hager όταν χρειαστεί.

    Και τώρα πάμε στα προαιρετικά που για άλλους είναι σημαντικά. Εδώ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν εκτός από προστασία μου δημιουργούν αλλά προβλήματα όπως συχνές διακοπές ρεύματος και έχω άλλα μετά.

    Επιτηρητής τάσης + ρελέ ισχύος
    Εδώ δεν ξέρω με πόσα amber να επιλέξω και ποιο είναι κατάλληλο να ελέγχει και φάση και ουδέτερο. Οπότε περιμένω να μου προτείνετε εσείς Επιτηρητή και ρελε Hager.

    Αντικεραυνικό
    https://www.trimel.gr/el/products/de...nRhZ3MiOiIifV0

    Και τέλος αν πρέπει να βάλω AFDD και αν ναι, ποιο;

    Συγνώμη αν σας κούρασα και για τα όποια άσχετα αν είπα σαν ανίδεος....
    Ευχαριστώ!
    Για Εταιρεια - επιλογες δεν μπορω να σου πω.
    Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι , να κοιταξεις διακοπτες πινακα που θα παρεις , να "κουμπώνουν" μαλακά , οχι "γκρατςςςς" . Αν ενας διακοπτης ειναι σκληρος, με την παροδο του χρονου μαλακωνουν οι βιδες που πιανει πανω το καλωδιο και δημιουργουνται σπινθηρες.
    Εγω 1 φορα το χρονο ή 1 φορα τον 1,5 χρονο ανοιγα πινακα και εσφιγκα βιδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Α!!! κατι 2ο , αν ειναι να περασεις καλωδιο προς ταρατσα για θερμοσυφωνο, περνα ΟΧΙ με 3 μεσα αλλα με 4.
    Μια επιστροφη και βαζεις λαμπακι σε πινακα να βλεπεις αν το θερμικο σου εκλεισε αντισταση ή όχι (αν ζεσταθηκε δηλ. το νερο) .
    Απλως ιδεα , κατά τα αλλα εσυ ¨ηγέτης" εκει .

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τις εταιρείες...
    Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν είναι εντάξει στις προδιαγραφές αυτά που διάλεξα, ασχέτως μάρκας. Και αν συμφωνείς με τα προαιρετικά που ανέφερα (ποια να βάλω και ποια όχι)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vagelis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Εταιρεια - επιλογες δεν μπορω να σου πω.
    Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι , να κοιταξεις διακοπτες πινακα που θα παρεις , να "κουμπώνουν" μαλακά , οχι "γκρατςςςς" . Αν ενας διακοπτης ειναι σκληρος, με την παροδο του χρονου μαλακωνουν οι βιδες που πιανει πανω το καλωδιο και δημιουργουνται σπινθηρες.
    Εγω 1 φορα το χρονο ή 1 φορα τον 1,5 χρονο ανοιγα πινακα και εσφιγκα βιδες.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τις εταιρείες...
    Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν είναι εντάξει στις προδιαγραφές αυτά που διάλεξα, ασχέτως μάρκας. Και αν συμφωνείς με τα προαιρετικά που ανέφερα (ποια να βάλω και ποια όχι)...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eddie-2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και έχεις απόλυτο δίκιο για τις εταιρείες...
    Αν μπορείς μόνο να μου πεις αν είναι εντάξει στις προδιαγραφές αυτά που διάλεξα, ασχέτως μάρκας. Και αν συμφωνείς με τα προαιρετικά που ανέφερα (ποια να βάλω και ποια όχι)...
    Στα 12 χρονια του πινακα σπιτι, Hager ολλα, δεν αλλαξα κατι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Εφοσον δηλωνεις ανιδεος πως εχεις σκοπο να παραγγειλεις καποια πραγματα τα οποια ουτε γνωριζεις πως ειναι ουτε τι κανουν?
    Αυτα που εχεις επιλεξει δεν ειναι καταλληλα.Θα προτεινα ,ο τεχνικος που θα φερεις να γνωριζει ποια ειναι αυτα που πρεπει και να σου τα εξηγησει αναλυτικα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Τα ampere να προσεχεις. Αναλογα το παχος καλωδιου και αναλογος ασφαλειοδιακοπτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.485

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο που πρέπει να προσέξεις είναι τον μάστορα που θα επιλέξεις να σου τα φτιάξει, αυτός θα βρει τα κατάλληλα υλικά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 19-11-19 στις 12:55
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.071

    Προεπιλογή

    Στο "αντικεραυνικό", έβαλες το ανταλλακτικό φυσίγγιο, κι όχι το υλικό ράγας μέσα στο οποίο τοποθετείται. Θα έλεγα ότι επειδή δεν έχεις καθόλου εικόνα της δουλειάς (γι αυτό και ο κάθε μάστορας σε δουλεύει κάνοντας κακοτεχνίες και ρίχνοντας το φταίξιμο στους προηγούμενους), να αφήσεις σε κάποιο σωστό αδειούχο εγκαταστάτη να κάνει όλη τη δουλειά και να μην προσπαθεις να κάνεις διάγνωση από το internet. Το λέω φιλικά, γιατί βλέπω που πάει το πράμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βελτιωση quality σε ψηφιακη ληψη
    By fuzz in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 00:04
  2. Βελτιωση ενισχυτη κιθαρας
    By nick-kovalski in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-12, 08:23
  3. βελτιωση κωλησεων με καλαι
    By Elixir in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-11, 18:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας