Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 134

Θέμα: Rev. motherboard και συμβατότητα με επεξεργαστή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή Rev. motherboard και συμβατότητα με επεξεργαστή

    καλησπέρα. Εχω παραγγείλει για να αντικαταστήσω την μητρική μου που χάλασε σε παλιό pc με μια μεταχειρισμένη Asus P5K https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/
    Παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω και έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή core 2 Quad και να αντικαταστήσω τον core 2 Duo. Στο παραπάνω λινκ που σας στέλνω βλέπω οτι εκτός απο την έκδοση του bios που απαιτείται για να υποστηριχθεί ο εκάστοτε επεξεργαστής, σε παρένθεση αλλάζει και το revision της μητρικής. π.χ ο Core 2 Duo E6400 (2.13GHz,1066FSB,L2:2MB,rev.L2) που έχω γράφει rev.L2 και απαιτεί bios το 0302. Για τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz για την rev.B3 bios αναφέρει την 0302 και για την rev.G0 bios αναφέρει την 0603
    Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.B3,4 cores) ALL 0302
    Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.G0,4 cores) ALL 0603
    πιο κάτω για επόμενους επεξεργαστές ζητάει και ανώτερη έκδοση bios.
    αν παραγγείλω τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz που τον έχω βρει απο Ευρώπη σε καλή τιμή με κανα 10ευρω μεταχειρισμένο, υπάρχει περίπτωση να μην το σηκώνει η μητρική? ακόμα και αν κάνω bios update? (διαδικασία που δεν θα ήθελα να κάνω). Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. Εχω παραγγείλει για να αντικαταστήσω την μητρική μου που χάλασε σε παλιό pc με μια μεταχειρισμένη Asus P5K https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/
    Παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω και έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή core 2 Quad και να αντικαταστήσω τον core 2 Duo. Στο παραπάνω λινκ που σας στέλνω βλέπω οτι εκτός απο την έκδοση του bios που απαιτείται για να υποστηριχθεί ο εκάστοτε επεξεργαστής, σε παρένθεση αλλάζει και το revision της μητρικής. π.χ ο Core 2 Duo E6400 (2.13GHz,1066FSB,L2:2MB,rev.L2) που έχω γράφει rev.L2 και απαιτεί bios το 0302. Για τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz για την rev.B3 bios αναφέρει την 0302 και για την rev.G0 bios αναφέρει την 0603
    Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.B3,4 cores) ALL 0302
    Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.G0,4 cores) ALL 0603
    πιο κάτω για επόμενους επεξεργαστές ζητάει και ανώτερη έκδοση bios.
    αν παραγγείλω τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz που τον έχω βρει απο Ευρώπη σε καλή τιμή με κανα 10ευρω μεταχειρισμένο, υπάρχει περίπτωση να μην το σηκώνει η μητρική? ακόμα και αν κάνω bios update? (διαδικασία που δεν θα ήθελα να κάνω). Ευχαριστώ!
    οχι, σε ολες τις 775 εμπαινε, ειτε κανονικα ειτε με bios update. Στην εποχη του ο q6600 ηταν ο πλεον δημοφιλης επεξεργαστης, και για απλη χρηση μπορει να σταθει αξιοπρεπως και σημερα (βγαζει κοντα 3000 passmark, αλλα βεβαια με τις καταναλωσεις της εποχης του, 105w λογο 65nm οποτε αν το θες για κατεβαστηρι η HTPC η ακομα χειροτερα για NAS θα πρεπει να σκεφτεις λιγο αυτη την παραμετρο)
    Σε γενικες γραμμες τα 775 κι εδω σε τετοιες συμβολικες τιμες τα βρισκεις (πριν 6-7 χρονια ειχα δωσει πακετο ολοκληρο 775 συστημα με q6600, mobo και ram αν θυμαμαι καλα κανα 50ρικο), επισεις να ξερεις πως σε συμβολικη τιμη (15-20 ευρω) με λιγη τυχη βρισκεις και τους extreme της εποχης που τοτε ειχαν ενα χιλιαρικο (ειχε βαλει τις προαλες ενα παιδι στο insomnia)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι, σε ολες τις 775 εμπαινε, ειτε κανονικα ειτε με bios update. Στην εποχη του ο q6600 ηταν ο πλεον δημοφιλης επεξεργαστης, και για απλη χρηση μπορει να σταθει αξιοπρεπως και σημερα (βγαζει κοντα 3000 passmark, αλλα βεβαια με τις καταναλωσεις της εποχης του, 105w λογο 65nm οποτε αν το θες για κατεβαστηρι η HTPC η ακομα χειροτερα για NAS θα πρεπει να σκεφτεις λιγο αυτη την παραμετρο)
    Σε γενικες γραμμες τα 775 κι εδω σε τετοιες συμβολικες τιμες τα βρισκεις (πριν 6-7 χρονια ειχα δωσει πακετο ολοκληρο 775 συστημα με q6600, mobo και ram αν θυμαμαι καλα κανα 50ρικο), επισεις να ξερεις πως σε συμβολικη τιμη (15-20 ευρω) με λιγη τυχη βρισκεις και τους extreme της εποχης που τοτε ειχαν ενα χιλιαρικο (ειχε βαλει τις προαλες ενα παιδι στο insomnia)
    άρα θα δουλέψει λες. ο Intel Core 2 Quad Q8200 SLB5M Quad-Core 2.33GHz/4M/1333 Socket 775 Processor CPU θα δουλέψει λες? τον βρήκα στην ίδια περίπου τιμή.
    Τέτοιες τιμές στην Ελλάδα δεν μπορεσα να βρω αν και έψαξα πολύ. Μεταχειρισμένες lga775 μητρικές τις πουλάνε απο 50Ε και πάνω και χωρίς επεξεργαστή πάνω. Για αυτο παράγγειλα στα 34Ε αυτή απο Πολωνία και την περιμένω https://www.ebay.com/itm/Mainboard-A...MAAOSwlq9d3TbU
    αν δουλέψει, μετά θα βάλω και μνήμες. τώρα έχω 2 Χ 1GB DDR2 667MHz. To pc θέλω να το φτιαξω μιας και έσω όλα τα υπόλοιπα υλικά για να το έχω standby για εργασία αν έχω κάποιο θέμα με το κανονικό. Απο τροφοδοτικό ένας q6600 με την μητρική αυτή, μνήμες 4 ή 8gb και μια κάρτα γραφικών 1gb τι περίπου θελει? τώρα έχω ένα 400w πάνω στον core 2 Duo E6400 2,13GHz που χάλασε η μητρική του.
    η να μείνω λες στον core 2 Duo E6400 2,13GHz?
    ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα θα δουλέψει λες. ο Intel Core 2 Quad Q8200 SLB5M Quad-Core 2.33GHz/4M/1333 Socket 775 Processor CPU θα δουλέψει λες? τον βρήκα στην ίδια περίπου τιμή.
    ναι, ειτε απ ευθειας ειτε με bios update

    Τέτοιες τιμές στην Ελλάδα δεν μπορεσα να βρω αν και έψαξα πολύ. Μεταχειρισμένες lga775 μητρικές τις πουλάνε απο 50Ε και πάνω και χωρίς επεξεργαστή πάνω.

    ΠΟΥ ΚΑΛΕ????
    αν εχεις λογαριασμο insomnia η pclab η καποιο σχετικο θα μπορουσες να αναρτησεις αγγελια και ολα αυτα ειναι σε συμβολικες τιμες (αν εισαι και χρονια χρηστης μπορει να παρεις απλα και δωρεαν, για 775 μιλαμε toy 2006)

    Για αυτο παράγγειλα στα 34Ε αυτή απο Πολωνία και την περιμένω https://www.ebay.com/itm/Mainboard-A...MAAOSwlq9d3TbU
    ΠΑΝ-ακριβη!
    τεσπα... εδω δες ολοκληρο συστημα fm2 με 100 ευρω (στα 3 δευτερολεπτα που εψαξα)https://www.thelab.gr/forums/topic/183320-fm2-itx-set/
    mobo, cpu μνημες και ψυκτρα
    5000+ passmark και τουλαχιστο συστημα του 2015


    η να μείνω λες στον core 2 Duo E6400 2,13GHz?
    Κατ αρχας δεν εχεις πει για ποια χρηση το θες, αλλα για οτι και να ναι ειναι πιο εξυπνο να βρεις πολυ πιο συγχρονο συστημα με τα λεφτα που δινεις η εστω με μικρη διαφορα.
    Ο μονος λογος να παρεις πραματα για 775 ειναι να τα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες (πχ 5-10 αντε το πολυ 15 ευρω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, ειτε απ ευθειας ειτε με bios update




    ΠΟΥ ΚΑΛΕ????
    αν εχεις λογαριασμο insomnia η pclab η καποιο σχετικο θα μπορουσες να αναρτησεις αγγελια και ολα αυτα ειναι σε συμβολικες τιμες (αν εισαι και χρονια χρηστης μπορει να παρεις απλα και δωρεαν, για 775 μιλαμε toy 2006)



    ΠΑΝ-ακριβη!
    τεσπα... εδω δες ολοκληρο συστημα fm2 με 100 ευρω (στα 3 δευτερολεπτα που εψαξα)https://www.thelab.gr/forums/topic/183320-fm2-itx-set/
    mobo, cpu μνημες και ψυκτρα
    5000+ passmark και τουλαχιστο συστημα του 2015




    Κατ αρχας δεν εχεις πει για ποια χρηση το θες, αλλα για οτι και να ναι ειναι πιο εξυπνο να βρεις πολυ πιο συγχρονο συστημα με τα λεφτα που δινεις η εστω με μικρη διαφορα.
    Ο μονος λογος να παρεις πραματα για 775 ειναι να τα βρεις σε πολυ χαμηλες τιμες (πχ 5-10 αντε το πολυ 15 ευρω)
    με τα μεταφορικά είναι η τιμή. Και απο Αθήνα να μου το στείλει κάποιος τα θέλουν τα λεφτά τα μεταφορικά.
    η μητρική που αναφέρεις είναι για AMD αν δεν κάνω λάθος. δεν ταιριάζει με τον Quad-Core 860k που δίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μητρική που αναφέρεις είναι για AMD αν δεν κάνω λάθος. δεν ταιριάζει με τον Quad-Core 860k που δίνει.
    μια χαρα σετακι ειναι
    https://www.amd.com/en/products/cpu/860k (5400 passmark https://www.cpubenchmark.net/cpu.php...d+Core&id=2362)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....

    Κι επανερχομαι μηπως σε ενδιαφερει ΑΝ ακομα μπορεις να επιλεξεις, τσιμπα μια ευκαιρια ΑΣΤΕΡΙ https://www.insomnia.gr/classifieds/...2x4-vengeance/

    i5 4ης γεννιας, πανω απο 8500 passmark, καμια απολυτως σχεση με τα 775 και λοιπες αρχαιολογιες (με μια καρτουλα ακομα και για gaming κανει, και δεν κολωνει ουτε σε virtualization ουτε τιποτα, κανονικοτατο σοβαροτατο σετακι ακομα και για ανθρωπους με ψιλοαπαιτησεις ειναι)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή δεν δίνει σήμα η μητρική στην οθόνη-δεν κλείνει ο υπολογιστής

    Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα και εγκατέστησα την μεταχειρισμένη μητρική ASUS P5K που αγόρασα, τις 2 ram ddr2 667MHz, τον επεξεργαστή Core 2 Duo E6400 με πάστες και την ψύκτρα και συνέδεσα απο τα καλώδια του front panel το διακόπτη μητρικής, το led HDD και το reset. και φυσικά τις τροφοδοσίες. έβαλα και την κάρτα γραφικών nVidia GeForce 210 Rev1.0 1GB DDR3 PCI-E VGA DVI HDMI (Gigabyte)(GV-N210D3-1GI) που είχα. το led της μητρικής ανάβει κανονικά. μόλις πατώ τον διακόπτη του κουτιού πέρνει μπρος ο ανεμιστήρας της ψύκτρας επεξεργαστή, αλλά ούτε παίρνει σήμα η οθόνη απο την κάρτα γραφικών, ούτε πατώντας συνεχόμενα τον διακόπτη σταματάει να γυρίζει ο ανεμιστήρας. Τι να κοιτάξω λέτε, γιατι είμαι στα χαμένα και δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Η μητρική αγοράστηκε απο το EBAY απο πωλητή με παρα πολύ καλό ποσοστό 99,3%.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    κοιτα αν πατησαν καλα οι μνημες ,δοκιμασε τις και μια μια ,κοιτα την cpu αν την εβαλες σωστα αν και ειναι δυσκολο να γινει λαθος
    κοιτα και την vga παιζει σιγουρα ; κοιτα ολες τις ροφοδοσιες ,φανταζομαι απο psu εισαι οκ

    τωρα απο την στιογμη που πηρες μεταχειρα και τοσο παλιο board μπορει και να εχει προβλημα και ας εχει καλα ποσοστα ο πωλητης

    το 99,3% δεν λεει και πολλα δες ποσα εχει πουλησει γιατι 99,3% με 10 πωλησεις ειναι ισον τιποτα

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    και κάποιες φώτο απο τις συνδέσεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-14, 09:13
  2. Motherboard και ISA slot
    By microwave in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 22:28
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 18:14
  4. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 14:58
  5. Πομπός FM, ethernet και η/μ συμβατότητα
    By Aramil in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 23:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας