Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: STC programming - STC15F104W DIP 8

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή STC programming - STC15F104W DIP 8

    Χαίρετε.
    Χρειάζομαι την βοήθεια για προγραμματισμό και συγκεκριμένα, την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα .
    Έχω προμηθεύει την κάρτα προγραμματισμού για αυτό ,αλλά δεν έχω τίς γνώσεις και επιπλέον δεν μπορώ να βρώ ,εκτός από κινέζικα σε άλλη γλώσσα το χειρισμό του .
    Έχω κατεβάσει το stc-isp-15xx-v6.86u που δίνει για προγραμματισμό και το βιβλιαράκι (κινέζικοαγγλικό) STC-ISP-Programmer_V6.0_Manual

    Αν μπορεί ,ή ξέρει κάποιος και έχει τον χρόνο ,...ας χτυπήσει το...κουδούνι...μέσα είμαι ...θα ανοίξω...χαχαχαχ
    IMG_20200306_154303460.jpg

    IMG_20200306_154323676.jpgIMG_20200306_154426915.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Εννοείς ότι παραγγελίες επιπλέον τσιπ?
    Αν ναι λογικό είναι έρθουν αδεια, αφού κάθε χρήστης τα χρησιμοποιεί σύμφωνα με τη δική του κατασκευήΤώρα το πιο πιθανό είναι το ήδη γραμμένο τσιπ να είναι κλειδωμένο από αντιγραφή.
    Αυτό το έχεις δει?
    Τα προγράμματα που έχει τρεξετα στον υπολογιστή, και επέλεξε τη λειτουργία διαβάσματος
    Πρώτα βάλε ένα από αυτά που πήρες
    Κανονικά θα το διαβάσει και στα δεδομένα θα βγάλει FF
    Μετά προσπάθησε να διαβασεις το υπάρχον
    Αν είναι κλειδωμένο θα βγάλει FF ή 00 αν δεν είναι κλειδωμένο θα δεις ένα σύνολο από αριθμούς
    Βάλε το νέο και πάτησε να το γράψει.
    Αλλά μάλλον είναι κλειδωμένο το παλιό

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Ναι έκανα επιπλέον παραγγελία τσίπ για μελλοντικές βλάβες, αλλά έλεγα ότι αφού τα παράγγειλα από τον ίδιο πωλητή για το συγκεκριμένο κύκλωμα θα ερχόντουσαν τα ίδια με το υπάρχον ,χωρίς να ξέρω ότι πρέπει εγώ να τα φορτώσω .
    Μετά παράγγειλα τον προγραμματιστή καθόσον τα τσίπ είναι 30 κομμάτια αλλά πουθενά οδηγίες και ότι βρίσκω είναι...κινέζικα στα κινέζικα.
    Μπορείς να κατεβάσεις το stc-isp-15xx-v6.87B και να με οδηγήσεις βήμα -βήμα ,γιατί από ότι έχω δει, κάθε πρόγραμμα είναι ολίγον διαφορετικό και εφόσον δεν έχω ιδέα, μου είναι ακατόρθωτο ;
    Εκτός και αν και το πρόγραμμα αυτό δεν είναι το σωστό.....
    Επιπλέον αν θές και μέσω τηλεφώνου ,θα ήταν προτιμότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Θωμά, αν επιτρέπεται, γιατί αγόρασες 30 τσιπάκια όταν έκαψες τον μικροελεγκτη ( από υπέρταση να υποθέσω ; )
    και μετά προσπαθείς να τον επισκευάσεις ,ενώ όλη η πλακέτα έχει 1-2 ευρώ ;

    Την επόμενη φορά που θα σου χαλάσει από σωστή χρήση θα έχει καεί το ρελε και όχι ο επεξεργαστής ,
    οπότε πάλι άχρηστα θα σου είναι τα 30 τσιπάκια .

    Τα συγκεκριμένα ειναι τύπου 8051 και θεωρητικά μπορείς να τα προγραμματίσεις είτε σε assembly είτε σε C , αλλά πρέπει να στήσεις το IDE πρώτα ( KEIL 8051 assembler compiler ) Έχεις ξαναπρογραμματίσει μικροελεγκτη ; Αν θέλεις να μάθεις δεκτό ( και ωραίο project ) ,αν και δεν ενδείκνυται για εισαγωγή σε μικροελεγκτες ....
    Αν θέλεις απλώς να επισκευάσεις την πλακέτα πάρε μια άλλη με 1 ευρώ και γλυτώνεις τον κόπο .

    Εγώ που δοκίμασα το isp programming software που λές μου τα βγαζει ολα στα αγγλικά ,δεν ειναι εκεί το πρόβλημα
    Το πρόβλημα είναι να καταλάβεις πως λειτουργεί ο επεξεργαστής ,τις αρχικές ρυθμίσεις του κλπ ...
    Να τον αντιγράψεις μάλλον το ξεχνάς γιατι πιθανότατα οπως σου ειπαν πριν θα εχει encryption
    (readout protection )

    Εδω πχ μερικές αγγλικές οδηγίες αν επιμένεις να επισκευάσεις κάτι που κάνει 1 ευρώ ...
    ή θελήσεις να μάθεις 8051 προγραμματισμο σε stc
    ( εγώ για ένα κομμάτι θα το έκανα σε άλλο επεξεργαστή που γνώριζω ... ή
    θα εβρισκα ενα κανονικο latching relay ... )

    http://embedded-lab.com/blog/exploring-stc-8051-microcontrollers/


    https://www.electronicproducts.com/D...platform.aspx#

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 08-03-20 στις 05:26

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (08-03-20)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Χρίστο,αν επιτρέπεται, γιατί βγάζεις μόνο σου συμπεράσματα και τελικώς προσβάλλεις τον άλλο χωρίς να τον ξέρεις αλλά ούτε και την εργασία του ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Όλοι μας κάνουμε λάθη και δεν είναι κακό , αν φοβάται κανείς να κάνει λάθη δεν θα δοκιμάζει τίποτε και τελικά δεν θα υπάρχει πρόοδος .
    Εγώ μέτραγα πχ πόσους πυραύλους χάλασε ο musk μέχρι να καταφέρει να φτιάξει έναν που να γυρίζει πίσω με επιτυχία
    και το λέω και σαν παράδειγμα σε άλλους που φοβούνται την αποτυχία .
    Θυμάμαι ένα από τα πρώτα ταξίδια μου με αεροπλάνο στην Θεσσαλονίκη σε πελάτη που θα βάζαμε ένα update και τελικά κατέληξε φιάσκο . Γυρνώντας στην Αθήνα το αφεντικό
    σχολίασε ένα " Βατερλό ε... ; " αλλά δεν μου κακοφάνηκε καθόλου γιατί είχε δίκιο , αυτός χάλαγε τα ωραία λεφτάκια του για να μαθαίνω εγώ ... !
    Εννοείται οτι η εμπιστοσύνη του με έκανε τότε να προσπαθώ περισσότερο .

    Και γω αν δεν πίστευα οτι προσπαθείς για κάτι δεν θα χαλούσα μισή ώρα να γράψω ένα ποστ και να βρω αγγλικά resources να σε βοηθήσω .
    Το βιαστικό συμπέρασμα που λές ειναι απο την εμπειρία μου οτι σχεδόν ποτέ δεν χαλάνε οι μικροελεγκτές οπότε δεν βρήκα τον λόγο
    να ασχοληθεί κανείς με τον προγραμματισμο μΕ σε ένα φτηνό module που δεν θα χαλάσει ποτέ .

    Αν θέλεις να σχοληθείς με τον συγκεκριμένο επεξεργαστη Οκ , αλλά πχ αν ηθελες προγραμματιζόμενo ρελέ θα ήταν πολύ πιο εύκολο πχ
    να ασχοληθείς με ένα sonoff που έχει άπειρο documentation
    Δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω, αν το πήρες έτσι συγγνώμη .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 09-03-20 στις 10:27

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Χρήστο ,σε ευχαριστώ για την ευσυνείδητη- ειλικρινή απάντησή σου και ανταπαντώ συγγνώμη και από εμένα,αλλά έχω κουραστεί πιά με την έλλειψη ηθικών αξιών -αρχών που καταστρέφει την κοινωνία μας .Θα ήθελα να μου δώσεις τίς γνώσεις σου και δεν το κρύβω όπως προείπα είμαι άσχετος με το θέμα και οι εφαρμογές αυτές δεν είναι της εποχής μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Με κίνδυνο να χαλάσω το θέμα, θα ήθελα να πω ότι επειδή δεν κατάλαβα ποιος είναι ο γενικότερος σκοπός (π.χ. η αναπαραγωγή αρκετών αντιτύπων αυτού του κυκλώματος; ), η συγκεκριμένη δουλειά μπορεί να γίνει πολύ απλά με flip flop χωρίς μ/ε και προγραμματισμούς...

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (09-03-20)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Οκ , Θωμά .
    Aν θέλεις γίνε πιο σαφής. Είδες πχ σου προτείνουν και λύσεις χωρίς καν μΕ
    Πές τι ακριβώς θέλεις να κάνεις , τι δεν κάνει το έτοιμο modulaki από αυτά που ζητάς ,
    πόσο είναι το κόστος για την κατασκευή σου , πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις ,κλπ
    για να σε βοηθήσει όποιος μπορεί .

    Εννοείται πώς οτιδήποτε φτιάχνουμε για ένα κομμάτι , πάντα στοιχίζει παραπάνω από ένα έτοιμο .
    Ένας ερασιτέχνης αγαπά την τέχνη του και μπορεί να διαθέσει υλικά και χρόνο για να κάνει κάτι
    αλλά δεν είναι το ίδιο με τους επιχειρηματίες που θέλουν να ζήσουν από αυτό που φτιάχνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Καλημερα .
    Πάμε από την αρχή λοιπόν .
    Ζητώ απλά, αν γίνεται αυτό που που από την αρχή ζήτησα, ...{{.την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα }}.
    Έχω αρκετές κάρτες καστάνιας σε αυτοματισμούς δικής μου σχεδίασης και για αυτό προμηθεύτηκα τα επιπλέον mcu τα οποία είναι κενά.
    Ένας αυτοματισμός είναι ο παρακάτω σε συρόμενες ξύλινες πόρτες που έγιναν αυτόματες
    .συρόμενη (3).jpgσυρόμενη.jpg

    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...t=96396&page=2 ..... στο 12

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomis : 10-03-20 στις 09:48

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 74HC148 DIP
    By pet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-20, 19:52
  2. pll dip switches
    By rfakias in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 18:15
  3. DIP SWITCH 12 PIN CALCULATOR
    By MitsoulasFm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 11:14
  4. Dip Switches σε Pll
    By nitako in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 18:45
  5. DIP METER ΕΥΡΕΝΑ ΑΓΟΡΑΣ
    By radioamateur in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-07, 12:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας