Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Επιλογή Ηλεκτρολογικού Ρελέ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tgi
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    212

    Προεπιλογή Επιλογή Ηλεκτρολογικού Ρελέ

    Καλημέρα σε όλους.
    θέλω να ανοίγω και να κλείνω μια παροχή ρεύματος 220V/35A
    πρόκειται να βάλω μέσα στον πίνακα έναν rele.
    τα φορτία που θα έχει η παροχή είναι από θερμοσίφωνα, ψυγείο μέχρι και λάμπες (μερικές θα είναι και led)
    Είδα σαν επιλογές να βάλω ή κανονικό reley https://www.thermocity.gr/index.php?...B5%CE%BB%CE%AD ή να βάλω έναν SSR https://topelectronics.gr/electronic...2v-dc-24-380v/ μαζί με μια ψήκτρα

    η εντολή θα την δίνει ένα arduino...
    Τι πιστεύετε?? πιά είναι η πιο καλή λύση??
    Μήπως με το ssr έχω πρόβλημα με τις led λαμπες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις SSR (και αυτό το "40Α" που έβαλες θα πάρει φωτιά αμέσως αν περάσεις 35Α μέσα του), βάλε το κατάλληλο driver και απομόνωση στην έξοδο του arduino και οδήγησε ένα σωστό ρελέ με 240V πηνίο μέσω TRIAC ή μικρού ρελέ αν βολεύει καλύτερα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (24-02-20), Gaou (21-02-20)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Αν έγώ, έβαζα ένα ρελέ στην περιπτωσή σου θα ήταν για 60Α και να έχει και βοηθητικές επαφές ΝΟ-NC, που μπορεί να σε βοηθήσουν για περαιτέρω αυτοματισμό ( ένδειξη ....)
    Το SSR είναι βέβαια μικρό σε μέγεθος ,αλλά, θέλει ψύξη και δε το συνιστώ για οικιακές εφαρμογές (όπως σου είπε και ο selectronic) και όχι βιομηχανικές ,που υπάρχουν και άλλες ασφαλιστικές διατάξεις προστασίας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Προσωπικα απ ολο το εγχειρημα το μονο που μου φαινεται οκ ειναι η χρηση ssr (οχι του συγκεκριμενου και αρκει να χει τη σωστη ανοχη και σωστη ψυκτρα, υπαρχουν για ραγα).
    Το βιομηχανικο υλικο ετσι κι αλλιως ειναι ανωτερο απ το οικιακο, και φυσικα τα ssr ειναι ανωτερα σε αντοχη απο επαφες που ανοιγοκλεινουν σε φορτια, και οχι δεν υπατχει θεμα με τις led λαμπες (χρησιμοποιουνται ετσι κι αλλιως σε φωτισμους προβολεων ερευνης led)
    Αυτο που δε ξερω αν ειναι οκ ειναι η χρηση του arduino (αν ελεγες ενα plc θα μου ακουγοταν πιο λογικο... Δε ξερω βεβαια σε τι επιπεδα εχει φτασει το arduino και αν πλεον χρησιμοποιειται για τετοιες εφαρμογες)
    Το συγκεκριμενο ssr παντως που ανεβασες δεν κανει για αυτη τη δουλεια (μονο απ την τιμη το καταλαβαινω), και μαλλον και το ρελε που βρηκες ΠΑΡΑ-ειναι "οικιακο", οι δε μαρκες τους ειναι αγνωστες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 21-02-20 στις 13:37

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tgi
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    212

    Προεπιλογή

    Σκεφτόμουν ότι μιας και θέλω να το οδηγήσω από arduino θα με βόλευε το SSR
    Σίγουρα με ψήκτρα https://www.aliexpress.com/item/3284...archweb201603_

    Από την άλλη βέβαια ένας δισταγμός μου είναι
    α) είναι κινέζικό και δεν έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη και β) κάπου διάβασα ότι με τους λαμπτήρες LED δεν τα πάει και πολύ καλά
    Από την άλλη αν επιλέξω τον κανονικό relay έχω μια σιγουριά ότι θα ανοίγει και θα κλείνει χωρίς να χρειάζεται ψήκτρα και να φοβάμαι την θερμοκρασία γύρω του (μιας θα βάλω το SSR ή τον relay μέσα στον ηλεκτρικό πίνακα) αλλα από την άλλη έχεις να βάλεις ένα βοηθητικό relay μεταξύ του arduino και του relay σαν driver..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tgi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτόμουν ότι μιας και θέλω να το οδηγήσω από arduino θα με βόλευε το SSR
    Σίγουρα με ψήκτρα https://www.aliexpress.com/item/3284...archweb201603_

    Από την άλλη βέβαια ένας δισταγμός μου είναι
    α) είναι κινέζικό και δεν έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη και β) κάπου διάβασα ότι με τους λαμπτήρες LED δεν τα πάει και πολύ καλά
    Από την άλλη αν επιλέξω τον κανονικό relay έχω μια σιγουριά ότι θα ανοίγει και θα κλείνει χωρίς να χρειάζεται ψήκτρα και να φοβάμαι την θερμοκρασία γύρω του (μιας θα βάλω το SSR ή τον relay μέσα στον ηλεκτρικό πίνακα) αλλα από την άλλη έχεις να βάλεις ένα βοηθητικό relay μεταξύ του arduino και του relay σαν driver..
    ενα καλο ssr ειναι καλυτερο απο ενα καλο ρελε. Ενα κακο ssr ειναι χειροτερο απο ενα καλο ρελε. Ενα κακο ρελε ειναι χειροτερο απο οτιδηποτε. και τελος ΟΛΕΣ ΣΟΥ οι μεχρι τωρα επιλογες ειναι ΚΑΚΙΣΤΕΣ.
    Αν θες οντως να φτιαξεις κατι που να μην παρει φωτια δε κοιτας ουτε φθηνοκινεζιες απο Κινα ουτε φθηνοκινεζιες απο Ελλαδα. Ειτε θα παρεις ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ, ΣΟΒΑΡΟ ρελε καποιου ΣΟΒΑΡΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ κατασκευαστη (πχ ABB) φυσκα με ενα κοστος στα μεσο-υψηλα διψηφια νουμερα. ειτε ενα ssr ενος ΣΟΒΑΡΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ κατασκευαστη (πχ Toshiba) με περιπου διπλασιο κοστος (στα χαμηλα τριψηφια). Το δε arduino ας πουν ανθρωποι που ασχολουνται με οικιακο αυτοματισμο αν κανει η οχι (για μενα δε κανει). Δε θες να αναψεις ενα λεντακι αλλα να βαλεις κανονικες καταναλωσεις στον πινακα του σπιτιου σου οποτε μη το παιρνεις αψηφιστα. Αν οικονομικα θεωρεις πως δεν αξιζει, τοτε απλα μη το κανεις (εκτος αν προκειται για κατι πειραματικο που θες να κανεις ελεγχομενα για μερικες ωρες οποτε βαλε οτι εχεις διαθεσιμο, κι αν παρει φωτια απλα σβηστο... )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα όπως είπε και ο Νίκος έχεις βάλει πάλι link με μία κινέζικη μπούρδα που είναι μόνο για ανάβει καμία 100αρία Βατ και τίποτα παραπάνω, αυτά τα φτηνά Κινέζικα SSR το μόνο που έχουν μέσα είναι ένα TRIAC (άρα πάνω από 1V πτώση τάσης στα άκρα τους, υπολόγισε dissipation ανάλογα με το ρεύμα), δες εδώ.
    Το SSR θα σε γλυτώσει από το κύκλωμα driver αλλά είναι ακριβό, δεν χρειάζεται στην περίπτωσή σου, βάλε ένα καλό ρελέ ή τουλάχιστον αν πάρεις ένα "GACIA" από το μαγαζί που έβαλες πάρε τον 63Α, στα ίδια λεφτά είναι (???) και απλά βάλε ένα MOC opto σε TRIAC να οπλίσει το 240Vac πηνίο του ρελέ (10-20mA άρα ένα ΤΟ-220 χωρίς ψύκτρα είναι σούπερ), με ασφάλειες ενδιάμεσα!

    πχ:

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόση συζήτηση.Ρελε ισχύος από αξιοπιστες εταιρίες .ΑΒΒ hager aeg κλπ .
    Για την μέθοδο οπλισμού λίγη σημασία έχει.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (21-02-20)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tgi
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόση συζήτηση.Ρελε ισχύος από αξιοπιστες εταιρίες .ΑΒΒ hager aeg κλπ .
    Για την μέθοδο οπλισμού λίγη σημασία έχει.
    Βασίλη, για την ενημέρωση το κάνουμε και για ακούσω τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.
    Είναι πολύ δημιουργικό και μπορούμε να μάθουμε πολλά πράγματα.
    Να καταθέσει ο καθένας τις εμπειρίες του , τα βιώματα του και τις γνώσεις του σε αυτόν τον τομέα.

    Εγώ μέχρι τώρα έβγαλα πολλά συμπεράσματα και αναθεώρησα πολλές απόψεις.

    Σας ευχαριστώ όλους

    Sent from my mobile phone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-19, 23:24
  2. Καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού
    By dog80 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-15, 15:21
  3. Τρύπημα ηλεκτρολογικού πίνακα
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 20:00
  4. Αλλαγή Ηλεκτρολογικού Πίνακα
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 18:00
  5. Βιβλίο ηλεκτρολογικού σχεδίου
    By Tolio32 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-10, 00:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας