Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Πρόβλημα με ανάλυση κάμερας Hikvision

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή Πρόβλημα με ανάλυση κάμερας Hikvision

    Το καλοκαίρι είχα τοποθετήσει στο σπίτι μου 2 κάμερες hikvision DS-2CE16D8T-IT3F 2ΜP, και καταγραφικό hikvision DS-7204HQHI-K1.
    Την ανάλυση την έχω στα 1080*1920 15fps, μεταβλητό, 2048 Max Bitrate.

    Απο την αρχή είχα παρατηρήσει οτι η εικόνα πιξελιάζει.
    Έχω συνδέσει το καταγραφικό με την τηλεόραση μέσω HDMI, στο live δεν πιξελιάζει, αν όμως βάλω να παίζει το βίντεο που έχει γράψει τότε το δείχνει πιξελιασμένο.
    Στο pc μπαίνω τοπικά με το πρόγραμμα, εκεί το live το δείχει πιξελιασμένο, όπως επίσης το βίντεο που έχει γράψει.
    Το sub stream επίσης πιξελιασμένο (αυτό λογικό, απο την στιγμή που έχω ρίξει την ποιότητα).

    Εχω κάνει ένα σωρό δοκιμές αλλά πάντα το ίδιο αποτέλεσμα έχω.

    Τι μπορεί να φταίει, και πως μπορώ να το διορθώσω?

    Στο καταστηαμα μου που έχω την DS-2CE16D8T-IT3 2MP με καταγραφικό DS-7208HGHI-SH η εικόνα είναι πεντακάθαρη. Δεν πιξελιάζει καθόλου.
    όπως και το sub stream πιξελιάζει πολύ ελάχιστα με της ίδιες ρυθμίσεις που έχω και στο σπίτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 29-01-20 στις 07:47

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Ξέρεις κάποιος τι μπορεί να φταίει και πιξελιάζει τόσο πολύ η εικόνα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Από την στιγμη που η καλωδίωση σου είναι οκ, δοκίμασε να αλάξεις και την συμπίεση Η.265+ και την ανάλυση σε 25fps (real time) @1080p lite. Στο PC μπαίνεις με καρφωτή IP,έχεις ανοίξει πόρτες στο router?? Ο σκληρός δίσκος είναι ΟΚ ?? Δες αν έχει βγει αναβάθμιση λιγοσμικού του καταγραφικού σου. Λίγο απίθανο να φταίει ο εξοπλισμός, πιθανόν να είναι θέμα ρυθμίσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spy00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμη που η καλωδίωση σου είναι οκ, δοκίμασε να αλάξεις και την συμπίεση Η.265+ και την ανάλυση σε 25fps (real time) @1080p lite. Στο PC μπαίνεις με καρφωτή IP,έχεις ανοίξει πόρτες στο router?? Ο σκληρός δίσκος είναι ΟΚ ?? Δες αν έχει βγει αναβάθμιση λιγοσμικού του καταγραφικού σου. Λίγο απίθανο να φταίει ο εξοπλισμός, πιθανόν να είναι θέμα ρυθμίσεων.
    Θα το κοιτάξω και αυτό μόλις μπορέσω και θα ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spy00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμη που η καλωδίωση σου είναι οκ, δοκίμασε να αλάξεις και την συμπίεση Η.265+ και την ανάλυση σε 25fps (real time) @1080p lite. Στο PC μπαίνεις με καρφωτή IP,έχεις ανοίξει πόρτες στο router?? Ο σκληρός δίσκος είναι ΟΚ ?? Δες αν έχει βγει αναβάθμιση λιγοσμικού του καταγραφικού σου. Λίγο απίθανο να φταίει ο εξοπλισμός, πιθανόν να είναι θέμα ρυθμίσεων.
    Έχω κάνει όλα αυτα που είπες. Αλλά το πρόβλημα παραμένει. Έχω ανοίξει πόρτες για να μπαίνω απομακρυσμένα, τοπικά μπαίνω με καρφωτή ip.
    Επειδή δεν είδα κάποια αλλαγή απο όλα αυτα, έβγαλα την κάμερα και την έβαλα στο καταγραφικό που έχω στο συνεργείο μου, και εκεί το ίδιο κάνει, οπότε δεν είναι θέμα ρυθμίσεων.
    Λογικά οι κάμερες έχουν κάποιο πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Από τη στιγμή που φτάνει η εικόνα στο καταγραφικο εντάξει εφόσον τη βλέπεις καλά στη ζωντανή προβολή μέσω τοπικα συνδεμένης τηλεόρασης είναι όλα καλά με κάμερες καλωδιωση κλπ. Φταιει η συμπίεση. Τι firmware έχεις ; αν ξεκινάει και γράφει HDR 4 έχεις 4.x. Δοκίμασε αν εξαντλήσεις τα περιθώρια να βάλεις την 3.5 είναι πιο καλή και πιο πεπατημένη. Ίσως στην άλλη εγκατάσταση που ανάφερες να έχεις το παλαιό και γι αυτό να πηγαίνει καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jannisb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που φτάνει η εικόνα στο καταγραφικο εντάξει εφόσον τη βλέπεις καλά στη ζωντανή προβολή μέσω τοπικα συνδεμένης τηλεόρασης είναι όλα καλά με κάμερες καλωδιωση κλπ. Φταιει η συμπίεση. Τι firmware έχεις ; αν ξεκινάει και γράφει HDR 4 έχεις 4.x. Δοκίμασε αν εξαντλήσεις τα περιθώρια να βάλεις την 3.5 είναι πιο καλή και πιο πεπατημένη. Ίσως στην άλλη εγκατάσταση που ανάφερες να έχεις το παλαιό και γι αυτό να πηγαίνει καλά
    Ναι στην τηλεόραση μέσω HDMI σε live το βλέπω μια χαρά, αν βάλει να παίξει το βίντεο τότε πιξελιάζει. Επίσης όταν μπω με τοπική ip απο το pc και δω το live εκεί πιξελιάζει.
    Το firmware απο το καταγραφικό στο σπίτι όταν το πήρα είχε την 4,19 αν θυμάμαι καλά, και πριν λίγες μέρες πέρασα αυτή V4.21.000 Build 190722 αλλά το πρόβλημα παραμένει.
    Στο συνεργείο έχει 3.3.4 Build 170220.

    Τι εννοείς αν ξεκινάει και γράφει HDR 4?
    Όταν λες να βάλει την 3,5 εννοείς το firmware στο καταγραφικό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ναι. Όπως έγραψες στο συνεργείο έχεις firmware 3.3 ενώ στο άλλο σημείο έχεις έκδοση 4. Όταν ξεκινάει η έκδοση 4 έχει μια εικόνα φόντο που γράφει hdr4 χωρίς αυτό να είναι 100% δεδομένο σε όλες τις εκδόσεις. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις παλιότερο firmware έκδοση 3.x. Είναι πιο εύκολο στο χειρισμό. Το μόνο που χάνεις είναι ότι στο 4 μπορείς να πληκτρολόγεις ακριβώς το χρονικό σημείο που θέλεις να δεις ενώ στη 3.x κινησαι μόνο με την μπάρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    καμία ματια ρίξαμε στις ρυθμίσεις εγγραφής στον δίσκο , εχεις πολλές κάμερες , ο δίσκος μπορεί να ανταπεξέλθει ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jannisb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Όπως έγραψες στο συνεργείο έχεις firmware 3.3 ενώ στο άλλο σημείο έχεις έκδοση 4. Όταν ξεκινάει η έκδοση 4 έχει μια εικόνα φόντο που γράφει hdr4 χωρίς αυτό να είναι 100% δεδομένο σε όλες τις εκδόσεις. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις παλιότερο firmware έκδοση 3.x. Είναι πιο εύκολο στο χειρισμό. Το μόνο που χάνεις είναι ότι στο 4 μπορείς να πληκτρολόγεις ακριβώς το χρονικό σημείο που θέλεις να δεις ενώ στη 3.x κινησαι μόνο με την μπάρα
    Εβγαλα την κάμερα απο το σπίτι και την δοκίμασα στο καταγραφικό του συνεργείου και εκεί το ίδιο πρόβλημα έχει.
    Οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα firmware.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hikvision κάμερα απορία με ανάλυση
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-20, 19:52
  2. Διαφορά κάμερας Hikvision
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 10:49
  3. Ανάλυση κάμερας και TV lines
    By pit21 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 19:14
  4. Πρόβλημα με την ανάλυση οθόνης
    By antiprosopos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-12, 17:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας