Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 43

Θέμα: Σχεδια και καλωδιωσεις πισινας και υδρομασαζ

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Γενικα παντως με ενδιαφερει ο τροπος στηριξης των καλωδιωσεων στα πετσωματα και ποια περασματα συνηθως χρησιμοποιουν οι πισιναδες ή οπως αλλιως τους λενε οταν εχουν για παραδειγμα να ριξουν καλωδια τυπου ΝΥΥ 2Χ6 εντος του σκυροδεματος....
    Και αυτα και για υδρομασαζ οχι μονο για πισινα που θεωρειται πιο ευκολη εγκατασταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    To NYY δεν εχει αναγκη απο προστασια οταν εγκυβωτιζεται μεσα σε μπετον. Μπορεις ομως να το βαλεις μεσα σε σωληνα απο αυτες που θα χρησιμοποιησει ο υδραυλικος για τις σωληνωσεις, καλυτερα θα ειναι και θα βγαινουν στο μηχανοστασιο. τη διακλαδωση πως θα την κανεις ? Του μονοκλωνου με το ευκαμπτο του προβολεα?
    Για το σπανομιζω ειναι πιο απλα τα πραγματα εκει, αν και δεν εχω κανει καμια απο τις εγκαταστασεις αυτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι μηχανικοι του γραφειου μελετων, αλλα αποτι βλεπω δεν νογανε!....εκτος και αν δεν τους βγαινουν οι χωροι και το πανε αναποδα αναγκαστικα
    Κατι παραπανω θα ξερουν.Εσυ τραβας τις γραμμες που αναφερονται στο σχεδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα παντως με ενδιαφερει ο τροπος στηριξης των καλωδιωσεων στα πετσωματα και ποια περασματα συνηθως χρησιμοποιουν οι πισιναδες ή οπως αλλιως τους λενε οταν εχουν για παραδειγμα να ριξουν καλωδια τυπου ΝΥΥ 2Χ6 εντος του σκυροδεματος....
    Και αυτα και για υδρομασαζ οχι μονο για πισινα που θεωρειται πιο ευκολη εγκατασταση
    Εντος σκυροδεματος καλωδιο χωρις προστασια δενμπαινει ποτε.Χρησιμοποιουνται σωληνες και φρεατια.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    koxlas (09-03-20), thomasgree (29-01-20)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Aπ οτι φαινεται θελεις να μαθεις και απ τα υδραυλικα της πισινας και του σπα, πισινας δηλαδη, σωστά??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasgree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπ οτι φαινεται θελεις να μαθεις και απ τα υδραυλικα της πισινας και του σπα, πισινας δηλαδη, σωστά??
    Πισινάς οχι! Απο ενδιαφερον ασχολουμαι ερασιτεχνικα. Ακομα και ο υδραυλικος που ειναι φιλος δεν ειναι πισινάς, παρολο που εχει κατασκευασει πολλα εργα με πισινες και γνωριζει απο δικτυα.
    Παντως το κομματι αυτο με πισινες σπα και υδρομασαζ ειναι πολυ δελεαρ και απο οικονομικη αποψη. Για μια νορμαλ πισινα μπορεις να βγαλεις ακομα και 3 χιλιαρικα σε λιγοτερο απο 3 βδομαδες εργασια. Αρκει να υπαρχουν εργα. Οτι δυσκολο κατασκευαστικα επιφερει οικονομικα ωφελη και απο οτι συζηταμε ειδικα οτι αφορα σπα σαουνες και χαμαμ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πισινάς οχι! Απο ενδιαφερον ασχολουμαι ερασιτεχνικα. Ακομα και ο υδραυλικος που ειναι φιλος δεν ειναι πισινάς, παρολο που εχει κατασκευασει πολλα εργα με πισινες και γνωριζει απο δικτυα.
    Παντως το κομματι αυτο με πισινες σπα και υδρομασαζ ειναι πολυ δελεαρ και απο οικονομικη αποψη. Για μια νορμαλ πισινα μπορεις να βγαλεις ακομα και 3 χιλιαρικα σε λιγοτερο απο 3 βδομαδες εργασια. Αρκει να υπαρχουν εργα. Οτι δυσκολο κατασκευαστικα επιφερει οικονομικα ωφελη και απο οτι συζηταμε ειδικα οτι αφορα σπα σαουνες και χαμαμ....
    Όλα σχετικά με την πισίνα δέλεαρ είναι όταν όμως αρχίσουν προβλήματα κακοκατασκευών και τρέχεις και δε φτάνεις έλα να μου πεις πόοοοσο σου αρέσει να ασχολείσαι ερασιτεχνικά!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasgree Εμφάνιση μηνυμάτων
    To NYY δεν εχει αναγκη απο προστασια οταν εγκυβωτιζεται μεσα σε μπετον. Μπορεις ομως να το βαλεις μεσα σε σωληνα απο αυτες που θα χρησιμοποιησει ο υδραυλικος για τις σωληνωσεις, καλυτερα θα ειναι και θα βγαινουν στο μηχανοστασιο. τη διακλαδωση πως θα την κανεις ? Του μονοκλωνου με το ευκαμπτο του προβολεα?
    Για το σπανομιζω ειναι πιο απλα τα πραγματα εκει, αν και δεν εχω κανει καμια απο τις εγκαταστασεις αυτες.
    Γνωριζεις τις προδιαγραφες και λες τοσο απλα να περασω τα καλωδια μεσα σε πλαστικους σωληνες που θα εγκυβωτιστουν στα μπετα?
    Πως επισης "νομιζεις" οτι μια εγκατασταση spa θα ειναι πιο ευκολη? Εχεις κανει στο παρελθον?

    Αν εχεις κανει πες το για να λυσω πολλα ερωτηματα που εχω οπως πως δημιουργουνται οι μπουμπουληθρες στο δαπεδο τι ειναι εγκυβωτισμενο που τις βγάζει?
    Εχω κι αλλες πολλες, όπως τι βαθος εχει ενα συνηθισμενο SPA?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις τις προδιαγραφες και λες τοσο απλα να περασω τα καλωδια μεσα σε πλαστικους σωληνες που θα εγκυβωτιστουν στα μπετα?
    Πως επισης "νομιζεις" οτι μια εγκατασταση spa θα ειναι πιο ευκολη? Εχεις κανει στο παρελθον?

    Αν εχεις κανει πες το για να λυσω πολλα ερωτηματα που εχω οπως πως δημιουργουνται οι μπουμπουληθρες στο δαπεδο τι ειναι εγκυβωτισμενο που τις βγάζει?
    Εχω κι αλλες πολλες, όπως τι βαθος εχει ενα συνηθισμενο SPA?
    Εχω δει δεν εχω κανει εγκατασταση και τα περασματα γινονται σε πλαστικους σωληνες ναι. Οχι δεν εχω ασχοληθει με σπα αλλα και εκει εχω παρει μαθηματα απο υπευθυνο εταιρειας με σχεδια και εξαρτηματα.
    Οσο αφορα τις φυσαλιδες στο δαπεδοκαι στο κυκλικο καθισμα βγαινουν μεσα απο πλαστικα σωληνακια μικρης διαμετρου(Φ12mm) τα οποια κολλουνται συνευθειακα σε λαστιχο σπιραλ βαρεως τυπου σε κοντινα σημεια μεταξυ τους. Για την παραγωγη τους υπευθυνη ειναι μια αντλια αερος που αναρροφει απο σημειο που βρισκεται σε σταθμη πιο υψηλα απο τη σταθμη του νερου του σπα και που η οποια υπαρχει συνηθως απο σκιμερ.
    Ελπιζω να καλυψα τις αποριες σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasgree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω δει δεν εχω κανει εγκατασταση και τα περασματα γινονται σε πλαστικους σωληνες ναι. Οχι δεν εχω ασχοληθει με σπα αλλα και εκει εχω παρει μαθηματα απο υπευθυνο εταιρειας με σχεδια και εξαρτηματα.
    Οσο αφορα τις φυσαλιδες στο δαπεδοκαι στο κυκλικο καθισμα βγαινουν μεσα απο πλαστικα σωληνακια μικρης διαμετρου(Φ12mm) τα οποια κολλουνται συνευθειακα σε λαστιχο σπιραλ βαρεως τυπου σε κοντινα σημεια μεταξυ τους. Για την παραγωγη τους υπευθυνη ειναι μια αντλια αερος που αναρροφει απο σημειο που βρισκεται σε σταθμη πιο υψηλα απο τη σταθμη του νερου του σπα και που η οποια υπαρχει συνηθως απο σκιμερ.
    Ελπιζω να καλυψα τις αποριες σου
    Αν και εχεις λιγα χρονια στη δουλεια γνωριζεις αρκετα πραγματα, τουλαχιστον στο κομματι που με ενδιαφερει, σπα και πισινα.
    Να ρωτησω επειδη το σπα θα ειναι χτιστο συμφωνα με το σχεδιο που βγηκε μου βαζει και μια αντλια υδρομασαζ 3 ιππων. Που θα το ριχνει τοσο νερο? Μηπως εκαναν λαθος?
    Α και κατι αλλο, το σπαθα ειναι θερμαινομενο με ποιο τροπο δεν εχουν αποφασισει ακομα.
    Εχει κανεις καποια αποψη για το τι ειδος θερμανση μπαινει σε σπα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  11. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α και κατι αλλο, το σπαθα ειναι θερμαινομενο με ποιο τροπο δεν εχουν αποφασισει ακομα.
    Εχει κανεις καποια αποψη για το τι ειδος θερμανση μπαινει σε σπα?
    κανενας ειδημων>?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 17:04
  2. Περι RF σχεδια και αλλα
    By aris285 in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 21:16
  3. Σχεδια για Πομποδεκτες CB και VHF.
    By hlsat in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 18:20
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας