Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Σύστημα διαχείρισης στάθμευσης αυτοκινήτων με Arduino

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Δεν γράφω συχνά, αλλα τα ωραία να λέγονται.. συγχαρητήρια απο εμένα!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον George_b για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (13-01-20)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια! άψογη δουλειά προσεγμένη και με μεράκι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Raitelis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (13-01-20)

  5. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Μάνο ωραίο , αν και ο καθηγητής θα καταλάβει αμέσως οτι δεν το έκανε το παιδάκι αλλά ο μπαμπάς του ...
    Αν μου επιτρέπεις όμως μια άλλη γνώμη , το ζητούμενο είναι να μάθει το παιδί κάτι , όχι να γίνει η εργασία ...
    Ξέρω παιδιά που τυπώνουν τις εργασίες στον εκτυπωτή και μετά δεν μπορούν καν να τις διαβάσουν ...
    Άσε που δεν μπορούν καν να κρατήσουν σημειώσεις για κάτι που ακούνε σε ένα χαρτί

    Εγώ θα έβαζα ένα micro:bit που είναι πιο εύκολο παιδαγωγικά να το καταλάβει ένα παιδάκι ,με προγραμματισμό σαν παζλ , με 8 διακοπτάκια ή έστω τους 8 αισθητήρες σου ή ακόμα πιο απλά να καταλαβαίνει στην είσοδο αν μπήκε ή βγήκε κάτι .
    Σε αυτή την ηλικία ξεκινάνε με απλά πραγματάκια όπως ένα φανάρι που αλλάζει χρώματα και μετά πάνε στα σύνθετα .

    Είναι αντιπαιδαγωγικό να πάει το παιδί πρώτα στα σύνθετα ... στρεσσάρεται χωρίς λόγο ,και μαθαίνει λιγότερα . Ξέρω γιο καθηγητή πληροφορικής που έγραψε κάτω από τη βάση στην πληροφορική στην γ λυκείου ...

    https://www.youtube.com/watch?v=qWcDuyYIUkk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 12-01-20 στις 18:25

  6. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες Χρήστο. Όμως, υπήρξε προσυνεννόηση με τον "καθηγητή" στο αντικείμενο της εργασίας. Ο μικρός του εξήγησε την ιδέα του και προσέθεσε πως το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν σε επίπεδο τέτοιο, όπως αυτό που βλέπετε. Εκείνος συμφώνησε απολύτως, δείχνοντας τελικά πως όλο αυτό το οικοδόμημα της εκπαίδευσης που έχει στηθεί είναι σαθρό. Και όσοι από εμάς έχουμε πιτσιρικάδες, νομίζω θα συμφωνούμε πως στις μικρές αυτές τάξεις, καλύτερη μόρφωση παίρνουν τα παιδιά από την οικογένειά τους, πάρα από το σχολείο, χωρίς βέβαια να παραβλέπω και τις εξαιρέσεις. Φτιάχνοντας όλη αυτή τη μακέτα, του έδειξα πολλά πράγματα, του είπα πολλά πράγματα, άσχετα αν ο ίδιος ο μικρός δεν έκανε με τα χεράκια του και πολλά. Δεν θέλω να κάνω τη διάνοια, αλλά του έδειξα για να καταλάβει πως θα προσπαθώ πάντα να του δείχνω πράγματα, να βλέπει πως γινονται , άσχετα αν δεν μπορεί ακόμα να τα κάνει ο ίδιος. Έτσι έμαθα κι εγώ να φτιάχνω πράγματα από τον εδικό μου πατέρα που αν και έχει φύγει πια, θα είναι πάντα ο ήρωάς μου, ο Δαίδαλος που μου έδειξε πως να μπορώ να πετάω μόνος μου. Με τη διαφορά πως θα προσπαθήσω περισσότερο να τον εμποδίσω να κάψει τα φτερά του.

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μικρός του εξήγησε την ιδέα του και προσέθεσε πως το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν σε επίπεδο τέτοιο, όπως αυτό που βλέπετε. Εκείνος συμφώνησε απολύτως, δείχνοντας τελικά πως όλο αυτό το οικοδόμημα της εκπαίδευσης που έχει στηθεί είναι σαθρό.
    Μάνο εδώ δεν κατάλαβα τι εννοείς, αν θες εξήγησέ το λίγο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ο μικρός ξέροντας λοιπόν από πριν το αντικείμενο της εργασίας (υπήρχε στις επιλογές δηλαδή μια κατασκευή με κάποιο είδος αυτοματισμού, έστω πρωτόγονου) και ξέροντας επίσης πως εγώ θα ήμουν από πανω του, σκέφτηκε να ρωτήσει τον καθηγητή του αν θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα σύστημα στάθμευσης που είχε δει στο διαδίκτυο αλλά με ηλεκτρονικά γιατί ο μπαμπάς του ασχολείται. Και του είπε ο δάσκαλος, βεβαίως, μπορείς να φτιάξεις μαζί με τον μπαμπά σου αυτό που σκέφτηκες. Όταν λέω σαθρό το οικοδόμημα της εκπαίδευσης εννοώ πως σε όλο αυτό που έγινε, υπάρχουν ένα σωρό λάθη. Από το τι σημαίνει μάθημα Τεχνολογίας, ποια η συνδρομή του δασκάλου, ποια η βοήθεια του γονιού, ποιος ο σκοπός της κατασκευής και άλλα πολλά. Αν ήμασταν σε κανένα μέρος της προκοπής, κανονικά έπρεπε εμένα να μου σπάσει τα χέρια ο μικρός κι ο δάσκαλός του μαζί αν ακουμπούσα έστω και κόλλα UHU από όλο αυτό. Αλλά δεν είναι καθόλου έτσι.
    Πριν χρόνια, είχα φτιάξει στην ίδια τάξη για την ανιψιά μου ένα φορητό μετρητή απόστασης με υπερήχους και έναν AVR με οθόνη LCD. Έγινε κάτι; Έμαθε η μικρή τεχνολογία; Είπε ο δάσκαλος τίποτα; Απολύτως όχι.
    Αυτό ήταν το παράπονο για τη σαθρότητα της εκπαίδευσης. Επαναλαμβάνω πως υπάρχουν άξιοι λειτουργοί της που είναι ήρωες προσπαθώντας να δώσουν ουσιαστική γνώση στα παιδιά, αλλά αυτοί είναι λίγοι.

    4 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς έχεις δίκιο, μακάρι να 'χες άδικο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (13-01-20)

  11. #18
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    o Δάσκαλος δίδαξε αυτοματισμό και ζήτησε αυτοματισμό ?

    γιαυτό
    πάνε πολλοί γονείς τα παιδιά τους σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Και αυτό να ζητούσε, αμφιβάλλω αν θα καταλάβαιναν όλοι οι μαθητές τι είναι. Σε κάθε περίπτωση, τους συνέστησε αυτή τη σελίδα

    http://www.pspa.eu/index.php/ergasie...as-a-gymnasiou

    ...που όπως φαίνεται, έχει μέχρι και κατασκευές με Arduino.

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Στο γυμνασιο υπαρχει διδακτικο πλαισιο τοσο για προγραμματισμο (logo, scratch) οσο και με arduino (προαιρετικά) στο μαθημα της πληροφορικής.
    Στον δικο μου οταν της ειπε οτι θα κανει αυτοματισμο με μΕ και οθονη, του απαντησε να τα κανει στο σχολείο για να σιγουρευτεί οτι θα το κανει ο ιδιος. Τα πηρε ολα (κολλητηρια, programmer, τσθπακια, πριονι κλπ) και πηγε σχολειο. ...
    Ηρθαν ενα σωρο ξυλοκατασκευες, φελιζολ κλπ που ειχαν φτιαξει μπαμπαδες τελικα.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Project για θέση στάθμευσης
    By pcvasilis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-19, 17:52
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 14:25
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 12:37
  4. Πρόγραμμά διαχείρισης Εργαστηρίου
    By navar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 20:44
  5. Πρόγραμμα διαχείρισης e-mail...
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-08, 17:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας