Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 45

Θέμα: Πρόβλημα με βύθιση τάσης

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν ηλεκτρολογος χωρις βεβαια να εχω ελέγξει την εγκατασταση και απο την εμπειρια μου αυτό σίγουρα είναι κομμένος ουδετερος μαλλον απο δεη μιας και εχεις πολυμετρο Άνοιξε, θερμοσιφωνα και ένα μάτι φουρνου μετρα σε μια πρίζα λογικα θα εχεις κατω απο 200 v
    Απλα μου κανει εντυπωση οτι οι λαμπες ειναι οκ μερικες φορες. Οταν βαζει μαστορας μπρος εργαλειο σβηνουν οι λαμπες για μισο sec. Σημερα παντως δεν ηταν εντονο το φαινομενο οταν το ειδα. Δυστυχως δεν εχω θερμοσίφωνα ακομα ισως δανειστω ενα αεροθερμο 3300w να δω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Γιατί έχετε τέτοια εμμονή με τον ουδέτερο δεν καταλαβαίνω... Αν η κακή επαφή είναι στη φάση δηλαδή, έχει διαφορετικά συμπτώματα; Επίσης η μέτρηση με το πολύμετρο πρέπει να γίνει πάνω στα καλώδια της παροχής... Αν μετρήσω πτώση τάσης στην πρίζα που έβαλα το αερόθερμο, μπορεί να είναι χαλαρά σφιγμένο και το καλώδιο στην εν λόγω πρίζα...

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    αδερφε φωναξε τους να ερθουν να το δουνε μπωρει να εχει αδυνατισει καποιο καλοδιο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Τόσες μέρες μετά το πόρισμα των ηλεκτρολόγων γιατί δεν έχεις καλέσει ακόμα την ΔΕΗ, που είναι το πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσες μέρες μετά το πόρισμα των ηλεκτρολόγων γιατί δεν έχεις καλέσει ακόμα την ΔΕΗ, που είναι το πρόβλημα?
    Υπάρχει και ένας φόβος για τα φωτοβολταϊκά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβαμαι μηπως καναν καμια πατατα με τα φωτοβολταικα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι μηπως εχει γινει καμια πατάτα με τα φωτοβολταικά που υπάρχουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσες μέρες μετά το πόρισμα των ηλεκτρολόγων γιατί δεν έχεις καλέσει ακόμα την ΔΕΗ, που είναι το πρόβλημα?
    Επειδη μπορει να μην υπάρχει προβλημα και να ειναι στο σπιτι η στο κηπο που περναει το καλωδιο. Θα κανω προσπαθεια να στειλω στη δεη και βλεπυμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Σταύρος Απο
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Αν αρχίζεις και βγάζεις ένα ένα τα οποία είναι ύποπτα όπως τα φωτοβολταϊκά είναι εφικτό; Λογικά τα φωτοβολταϊκά θα έχουν κάποιο διακόπτη σωστά για να μπορείς να τα απομονώσεις από το υπόλοιπο δίκτυο?Υπάρχει κάποιο σχέδιο πως έχεις κάνει την εγκατάσταση και γενικά κάποιο μπουσουλα για να μας κατατοπίσεις περισσότερο πάνω στον πρόβλημα. Ο κάθε ένας θα πει την γνώμη του και καλά θα κάνει όπως κάνω και εγώ,για μένα το σωστό είναι αυτό που προείπα.

    Υ.Γ Φιλικά και ελπίζω να βρεθεί η βλάβη γιατί όντως είναι σοβαρό πρόβλημα κα τε με ..

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σταύρος Απο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αρχίζεις και βγάζεις ένα ένα τα οποία είναι ύποπτα όπως τα φωτοβολταϊκά είναι εφικτό; Λογικά τα φωτοβολταϊκά θα έχουν κάποιο διακόπτη σωστά για να μπορείς να τα απομονώσεις από το υπόλοιπο δίκτυο?Υπάρχει κάποιο σχέδιο πως έχεις κάνει την εγκατάσταση και γενικά κάποιο μπουσουλα για να μας κατατοπίσεις περισσότερο πάνω στον πρόβλημα. Ο κάθε ένας θα πει την γνώμη του και καλά θα κάνει όπως κάνω και εγώ,για μένα το σωστό είναι αυτό που προείπα.

    Υ.Γ Φιλικά και ελπίζω να βρεθεί η βλάβη γιατί όντως είναι σοβαρό πρόβλημα κα τε με ..
    Απλα θέλω να μετρησω πρωτα να δω (το Σάββατο) οτι ειναι σίγουρα αυτό γιατι μπορεί απλα να ειναι μουφα οι LED επειδη σε phillips νομιζω δεν εχουν τοσο θεμα. Και επίσης δεν είναι το ιδιο έντονο ολη τη μερα το προβλημα. Οσο για τα φωτοβολταϊκά κτλ δεν εχω κανει εγκατασταση εγω αλλα ειναι με πατεντες πχ custom βασεις με ξυλα για οικονομια και το καλωδιο περνάει μεσα απο την υδροροη. Φοβάμαι αν κλεισω κανενα διακοπτη μηπως μετα δε ξεκινησουν ξανα. Πουλάνε στη ΔΕΗ και δεν εχουν σχεση με το σπιτι. Καλου κακου θα δηλωσω σημερα στη δεη και βλεπουμε το πολυ πολυ να πληρωσω τσαμπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Parhs : 18-02-20 στις 09:33

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Τελικα δηλωσα βλάβη και με πηρε τηλέφωνο ενας μπάρμπας. Μου λέει είσαι κάτω; Του λέω οχι. Και τελικά μου είπε πως πρέπει να ειμαι εκει κανονισα για σάββατο. Μου ειπε πως θα πρέπει να βρω φορτίο να βάλω αλλιως θα μετρήσει και θα ειναι εντάξει λέει. Οποτε πρέπει να βρω φορτίο ισως πάρω μερικα αεροθερμα. Με βλέπω να πληρώνω άσκοπη μετάβαση...
    Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι δεν ειχε δει πρόβλημα μου απάνταγε μονολεκτικα και μου λέει οταν σου πουν να βαλεις φορτια πες τους αν μου κάψει τα φορτία τι θα κάνω; Και μου ειπε μπορει να εχεις προβλημα στη κολωνα σου το άλλο σπιτι διπλα ειναι εντάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Parhs : 18-02-20 στις 09:54

  10. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μπορεί απλα να ειναι μουφα οι LED επειδη σε phillips νομιζω δεν εχουν τοσο θεμα.
    Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα με LED. Μέτρα με πολύμετρο όπως σου είπαν ή έστω βάλε λάμπες πυρακτώσεως ώστε να μπορεί να είναι αντιληπτή η βύθιση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι δεν ειχε δει πρόβλημα μου απάνταγε μονολεκτικα και μου λέει οταν σου πουν να βαλεις φορτια πες τους αν μου κάψει τα φορτία τι θα κάνω; Και μου ειπε μπορει να εχεις προβλημα στη κολωνα σου το άλλο σπιτι διπλα ειναι εντάξει.
    Άμα βάλεις μόνο θερμαντικά στοιχεία ως φορτία (αερόθερμα ή σόμπες αλογόνου/λαδιού κλπ) δεν κινδυνεύει να καεί τίποτα. Το ότι θα πρέπει να γίνει τέτοια μέτρηση υπό φορτίο, θα έπρεπε να το γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος (όπως φυσικά και ότι δεν μπορούν να καούν αυτά τα φορτία). Και στο κάτω κάτω τι ακριβως σου προτείνει ο ηλεκτρολόγος αν δεν του αρέσει ούτε αυτή η δοκιμή; Να υπομείνεις το πρόβλημα περιμένοντας να κοπεί/καεί οριστικά κάποιο καλώδιο;

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Σταθεροποιητή τάσης
    By kontak in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 18:39
  2. Πρόβλημα Μετατροπέα τάσης 12v 220v
    By Illusionman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-12, 16:45
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-11, 12:32
  4. Πρόβλημα με πτώση τάσης.
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 20:04
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-10, 16:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας