Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Σχεδια και καλωδιωσεις πισινας και υδρομασαζ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή Σχεδια και καλωδιωσεις πισινας και υδρομασαζ

    Που θα βρω σχεδια για ηλεκτρικες καλωδιωσεις πισινας? Γνωριζει καποιος? Και που υπαρχουν και οι αναλογες προδιαγραφες εγκαταστασης αυτων. Περασματα που συνηθως εχουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Το εψαχνα και γω αρκετο καιρο πριν δεν υπαρχει κατι τυποποιημενο . Αναλογα τα φορτια και οι διατομες των καλωδιων. Απο δουλειες σε μηχανοστασια που ειδα υπαρχει ενα αλαλουμ στις εγκαταστασεις. Αναρρωτιεμαι εαν γινεται ποτε ελεγχος ή αν εφαρμοζεται κατα γραμμα η καθε μελετη που βγαινει για πισινα και για υδρομασαζ... Ας μιλησουν ομως και καποιοι αρμοδιοι επι του θεματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αλαλουμ γιατι αν δεν υπαρχει μελετη δεν γινεται το μαντειο να την αναλαβει.Υδρομασαζ,δοσομετρικες,ηλεκτρολυση για οζον αντλίες ,κυκλοφορητες κλπ.Χωρις μελετη ειναι αδυνατον να τραβηξεις γραμμες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    koxlas (13-01-20), mikemtb (13-01-20)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που θα βρω σχεδια για ηλεκτρικες καλωδιωσεις πισινας? Γνωριζει καποιος? Και που υπαρχουν και οι αναλογες προδιαγραφες εγκαταστασης αυτων. Περασματα που συνηθως εχουν?

    Καλημερα, τι ακριβώς ζητάς ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, τι ακριβώς ζητάς ?
    Δεν υπαρχει καποια μελετη για συγκεκριμενη πισινα και ενα spa το οποιο θα το κανουν χτιστο. Αυτο που θελω να μαθω να δω καποια συγκεκριμενη μελετη γιατι δεν εχω δει εως τωρα εγκαταστασεις πισινας, πως με τι προδιαγραφες περνανε οι καλωδιωσεις μεσα στο μπετον οι βασεις για τους προβολεις αν υπαρχει καποιο αλαρμ που θα πρεπει να ενεργοποιειται, που τοποθετουνται τα πνευματοηλεκτρικα χειριστηρια στο σπα κλπ
    Υπαρχει ενας αρχιτεκτονας επικεφαλης και ολα γινονται προφορικα, και τα συνεργεια εκτελουν, γνωριζω ομως οτι υπαρχει τεχνικο γραφειο και απο κει βγαινουν ολα. Μαλλον δεν εχουν καταληξει σε μια συμφωνη γνωμη για το μεγεθος και για το ειδος του σπα και αν εχουν ηδη δεν βλεπω προς το παρον σχεδια και υπολογισμους. Εγω ομως πριν τρεχω τελευταια στιγμη θελω να ξερω τι παιζει με τις προδιαγραφες των εγκαταστασεων και τα περασματα των καλωδιωσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Κανονικά συντασσεται μελέτη από τον μηχανικό η οποία κατατίθεται στις αρμοδιες υπηρεσίες για να βγεί η άδεια. Μεσα στη μελέτη αναφέρονται αρκετα κατασκευαστικά στοιχεία με λεπτομέριες. Αν θελεις να σου στείλω καποια παραδείγματα από δικές μου μελέτες να δεις τι αναφέρουν.
    Απο ότι κατάλαβα , πρεπει να είσαι ο ηλεκτρολόγος του εργου και σε εχωσαν να καλωδιωσεις και την πισινα. Ο "πισινάς" που θα σωληνώσει το δίκτυο, ξέρει να περάσει και τα ηλεκτρολογικά , μην ανησυχεις. Αναφορικά ομως , σαν παράδειγμα για να καταλάβεις, τα φωτιστικά έχουν δικό τους σπιραλ και καταλήγουν σε ειδικό στεγανο κουτι διακλαδωσης στο επιχείλιο της πισινας,και απο το κουτί φευγει ενισχυμένο σπιραλ με καλωδιο σιλικόνης για να πάει μηχανοστασιο. Οι πνευματικοί διακόπτες για hydro κτλ, περνανε μεσα απο ενισχυμενο σπιραλ (το σκληρο το μπλε) με σωληνάκι και όχι καλωδιο (ετσι τουλαχιστον το κανω εγω για να μην έχω ρευμα στο κουμπι) και παει μηχανοστασιο επισης. Για τον πινακα στο μηχανοστασιο, για να μη ζαλιζεις τα @@ σου, αγορασέ τον έτοιμο, εχει όλα τα ασφαλιστικα μεσα, χρονικα, ρελεδες, πνευματικα, μετασχηματιστες στα 12ν, ολα κομπλε)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panayiotis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    koxlas (13-01-20)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις πληροφοριες, πολυ σωστα καταλαβες με εχωσαν και στα δικτυα της πισίνας,... πισινάς δεν υπαρχει, μονο υδραυλικος αντιστοιχα με μενα του εργου (προκειται για ιδιωτικο εργο) ο οποιος θα εφαρμοσει τη μελετη που ειναι στα σκαρια. Ακομα ειναι γεγονος οτι ειπωθηκε να μου δωσουν και την συντηρηση της πισινας μιας και θα εχω την επιτηρηση ολου του εργου αργοτερα εφοσον εγω θα βρισκομαι εκει ως τα τελειωματα. Οποτε θα πρεπει να ψαξω και καποιο "μαγαζι" να του πω τι περιλαμβανει η πισινα και το σπα για την κατασκευη του πινακα. Θα ηθελα να ειχα μια τυχαια μελετη πισινας, δεν εχω δει ακομα τον αρχιτεκτονα να τον ρωτησω , για να παρω μια ιδεα απο προδιαγραφες και κατασκευαστικα. Αν μπορεις Παναγιωτη στειλε μου σε πμ (ή και δημοσια) μια δικη σου, βρηκα και στο δυαδικτυο κατι και βλεπουμε
    Ευχαριστω προκαταβολικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Με λύπη θα σου πώ οτι φοβάμαι να ριξει δικτυο ο υδραυλικός που δεν έχει ξαναασχοληθει με παρομοιο δίκτυο αν δεν πάρει συμβουλες πρώτα. Για παραδειγμα, ακόμα και η κόλλα pvc που θα χρησιμοποιήσει παιζει ρόλο ποια θα είναι εξαρτώμενη από το τι είδους σωλήνα pvc θα χρησιμοποιήσει. Σε κάθε περίπτωση, δες πμ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    να βρεις υδραυλικο που να ξερει το αθλημα γιατι θα βρεθεις μπλεγμενος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λύπη θα σου πώ οτι φοβάμαι να ριξει δικτυο ο υδραυλικός που δεν έχει ξαναασχοληθει με παρομοιο δίκτυο αν δεν πάρει συμβουλες πρώτα. Για παραδειγμα, ακόμα και η κόλλα pvc που θα χρησιμοποιήσει παιζει ρόλο ποια θα είναι εξαρτώμενη από το τι είδους σωλήνα pvc θα χρησιμοποιήσει. Σε κάθε περίπτωση, δες πμ
    O συγκεκριμενος υδραυλικος εχει αρκετη πειρα σε κατασκευη πισινας οχι σε σπα και θα τον εχω απο κοντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 17:04
  2. Περι RF σχεδια και αλλα
    By aris285 in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 21:16
  3. Σχεδια για Πομποδεκτες CB και VHF.
    By hlsat in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 18:20
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας