Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Πριν λιγες μερες εβγαλα από ενα φιλο εναν Paradox sp6000 μετα απο trb όπου νεκρωσε τον συναγερμό. Μου ειπε ότι μετά από κακοκαιρια και κεραυνούς ο συναγερμος νεκρωσε και εβγαζε trb. Τον πηρα σπιτι μου εαν και δεν ειχα ξαναασχοληθει ποτε με paradox. Μοντέλο πίνακα sp6000 και πληκτρολόγιο K10H.
Πρώτη βλάβη ο μετασχηματιστης (καμμενος). Παραγγειλα καινούργιο τον έβαλα επάνω και ο συναγερμός άναψε. Τον έκανα reset αλλα συνεχισε να βγαζει trb. Γεφυρωσα και ολες τις ζωνες με 1KΩ. Και ξεκινησα να κάνω τα τσεκ. Αρχικα ειδα ότι δεν φορτίζει την μπαταρια. Κάπου εκεί σταμάτησα δεν εχω ουτε τα USB να δω μεσα από υπολογιστή τις βλαβες Η κάτι άλλο να μου κάνει την ζωή ευκολότερη. Έχετε να προτεινεται κατι? Είναι κάτι που θα μπορεσω να διορθώσω εγω? Πχ το κυκλωμα φορτισης??? Σκεφτηκα να ξεκινήσω με τους πυκνωτες.

Εαν καποιος είναι καλυτερος γνωστης και μπορεί να με καθοδηγήσει με στο τρια steps καλοδεχούμενο οποιοδηποτε σχόλιο.

Πληροφοριακα για να βοηθησω, είμαι ηλεκτρονικός πλεον χομπιστας μόνο και από συναγερμους εχω ασχοληθεί μόνο με siemens Kai sigma στο παρελθόν.

Σας ευχαριστώ