Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Hard reset MLS iQK700

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Hard reset MLS iQK700

    Σήμερα ένας φίλος και γείτονας μου έδωσε το κινητό του αδερφού του ο οποίος πέθανε πριν λίγες μέρες για να το κάνω reset (αφού δεν ήξερε το πιν και χρειαζόταν επίσης τα αποτυπώματα του νεκρού αδερφού του) ώστε να μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Διαβάζοντας για τον τρόπο που γίνεται αυτό (πατημένο το πλήκτορ ήχου - και μετά το power) ώστε να μπω στο μενού και να κάνω reset το κινητό πήρα την παρακάτω εικόνα, το κινητό δεν αντιδράει οποιοδήποτε πλήκτρο και να πατήσω, μένει η εικόνα αυτή σταθερά με πολύ μικρά γράμματα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες (φωτό 2 λεπτομέρεια), ούτε κλείνει, δεν αντιδράει καθόλου στο πάτημα οποιουδήποτε πλήκτρο. Κάποια ιδέα για το τι μπορούμε να κάνουμε;



    1.jpg
    2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Επικοινωνησες με την MLS?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Όχι, δεν επικοινώνησα με MLS, προσπάθησα να το κάνω reset σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο ίντερνετ (με κλειστό κινητό πατημένο το κουμπί αύξησης έντασης ήχου και μετά πάτημα του power, ανοίγει μενού όπου έχει επιλογή για reset, πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα) . Αντί για το μενού που αναφέρουν οι οδηγίες εμφανίστηκε στην οθόνη αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες. Από το μεσημέρι έχει μείνει εκεί, δεν αντιδρά καθόλου. Αν επικοινωνήσω με MLS το πιθανότερο είναι να ζητήσουν να το πάω στο service, αυτό το ξέρουμε, ίσως μάλιστα να ζητήσουν και απόδειξη νόμιμου κατόχου (ότι δηλαδή δεν είναι κλεμμένο κλπ) και που να τα βρούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Συνδιασμό πλήκτρων πατημένο power και αύξηση -ή μείωση ήχου αλλάζει recovery mode;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Σε αντίστοιχο θέμα στο adsl.gr γράφουν αφού μπει η συσκευή σε recovery mode μετακινείσαι στις επιλογές με το volume πάνω ή κάτω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Μήπως βοηθήσει ?


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ironda19 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (05-02-20)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Συνέχεια με το MLS
    Μετά από οποιαδήποτε άκαρπη ενέργεια που έκανα, το κινητό ήταν μουλαρωμένο και δεν αντιδρούσε ότι και αν έκανα, κανένα πλήκτρο δεν υπάκουε, δοκιμάστηκε συνδεση σε υπολογιστή, ούτε καν αναγνωρίζονταν από windows, Linux, ADΒ, κανένα απόλύτως αποτέλεσμα. Το παράτησα μέχρι που τελείωσε η μπαταρία του και επανήλθε στην προηγούμενη λειτουργική κατάσταση (μπουτάρει και ζητάει πιν για να προχωρήσει). Αφού το φόρτισα ελαφρά (περίπου 5%) δοκίμασα πάλι το ίδιο, μπήκα στο κρυφό μενού αλλά αυτή τη φορά λειτουργούσε το μενού!!! Επέλεξα την επιλογή recovery, έδειξε να ξεκινάει κάτι, έβγαλε ένα σήμα ( κάτι σαν πύραυλο με ανοιχτό καπάκι στο επάνω μέρος με ένα κόκκινο τρίγωνο, σαν αυτό που σημαίνει κίνδυνος, με το θαυμαστικό) και από κάτω το μήνυμα "no cammand". Μέχρι εδώ, τίποτε άλλο δεν έγινε, όμως υπάκουσε το πλήκτρο power και έγινε επανεκκίνηση αλλά τίποτε δεν πετύχαμε!!!

    ΥΓ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις οδηγίες σας αλλά ακόμα δεν κατάφερα τίποτε, μάλλον θα το επιστρέφω στο φιλαράκι και θα του πω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτε, μην του το χαλάσω τελείως, το έχει και από τον αδερφό του, ίσως να έχει κάποια "άλλη αξία" αυτό το κινητό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Τέλος καλό όλα καλά

    Μια τελευταία προσπάθεια και όλα πήγαν μια χαρά. Βρήκα την λύση στο βίντεο αυτό.
    Το κινητό μετά την διαδικασία αυτή που περιγράφει στο παραπάνω βίντεο και μετά το reboot επανήλθε στην αρχική του κατάσταση με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, στην οθόνη καλωσορίσματος, επιλογή γλώσσας κλπ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Banned
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    _L
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπερα εχω στα χερια μου το κινητο MLS MX Plus (iQK700) και μου εχει κολλησει σε boot loop δηλαδη διχνει το MLS και εναν κυκλο γυρο του να γυριζει αλλα μεχρι εκει δεν προχωραει παταω το Power button + volume up και μου βγαζει το No Command αλλα αναβοσβηνει δηλαδη το διχνει για καποια δευτερολεπτα και το σβηνει και ξανα ... για το no command εχω κανει τα παντα δεν ανοιγει στο recovery mode.. οταν σπαμαρω πολες φορες το volume up + Power button διχνει στο κατω μερος της οθονης ενα supported api: 3 και μετα παλι απο την αρχη!!! Δεν θελω να του κανω Hard reset γιατι δεν θελω να χασω τα αρχεια που εχει το κινητο μεσα πχ.(Φωτογραφιες, μηνυματα, εφαρμογες κλπ.) θελω να του κανω μονο clear cache... ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να προσπερασω το no command? 2 μερες τωρα ειναι ετσι! εχω κανει νεο ποστ και τωρα βρηκα αυτο και λεω να απαντησω μηπως καποιος γνωριζει

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Δεν εχω MLS, αλλά αν πατησεις συνεχομενα (~20sec) το power button, δεν σβηνει ωστε να ξανανοιξει σε Normal mode?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. HARD RESET ΣΕ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ MAIL
    By Terikan in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 20:41
  2. hard reset σε e star mid 7198
    By betacord85 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 22:04
  3. tablet crypto novapad d7000 hard reset
    By betacord85 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 23:20
  4. Βοήθεια WD Hard Disc
    By ioannistsi in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-12, 17:01
  5. Hard disk motor
    By aris285 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 14:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας