Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: προτάσεις για πομποδέκτες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή προτάσεις για πομποδέκτες

    Καλησπέρα παιδιά μου.
    Σκέφτομαι να ξαναασχοληθω με τον ραδιοερασιτεχνισμο μιας και σταμάτησα εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.
    Ξαναεστησα τον εξοπλισμό μου ο οποίος είναι ένας mobile πομποδεκτης alinco, μια κεραία diamond cp 22 e, και μια γέφυρα.
    Θα ήθελα να μου προτείνετε και έναν πομποδεκτη για βραχεα, και UHF, όπως επίσης και κεραία βραχεων και uhf. Τα μηχανήματα μου προτιμώ να τα έχω ξεχωριστά για κάθε συχνότητα (άλλο για vhf, άλλο για uhf, και άλλο για HF), όπως ξεχωριστά να έχω και τις κεραίες μου.
    Λόγο χρόνου δεν μπορώ να ασχοληθώ με την κατασκευή κεραιών κ.ά., γι αυτό επικεντρονωμαι σε έτοιμες, Σαν αυτή που έχω.
    Τωρα για τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 1000 με 1500 max.
    πάντως στο μυαλό μου δεν εχω υπερβολικές καταστασεις, με πομποδεκτες 5Kw και αλλά τέτοια.. ή ακόμα τουλάχιστον... θα κάνω μια αρχή και θα έρθουν και αυτά μόνα τους (Σαν τον γάμο ένα πράγμα )

    Συγγνώμη αν σας κούρασα, και κάθε πρόταση είναι δεκτή!
    Τέλος θα σας εύχομαι καλή χρονιά και ο,τι επιθυμείτε και πάντα με υγεία!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 02-01-20 στις 02:21

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, καλή χρονιά και χρόνια πολλά!
    Η diamond cp 22e που έβαλες είναι για την Region 2 (Αμερική) και είναι συντονισμένη από το εργοστάσιο στους 146 MHz οπότε θα έχεις λίγο παραπάνω στάσιμα στη μπάντα των 2m (144-146 MHz) εδώ στην Ελλάδα. Καλό θα ήταν να την προεκτείνεις λίγο και να τη συντονίσεις στους 145 MHz για να έχεις τα ελάχιστα στάσιμα.
    Τώρα για monobander στα 70cm δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Από τις λίγες είναι τα Dynascan M-6D-U, Alinco DR-438 και το Yaesu FTM-3207DE το οποίο όμως εκτός από διαμόρφωση FM έχει και το ψηφιακό σύστημα C4FM.
    Μονομπαντική κεραία για τα UHF δεν συμφέρει να πάρεις ειδικά αν μιλάμε για πανκατευθυντική. Και πιο ακριβές είναι αλλά και δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για τα 2m αν χρειαστεί. Καλύτερα να πάρεις μια δίμπαντη V/U όπως πχ μια X30 ή X50. Αν θες κατευθυντική με ρότορα περιστροφής κλπ πάει αλλού το θέμα μετά.
    Τώρα για τα βραχέα υπάρχουν πολλές επιλογές για μηχανήματα. Για κεραίες εξαρτάται από το χώρο που έχεις για να τις εγκαταστήσεις αν μιλάμε για οριζόντια δίπολα ή μονόπολα εκτός αν ενδιαφέρεσαι για DX με κατακόρυφες ή κατευθυντικές όπου εκεί το θέμα πάλι πάει αλλού και το μπάτζετ ξεφεύγει πολύ για τις τελευταίες καθώς χρειάζεται εγκατάσταση ιστών πύργων με θεμελιώσεις κλπ κλπ.
    Πομποδέκτης ραδιοερασιτεχνικός 5KW δεν υπάρχει στο εμπόριο. Αν θες περισσότερη ισχύ παίρνεις ενισχυτή (Linear amplifier) μετά. Στην πλειοψηφία τους τα μηχανήματα είναι στα 100W με μερικά να βγάζουν 200W και κάποια πολύ ακριβά μοντέλα να βγάζουν 400W.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Coupler και κάθετο αλουμινένιο "μαστίγιο".

    Αν πάρεις τα παραπάνω, δεν θα σου μείνουν πάρα πολλά για HF, ίσως ένα used 7000 ή κάτι αντίστοιχο σε άλλη εταιρία.
    Βλέπω στις αγγελίες παλαιότερα μοντέλα με 300€
    Θεωρώ πως έχεις τροφοδοτικό, 20-22A για να εκμεταλλευτείς όλη την ισχύ του Π/Δ.
    Στα 100W χρειάζεσαι 20-22A, εννοείται πως δεν είναι απαραίτητο να εκπέμπεις με 100W.
    Θα χρειαστείς και ένα καλώδιο προκοπής (γραμμή μεταφοράς) για να συνδέσεις την κεραία σου στον Π/Δ.
    Υπολόγισε 2€ το μέτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ ολα σας ευχαριστώ που με βοηθάτε.
    Λοιπόν για uhf μάλλον για το alinco dr438 με βλέπω..
    Για κεραία λέω την X50 αλλά μου έχει μπει στο μάτι και η X510N της diamond..
    Εσείς τι λέτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALIARMOTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κεραία λέω την X50 αλλά μου έχει μπει στο μάτι και η X510N της diamond..
    Τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά.
    Υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις. Αν δεις τα χαρακτηριστικά τους πλάι - πλάι θα δεις προφανή υπεροχή της 510.
    Παρόλα αυτά αν σήμερα αγόραζα κεραία για τα V-UHF θα έπαιρνα την Χ50 αλλά με πολύ καλό καλώδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALIARMOTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κεραία λέω την X50 αλλά μου έχει μπει στο μάτι και η X510N της diamond..
    Εσείς τι λέτε;
    Αν έχεις συχνά δυνατούς αέρηδες στην περιοχή σου, ή μένεις μέσα σε πόλη περιτριγυρισμένος από πολυκατοικίες, απέφυγε την X510. Η X510 έχει συμπιεσμένο λοβό και θέλει να βλέπει ορίζοντα. Επίσης έχει υψηλή απολαβή και αυτό σημαίνει ότι είναι ευαίσθητη και σε παράσιτα που δημιουργούνται μέσα στις πόλεις (ηλεκτρικός θόρυβος). Αν είναι να πας για την X510, τότε καλύτερα για μένα να προτιμήσεις την X300. Αυτό έκανα εγώ.
    https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60647

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Αν βάλω 2 καθετες κεραίες x300 σε εναν ιστό που να είναι πλάι πλάι (array) σαν κεραίες eme, αλλά με ground plane θα παρω παραπάνω κέρδος ή δεν θα άλλαξε τίποτα?
    Αν ναι, σε τι απόσταση πρέπει να είναι μεταξύ τους για uhf?
    Σόρρυ αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά είμαι ψιλοασχετος, αφού τα είχα παρατησει ολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Εννοείς να παραλληλίσεις 2 X300; Δεν έχει νόημα αυτό. Αν το κάνεις θα αλλάξεις το φορτίο στο μισό (25 Ω) στη σύνδεση με τη γραμμή μεταφοράς (ομοαξονικό καλώδιο) και θα ανέβουν τα στάσιμα στο 2. Και επειδή οι λοβοί παρεμβάλλονται μεταξύ τους, δεν παραλληλίζουμε ποτέ κατακόρυφες πανκατευθυντικές. Μία κεραία φτάνει. Αν θες 2 κεραίες μπορείς να συνδέσεις 2 διαφορετικές κεραίες πχ μια κατακόρυφη πανκατευθυντική και μια κατευθυντική yagi και να τις αλλάζεις με διακόπτη κεραιών. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι η απόσταση μεταξύ των κεραιών να είναι μεγαλύτερη του μήκους κύματος εκπομπής (λ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 06-01-20 στις 20:10

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALIARMOTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλω 2 καθετες κεραίες x300 σε εναν ιστό που να είναι πλάι πλάι (array) σαν κεραίες eme, αλλά με ground plane θα παρω παραπάνω κέρδος ή δεν θα άλλαξε τίποτα?
    Αν ναι, σε τι απόσταση πρέπει να είναι μεταξύ τους για uhf?
    Σόρρυ αν είναι λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά είμαι ψιλοασχετος, αφού τα είχα παρατησει ολα.
    Ναι. Με δυο ή τέσσερις κάθετες κεραίες σχηματίζεται phased array αλλά θα πρέπει να τις τροφοδοτείς με συγκεκριμένη διαφορά φάσης ανάλογα με το προς τα που θέλεις να κατευθύνεις την εκπομπή, και χρειάζεται λεπτομερής ρύθμιση. Περισσότερες λεπτομέρειες στο ANTENNA BOOK της ARRL.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, τελικά θα βάλω την x300 για κεραία με τον alinco dr438 για πομποδεκτη.
    Τους επόμενους μήνες θα προσπαθησω να προχωρήσω στην κατασκευή κεραίας EME για τα 2 μέτρα, αλλά θέλω να το ψάξω καλά το θεμα.
    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας 🙂🙂

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία για 433MHz πομποδέκτες modules
    By luhe98922 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 01:08
  2. Πομποδέκτες για σύστημα συναγερμού
    By asdsa in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-12, 09:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας