Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Μπαταριες ups - Δεν κρατουν φορτιο 13V

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή Μπαταριες ups - Δεν κρατουν φορτιο 13V

    Καλησπερα

    Σε ενα ups που εχω ,αλλαζω μπαταριες ανα 2-3 χρονια περιπου.Παιρνει 4 12v7A

    Τον τελευταιο καιρο δεν κραταει καθολου φορτιο(εχει πανω ενα καταγραφικο και router και ενα switch)
    Βγαζω τις μπαταριες να τις μετρησω και εινα ολες 13v 12,8 12,9 13

    Ξερω οτι εκ κατατασκευης βγαινουν 12, 5-12,7 αλλα μετα απο 2 χρονια ειναι πιο ψηλα??
    Τωρα πηρα να του αλλαξω μπαταριες και εβαλα και το ενα καλώδιο σε λιγο ξυδι γιατι ειχε οξείδωση.
    Αυριο θα γινει μαλλον δοκιμη που να εχει καθαρισει λιγο

    Συνηθος οταν βγαζω τις παλιες ειναι 11,4-11,5

    -1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJman : 24-11-19 στις 13:09

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Ο αριθμός των επιμέρους στοιχείων που έχουν είναι εντάξει, αλλά δεν κρατούν κατά τη φόρτιση πλέον μόλυβδο, σε ποσότητα ώστε να δώσει ένταση ρεύματος
    Συμβαίνει και αυτό, για μέτρα με μια 12 βολτη λάμπα παράλληλα και όχι χωρίς φορτίο ,έτσι γίνεται κάποιος σωστότερος έλεγχος.Αν βάλεις οκτώ ζεύγη συρματάκια χαλκό-γαλβανισμένο σίδηρο σε δοκιμαστικούς σωλήνες με νερό και αλάτι θα μετρήσεις τάση 12 βολτ αλλά δεν ανάβουν φυσικά λάμπα αυτοκινήτου μόνο λεντάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    Σε ενα ups που εχω ,αλλαζω μπαταριες ανα 2-3 χρονια περιπου.Παιρνει 4 12v7A

    Τον τελευταιο καιρο δεν κραταει καθολου φορτιο(εχει πανω ενα καταγραφικο και router και ενα switch)
    Βγαζω τις μπαταριες να τις μετρησω και εινα ολες 13v 12,8 12,9 13

    Ξερω οτι εκ κατατασκευης βγαινουν 12, 5-12,7 αλλα μετα απο 2 χρονια ειναι πιο ψηλα??
    Τωρα πηρα να του αλλαξω μπαταριες και εβαλα και το ενα καλώδιο σε λιγο ξυδι γιατι ειχε οξείδωση.
    Αυριο θα γινει μαλλον δοκιμη που να εχει καθαρισει λιγο

    Συνηθος οταν βγαζω τις παλιες ειναι 11,4-11,5
    ναι στις μπαταριες μολυβδου μπορει να συμβει.
    Νομιζω λεγεται θηικωση η καπως ετσι, και εχει να κανει με αλατα νομιζω που κατακαθονται και φτανουν μεχρι την ανοδο (μου το χαν εξηγησει παλια αλλα να πω την αληθεια δεν εδωσα μεγαλη σημασια)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μετράς τάση πάνω από 12v αλλά μόλις βάλεις φορτίο πάνω της να πέσει και στα 7v αν είναι χαλασμένη.
    Εγώ έβαζα μια λάμπα σποτ 12v αλογόνου. Αλλά και μια λίγα Ohm βατική αντίσταση παράλληλα στο πολύμετρο θα κάνει δουλειά. Αυτος είναι ο πιο σωστός τρόπος να μετράς μια μπαταρία,
    όχι ομως και την χωριτικότητα της που θα έχει αλλάξει σίγουρα και αυτή με τον καιρό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Επίσης στην διάρκεια της ζωής της μπαταρίας, μεγάλο ρόλο παίζει και η μάρκα της μπαταρίας. Μην έχεις απαίτηση από μια μπαταρία των 10 ευρώ να ζήσει το ίδιο με μια μπαταρία των 30 ευρώ...
    Εγώ βάζω πάντα YUASA μπαταρίες στα δικά μου και έχω ένα ελάχιστο 4 ετών.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (24-11-19)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης στην διάρκεια της ζωής της μπαταρίας, μεγάλο ρόλο παίζει και η μάρκα της μπαταρίας. Μην έχεις απαίτηση από μια μπαταρία των 10 ευρώ να ζήσει το ίδιο με μια μπαταρία των 30 ευρώ...
    Εγώ βάζω πάντα YUASA μπαταρίες στα δικά μου και έχω ένα ελάχιστο 4 ετών.
    Και οι Hitachi είναι πολύ καλές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Όλες οι μπαταρίες που έχω αλλάξει εγώ στο πάμφθηνο UPS μου πέθαναν από θειίκωση (και είχαν "σωστή" τάση χωρίς φορτίο) γιατί οι φθηνοί φορτιστές δεν φορτίζουν σωστά τις μπαταρίες μολύβδου.
    Αν η μπαταρία έχει "σωστή" τάση αλλά δεν μπορεί να δώσεις ούτε 500mA (τότε η τάση πατώνει), είναι γιατί πέθανε από θειίκωση γιατί ήταν συνεχώς stand-by (floating charge level).

    Το πως φορτίζεται μία μπαταρία lead-acid είναι γνωστό και είναι σύνθετη διαδικασία που προϋποθέτει φόρτιση και με Constant Voltage και με Constant Current, χωρίς την λεγόμενη και αργή "topping charge" η μπαταρία δεν φορτίζεται ποτέ στο 100%.
    Επίσης υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι για αποφεύγεται η θειίκωση σε μπαταρίες αυτού του τύπου, με πολύ στενά όρια τάσης που προϋποθέτουν και μέτρηση της θερμοκρασίας της μπαταρίας.
    Και αυτά είναι μόνο για την φόρτιση, για συντήρηση βασικά θα πρέπει να φορτίζεις στο 100% πότε-πότε την μπαταρία, οπότε η μπαταρία θα χάνει υγρά (που θα γίνονται αναθυμιάσεις!) και θα πρέπει να συμπληρώνεις κάθε λίγο. Αν απλά την κρατάς σε "floating charge", τότε δεν θα έχεις την μέγιστη διάρκεια ζωής...

    Battery University: Charging Lead Acid


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    θειίκωση ειναι
    στο aliexpress πουλανε κατι αποθειικωτές που βγαζουνε μεγαλη παλμικη ταση αλλα μην περιμενεις και πολλα πραματα..
    https://www.aliexpress.com/wholesale...ext=desulfator
    Παντως εχω επαναφερει σε καποιο βαθμο μπαταριες τετοιες με συμπληρωση νερου+αποθειικωτή

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    θειίκωση ειναι
    στο aliexpress πουλανε κατι αποθειικωτές που βγαζουνε μεγαλη παλμικη ταση αλλα μην περιμενεις και πολλα πραματα..
    https://www.aliexpress.com/wholesale...ext=desulfator
    Παντως εχω επαναφερει σε καποιο βαθμο μπαταριες τετοιες με συμπληρωση νερου+αποθειικωτή
    Η θειίκωση είναι κρύσταλλοι που σχηματίζονται πάνω στις πλάκες της μπαταρίας, αν η μπαταρία φτάσει στο σημείο να μην μπορεί να δώσει ούτε το 1/10 του ονομαστικού της ρεύματος τότε είναι πολύ αργά, έχει γίνει "φυσική" ζημιά στην μπαταρία (πχ έχουν "μπουκώσει" οι πλάκες από τους κρυστάλλους), οπότε δεν μπορεί να αντιστραφεί η ζημιά που έχει γίνει.
    Θα πρέπει ή να βγάζεις την μπαταρία από το UPS κάθε λίγο και να την βάζεις σε ένα desulfator (αν και δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν δουλειά), ή να την φορτίζεις σωστά.


    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Η θειίκωση είναι φυσιολογικό μέρος της ηλεκτροχημικής αντίδρασης κατά την εκφόρτιση. Γίνεται πρόβλημα όταν η μπαταρία μείνει εκφορτισμενη για αρκετό διάστημα (οπότε από soft sulfation που επανέρχεται, πας σε hard sulfation) και το μέγεθος της (ανάλογο της εκφόρτισης).

    Έχω πάρει αυτό https://www.pulsetech.net/pp-12-l-po...ce-system.html για δοκιμή, αλλά ειλικρινά δεν κατάλαβα αν είχε αποτέλεσμα, θα πρέπει να ανοίξεις τη μπαταρία για να το δεις... Δεν το επιχείρησα...

    Η θειίκωση πάντως δεν είναι ο μόνος παράγοντας φθοράς. Έχουμε και τη διάβρωση του πλέγματος που γίνεται εντονότερη όσο ανεβαίνει η τάση & το ρεύμα φόρτισης αλλά και η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Στη συγκεκριμένη χρήση πιστεύω ότι είναι ο κυριότερος ύποπτος, ενώ στις SLI (εκκίνησης) η θειίκωση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταριες ups
    By dant3 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 15:42
  2. ups διαφορετικες μπαταριες
    By liferange in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-13, 23:39
  3. ups μπαταριες σε σειρα
    By liferange in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 16:43
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 19:24
  5. Μπαταριες για ups (απορία)
    By drp486 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-09, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας