Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Σύστημα παρακολούθησης και καλωδίωση

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    θα συμφωνισω απολυτα με τον κωνσταντινο ..... και εγω ηλεκτρολογος εγκαταστατης ειμαι .... δεν θελει και πολυ λογικη να καταλαβεις οτι το καθε καλωδιο εχει μια συγκεκριμενη χρηση ... δεν μπορεις ας πουμε με καλωδιο συναγερμου να σηκωσεις δυκτιο .... to utp μπορει ναι να δινει εικονα μεσω balun αλλα δεν ειναι σωστο και οπως ειπε ο κωνσταντινος απο επανω θα εχεις παρασιτα πολυ γρηγορα αν οχι απο την πρωτη εβδομαδα ..... ποτε λοιπον δεν περναμε καλωδια ασθενη μαζι με ισχυρα ... στις καμερες βαζουμε καλωδιο rg59
    και μια ερωτηση λοιπον ετσι για πλακα .....γιατι αφου λεμε να βαζουμε στις καμερες utp με balun ...να μην βαζουμε και στην τηλεωραση αντι για καλωδιο κεραιας καλωδιο utp με balun ...75ωμ δεν θα δωσει και ετσι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    όταν κάνεις μια εγκατάσταση και δεν ξέρουν ακόμα τη κάμερες θα βάλουν αναλογικές ή δικτυακές (μπορεί να βάλουν σε ενα μήνα μπορεί και σε 1 χρόνο) τη καλώδιο θα ρήξεις?
    η λύση ρίξε και τα δύο δεν είναι εφικτή εκτός αν τα πληρώνει ο πελάτης.
    από την άλλη ξέρω (ή έτσι έχω ακούσει) ότι με το UTP δεν μπορούμε να έχουμε υψηλής ανάλυσης κάμερες (5-6 και πάνω Mpixels). δεν μιλάω για της δικτυακές.

    offtopic navar που είσαι χαμένος άσωτε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων

    offtopic navar που είσαι χαμένος άσωτε?
    σου ελειψα ζουζούνι μου ;;;

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον navar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-02-20)

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Μπορείς να έχεις υψηλή ανάλυση και με Utp απλά θέλεις κατάλληλο balloon. Κυκλοφορεί ένα dahua για να σου δώσω δίκιο που είναι μέχρι 4mp αλλά τα μισά σιτε που το πουλάνε δε το αναφέρουν. Όσο αυτό με τη κεραία που αναφέρει ένας κύριος πιο πάνω άτοπο το βρίσκω. Γνώμη μου πάντα. Επίσης να αναφέρω ότι το utp δε είναι τυχαία τυλιγμένο με το τρόπο που είναι και αν θέλει κανείς υπάρχει με θωράκιση και επίσης υπάρχει πέρα από το κλασικό utp και ειδικό utp για cctv.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Πως ακριβώς αιτιολογείς τη χρονική παράμετρο στα παράσιτα; έχω ακούσει από Ηλεκτρολόγο (εγώ είμαι Ηλεκτρονικός Μηχανικός Α' πολυτεχνείου , η όπως μας λέει το ΤΕΕ ράδιοηλεκτρολόγος Α') να μιλάει σε κάθε ευκαιρία για επαγωγικά φαινόμενα..., αν μου πεις για επαγωγική φθορά.. Σου δίνω ντοκτορά...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    γιατι το βρισκεις ατοπο δεν καταλαβα ? το σημα εικονας στις καμερες τι διαφορα εχει απο το σημα στην τηλεωραση ? εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι καθε καλωδιο δεν κανει για ολες τις χρησεις ... καθε εγκατασταση θελει συγκεκριμενο καλωδιο .... αμα ηταν ετσι να μην κατασκευαζανε καλωδια cctv

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RAFAHL Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι το βρισκεις ατοπο δεν καταλαβα ? το σημα εικονας στις καμερες τι διαφορα εχει απο το σημα στην τηλεωραση ? εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι καθε καλωδιο δεν κανει για ολες τις χρησεις ... καθε εγκατασταση θελει συγκεκριμενο καλωδιο .... αμα ηταν ετσι να μην κατασκευαζανε καλωδια cctv
    χωρίς να είμαι ιδικός αλλά νομίζω το ένα είναι σε λίγα MHz (5-10?) ενώ το σήμα της τηλεόρασης σε μερικές εκατοντάδες MHz. εκτός αυτού το πρώτο έχει και μια στάθμη τάσης νομίζω χιλιάδες (μην πω εκατομμύρια) ) φορές μεγαλύτερη από την άλλη. τo ότι έχουν τα ίδια Ωμ έχει να κάνει με την προσαρμογή του σήματος πομπού δέκτη όπου για Χ λόγους( που δεν μας ενδιαφέρει άμεσα) εκεί αποφασίσανε να είναι. στην ουσία τα μπαλουν αυτην την προσαρμογή νομίζω κοιτάνε να κάνουν. αλλά θα ήθελα να μας πούνε οι ιδικοί πάνω στα RF σήματα, και όχι μόνο, περισσότερα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. σύστημα παρακολούθησης μέσω Internet
    By fm344 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-20, 19:16
  2. Ασύρματο σύστημα παρακολούθησης
    By eebabs2000 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 00:30
  3. Σύστημα παρακολούθησης καρδιακού ρυθμού
    By tommas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-13, 21:41
  4. Απλό σύστημα παρακολούθησης και εγγραφής
    By lelek in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 12:59
  5. Σύστημα παρακολούθησης
    By waverunner in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-09, 00:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας