Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αλλαγή HDD σε SSD και μεταφόρα Windows

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή Αλλαγή HDD σε SSD και μεταφόρα Windows

    Έχω ένα φορητό της acer το οποίο αγοράστηκε με win 8. Πήρε update στα 10, και θέλω να του αλλαξω τον hdd με ssd.
    Ερώτηση 1: Αν κάνω κλωνοποίηση τον δίσκο στον ssd θα παίξει σωστά; Θυμάμαι άλλη μια φορά το είχα κάνει πριν πολλά χρόνια αλλά κάτι (που μου διαφεύγει) δεν δούλευε σωστά και το έκανα εγκατάσταση από την αρχή.
    Ερώτηση 2: υπάρχει τρόπος να τσιμπήσω το κλειδί των 10 ώστε αν κάνω εγκατάσταση από το μηδέν να του ρίξω το κλειδί και να παίξει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αν τα αρχεία δεν ειναι κρυπτογραφημένα το κανεις με το hdclone, αν ειναι κρυπτο τοτε απενεργοποιείς τη κρυπτογράφηση
    το κλειδί παιζει κανονικα νομιζω,

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Κάτι θυμάμαι για πρόβλημα όταν πήγαινες από Win XP σε 7 και πάνω, αλλά μιλάμε για 10 χρόνια πριν.
    Ψάξε για partition alignment offset, δεν ξέρω αν ακόμα υπάρχει θέμα...

    https://www.diskpart.com/articles/al...ter-clone.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    στο δικό μου dell που αγοράστηκε με κλειδί windows 7, χρησιμοποίησα το κλειδί των 7 και έκανα καθαρή εγκατάσταση των windows 10 (φορμάτ τον δίσκο κτλ) με iso κατεβασμένο απο την MS και το αναγνώρισε κανονικά πριν περίπου 1,5-2 μήνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα φορητό της acer το οποίο αγοράστηκε με win 8. Πήρε update στα 10, και θέλω να του αλλαξω τον hdd με ssd.
    Ερώτηση 1: Αν κάνω κλωνοποίηση τον δίσκο στον ssd θα παίξει σωστά; Θυμάμαι άλλη μια φορά το είχα κάνει πριν πολλά χρόνια αλλά κάτι (που μου διαφεύγει) δεν δούλευε σωστά και το έκανα εγκατάσταση από την αρχή.
    Ερώτηση 2: υπάρχει τρόπος να τσιμπήσω το κλειδί των 10 ώστε αν κάνω εγκατάσταση από το μηδέν να του ρίξω το κλειδί και να παίξει;
    αν εχεις ενεργοποιημενα win10 δεν χρειαζεσαι το κλειδι καθως εχει περασει στους σερβερ τις ms και τα win θα ενεργοποιηθουν αυτοματα

    αν παλι το θες ετσι να το εχεις για ασφαλεια κατεβσαε αυτο το προγραμματακι και θα στο δειξει αμεσως pkeyui αν δεν το βρεις πες μου να στο στειλω

    για την κλωνοποιηση εγω δουλευω το Macrium Reflect στην δωρεαν εκδοση του και κανει τελεια δουλεια δεν θα εχεις κανεναν προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις ενεργοποιημενα win10 δεν χρειαζεσαι το κλειδι καθως εχει περασει στους σερβερ τις ms και τα win θα ενεργοποιηθουν αυτοματα

    αν παλι το θες ετσι να το εχεις για ασφαλεια κατεβσαε αυτο το προγραμματακι και θα στο δειξει αμεσως pkeyui αν δεν το βρεις πες μου να στο στειλω

    για την κλωνοποιηση εγω δουλευω το Macrium Reflect στην δωρεαν εκδοση του και κανει τελεια δουλεια δεν θα εχεις κανεναν προβλημα
    αν θές στείλτο και σε εμένα το προγραμματάκι που δείχνει το key. tzitzikas_ee(at)yahoo.com το μαιλ μου γιατι βλέπω έχει διάφορα στο google, μην πέσουμε σε κανα ιο. ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Τα Win ειναι ενεργοποιημενα κανονικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    λοιπον το ανεβαζω εδω για ολους αν καποιος εχει προβλημα ας μου το εχω δοκιμασει και κατεβαινει οκ http://www.easybytez.com/aod0bcey41uw

    για όποιον το δοκιμάσει κατω αριστερά κάτω δεξιά έχει ενα κουτάκι που γράφει ie key ,όταν ανοίξετε το προγραμματακι θα σας δείξει αμέσως ένα cd key αυτό τις περισσότερες φορές ειναι και το cd key που έχετε ,αλλα αν πατήσετε το το ie key σε κάποιους ίσως βγάλει και άλλο cd key σε αυτούς που θα βγάλει και δεύτερο το δεύτερο ειναι τον 10αριων και το πρώτο ειναι από ότι είχατε πριν κάνετε αναβάθμιση στα 10

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p270 : 07-02-20 στις 20:16

Παρόμοια Θέματα

  1. ssd
    By finos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 16:18
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 00:43
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-14, 21:54
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-13, 19:17
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 19:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας