Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: -Περί ατομικού λέβητα φυσικού αερίου.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή -Περί ατομικού λέβητα φυσικού αερίου.

    -Κατ' αρχήν Καλή Χρονιά αν και τα ξαναείπα χθές στη σχετική ενότητα, το κρύο έξω τσουχτερό και μάλλον θα πάω για ατομικό λέβητα αερίου γνωστός μου αγόρασε αυτόν https://www.leroymerlin.gr/gr/therma...5-kw-62360410/ για αντικατάσταση του παλαιού και αύριο ή μεθαύριο κάνει την εγκατάσταση σε σχετική συζήτηση που κάναμε γιατί αγόρασε φθηνό αν και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα μου είπε ότι ο παλιός αν και επώνυμος διπλάσιας και τιμής απο τον παραπάνω του έβγαλε ζημιά στα τέσσερα χρόνια των 350-400 ευρώ, τώρα που το σκέπτομαι νομίζω ότι έχει μια λογική η αποψή του αν κάποιος έχει κάποια άποψη προσωπική εμπειρία σχετικά με του λέβητες ας γράψει ο χώρος μου είναι μικρός 75 τ.μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Ουδείς? καμία άποψη προσωπική εμπειρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ειμαι της αποψης να ψαξεις κατι επωνυμο.Θα δωσεις τωρα 500€ και αν γινει αυριο κατι θα ψαχνεσαι να δεις πως θα τον φτιαξεις.
    Ασε που δεν γνωριζω αν ειναι εγκεκριμενος για την ΔΕΦΑ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι της αποψης να ψαξεις κατι επωνυμο.Θα δωσεις τωρα 500€ και αν γινει αυριο κατι θα ψαχνεσαι να δεις πως θα τον φτιαξεις.
    Ασε που δεν γνωριζω αν ειναι εγκεκριμενος για την ΔΕΦΑ.
    -Είναι δυνατον να τον πουλάει το λερόυ και μα μην ειναι εγκεκριμένος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Δεν τους πουλάει μόνο το λερόϊ, τους έχουν και άλλα μαγαζιά. Το λερόϊ τον έχει πιο φθηνό. Εγώ θα τον αγόραζα. Οποσδήποτε όμως ρύθμιση με αναλυτή καυσαερίων. Ρώτα αν είναι και η καμινάδα στην τιμή και το εξωτερικό αισθητήριο της αντιστάθμισης. Καλό θα είναι να βάλεις και ένα εξωτερικό δοχείο διαστολής, γιατί αυτά που έχουν όλοι οι επίτοιχοι είναι οριακά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alto2 : 04-01-20 στις 00:36

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Είναι δυνατον να τον πουλάει το λερόυ και μα μην ειναι εγκεκριμένος?
    θα σου δώσεις ένα 500ρικο με το σκεπτικό αυτό; αν είναι δυνατόν να μην είναι; αν και από ότι είδα δεν είναι δύσκολο να τον εγκρίνει κάποιος "πιστοποιημένος μηχανικός".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Μην πιστεύετε ότι όταν παίρνετε κάτι ακριβά ότι επιλέξατε και το καλό. Μια καλή εμπορική τακτική είναι να σου πουλάει το φτηνό για ακριβό, ακριβώς για να πιστέψεις ότι επιλέγεις το καλύτερο.
    Είναι παρατηρημένο ότι ο κόσμος διστάζει να αγοράσει κάποιο καλό προϊόν επειδή το βρίσκει σε χαμηλή τιμή.

    Η επιλογή και η σύγκριση πρέπει να βασίζεται κυρίως σε τεχνικά χαρακτηριστικά και ή δυνατόν και μετρήσεις (που κάνει ο κατασκευαστής). Γιαυτό ψάχνουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά από πριν στο ιντερνετ γιατί στο κατάστημα λένε μόνο όσα θέλουνε και όχι αυτά που δεν είναι καλά. Αρκεί φυσικά να ξέρεις τι σημαίνουν τα χαρακτηριστικά και ποια είναι τα σημαντικά.

    Καλές είναι και οι κριτικές των ανθρώπων που αγόρασαν αρκεί επίσης να μπορείς να φιλτράρεις τις κριτικές γιατί εκεί μπαίνει και πολύ προσωπικό στοιχείο.

    Επίσης ρόλο παίζει και η φίρμα. Πολλές γνωστές μάρκες πουλάνε ακριβά προϊόντα εφάμιλλα με άλλα πολύ φτηνότερα, αλλά συνήθως έχουν λίγο καλύτερη ποιότητα για να μην χαλάσουν και το όνομα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Μάρκο, σε μηχανήματα δεν μπορείς να βασίζεσαι σε κριτικές απο ασχετους στυλ επιτέλους ζεσταθηκαμε ,ή παλιά είχα κουμτελ και με αυτόν σκαωκλπ.Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά άστο καλύτερα στο περίπου να το κουβεντιάσουμε.
    όταν οι τιμές κυμαίνονται από 800-1400 τότε τα 500 είναι κάτω του κόστους.
    μου φαινεται μεγάλη η διαφορα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Και ο απλός "λαός" που δεν τυγχάνει μηχανικός τι θα κάνει? Θα πηγαίνει LeRoy χερι-χέρι με τον μηχανικό του? Αν πάει σε μαγαζί με είδη θέρμανσης μόνο έχει την ελπίδα ο πώλητής να είναι μηχανικός ώστε να ξέρει τι πουλάει. Ο πωλητής στο leRoy (ή στον κάθε κοτσόβολο) ?? Εδώ εμείς και διστάζουμε να προτείνουμε κάτι αν δεν έχει προηγηθεί αυτοψία-μελέτη κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Ο πωλητής του καταστήματος, είτε είναι μηχανικός είτε όχι, είναι υποχρεωμένος να σπρώξει ότι "δουλεύει" το κατάστημα. Μόνο ο ανεξάρτητος μελετητής μηχανικός μπορεί να είναι πιο αντικειμενικός (και λέω "μπορεί" και όχι "είναι", γιατι κι εκεί ενδέχεται να υπάρχουν θέματα συνεργασίας), ο πωλητής πάντως σίγουρα δεν είναι.
    Οσο για τα καταστήματα, έχω ακούσει ιστορίες από φίλους του χώρου που "έσπρωχναν" μέχρι και πολύ μεγαλύτερους λέβητες για να τους ξεφορτωθούν, όταν δεν υπήρχε μηχανολογική μελέτη εφαρμογής και επίβλεψη, οπότε...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου
    By high frequency in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-21, 09:47
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-18, 22:03
  3. Γείωση δικτύου φυσικού αερίου
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 15:45
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 09:58
  5. Βοήθεια για επιλογή λέβητα αερίου
    By ksekourastos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 20:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας