Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Πρόβλημα με Motherboard

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τράβηγμα του πυκνωτή μπορεί (οκ, μικρές οι πιθανότητες, αλλά γιατί να ρισκάρεις) να προκαλέσει ξήλωμα του pad και του διαδρόμου.
    Αντί γι αυτό παίνεις ένα κοφτάκι

    Συνημμένο Αρχείο 79545

    και καταστρέφεις λίγο λίγο και προσεκτικά τον πυκνωτή, προσέχοντας μην πεταχτούν πάνω σου, ή οπουδήποτε αλλού, υγρά ή ότι άλλο.
    Συμφωνώ απόλυτα σε περίπτωση που δεν θέλεις να τους βάλεις αλλού και δεν χρειάζεσαι τα ποδαράκια. Αν γίνει ζημιά στον διάδρομο ή στον πυκνωτή θα γίνει με το κολλητήρι . Με το λάθος κολλητήρι ή με την λάθος χρήση του,δλδ εμένα . Δεν τους σπρώχνω ( τραβάω άλλες φορές) απότομα. Σίγουρα όμως θα χρειαστούν ζέσταμα πάνω από 3 4 φορές μέχρι να μου βγούν τα ποδαράκια. Νομίζω στην τελευταία περίπτωση πάλι θα μου μέναν στο χέρι ότι και να έκανα.

    Αλλά γενικώς μου είναι σχεδόν αδύνατο να τραβάω από την μία και να ζεστάινω από την άλλη χωρίς να καώ ή να στηρίζω κάπου την πλακέτα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 10-12-19 στις 15:18

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Πόσο αξίζει η μητρική που προσπαθείς να επισκευάσεις;
    Πόσο θα σου κοστίσει αν καταστραφεί ξηλώνοντας ένα χαλκοδιάδρομο λόγω μηχανικής/θερμικής καταπόνησης ή από τυχόν κόλληση που πεταχτεί ενώ την φυσάς και βραχυκυκλώσει διπλανά εξαρτήματα;

    Ρωτάω γιατί την σημερινή εποχή, με 100 ευρώ περίπου, μπορείς να έχεις στην πόρτα σου έναν αξιόπιστο σταθμό αποκόλλησης (για παράδειγμα ZD-8915) τον οποίο θα τον έχεις και για μελλοντικές επισκευές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MAIK721 (10-12-19)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    360

    Προεπιλογή

    Αν είσαι ερασιτέχνης (που είσαι), θα πρότεινα για αρχή μια τρόμπα. Με λίγα ευρώ, και με λίγη εξάσκηση σε μια άχρηστη πλακέτα πριν πας στην προς επισκευή μητρική, θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και θα σου μείνει και η τρόμπα!

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    δηλαδή ρε παιδιά πιστευτέ οτι με το κοινό κολλητήρι που πιστεύω έχει ο φίλος (κανένα parkside) να μπορέσει να ζεστάνει τα ground planes την μητρικής??? εγώ γιατί νιώθω χαζός που για να πω ότι έκανα ωραία και άνετη δουλειά σε mobo χρειάζομαι τον 90w σταθμό? και ούτε τρόμπες θέλει ούτε τίποτα. κάθετα η πλακέτα, από την μια ζεσταίνεις και τα δυο ποδαράκια του πυκνωτή... τραβάς και τέλος... για να μπει πρώτα ζεσταίνεις το via με το μακρύ πιν του πυκνωτή και μετά ζεσταίνεις και το άλλο και μπήκε... λίγο καλάι από πάνω για να γυαλίσει και έτοιμο... απλά θέλει κολλητήρι με αρχ...δια.. όχι αρχ...δια κολλητήρι, όσο για τους πυκνωτές κανένας δεν ανέφερε για low esr... επίσης ένας πυκνωτής 1000 στα 6,3 έχει μικρότερο esr από έναν 1000 στα 16. οπότε και η τάση παίζει ρόλο... δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα αλλά παίζει.. άρα αν και δεν το προτείνω στην θέση του φίλου μας λέω να καταστρέψει τους πυκνωτές και όπως μπορέσει να κολλήσει εκεί..

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ρε παιδιά πιστευτέ οτι με το κοινό κολλητήρι που πιστεύω έχει ο φίλος (κανένα parkside) να μπορέσει να ζεστάνει τα ground planes την μητρικής??? εγώ γιατί νιώθω χαζός που για να πω ότι έκανα ωραία και άνετη δουλειά σε mobo χρειάζομαι τον 90w σταθμό? και ούτε τρόμπες θέλει ούτε τίποτα. κάθετα η πλακέτα, από την μια ζεσταίνεις και τα δυο ποδαράκια του πυκνωτή... τραβάς και τέλος... για να μπει πρώτα ζεσταίνεις το via με το μακρύ πιν του πυκνωτή και μετά ζεσταίνεις και το άλλο και μπήκε... λίγο καλάι από πάνω για να γυαλίσει και έτοιμο... απλά θέλει κολλητήρι με αρχ...δια.. όχι αρχ...δια κολλητήρι, όσο για τους πυκνωτές .
    E όχι και parkside! Εχω τελευταίας τεχνολογίας παρακαλώ ,από PRaktiker και aliexpress! . Από πάνω προς τα κάτω αντίστοιχα.*
    Aυτό που πήρα από μαγαζί , υποτίθεται καλό έχει καμμένη αντίσταση . Δεν είναι εδώ προφανώς.
    IMG_20191210_205134[1].jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 10-12-19 στις 22:23

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθεια άλλα και τις γνώμες που δώσατε.
    Έχω ένα σχετικά φτηνό κολλητήρι που χρησιμοποιώ αλλά θα ακολουθήσω την συμβουλή να κόψω με προσοχή τους πυκνωτές με ένα ψιλό δισκάκι στο dremel και μετά με καλωδιάκια να τους κολλήσω.
    Δεν κατάλαβα (δεν ξέρω γιατί δεν είμαι ηλεκτρονικός....hobby....) αυτό για το low esr που είπε ο Παναγιώτης . Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του Πυκνωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο αξίζει η μητρική που προσπαθείς να επισκευάσεις;
    Πόσο θα σου κοστίσει αν καταστραφεί ξηλώνοντας ένα χαλκοδιάδρομο λόγω μηχανικής/θερμικής καταπόνησης ή από τυχόν κόλληση που πεταχτεί ενώ την φυσάς και βραχυκυκλώσει διπλανά εξαρτήματα;

    Ρωτάω γιατί την σημερινή εποχή, με 100 ευρώ περίπου, μπορείς να έχεις στην πόρτα σου έναν αξιόπιστο σταθμό αποκόλλησης (για παράδειγμα ZD-8915) τον οποίο θα τον έχεις και για μελλοντικές επισκευές.
    η μητρικη ειναι απ την εποχη των agp με soccet 478 (130nm !!!!! εικοσαετιας! ) που σημαινει πως σημερα εχει πρακτικα εντελως μηδενικη αξια οπως και ολοκληρος ο υπολογιστης (βρισκεις δωρεαν στα "χαριζονται" η με τυπικα ποσα 5 ευρω) οποτε το να δωσει 100 ευρω για κολλητηρι απλα και μονο για αυτο το λογο ειναι τελειως ακυρο, αφου με 100 ευρω μπορει να βρει ολοκληρο υπολογιστη τουλαχιστο 3-4 γεννιων πιο καινουργιο.
    Το θεμα ειναι πως εφ οσον θελει για καποιο λογο να τον επισκευασει (υποθετω συναισθηματικη αξια) η γνωμη μου ειναι καλυτερα να κοψει με μεγαλη προσοχη τους πυκνωτες με μυτοτσιμπιδο (δεξια αριστερα, οχι τραβηγμα) και να κολλησει ποδαρακια επιφανειακα. Ειναι ο ασφαλεστερος τροπος για αρχαριο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικος Ρουσσος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα (δεν ξέρω γιατί δεν είμαι ηλεκτρονικός....hobby....) αυτό για το low esr που είπε ο Παναγιώτης . Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του Πυκνωτή.


    απλα Νικο ζητα low esr.
    Η μητρικη σου απ οτι θυμαμαι ηταν η πρωτη που ειχε Ιαπωνικους low esr πυκνωτες και η gigabyte το διαφημιζε παντου σε ολα τα τοτε περιοδικα ως τρελο επιτευμα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 10-12-19 στις 22:03

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη skfn
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ρε παιδιά πιστευτέ οτι με το κοινό κολλητήρι που πιστεύω έχει ο φίλος (κανένα parkside) να μπορέσει να ζεστάνει τα ground planes την μητρικής??? εγώ γιατί νιώθω χαζός που για να πω ότι έκανα ωραία και άνετη δουλειά σε mobo χρειάζομαι τον 90w σταθμό? και ούτε τρόμπες θέλει ούτε τίποτα. κάθετα η πλακέτα, από την μια ζεσταίνεις και τα δυο ποδαράκια του πυκνωτή... τραβάς και τέλος... για να μπει πρώτα ζεσταίνεις το via με το μακρύ πιν του πυκνωτή και μετά ζεσταίνεις και το άλλο και μπήκε... λίγο καλάι από πάνω για να γυαλίσει και έτοιμο... απλά θέλει κολλητήρι με αρχ...δια.. όχι αρχ...δια κολλητήρι, όσο για τους πυκνωτές κανένας δεν ανέφερε για low esr... επίσης ένας πυκνωτής 1000 στα 6,3 έχει μικρότερο esr από έναν 1000 στα 16. οπότε και η τάση παίζει ρόλο... δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα αλλά παίζει.. άρα αν και δεν το προτείνω στην θέση του φίλου μας λέω να καταστρέψει τους πυκνωτές και όπως μπορέσει να κολλήσει εκεί..
    Το esr πέφτει όσo τα volt ανεβαίνουν. Το μέγεθος και η τιμή ανεβαίνει
    Οπότε μπορεί να χρησιμοποιήσει και με περισσότερα volt αρκεί να χωράει.
    Αν και δεν θα ειναι πρόβλημα γιατί οι φουσκωμένοι που εχει τώρα ειναι χειρότεροι.
    Αυτο που διευκολύνει σιγουρα την "επιχείρηση¨" ειναι :
    1.Nα φρεσκάρεις λίγο την κόλληση με καινούργια με μολυβδο γιατι οι εταιρείες κολλουν με αμόλυβδες ή και σε μεγαλυτερες θερμοκρασίες.
    2.Προθέρμανε λιγο τοπικά την περιοχή με ότι διαθέτεις, πχ πιστολάκι μαλλιών, αερόθερμο κτλ., βοηθάει απίστευτα. Προσοχή στα πλαστικά ή άλλα ευαίσθητα που γειτονεύουν.
    Αν δεν το δοκιμασεις σαυτή τη μητρική τοτέ που? Αν δεν τα καταφέρεις , τους κόβεις και κόλλας απο πάνω
    Η αλλή λύση , τα παίρνεις όλα στο χέρι μαζι με τους καινούργιους πυκνωτές πας σε ενα τεχνικό και του ζητάς τις συγκεκριμμένες κολλήσεις. πόσο θα ζητήσει?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg ESR.jpg (157,7 KB, 22 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά έχω αλλάξει πριν πολλά χρόνια (ήμουν και εγώ τότε άπειρος) πυκνωτές σε τέτοια μητρική.
    Θεωρώ πως είναι πολύ εύκολο να τους αντικαταστήσεις μιας και δεν έχουν τις δυσκολίες των σημερινών.
    Η προσθήκη πυκνωτή σε ήδη κολλημένα ποδαράκια άλλου μόνο προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει.
    Οι αλλαγές στις απαιτήσεις σε ρεύμα στις μητρικές είναι ταχύτατες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε Motherboard
    By karajohann in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-18, 09:27
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-18, 11:33
  3. Επισκευη motherboard
    By hitech444 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 15:40
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 18:10
  5. Πρόβλημα με τον ήχο σε motherboard asus a8v-vm se
    By ΜαστροΣάββας in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 00:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας