Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: thermal paste

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Όπως τα είπε ο Νίκος, η thermal paste είναι thermal paste, την ίδια δουλειά κάνει παντού.
    Και για PC πουλάνε οι Κινέζοι "με το κιλό", και για τρανζίστορ κτλ.

    Συνήθως οι πάστες για PC είναι καλύτερες και μπορείς να είσαι ήσυχος ότι δεν βάζεις σαβούρα αν επιλέξεις μία επώνυμη όπως αυτές που αναφερθήκαν πριν (που δεν είναι και ακριβές IMO).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παστα για 6pack igbt module >100Α ?
    Εχω δει οτι στα inverters βαζουνε μια ασπρη τι να βαλω εγω ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    ¨όλες οι γνώμες ,λίγο πολύ είναι καλές ....αλλά καλύτερο είναι να κοιτάμε και τα χαρακτηριστικά του υλικού που μας δίνει ο κατασκευαστής και να κάνουμε σύγκριση απόδοσης .Μην περιμένουμε από τους άλλους να μας δώσουν πάντα την σωστή λύση ,που ίσως να μην είναι εφαρμόσιμη για την δική μας περίπτωση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Εγώ χρησιμοποιώ την τελευταία 10ετία, για τη CPU σε όλους τους υπολογιστές, δικών μου και φίλων μου, μία άσπρη που έχω πάρει από το Φανό σε μεγάλη σύριγγα για χρήση σε mosfet. Είμαι πολύ προσεκτικός με την ποσότητα.
    Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα την Arctic Silver 5. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει διαφορά. Overclocking δεν κάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παστα για 6pack igbt module >100Α ?
    Εχω δει οτι στα inverters βαζουνε μια ασπρη τι να βαλω εγω ?

    εγω arctic ceramique χρησιμοποιω με πολυ καλα αποτελεσματα, και σε 1000ρια και μεγαλυτερα igbt modules.
    Το σημαντικοτερο θεμα παντως δεν ειναι τοσο πια παστα οσο το πως τη χρησιμοποιεις και πανω απ ολα η σωστοτερη οσο το δυνατο επαφη της ψυκτρας με τους ημιαγωγους.
    Σε κρενι με 3 ινβερτερακια 3x440v 450Α που καθε λιγο και λιγακι οταν ηταν στα τροπικα επαιρναν τα θυριστορ στο χερι απο υπερθερμανση εκατσα κι εκανα λαππινγκ στις ψυκτρες φτανοντας να τις γυαλισω με σμυριδαλοιφη 2000, και μονο μ αυτο κερδισα 6 βαθμους! (νταξει, δεν εμεινα μονο σ αυτο)

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν τεράστιες διαφορές στις θερμοαγώγιμες
    Εγώ χρησιμοποιώ Artic MX-4 8.5W/(mK).
    Για να καταλάβετε, Q9550 χρονισμένος στα 3.4Ghz, με 1.25V Core με την stock ψύκτρα του Q6600 που είχα δεν ανεβάζει πάνω από 60°C.
    Αυτό με Prime95 30 λεπτά, θερμοκρασία δωματίου 21°C, με καλό αερισμό κουτιού και όλους τους ανεμιστήρες στο τέρμα. Αν βάλω τους ανεμιστήρες να τους χειρίζεται η μητρική (Asus) πάει στους 67°C.

    Edit: Οι κινέζοι και οδοντόκρεμα θα έβαζαν, αν ήταν φθηνή επιλογή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πατέντες Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβετε, Q9550 χρονισμένος στα 3.4Ghz, με 1.25V Core...... με την stock ψύκτρα του Q6600 ....δεν ανεβάζει πάνω από 60°C
    Αυτό με Prime95 30 λεπτά.

    Δε ξερω με ποιο προγραμμα μετραγες θερμοκρασιες, αλλα ειναι λαθος.
    Με στοκ ψυκτρες, κλοκαρισμενος επεξεργαστης της εποχης των 45nm σε prime95 ΠΟΤΕ στην ιστορια δεν κρατησε τετοιες θερμοκρασιες (εδω με σοβαρες ψυκτρες της noctua η ακομα και με νερο με εκεινα τα cpu block του Αυστραλου και το αλλο του Ελληνα που κυκλοφορουσε τοτε και θεωρουταν παγκοσμια τα καλυτερα, το να πηγαινε κατω απο 80 θεωρουταν μια χαρα)
    Μια αναζητηση στο forum των overclockers θα δεις ποιες ηταν οι θερμοκρασιες που επιτυγχανονταν (τα θεματα εχουν μεινει), και ολοι αυτο που προσπαθουσαν να κρατησουν ηταν η ιδανικη θερμοκρασια των 71.4 που εδινε ως max η intel για το συγκεκριμενο επεξεργαστη (εμενα προσωπικα με νερο, cpu block απ τα καλα που εφερνε το extreme του multirama στη Στουρναρη και τριπλο ψυγειο με 6 pp ανεμιστηρες φρεσκοαγορασμενο και σε prime95 καλοκαιρι κοντεψε να φτασει 100 και το σταματησα! )
    Μαλλον μετραγες με καποιο προγραμμα που εδειχνε ...βαθμους intel οχι Κελσιου (τα προγραμματακια που διναν στα cd των περιοδικων να υποθεσω )


    Μου θυμισες πςντως μια ωραια εποχη, οταν αγορασα το πρωτο μου πραγματικο ψυγειο υδροψυξης γιατι μεχρι τοτε ακολουθουσα τη μοδα τοτε με τα ψυγεια αυτοκινητων και με ανεμιστηρα σπιτιου να το χτυπαει (νταξ, ειχα παρει κι εκεινο το αβολο ψυγειο της zalman που ηταν ενα μετρο αλλα επειδη ηταν οντως αβολο οπως τ αγορασα σε κανα μηνα το πουλησα)


    Ασχετα μ αυτο, εστω και λαθος να εδειχναν οι μετρησεις, ειχες παρει θερμοκρασια με διαφορετικες παστες και ειδες τρελες διαφορες? Γιατι στην πραξη το καλυτερο που εχει επιτευχθει με διαφορες παστας ηταν 2 βαθμοι (εκει που υπερισχυει η καλυτερη ειναι πως με το χρονο αλλοιονεται λιγοτερο, και ακομα κι αν αλλοιωθει εξακολουθει να κανει τη δουλεια της χωρις μεγαλο προβλημα)

    btw γιατι δεν εβαλες προσφατο παραδειγμα? το κοψες το overcklocking? (δεν ξερω τι εργαλειο εχεις, αν εχεις intel καλα εκανες, αλλα αν εχεις ryzen βαλτον να κλοκαρει αυτοματα! ...ναι, εχουν αλλαξει οι εποχες )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 21-02-20 στις 14:07

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξερω με ποιο προγραμμα μετραγες θερμοκρασιες, αλλα ειναι λαθος.

    btw γιατι δεν εβαλες προσφατο παραδειγμα? το κοψες το overcklocking?
    Core Temp
    HWMonitor
    CpuZ
    Real Temp
    Όλα να κάνουν λάθος;
    https://www.youtube.com/watch?v=UUOq2XrMeQw

    Έχω και βίντεο!
    Διορθώνω VCore 1,275 => 61°C
    Αν έκανες το λάθος να μην πειράξεις VCore και να το αφήνεις στο Auto, είναι φυσιολογικό να χτυπάει 100°C Αφού στο auto πάει 1,4VCore

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πατέντες Εμφάνιση μηνυμάτων
    Core Temp
    HWMonitor
    CpuZ
    Real Temp
    Όλα να κάνουν λάθος;
    https://www.youtube.com/watch?v=UUOq2XrMeQw

    Έχω και βίντεο!
    Διορθώνω VCore 1,275 => 61°C
    Αν έκανες το λάθος να μην πειράξεις VCore και να το αφήνεις στο Auto, είναι φυσιολογικό να χτυπάει 100°C Αφού στο auto πάει 1,4VCore
    το Vcore φυσικα το ανεβαζαμε manual, αλλα τωρα ειδα οτι λες για 3.4, οχι για να φτασεις τα 4...
    (νταξει, λιγοι ειχαν την τυχη στο silicon lottery να το ποιασουν αλλα το 3.7-3.8 δεν ηταν δυσκολο)

    Να ρωτησω κατι περιεργο, αυτα τα πειραματα ειναι απο τοτε η τα κανεις τωρα? Το λεω γιατι βλεπω το βιντεακι το ανεβασες προσφατα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Vcore φυσικα το ανεβαζαμε, αλλα τωρα ειδα οτι λες για 3.4, οχι για να φτασεις τα 4...
    (νταξει, λιγοι ειχαν την τυχη στο silicon lottery να το ποιασουν αλλα το 3.7-3.8 δεν ηταν δυσκολο)

    Να ρωτησω κατι περιεργο, αυτα τα πειραματα ειναι απο τοτε η τα κανεις τωρα? Το λεω γιατι βλεπω το βιντεακι το ανεβασες προσφατα...
    Τώρα!
    Το έχω στο δωμάτιο των παιδιών μου και παίζουν fortnite και τέτοιες μ.....ες.
    Μέχρι 3.4 έχει καλή διαχείριση ο Q9550 και εύκολο overclocking.
    Από εκεί και πάνω είναι τύχη στο Chip

    Edit: Στέκεται πολύ καλά σαν σύστημα
    q9550@3.4ghz
    6 gb ram
    gtx 750ti
    asus p5e
    2X SSD drives
    1X Hdd

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Thermal Converter
    By belzrebuth in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 15:32
  2. Πάστα ή Thermal PAD
    By Dr_Giwrgos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 15:16
  3. Solder Paste
    By FotisK in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 20:18
  4. Ποια Thermal paste?
    By selectronic in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 23:47
  5. solder paste ?
    By diskjohn in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας