Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: UPS με μπαταρία αυτοκινήτου για συναγερμό και κάμερες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tesla005
    Όνομα
    Ραφαήλ
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή UPS με μπαταρία αυτοκινήτου για συναγερμό και κάμερες

    Έχω έναν συναγερμό με μια μικρή μπαταρία μολύβδου μέσα που λειτουργεί σαν UPS, όμως δεν κρατάει καθόλου τον συναγερμό μετά απο διακοπή ρεύματος με αποτέλεσμα αυτός να χτυπάει ασταμάτητα όταν ξεφορτίζεται πολύ η μπαταρία. Επιπλέον, θα εγκαταστήσω σύντομα cctv σύστημα και θέλω να έχει ups. Δεν θέλω να αγοράσω ένα κανονικό ups γιατί πληρώνω για κάτι που δεν χρειάζομαι, το inventer, αφού ο συναγερμός, το dvr και οι κάμερες τρέχουν στα 12v, και θα ήταν ηλήθιο να μετατρέψω τα 12 σε 220 ac και μετά ξανα σε 12. Επίσης, θέλω το σύστημα να κρατάει μετά απο διακοπή για πολλές ώρες, κάτι που δεν γίνεται με τα οικνομικά ups. Γι' αυτό λοιπόν σκέφτηκα να έχω ένα switching τροφοδοτικό το οποίο θα είναι μονίμως συνδεδεμένο σε μια μπαταρία αυτοκινήτου, στην οποία επίσης παράλληλα θα είναι συνδεδεμένο ένα buck boost converter για να έχω σταθερή ταση, και από εκεί θα τροφοδοτείται το καταγραφικό, οι κάμερες και ο συναγερμός. Πιστεύετε πως θα προκληθεί κάποιο πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτόν τον κόσμο: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Αν και για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος.
    - Albert Einstein

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Το κανουμε σε αρκετα συστηματα αυτο, φυσικα με απομονωση με γρηγορες διοδους schottky ωστε το DC του τροφοδοτικου να μην σχετιζεται με τη μπαταρια, και αυτοματο φορτιστη που να μπορει να κραταει ρευματα συντηρησης.
    Η μπαταριες αυτοκινητου η τεσπα τετοιου ειδους για ολιγοωρη χρηση (πχ μεχρι καποιος να παει να σηκωσει ενα διακοπτη) ειναι αποδεκτες ως vfm και τετοια συστηματα πιστοποιουνται και κανονικα και για σοβαρες επεγγελματικες εφαρμογες αλλα εκει που μπορει να χρειαστει να λειτουργησουν για ωρα δε τις χρησιμοποιουμε ουτε προτεινονται γιατι σε αυτες τις περιπτωσεις θελουμε βαθιας εκφορτισης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tesla005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό λοιπόν σκέφτηκα να έχω ένα switching τροφοδοτικό το οποίο θα είναι μονίμως συνδεδεμένο σε μια μπαταρία αυτοκινήτου, στην οποία επίσης παράλληλα θα είναι συνδεδεμένο ένα buck boost converter για να έχω σταθερή ταση, και από εκεί θα τροφοδοτείται το καταγραφικό, οι κάμερες και ο συναγερμός. Πιστεύετε πως θα προκληθεί κάποιο πρόβλημα?
    Εφόσον με την μικρή μπαταρια δεν ειχε προβλημα [οταν αδειάζει η μπαταρία] δεν θα εχει ούτε με την μεγάλη
    ετσι το buck boost converter ειναι μαλλον απλά μια έξτρα κατανάλωση.

    σταθεροποιηση πρέπει να κάνεις στην φόρτιση της ίδιας της μπαταρίας διοτι θα είναι μόνιμα υπο τάση όπως φαίνεται και πρέπει η ταση αυτη να εχει
    το ιδιο ύψος με την τάση ηρεμίας της μπαταρίας,,, δηλ, θα φορτισεις την μπαταρια και θα την αφησεις ασυνδετη για 3-4 ημερες...

    μετα θα μετρήσεις την τάση της και θα ρυθμίσεις το τροφοδοτικο στην ιδια ταση, ετσι θα απολαύσεις 5-10 χρόνια ομαλής λειτουργίας της εγκατάστασης.

    διαφορετικά θα καταστρέψεις την μπαταρία, ο συναγερμος δεν θα παθει τιποτα μιας και ειναι κατασκευασμενος να δουλεύει μεχρι να αδειάσει η μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν βαζεις τροφοδοτικο με λειτουργια ups??
    https://www.electricautomationnetwor...drc-60a-drc60a

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (28-11-19)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    ψάχνω και εγώ κάτι τετοιο... τροφοδοτικό με λειτουργιά ups αλλά στα 24v και με καμιά 10-15Α και ακόμη ένα στα 12v με την ίδια ένταση... για το rack μου...

    έψαξα αλλα δεν βρίσκω τροφοδοτικό με λειτουργια ups στα αμπερ που θέλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    https://www.shop-e.gr/ups-avr/ups/dr...04-0002-detail

    παραλληλιζονται κιόλας

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.shop-e.gr/ups-avr/ups/dr...04-0002-detail

    παραλληλιζονται κιόλας

    στην ουσία αυτό ειναι το ups αν του προσθέσεις την μπαταρία.... και θες το τροφοδοτικό για το φορτίο... χμμμμ ενδιαφέρον...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. δεύτερη μπαταρία για συναγερμό αυτοκινήτου!!!
    By jean in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 08:36
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-13, 20:32
  3. Ανταλακτικό remote για συναγερμό Python (αυτοκινήτου)
    By picdev in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 17:35
  4. Μπαταρία αυτοκινήτου σε ups
    By popeye68 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-11, 00:02
  5. UPS pc και Μπαταρία αυτοκινήτου
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-10, 13:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας