Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Διακόπτες σωμάτων καλοριφέρ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Οπότε αφού το σύστημα είναι δισωλήνιο τότε κανονικά χρειάζονται τέτοιοι διακόπτες:
    http://www.central-ch.com/wp-content...ventil-100.pdf
    Στην ουσία είναι παρόμοιοι με αυτούς που έχεις αλλά χωρίς το bypass.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Οπως σου είπα από την αρχή, αν και βλακεία η τοποθέτηση διακοπτών με bypass, μην περιμένεις να δεις διαφορά στην κατανάλωση με την αλλαγή τους. Αν είναι να κάνεις κάτι, δες αν μπορείς να μονώσεις τους σωλήνες - και αναφέρομαι στη στήλη, που είναι εκτός διαμερίσματος, γιατί μέσα στο διαμέρισμα δεν "χάνεις" από τους σωλήνες, το σπίτι σου ζεσταίνουν πάλι. Οι αμόνωτες στήλες είναι εκεί που πεάς ενέργεια, και αυτό ισχύει ανεξαρτήτως διακοπτών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Εκτιμώ πως το μέρος της ποσότητας του νερού που δεν κατευθύνεται μέσα στο καλοριφέρ
    επιστρέφει στον λέβητα (bypass)
    γιατί κάπου πρέπει να διοχετευθεί το νερό που πρεσάρει η αντλία αν συναντήσει πολλά κλειστά σώματα.
    Κάτι σαν relief valve δηλαδή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Ασφαλώς και γυρίζει στο λέβητα! Αυτό που γίνετια είναοι το εξής: έστω ότι έχουμε θερμοκρασία προσαγωγής 80°C, και Δt = 20° στο σώμα. Με διακόπτη 100% (χωρίς bypass) θα γύριζε στη στήλη 60°C (και τελικά στο λέβητα σχεδόν το ίδιο, ανάλογα την απόσταση, τη μόνωση και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος). Με διακόπτη με 50% bypass θα βγει έστω πάλι 60°C το (μισό) νερό από το σώμα, και θα αναμειχθεί με το νερό του bypass στους 80°C, και θα επιστρέψει στη στήλη 80°C x 50% + 60°C x 50% = 70°C, οπότε ο λέβητας θα έχει να αναπληρώσει τη μισή θερμοκρασιακή διαφορά στη διπλή ποσότητα νερού, άρα ενεργειακά έρχεται στα ίδια (χάνει μόνο τις παραπάνω απώλειες στη στήλη της επιστροφής, λόγω υψηλότερης θερμοκρασίας, αλλά με μονωμένη στήλη η διαφορά είναι αμελητέα).
    Στην πραγματικότητα βέβαια η Δt στο ώμα δεν θα είναι η ίδια στη μία και στην άλλη περίπτωση, παρά μόνο αν ρυθμιστούν αντίστοιχα οι ροές, αλλά έκανα την παραδοχή για να εξηγήσω τί συμβαίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η κεντρική στήλη είναι μονωμένη φυσικά, απο το κολεκτέρ μέχρι τα σώματα οι σωλήνες μονοκόμματες χαλκού, που έχουν πλαστική επίστρωση,
    τις απώλεις ήθελα να ρωτήσω και αν αξίζει να μπω σε διαδικασία να αλλά τους διακόπτες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    392


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^Active^ Εμφάνιση μηνυμάτων

    φίλε μου ειμαι υπέρ των ελληνικών προιόντων αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία δεν εχει ούτε datasheet στο site της που να σου λεει τι bypass κάνουν οι διακόπτες της.
    Αν αλλάξω θα βάλω το ίδιο μοντέλο που λογικά θα ταιριάζει της comap για να μην αλλάξω και το σωληνάκι και το διακόπτη.

    Αν φωνάξω δε τους άσχετους υδραυλικούς που έχω μπλέξει , που μου άλλαξαν διακόπτες (σε μια σύνδεση που χρειάστηκα να κάνω) και με εστειλαν να αγοράσω διακοπτη χωρίς να κάνουν αναφορά στο bypass , (φυσικά ούτε το μαγαζί ξέρει τι πουλάει) θα πληρώσω και αρκετά λεφτά , οποτε θα το κάνω μονος μου.

    Γενικά θεωρώ οι περισσότεροι καυστηρατζήδες - υδραυλικοί είναι πάρα πολλοί άσχετοι , έτσι τους μάθαμε βέβαια να παίρνουν τα 100αρια χωρις να έχουν ανοίξει βιβλίο.
    Μέχρι και για τη πιο απλή δουλειά πρέπει να πηγαίνουμε σε μηχανολόγο εγώ αυτό έμαθα και το πλήρωσα.
    Κανονικά θέλουν εναν μηχανολογο πάνω απο το κεφάλι τους να τους βαράει καρπαζιές.
    Συγχωρέστε με αλλά τελευταία άρχισα να το ψάχνω λίγο και καταλαβα τι ασχετοσύνη υπάρχει , σε λίγο θα μάθω και τους τύπους να υπολογίζω ροές και ΔΤ.

    Πέρισυ ο πανασχετος υδραυλικος μου αλλαξε ρυθμιστή πίεσης και μου ειπε αν συνεχιζει να ανεβάζει φταίει το δοχείο διαστολής.
    ΤΟ δοχείο διαστολής φυσικά δεν το ειχε φουσκώσει κανενενας συντηρητής τοσα χρονια και έπαιρναν οσα ζητούσαν,
    τοσο δύσκολο ήταν ο ασχετος υδραυλικος να μου πει να μετρησω και να φουσκώσω το δοχείο διαστολής και να μην πληρώσω τσάμπα αυτόματο πλήρωσης ?
    θα μπορούσα να πω πολλά ακομα

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 27-12-19 στις 17:02

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κεντρική στήλη είναι μονωμένη φυσικά, απο το κολεκτέρ μέχρι τα σώματα οι σωλήνες μονοκόμματες χαλκού, που έχουν πλαστική επίστρωση,
    τις απώλεις ήθελα να ρωτήσω και αν αξίζει να μπω σε διαδικασία να αλλά τους διακόπτες
    Σου είπα ήδη: από το οριζόντιο δίκτυο πρακτικά δεν έχεις απώλειες, αφού είναι μέσα στο σπίτι σου. Για μένα δεν αξίζει να κάνεις τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (28-12-19), picdev (28-12-19), vasilisd (29-12-19)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου ειμαι υπέρ των ελληνικών προιόντων αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία δεν εχει ούτε datasheet στο site της που να σου λεει τι bypass κάνουν οι διακόπτες της.
    Αν αλλάξω θα βάλω το ίδιο μοντέλο που λογικά θα ταιριάζει της comap για να μην αλλάξω και το σωληνάκι και το διακόπτη.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (28-12-19)

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    100% ροή σημαίνει οτι δεν κάνει καθόλου bypass να υποθέσω , γενικά δεν τα έχουν με διαγράμματα δες τη comap , μεχρι μηχανολογικό σχέδιο έχει και πίνακες με ροές.
    πάντως καμια σχεση σε ποιότητα και σε τιμή φυσικά , ούτε μονιμη ρύθμιση έχει για να κάνεις balance το κύκλωμα (δεν χρειάζομαι το συγκεκριμένο αλλα λέμε )

    https://www.comap.gr/sites/greece/fi...39_comap-c.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή παροχής καλοριφέρ
    By jomor in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 19:52
  2. Ήχοι από Καλοριφέρ....
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 12:43
  3. καλοριφέρ λαδιού
    By spyart in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 00:02
  4. θερμοστατικοί διακόπτες σωμάτων καλοριφέρ?
    By picdev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 12:15
  5. Θερμοστάτης καλοριφέρ.
    By georgemailo in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας