Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 58 από 58

Θέμα: Ασύρματος χειρισμός γερανού

  1. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Φίλε Θωμά η αλήθεια είναι ότι τώρα είδα το μυνημα σου... κάλιο αργά παρά ποτε....
    Είμαι σε στάδιο που δοκιμάζω κάτι τέτοιο... απλά κάνω μια έρευνα σχετικά με το τι μπαταρία θα μπορούσα να βάλω στον πομπό.
    Εαν μπορεί κάποιος να βοηθήσει... θέλω να είναι 12v επαναφορτιζόμενες.
    Εχω μερικές ερωτήσεις...
    1. Η χωρητικότητα ποια πρέπει να είναι; ( έχω δει εδώ https://www.batteries.gr/gr/antikata...n-geranwn.html κάποιες και παίζουν γύρω στα 2000mah αλλά δεν είναι 12v.
    2. Τι τεχνολογίας πρέπει να είναι ώστε να κρατάει περισσότερους κύκλους φόρτισης και να μην ξεφεύγουμε σε βάρος; ( έχω δει κάποιες που είναι τυλιγμένες όλες μαζί σε ένα πράσινο πλαστικό και έχουν κάποιο έτοιμο καλωδιο τροφοδοσίας , ίσως έκανε κάτι τέτοιο Η ίσως από κάποιο επαναφορτιζομενο εργαλείο.... οι επιλογές είναι πολλές και χρειάζομαι βοήθεια.
    3. Θα μπορώ να την φόρτιζω από ένα δυναμό αυτοκινήτου; ( εχω βρει κάποιο το οποίο έχει και σταθεροποιητή τάσης... είμαι καλυμμένος με αυτό για την φόρτιση

    Αυτα ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    https://www.batteries.gr/gr/antikata...sy-u-mini.html

    Αυτη μαλλον δεν την ειδες ή την ειδες αλλα δεν σου κανει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εχουμε καποιες ελιες και οι συγγενεις μου στην ιδια περιοχη που πολλες φορες μενουνε αμαζευτες γιατι δεν υπαρχει χρονος προσωπικο κτλπ
    Το μερος ειναι σχετικα επιπεδο αλλα ειναι παλαιου τυπου καλλιεργειες που δεν μπορουνε να μπουνε μηχανηματα σαν αυτο που ειχε στο βιντεο για γραμικη καλλιεργεια.
    Ενα μηχανημα τετοιου τυπου θα βοηθουσε καπου?
    https://www.youtube.com/watch?v=p6NwH3G0V6Y

    Ενα τετοιο βεβαια μηχανημα κοστιζει ποιο πολυ απο ολα τα χωραφια και την σοδεια τους μαζι αλλα τυχαινει να εχω το ρομποτικο
    βραχιονα ηδη και το μονο που θα χρειαστει ειναι να τον βαλω σε ενα τροχοφορο οχημα.
    Ο βραχιονας εχει 3.1m ανοιγμα και ειναι 1300kg και 200kg ο ηλεκτρικος πινακας του τριφασικο 400vac με 20a ασφαλειες.
    με μια γεννητρια ας πουμε οτι το τροφοδοτεις το πετρελαιο σε σχεση με τη δουλεια που γινετε ειναι αμελητεο κοστος.
    Eνας τετοιος βραχιονας μπορει να βοηθησει στο χρονο συγκομιδης και στα εργατικα?
    ή ειναι ποιο πολυ ο μπελας του παρα το καλο του

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    FYI
    Γενικά: τα σοβαρά ασύρματα χειριστήρια π.χ σε γερανογέφυρες έχουν αμφίδρομη επικοινωνία και κάθε χειριστήριο έχει το δικό του rfid κάτι σαν SD card που μπορεί να αλλάζει από το ένα στο άλλο, συν διάφορες ασφαλιστικές δικλείδες, και όχι 2262 στους 433.
    Το γιατί, το πόσο, και το αν αξίζει το αφήνω στην κρίση του καθένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Μάνο νομίζω ότι δεν σου κάνει από πολλές απόψεις ( βάρος , τροφοδοσία ,μικρό μήκος )... 1300 κιλά σκέψου ότι δεν ζυγίζει ούτε όλος ο γερανός μαζί με τα ποδαρικά στην κατασκευή μου...και φτάνει στα 11 μέτρα συνολικά τέρμα ανοιχτός...γενικότερα χρειάζεται γερανος ελαφρού τύπου καθως το εξάρτημα που μπαίνει μπροστά ζυγίζει εωσ 200 κιλά ...σαν στυλ μηχανήματος σίγουρα είναι ότι καλύτερο υπάρχει ειδικά για ανώμαλα εδάφη , αλλά αυτό που έχεις δεν αξίζει να γίνει μετατροπή δεν κάνει.

    Γιωργο ναι όντως μου ξέφυγε αυτή η μπαταρία.... αλλα θα ήθελα να ξέρω και σε περίπτωση που δεν βρίσκω για κάποιο λόγο αυτή τη μπαταρία τι εναλλακτικές έχω...

    Steve δέχομαι την παρατήρηση σου και σίγουρα όσο ποιο ασφαλές τόσο ποιο καλό...
    Απο την άλλη τυγχάνει να έχω δει αρκετές φορές τέτοιους τηλεχειρισμούς σε γερανό γέφυρες σε καράβια ...σωστό η λάθος δεν θα κρίνω εγώ αλλά τους χρησιμοποιούν αρκετά εκεί.
    Οπως και να έχει αυτό δεν ακυρώνει την παρατήρηση σου φυσικά ούτε ενισχύει τη δίκη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos : 18-04-20 στις 14:54

  6. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.batteries.gr/gr/antikata...sy-u-mini.html

    Αυτη μαλλον δεν την ειδες ή την ειδες αλλα δεν σου κανει.
    Θα μπορούσε να φορτίζει αυτή η μπαταρία από ένα δυναμό με σταθεροποιητή τάσης; Εννοώ ότι σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα δυναμό στον κινητήρα που κινεί τις αντλίες του μηχανήματος και από εκεί να είναι μόνιμα συνδεδεμένος σε μια μπαταρία αυτοκινήτου και ταυτόχρονα να κουμπώνω με ένα βύσμα και την μπαταρία αυτή όταν τελειώνει ώστε να έχω μια δεύτερη πάντα φορτισμένη... Λογικά εάν κολλήσω ένα βύσμα τροφοδοσίας με 2 καλώδια στην μπαταρία είμαι οκ... και ανάλογα που θα την τοποθετώ ( για φόρτιση η για τροφοδοσία του κοντρόλ ) να περιμένουν τα αντίστοιχα θυληκα βύσματα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Αυτο το συστημα που ειδα παντως με τη γραμμικη καλλιεργεια με εψησε να το κανω..
    βεβαια μου κανει περιεργεια πως και δεν το εχουνε κανει ολοι μηπως ειναι ειναι τοσο καλο
    και τα παρουσιαζουνε ολα ροδινα για να πουλησουνε φυτωρια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το συστημα που ειδα παντως με τη γραμμικη καλλιεργεια με εψησε να το κανω..
    βεβαια μου κανει περιεργεια πως και δεν το εχουνε κανει ολοι μηπως ειναι ειναι τοσο καλο
    και τα παρουσιαζουνε ολα ροδινα για να πουλησουνε φυτωρια ?
    Μάνο είναι πολλά που δεν ξέρουμε... μην βλέπεις μόνο το δέντρο...αλλά και το δάσος.... η γραμικη καλλιέργεια να ξέρεις ότι κάθε 15 χρόνια θέλει ανανέωση... ( δλδ κόψιμο και φύτευση νέων) όπως επίσης ότι κάποιοι θέλουν να χαθεί η παλιά ποικιλία... αιωνόβια δέντρα κτλπ... ξαφνικά διαφημίζεται πολύ συγκεκριμένη ποικιλία ελιάς για γραμμική... τσπ είναι πολλά που δεν βλέπουν οι περισσότεροι και ...ψαρώνουν... μόνο από τον τρόπο συγκομιδής....τσπ ξεφύγαμε λίγο από το θέμα... προβληματισμοί απλά για το Μάνο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos : 18-04-20 στις 19:58

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικρόφωνο ασύρματου
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 10:01
  2. Ασύρματος συναγερμός
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 14:40
  3. Ασύρματος χειρισμός πίνακα
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 23:07
  4. ασύρματος διακόπτης on/off
    By huhas12 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 00:46
  5. Ασύρματος διακοπτης
    By herakles in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-09, 11:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας