Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: thermal paste

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή thermal paste

    Χρησιμοποιώ κάποια επώνυμη thermal paste σε υπολογιστές αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη για τοποθέτηση ψύκτρας σε ημιαγωγούς.
    Στις περισσότερες πλακέτες εμπορίου βλέπουμε μία άσπρη πάστα μεταξύ mosfet και ψύκτρας. Τι ακριβώς είναι και ποια η διαφορά με τις πάστες υπολογιστών;
    Θέλω να πάρω κάτι αντίστοιχο από Κίνα που φαντάζομαι είναι φθηνό γιατί βλέπω να χρησιμοποιούν μεγάλες ποσότητες και όχι σταγόνες όπως στις CPU/GPU. Έχω βρει π.χ. αυτό αλλά έχει διάφορες επιλογές με διαφορετικά thermal conductivity. Ποια είναι κατάλληλη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    οχι ασπρη σε cpu. Γκρι παει εκει και παντα ρωτωντας ποια η καλυτερη. Ασπρη σε ημιαγωγους, αν και εχει βγει και αυτοκολητη μικα (λαστιχενια)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    για ποια χρήση την θέλεις ;
    καποιες πάστες για pc ειναι αγώγιμες και δεν κανουν σε άλλες συσκευές

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ κάποια επώνυμη thermal paste σε υπολογιστές αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη για τοποθέτηση ψύκτρας σε ημιαγωγούς.
    Στις περισσότερες πλακέτες εμπορίου βλέπουμε μία άσπρη πάστα μεταξύ mosfet και ψύκτρας. Τι ακριβώς είναι και ποια η διαφορά με τις πάστες υπολογιστών;
    ασπρη αν ειναι arctic ceramic η καποια αντιστοιχη ειναι οκ, δεν εχει σχεση το χρωμα αλλα η ποιοτητα.
    Η παστα που βρισκεις στα ηλεκτρονικαδικα σε σχεση με την εξελιξη της τεχνολογιας θερμοαγωγιμων υλικων ειναι για το αναθεμα, και εχει μεινει απλα "παραδοσιακα" (και γιατι ειναι τζαμπα, λες και τη χρησιμοποιουμε με το κιλο)
    Ουτε σε mosfets η ημιαγωγους χρειαζεται να χρησιμοποιεις αυτο το σιλικονατο...γιαουρτι.

    Θέλω να πάρω κάτι αντίστοιχο από Κίνα που φαντάζομαι είναι φθηνό γιατί βλέπω να χρησιμοποιούν μεγάλες ποσότητες και όχι σταγόνες όπως στις CPU/GPU. Έχω βρει π.χ. αυτό αλλά έχει διάφορες επιλογές με διαφορετικά thermal conductivity. Ποια είναι κατάλληλη;



    ΓΙΑΤΙ να παρεις φθηνη παστα? Ποση χρησιμοποιεις?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποια χρήση την θέλεις ;
    καποιες πάστες για pc ειναι αγώγιμες και δεν κανουν σε άλλες συσκευές
    Η arctic silver και οι αντιστοιχες δεν εχουν αγωγιμοτητα. (για τη silver ειχε βγει ενας μυθος ο οποιος δεν ισχυει)
    Κατι υγρα μεταλλα οπως το γαλλιο και καποιες σχετικες παστες ειναι ειδικη κατηγορια και πρεπει να προσπαθησεις να τις αποκτησεις, δεν ειναι κατι που θα σου τυχει κατα τυχη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vagelis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι ασπρη σε cpu. Γκρι παει εκει και παντα ρωτωντας ποια η καλυτερη. Ασπρη σε ημιαγωγους, αν και εχει βγει και αυτοκολητη μικα (λαστιχενια)
    υπαρχουν ασπρες που ειναι μια χαρα (arctic ceramic) και γκρι που ειναι για το αναθεμα (η οεμ που χει στο πλαισιο) δεν παιζει ρολο το χρωμα αλλα η συνθεση.
    Γενικα η arctic ceramic και ασφαλεστατη ειναι και απ τις καλυτερες για οποιονδηποτε ημιαγωγο, ειδικα για θυσιστορ και triacs ισχυος

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    αν την θες για pc βαλε μια καλη και τελος ,αλλωστε δεν χρειαζεται μεγαλη ποσοτητα

    νικο για την silver δεν ειμαι σιγουρος αλλα και να μην ειναι για αλλου ειδους ηλεκτρονικα δεν αξιζει να μπει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Για χρήση σε υπολογιστές βάζω παντού την Arctic ΜΧ-4 και είμαι ευχαριστημένος. Θέλω κάποια για mosfet κ.τ.λ και σκέφτηκα τη φθηνή λύση από Κίνα γιατί βλέπω τους Κινέζους να βάζουν με το κιλό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για χρήση σε υπολογιστές βάζω παντού την Arctic ΜΧ-4 και είμαι ευχαριστημένος. Θέλω κάποια για mosfet κ.τ.λ και σκέφτηκα τη φθηνή λύση από Κίνα γιατί βλέπω τους Κινέζους να βάζουν με το κιλό.

    επειδη οι Κινεζοι βαζουν φθηνιαρικη με το κιλο πρεπει να το κανουμε κι εμεις?
    H ΜΧ-4 ειναι μια χαρα και συμφωνα με τον κατασκευαστη δεν εχει αγωγιμοτητα.
    Ακομα δε καταλαβαινω το σκεπτικο να παρεις μια κακης ποιοτητας επειδη οι Κινεζοι τις βαζουν με το κιλο... (ειλικρινα προσπαθω να καταλαβω)
    Αν εχεις τοοοοση πολυ δουλεια και θες κιλα ολοκληρα απο παστα τοτε πρεπει να βγαζεις πολλα χιλιαρικα τη μερα οποτε στην παστα κολλας? (υποθετω καταλαβαινεις οτι η παστα δε μπαινει με το κιλο αλλα οσο πιο λεπτο στρωμα γινεται για να καλυψει απλα τα μικροκενα)
    Η παστα ΔΕΝ κανει να μπαινει με το ...κιλο, δεν εχει τοσο καλη θερμοαγωγιμοτητα οπως το μεταλλο της ψυκτρας, απλα βοηθαει στην καλυψη μικροκενων και τιποτε αλλο. Αν εψυχε η παστα τοτε δε θα βαζαμε ψυκτρες αλλα ενα κιλο παστα σε καθε ημιαγωγο

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 20-02-20 στις 15:55

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Εγώ βάζω παντού Arctic Silver Ceramique 2 το έψαξα και είναι από της καλύτερες δεν είναι αγώγιμη και είναι σε καλή τιμή από Ελλάδα τα 25 γραμμάρια έχουν 7 ευρώ και φτάνουν για πάρα μα πάρα πολλές εφαρμογές

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα δε καταλαβαινω το σκεπτικο να παρεις μια κακης ποιοτητας επειδη οι Κινεζοι τις βαζουν με το κιλο... (ειλικρινα προσπαθω να καταλαβω)
    Δεν αναζητώ κάτι κακής ποιότητας. Η απορία μου έχει να κάνει κυρίως με το αν έχουν κάτι διαφορετικό αυτές οι άσπρες που βάζουν οι Κινέζοι από αυτές που βάζουμε σε CPU. Γι αυτό και σκέφτηκα να αναζητήσω κάτι τέτοιο από Κίνα που προφανώς θα είναι φθηνό (βλέποντας τι ποσότητες βάζουν). Πολύ σπάνια αλλάζω κάποιο mosfet, οπότε θα βάζω ό,τι και στους υπολογιστές. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναζητώ κάτι κακής ποιότητας. Η απορία μου έχει να κάνει κυρίως με το αν έχουν κάτι διαφορετικό αυτές οι άσπρες που βάζουν οι Κινέζοι από αυτές που βάζουμε σε CPU. Γι αυτό και σκέφτηκα να αναζητήσω κάτι τέτοιο από Κίνα που προφανώς θα είναι φθηνό (βλέποντας τι ποσότητες βάζουν). Πολύ σπάνια αλλάζω κάποιο mosfet, οπότε θα βάζω ό,τι και στους υπολογιστές. Ευχαριστώ.
    κοιτα, ΔΕΝ υπαρχουν ειδικες παστες για υπολογιστες και αλλες για μοσφετ, απλα υπαρχουν ποιοτικες παστες και κατωτερες.
    Απλα τις ποιοτικοτερες θα τις βρεις ως επι το πλειστον σε καταστημαστα υπολογιστων επειδη εκει εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να πουληθουν, αλλα αυτο δε σημαινει πως αποκλειεται να τις βρεις και σε ηλεκτρονικαδικο.
    Πολλες απ αυτες ειναι λευκες και πολλες γκρι, το χρωμα δεν παιζει ρολο. Οσον αφορα την αγωγιμοτητα, μια μη αγωγιμη ειναι ασφαλεστερη για ολες τις χρησεις, χωρις ομως να σημαινει πως μια αγωγιμη δε θα εμπαινε ανετα σε θυριστορ ισχυος η σε οτιδηποτε (απλα θελει μια στοιχειωδη υπωτυπωδη προσοχη).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βάζω παντού Arctic Silver Ceramique 2 το έψαξα και είναι από της καλύτερες δεν είναι αγώγιμη και είναι σε καλή τιμή από Ελλάδα τα 25 γραμμάρια έχουν 7 ευρώ και φτάνουν για πάρα μα πάρα πολλές εφαρμογές
    Κι εγω αυτην βαζω παντου, απλα γραφω λαθος το ονομα της (σωστα τη λες, ceramique, οχι ceramic )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 20-02-20 στις 22:02

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Thermal Converter
    By belzrebuth in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 15:32
  2. Πάστα ή Thermal PAD
    By Dr_Giwrgos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 15:16
  3. Solder Paste
    By FotisK in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 20:18
  4. Ποια Thermal paste?
    By selectronic in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 23:47
  5. solder paste ?
    By diskjohn in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας