Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Γείωση σε απορροφητήρα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά όλα αυτά αλλά η απορία που έχω είναι: στο τι θα πείραζε στην λειτουργία της συσκευής, να έχει και μία γείωση που να ενώνεται στο μεταλλικό περίβλημά της; Θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα και υπό ποιες προϋποθέσεις; Επίσης αν έκανα αλλαγή στο καλώδιο και στο φις και έβαζα καλώδιο με γείωση που θα πήγαινε στο "σασί", θα ήταν επικίνδυνο και γιατί;
    H Γειωση θα προστατεψει απο τυχον σφαλμα τυχαιας επαφης ενος ενεργου αγωγου με τα μεταλικα μερη της συσκευης.Αν η συσκευη ειναι διπλης μονωσης,σημαινει οτι δεν γινεται σε φθορα αγωγου να ακουμπησει στα μεταλικα μερη .
    Βαζωντας εσυ γειωση δεν δημιουργεις κανενα προβλημα ,εξαλου και ο κατασκευαστης απο το "σασι" θελει να προφυλαχθει απο τυχαια επαφη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί ο κατασκευαστής να μπεί στην διαδικασία να κάνει διπλές μονώσεις κλπ που σημαίνει έξτρα κόστος για αυτόν, αντί απλά να γειώνει το σασί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Ετσι ακριβώς!
    Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Βάλε μια γειωσούλα κι ας μην την χρειαστείς ποτέ.
    Αλλά όοοοχι
    Ο ηλεκτρολόγος ήταν ανένδοτος


    Οσο για το μοντέλο, θα σας το πώ σύντομα, αλλά νομίζω καταλήξαμε σε ομοφωνία.
    Σε Class II δεν χρεαιζεται γείωση, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί ο κατασκευαστής να μπεί στην διαδικασία να κάνει διπλές μονώσεις κλπ που σημαίνει έξτρα κόστος για αυτόν, αντί απλά να γειώνει το σασί;
    Απ'οτι είδα, τα πάντα είναι ενα ή δυο πλαστικά κομμάτια
    Το σασί είναι σαν φορετό

    Ενα / δυο σετ εντόσθια κι μερικά σασί κι έκανες επιχείρηση.
    Είναι καλός όμως, λένε τα σχόλια των αγοραστών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί ο κατασκευαστής να μπεί στην διαδικασία να κάνει διπλές μονώσεις κλπ που σημαίνει έξτρα κόστος για αυτόν, αντί απλά να γειώνει το σασί;
    γιατί για να γειώνει το σασί ο κατασκευαστής πρέπει να το γειώνει και ο εγκατάστατης και για να το γειώνει ο εγκατάστατης πρέπει να μην είναι ντουλαπάς πλακάς ή υδραυλικός.
    Οπότε ποιος σίγουρος με διπλή μόνωση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί ο κατασκευαστής να μπεί στην διαδικασία να κάνει διπλές μονώσεις κλπ που σημαίνει έξτρα κόστος για αυτόν, αντί απλά να γειώνει το σασί;
    γιατί το πλαστικό είναι πολύ φθηνότερο από το μέταλλο. και τώρα ποια βλέπεις στους απορροφητήρες να είναι εκτός απο το μοτερ που αναγκαστικά είναι σίδερο και χαλκός, την φτερωτή, τα καπάκια, το κέλυφος τα πάντα πλαστικά. κοστολογικά η επεξεργασία μετάλλου για αυτά είναι μεγαλύτερη .
    τώρα το αν ο ηλεκτρολόγος απλά θα μπορούσε να βάλει σε κάποια από τις βίδες που έχει επάνω του ο απορροφητήρας την γείωση οκ ναι θα μπορούσε δεν είναι τίποτα τραγικό, ούτε επιστήμη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή περάσει από τα χέρια μου, είτε για εγκατάσταση είτε για ψιλοεπισκευή (είμαι ο κατσαβιδάκιας της οικογένειας ) φεύγει με γείωση υποχρεωτικά. Άσχετα αν θα έχει πρόσβαση κάποιος σε αυτό ή είναι πολύ ψηλά ή πολύ κρυμμένο για να πειραχθεί από κάποιο τυχαίο.
    Δεν στοιχίζει τίποτα και δίνει την καλύτερη δυνατή εξασφάλιση ακόμα και στο απίθανο σενάριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή περάσει από τα χέρια μου, είτε για εγκατάσταση είτε για ψιλοεπισκευή (είμαι ο κατσαβιδάκιας της οικογένειας ) φεύγει με γείωση υποχρεωτικά. Άσχετα αν θα έχει πρόσβαση κάποιος σε αυτό ή είναι πολύ ψηλά ή πολύ κρυμμένο για να πειραχθεί από κάποιο τυχαίο. Δεν στοιχίζει τίποτα και δίνει την καλύτερη δυνατή εξασφάλιση ακόμα και στο απίθανο σενάριο.
    Αν σου φέρω το φορητό δραπανο κλάσης ΙΙ ( βλέπε ποιο κάτω) να του αλλάξεις ψήκτρες θα του αλλάξεις και το τροφ καλώδιο;

    Κλάση ΙΙ
    : ηλεκτρικά περιβλήματα στα οποία η προστασία από την ηλεκτροπληξία δεν επαφίεται μόνο στη βασική μόνωση, αλλά περιλαμβάνει επιπλέον μέτρα ασφαλείας, όπως είναι η διπλή μόνωση ή η ενισχυμένη μόνωση. Δεν περιλαμβάνει μέσα για τη σύνδεση αγώγιμων μερών στη γείωση, ούτε βασίζεται στις συνθήκες εγκατάστασης.

    4 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (15-01-20), vasilllis (15-01-20)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου φέρω το φορητό δραπανο κλάσης ΙΙ ( βλέπε ποιο κάτω) να του αλλάξεις ψήκτρες θα του αλλάξεις και το τροφ καλώδιο;

    Κλάση ΙΙ
    : ηλεκτρικά περιβλήματα στα οποία η προστασία από την ηλεκτροπληξία δεν επαφίεται μόνο στη βασική μόνωση, αλλά περιλαμβάνει επιπλέον μέτρα ασφαλείας, όπως είναι η διπλή μόνωση ή η ενισχυμένη μόνωση. Δεν περιλαμβάνει μέσα για τη σύνδεση αγώγιμων μερών στη γείωση, ούτε βασίζεται στις συνθήκες εγκατάστασης.
    Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις από τη δομή του μηνύματός μου σε τι συσκευές αναφέρομαι (φωτιστικά, απορροφητήρες, ανεμιστήρες και γενικά συσκευές με εκτεθειμένα μεταλλικά στοιχεία). Προφανώς και δεν πράττω το ίδιο στο mini hifi ή στο full plastic "πιστολάκι".
    Επίσης το γεγονός ότι δήλωσα "κατσαβιδάκιας της οικογένειας" νομίζω ότι ξεκαθαρίζει το target group μου καθώς και το γεγονός ότι δεν θα έρθει στα χέρια μου (και δεν θα ασχοληθώ) τριφασικό μοτέρ πριονοκορδέλλας.
    Εσύ βέβαια θέλησες πατώντας σε μία συγκεκριμένη λέξη ("υποχρεωτικά") να κάνεις το σχόλιό σου.
    Οκ, θα προσέχω πιο πολύ τι γράφω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haris_216 : 15-01-20 στις 15:46

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεσμολογία μοτέρ απορροφητήρα
    By Δημήτρηςκα in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-16, 09:43
  2. Προβλημα απορροφητήρα
    By Vazaki in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 10:36
  3. Bοήθεια με απορροφητήρα...
    By thanidee115 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 15:30
  4. Βοήθεια με... απορροφητήρα
    By Ninetie in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 07:59
  5. LED απορροφητήρα
    By Zak in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-10, 22:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας