Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58

Θέμα: Ασύρματος χειρισμός γερανού

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή Ασύρματος χειρισμός γερανού

    Γεια σας
    εχω φτιάξει ένα κοντρόλ για το χειρισμό ενός γερανού ,το οποίο το δουλεύω μέσω ενός καλωδίου 34χ0.50
    και μέσω κάποιων ρελε οδηγώ τις αντίστοιχες ηλεκτροβαλβιδες που χειρίζονται την ροη του υδραυλικού λαδιού.
    θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι έτοιμο ώστε χωρίς να πείραξω το κομμάτι του κοντρόλ,και με τα ίδια ρελε ( στην ουσία στη θέση του καλωδίου να μπει μια ασύρματη επικοινωνία) να δουλέψει ασύρματα.
    Εαν υπήρχε ένα module για παράδειγμα το οποίο να δέχεται τροφοδοσία (12βολτ) και να έχει κάποιες εισόδους η Πλακετα του πομπού και αντίστοιχα καποιεσ εξόδους του δέκτη...
    αν και έχω 24 συνολικά εντολές κίνησης εάν δεν υπάρχει κάτι έτοιμο έστω και κάποιο σχέδιο για κατασκευή ίσως.
    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    εχω φτιάξει ένα κοντρόλ για το χειρισμό ενός γερανού ,το οποίο το δουλεύω μέσω ενός καλωδίου 34χ0.50
    και μέσω κάποιων ρελε οδηγώ τις αντίστοιχες ηλεκτροβαλβιδες που χειρίζονται την ροη του υδραυλικού λαδιού.
    θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι έτοιμο ώστε χωρίς να πείραξω το κομμάτι του κοντρόλ,και με τα ίδια ρελε ( στην ουσία στη θέση του καλωδίου να μπει μια ασύρματη επικοινωνία) να δουλέψει ασύρματα.
    Εαν υπήρχε ένα module για παράδειγμα το οποίο να δέχεται τροφοδοσία (12βολτ) και να έχει κάποιες εισόδους η Πλακετα του πομπού και αντίστοιχα καποιεσ εξόδους του δέκτη...
    αν και έχω 24 συνολικά εντολές κίνησης εάν δεν υπάρχει κάτι έτοιμο έστω και κάποιο σχέδιο για κατασκευή ίσως.
    ευχαριστώ
    Πουλανε στο e-bay πομποδέκτες 12V για 1....4...8...12...16 ρελαι, ισως και για παραπανω.
    1 προς 1 εντολη, όχι 2πλες εντολες (όχι 2+ κουμπια ταυτόχρονα)
    Το θεμα είναι ότι πρεπει ναναι κωδικοποιημενο το σημα , μην πεσει κανα παρασιτο . Γερανος είναι αυτος.
    Το καλωδιο είναι πιο ασφαλες από ασυρματη ζευξη.
    Αν το αποφασισεις τελικα, με δικη σου ευθυνη παντα, μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου.
    Θα δωσω και το πρόβλημα σου σε καποιον Κο που ασχολείται με αυτοματισμούς και prorgammers, ισως σε βοηθησει.
    2η περιπτωση βρισκω πιο σοβαρη από απλους relay πομποδέκτες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο,
    ένας λάθος χειρισμός γερανού μπορεί να προκαλέσει ζημιές ή και τραυματισμό. Σε ένα ασύρματο (ερασιτεχνικό) σύστημα σαν αυτό που σκέφτεσαι μπορεί να προκληθεί λάθος χειρισμός από παρεμβολές παράσιτα ή λάθος στην κατασκευή.

    Θα σου πρότεινα ή να παραμείνεις στο ενσύρματο σύστημα που μοιάζει να λειτουργεί σωστά ή να πάρεις κάποιο επαγγελματικό έτοιμο σύστημα εάν υπάρχει.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Δεν επιτρέπεται εκ των υστέρων παρέμβαση σε γερανό. Σε περίπτωση ατυχήματος την έχεις πατήσει άσχημα.

    Επιπλέον, επειδή θα πρέπει να γίνεται περιοδικός έλεγχος από ειδικό φορέα ελέγχου, αν αυτός κάνει σωστά την δουλειά του θα στον "κόψει".

    1 Not allowed! Not allowed!


  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Για να γίνω ποιο σαφής μιλάω για το μηχάνημα το οποίο δουλεύει στο παρακάτω βίντεο εδώ και 2 μήνες καθημερινά χωρίς πρόβλημα. Αλλά ασύρματο θα με βόλευε καλύτερα...
    Διαφορετικα σαν ελάχιστη λύση για να αποφύγω κάποιο βάρος καλωδίου... μια εναλλακτική με bus θα μπορούσε να γίνει; Ώστε να είχα μόνο 2 Καλωδια τροφοδοσίας και ένα εντολών για παράδειγμα...
    ευχαριστω
    https://www.youtube.com/watch?v=tOGq...&persist_app=1

    Όσο για τα έτοιμα κάτι τέτοιο δεν με εξυπηρετεί γιατί θέλω ένα joystick ακόμα εγώ σαν λειτουργία και αυτό έχει μόνο 2....
    https://www.ebay.com/itm/Industrial-...MAAOSwig9dTOnm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos : 19-11-19 στις 06:55

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    υπάρχει και με 3 joystick από ότι είδα. με λεβιέ πόσοι χειρισμοί είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Το δικό σου χειριστήριο έχει 3 joystic ή το χειρίζεσαι με button?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανατε!

    Νομίζω ότι η πιο "σοφη" λύση ειναι να πας σε ενα καλωδιο 5 ή 6 αγωγων και σε ενα βιομηχανικο πρωτοκολλο επικοινωνιας (πχ rs485) (2 αγωγοι), 1 αγωγος τροφοδοσιας, 1 αγωγος ground κι ενας αγωγος "emergency stop" (ανεξαρτητος απο το πρωτοκολλο επικοινωνιας). Αυτο ειναι τεχνικα υλοποιησιμο δοκιμασμενο και αξιοπιστο.

    Θα χρειαστεις δυο μικροελεγκετες, εναν στον χειριστηριο κι εναν στο μηχανημα και να φτιαξεις και τις εντολες επικοινωνιας. Ειμαι σιγουρος οτι εδω υπαρχουν ατομα που μπορουν να κατασκευασουν αυτο που θελεις κι οπως το θελεις ακριβως.

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ... προσπαθούμε να βγάλουμε κάτι ποιοτικό και να μειώσουμε το κόστος...,όποτε πρέπει υποχρεωτικά να εκσυγχρονιστούμε... και να συνεργαστούμε....πράγμα δύσκολο στην Ελλάδα αλλά τελοσπαντων αυτό είναι άλλη κουβέντα...
    ενδιαφερον η λύση που προτείνεις... και για να απαντήσω και στις παραπάνω ερωτήσεις ναι χρησιμοποιώ και τα 3 joystick και κάποιους λεβιεδες ακόμα... συνολικά έχω 24 διαφορετικές κινήσεις....

    και για να μην ανοίγω άλλο θέμα... τα ρελε η κάποια τρανζίστορ στη θέση τους θα θεωρούνταν ποιο αξιόπιστα όσον έχει να κάνει με το χρόνο ζωής τους; Να σημειώσω ότι έχω 6αμπερ ρεύμα λειτουργίας σε κάθε επαφή ρελε.... στα 12 βολτ... δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιεταιρο πρόβλημα απλά θα με ενδιέφερε να ξέρω χρόνο ζωής και κόστος για τα τρανζίστορ αντί ρελε.
    ευχαριστω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανατε!

    Νομίζω ότι η πιο "σοφη" λύση ειναι να πας σε ενα καλωδιο 5 ή 6 αγωγων και σε ενα βιομηχανικο πρωτοκολλο επικοινωνιας (πχ rs485) (2 αγωγοι), 1 αγωγος τροφοδοσιας, 1 αγωγος ground κι ενας αγωγος "emergency stop" (ανεξαρτητος απο το πρωτοκολλο επικοινωνιας). Αυτο ειναι τεχνικα υλοποιησιμο δοκιμασμενο και αξιοπιστο.

    Θα χρειαστεις δυο μικροελεγκετες, εναν στον χειριστηριο κι εναν στο μηχανημα και να φτιαξεις και τις εντολες επικοινωνιας. Ειμαι σιγουρος οτι εδω υπαρχουν ατομα που μπορουν να κατασκευασουν αυτο που θελεις κι οπως το θελεις ακριβως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιώργο , ωραία η κατασκευή σας αλλά αφού όπως λες υπάρχει έτοιμο βιομηχανικό , δεν είναι κακή ιδέα να πάρεις μερικές ιδέες από το έτοιμο ...
    ακόμα και να βρεις μεταχειρισμένα κομμάτια από το τηλεχειρισμό του .

    Έτσι όπως το βλέπω μου θυμίζει βαριές κατασκευές για αντλίες μπετόν .
    Φαντάζομαι οτι για να ελαφρύνει πρέπει στο φορητό κομμάτι να είναι μόνο ο έλεγχος χωρίς ρελέ και διακόπτες και όλα τα διακοπτικά κλπ να είναι κοντά στο γερανάκι .
    Επιπλέον , όπως είπε και ο Νέστορας χρειάζεσαι κάποιο πρωτόκολλο να μιλάει το φορητό ελεγκτάκι με τον δεκτη γερανό ,
    εγώ θα έλεγα κάτι σε CAN bus , όπως είναι οι αυτοματισμοί στο αυτοκίνητο και σε καινούρια ασανσέρ ( ψάξε για CAN OPEN )

    Σχετικά με το γερανό , η άδεια είναι για να βεβαιώσει οτι έχει στερεωθεί καλά στο φορτηγό και μπορεί να σηκώσει το βάρος που λέει .
    Δεν ξέρω εφόσον δεν το εμπορεύεσαι και εφόσον δεν ειναι ακριβως γερανός αλλά μηχάνημα ειδικού σκοπού
    αν υπάρχει τέτοια ανάγκη , αλλά εφόσον το μηχάνημα λειτουργεί εντάξει δεν βρίσκω το λόγο που θα κοβόταν σε μια τέτοια διαδικασία .
    Πρόσφατα πηρε άδεια και μια ελληνική εταιρία που φτιάχνει αυτοκίνητα ρεπλικες σε σασι σκαραβαίου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 19-11-19 στις 19:39

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικρόφωνο ασύρματου
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 10:01
  2. Ασύρματος συναγερμός
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 14:40
  3. Ασύρματος χειρισμός πίνακα
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 23:07
  4. ασύρματος διακόπτης on/off
    By huhas12 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 00:46
  5. Ασύρματος διακοπτης
    By herakles in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-09, 11:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας