Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: STC programming - STC15F104W DIP 8

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κίνδυνο να χαλάσω το θέμα, θα ήθελα να πω ότι επειδή δεν κατάλαβα ποιος είναι ο γενικότερος σκοπός (π.χ. η αναπαραγωγή αρκετών αντιτύπων αυτού του κυκλώματος; ), η συγκεκριμένη δουλειά μπορεί να γίνει πολύ απλά με flip flop χωρίς μ/ε και προγραμματισμούς...
    Καλήμερα δεν χαλάς το θέμα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ο σκοπός είναι μόνο αυτός..{{.την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα }}....δες και στο ..10 την συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα
    Πως περίμενες δηλαδή να έρθουν; Ήθελες να ξέρει ο κατασκευαστής τι πρόγραμμα θέλεις να βάλεις εσύ; Όπως και να έχει αυτό που θέλεις το πιο πιθανό είναι ότι δεν γίνεται διότι μάλλον το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο και δεύτερον η εφαρμογή για τον προγραμματισμο του stc δεν έχει καν επιλογή για read (από όσο λίγο είδα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήμερα δεν χαλάς το θέμα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ο σκοπός είναι μόνο αυτός..{{.την αντιγραφή από υπάρχον mcu πρόγραμμα ρελέ καστάνιας, σε καινούργια mcu ,τα οποία τελικώς μου έχουν έρθει χωρίς πρόγραμμα }}....δες και στο ..10 την συνέχεια
    Δηλαδη? Εχεις ενα μπουτον που το πατας μια φορα και οπλιζει το ρελε (και παραμενει οπλισμενο) και μετα οταν το ξαναπατας αφοπλίζει και παραμένει αφοπλισμένο κ.ο.κ.?

    Εχει καποια αλλη ιδιαιτερη λειτουργια?

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως περίμενες δηλαδή να έρθουν; Ήθελες να ξέρει ο κατασκευαστής τι πρόγραμμα θέλεις να βάλεις εσύ; Όπως και να έχει αυτό που θέλεις το πιο πιθανό είναι ότι δεν γίνεται διότι μάλλον το πρόγραμμα είναι κλειδωμένο και δεύτερον η εφαρμογή για τον προγραμματισμο του stc δεν έχει καν επιλογή για read (από όσο λίγο είδα).
    κοίτα στο ..3 τι έχω γράψει και ξαναδιάβασε το για να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα και επιπλέον δεν ξέρει κανείς αν δεν ελεχθει αν είναι κλειδωμένο .Τα αν ...και τα μάλλον ....δεν λύνουν το πρόβλημα .Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη? Εχεις ενα μπουτον που το πατας μια φορα και οπλιζει το ρελε (και παραμενει οπλισμενο) και μετα οταν το ξαναπατας αφοπλίζει και παραμένει αφοπλισμένο κ.ο.κ.?

    Εχει καποια αλλη ιδιαιτερη λειτουργια?
    Ακριβώς έτσι, παίρνει εντολή και οπλίζει και όταν ξαναπάρει αφοπλίζει.
    Λειτουργία απλή της καστάνιας αλλά με mcu.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι, παίρνει εντολή και οπλίζει και όταν ξαναπάρει αφοπλίζει.
    Λειτουργία απλή της καστάνιας αλλά με mcu.
    Αν διακοπει η τροφοδοσια του σε ποια κατασταση επανερχεται? Σε off ή στην προηγουμενη που ειχε πριν κοπει το ρευμα? Δηλαδη αν ηταν on και κοπει το ρευμα (τα 12V κι οχι το ρευμα στις επαφες του ρελε) οταν ξαναβαλεις ρευματα γυριζει μόνο του στο on?

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίτα στο ..3 τι έχω γράψει και ξαναδιάβασε το για να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα και επιπλέον δεν ξέρει κανείς αν δεν ελεχθει αν είναι κλειδωμένο .Τα αν ...και τα μάλλον ....δεν λύνουν το πρόβλημα .Ευχαριστώ
    Αν εγώ κάνω ένα pcb με πχ pic16f887 και το δίνω όπως είναι και παράλληλα πουλάω και pic16f887 που είναι συμβατά με το pcb μου, σημαίνει ότι είναι και προ-προγραμματισμενα; Εαν δεν το αναφέρει ξεκάθαρα τότε το πιο πιθανό είναι να μην είναι. Αν το ανέφερε και ήρθαν έτσι, γύρισε τα πίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 10-03-20 στις 16:39

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εγώ κάνω ένα pcb με πχ pic16f887 και το δίνω όπως είναι και παράλληλα πουλάω και pic16f887 που είναι συμβατά με το pcb μου, σημαίνει ότι είναι και προ-προγραμματισμενα; Εαν δεν το αναφέρει ξεκάθαρα τότε το πιο πιθανό είναι να μην είναι. Αν το ανέφερε και ήρθαν έτσι, γύρισε τα πίσω.
    Αγαπητέ μου, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά στη υπάρχον κατάσταση ζητώ άλλο, να μπορέσω να αντιγράψω το πρόγραμμα από το ήδη λειτουργικό -προγραμματισμένο mcu στα κενά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διακοπει η τροφοδοσια του σε ποια κατασταση επανερχεται? Σε off ή στην προηγουμενη που ειχε πριν κοπει το ρευμα? Δηλαδη αν ηταν on και κοπει το ρευμα (τα 12V κι οχι το ρευμα στις επαφες του ρελε) οταν ξαναβαλεις ρευματα γυριζει μόνο του στο on?

    Όταν είναι ΟΝ και διακοπεί η τροφοδοσία του ,γυρίζει στο OFF και με την επαναφορά της τροφοδοσίας , πρέπει να το ξανά σκανδαλίσεις για να γυρίσει στο ΟΝ. Δεν κρατάει την κάθε κατάσταση στη μνήμη, ώστε να επανέρχεται μετά από διακοπή τροφοδοσίας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είναι ΟΝ και διακοπεί η τροφοδοσία του ,γυρίζει στο OFF και με την επαναφορά της τροφοδοσίας , πρέπει να το ξανά σκανδαλίσεις για να γυρίσει στο ΟΝ. Δεν κρατάει την κάθε κατάσταση στη μνήμη, ώστε να επανέρχεται μετά από διακοπή τροφοδοσίας .
    Πραγματικά είναι να απορεί κανείς για το πού έχουν καταντήσει να βάζουν μ/ε...

    4 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-03-20), nestoras (11-03-20)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 74HC148 DIP
    By pet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-20, 19:52
  2. pll dip switches
    By rfakias in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 18:15
  3. DIP SWITCH 12 PIN CALCULATOR
    By MitsoulasFm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 11:14
  4. Dip Switches σε Pll
    By nitako in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 18:45
  5. DIP METER ΕΥΡΕΝΑ ΑΓΟΡΑΣ
    By radioamateur in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-07, 12:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας