Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Σύνδεση σε VPN από καρτοκινητό cosmote σε MikroTik στο σπιτι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή Σύνδεση σε VPN από καρτοκινητό cosmote σε MikroTik στο σπιτι

    Καλησπέρα σας!Μια ερώτηση και από έμενα.
    έχω στο σπίτι μου εγκατεστημενο ένα mikrotik hap lite router και έχω κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις για να δέχομαι vpn client με (PPTP server) συνδέσεις γιατί θέλω από το κινητό μου(android) να έχω πρόσβαση στο σπίτι μου.

    Το πρόβλημα μου ξεκινάει από την Cosmote (καρτοκινητο) με συνδέει στο vpn αλλά μετά από μισό λεπτό βλέπω στα log τοu mikrotik terminating... peer is not responding..

    για να σας προλάβω επειδή έχω στο κινητό μου και κάρτα vodafone πάλι καρτοκινητο (είναι dual-sim) με την vodafone δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!Συνδέομαι κανονικά και δουλεύει για οση ώρα είμαι συνδεδεμένος!

    τηλεφώνησα στην cosmote και σίγουρα δεν κατάλαβαν τι ήθελα να κάνω!
    μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Γενικα το mikrotik ΔΟΥΛΕΥΕΙ, και απ οτι καταλαβαινω και σε σενα λειτουργει κανονικα αφου με την vodafone συνδεεται και λειτουργει κανονικα.
    Για να βλεπεις προβλημα με την cosmote πιθανο ειτε να χανεις το σημα ειτε να υπαρχει τεραστιο ping η απλα να μην υπαρχει διαθεσιμο bandwith (οχι διαρκως αλλιως θα το ηξερες φυσικα αλλα ισως να συμβαινει οταν εισαι σε κινηση)
    Δοκιμασε να συνδεθεις καπου σταθερα απ το σπιτι ας πουμε, και αν εχει θεμα το 4G στην περιοχη σου γυρνα να κλειδωσει σε 3G και δες αν εχει θεμα. Αν οχι τοτε δυστυχως ειναι θεμα ΟΤΕ κι οχι δικο σου.
    Στο pppoe server αν μπορεις να ανεβασεις το keepalive μηπως ειναι θεμα ping ισως να λειτουργησει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε από το κινητό σου να βάλεις πιο συχνό keepalive μήπως και βοηθήσει την κατάσταση.

    Επίσης πως και δεν το έστησες με OpenVPN που είναι και end to end encrypted; Το υποστηρίζουν τα MikroTik.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε από το κινητό σου να βάλεις πιο συχνό keepalive μήπως και βοηθήσει την κατάσταση.
    μολις αυτο συμπληρωσα :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    nick σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! τις δόκιμες τις έχω κάνει τόσο από το σπίτι με 4G όσο και σε άλλες περιοχές το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ! αποσυνδέομαι μετά από λίγο ! και έχω κάνει και αυτή την δοκιμή που μου είπες και εσύ γύρισα το android μόνο σε 3G και το έκανε και εκεί ! σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Δεν είσαι ο μόνος. Ο λόγος είναι ότι δίνει πρόσβαση μέσω CGN (Carrier Grade NAT) και όχι Internet IP address. Για αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μόνο στα mobile internet προγράμματα πρέπει να έχεις επιλογή αλλά θα διασταύρωσε το με το support τους αν επιλέξεις κάτι τέτοιο...

    Γενικά όσο περνάει ο καιρός θα ακούμε περισσότερα τέτοια προβλήματα καθώς οι IPv4 διευθύνσεις τελείωσαν στην Ευρώπη (και όχι μόνο) οπότε όλο και περισσότεροι θα δίνουν πρόσβαση μέσω CGN μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση στο IPv6 κάποτε... (σε βάθος 10ετίας ίσως). Ο,τι αγόρασαν οι ISPs, αγόρασαν από block διευθύνσεων... Θα πρέπει να βολευτούμε όλοι με ο,τι έχουν, ελπίζω χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-12-19)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peiperakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    nick σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! τις δόκιμες τις έχω κάνει τόσο από το σπίτι με 4G όσο και σε άλλες περιοχές το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ! αποσυνδέομαι μετά από λίγο ! και έχω κάνει και αυτή την δοκιμή που μου είπες και εσύ γύρισα το android μόνο σε 3G και το έκανε και εκεί ! σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο ?

    με wind κανενα θεμα.
    Επισεις με roaming σπανια εχω θεμα και μονο εκει που χανεται το σημα... Ολα στο default, οποτε μοιαζει να ακουγεται πως κατι παιζει με την cosmote... Ισως οι τεχνικοι τους να μπορουν να δωσουν καποια λυση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Επίσης ψάξε πως περνάς το πρωτόκολλο GRE από NAT στο Mikrotik.

    Δες επίσης για τα θέματα ασφαλείας του PPTP. Δεν είναι ασφαλές πλέον. Αν μπορείς υλοποίησε κάτι πιο σύγχρονο, όπως OpenVPN, IPSec...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ste7ios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-12-19)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    nick και kioan εννοείτε να ανεβάσω keepalive timeout apo ton pptp server apo 30 sec πόσο να το πάω ?

    Στέλιο και έμενα σε κάτι τέτοιο πάει το μυαλό μου άλλα γιατί με συνδέει για έστω και μισό λεπτό με download και upload κανονικά ?
    και έχω και ακόμα μια απορία γιατί με την ίδια κάρτα cosmote με app από το playstore μπορώ και συνδεθώ σε free vpn server και εκεί δεν έχω πρόβλημα ?
    αρε παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας ! μακάρι να το λύσουμε !

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peiperakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    nick και kioan εννοείτε να ανεβάσω keepalive timeout apo ton pptp server apo 30 sec πόσο να το πάω ?
    αν το χεις 30 το χεις ηδη ανεβασει... ανεβασε λιγο ακομα μηπως και ειναι εκει το θεμα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ste7ios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ψάξε πως περνάς το πρωτόκολλο GRE από NAT στο Mikrotik.
    Στελιο, σεμιναριο εισαι ρε φιλε, τωρα με βαζεις να ψαχνω κι εγω που δεν εχω θεμα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-18, 16:29
  2. ηχοσυστημα αυτοκινητου στο σπιτι
    By stelios_a in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 14:53
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 18:31
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 18:47
  5. SMS από ΝΟΚIA σε 4ψηφια COSMOTE...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-08, 16:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας