Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: STC programming - STC15F104W DIP 8

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Οπότε ρελε καστάνιας δεν το λες με τίποτα.. κάκιστη προσπάθεια προσομοίωσης καστάνιας το λες.. πρώτον γιατί όταν σκανδαλιστεί κρατάει συνεχώς οπλισμένο το πηνίο του ρελε, δεύτερον αν χαθεί η τροφοδοσία αφοπλίζεται και το ρελε, και τρίτον έχει mcu επάνω και δεν κρατάει έστω σε 1 bit την τελευταία κατάσταση για να επανέρθει όταν επανέρθει η τροφοδοσία.. είχα καιρό να δω τοσο κινεζοσαπακι.. μπράβο τους..

    αν επιμένεις τόσο πολύ να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε αυτό, μπορείς με τον programmer που πήρες να το προγραμματίσεις.. 5 γραμμές κώδικα θέλει για να κάνει αυτό που κάνει.. (και να του προσθέσεις και λειτουργία μνήμης )

    To clearance του pcb για τα 230VAC δεν το σχολιάζω καν..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 11-03-20 στις 17:50

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Και γιατί ένα ρελέ καστάνιας να χρησιμοποιεί ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά εξαρτήματα για το μηχανισμό της καστάνιας;
    Κατάλαβε κανείς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί ένα ρελέ καστάνιας να χρησιμοποιεί ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά εξαρτήματα για το μηχανισμό της καστάνιας;
    Κατάλαβε κανείς;
    Υλοποιει τη διαδοχη on/off με απλο ρελε. Τα ρελε καστανιας ειναι πιο ακριβα απο τα απλα.

    Προφανως αυτο ειναι "ψευδοκαστάνιας" αφου δεν υπαρχει ουτε "μνημη" οπως ειχαμε υποψιαστει κι οπως εγραψε κι ο VirusX2.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (11-03-20)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε ρελε καστάνιας δεν το λες με τίποτα.. κάκιστη προσπάθεια προσομοίωσης καστάνιας το λες.. πρώτον γιατί όταν σκανδαλιστεί κρατάει συνεχώς οπλισμένο το πηνίο του ρελε, δεύτερον αν χαθεί η τροφοδοσία αφοπλίζεται και το ρελε, και τρίτον έχει mcu επάνω και δεν κρατάει έστω σε 1 bit την τελευταία κατάσταση για να επανέρθει όταν επανέρθει η τροφοδοσία.. είχα καιρό να δω τοσο κινεζοσαπακι.. μπράβο τους..

    αν επιμένεις τόσο πολύ να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε αυτό, μπορείς με τον programmer που πήρες να το προγραμματίσεις.. 5 γραμμές κώδικα θέλει για να κάνει αυτό που κάνει.. (και να του προσθέσεις και λειτουργία μνήμης )

    To clearance του pcb για τα 230VAC δεν το σχολιάζω καν..
    Για να ανοίγω θέμα, υπάρχει λόγος και ότι έχω ήδη πει ότι δεν κατέχω τον προγραμματισμό mcu.
    Aν νομίζεις ότι μπορείς εσύ να κάνεις κάτι να με βοηθήσεις ..σε αυτές τις 5 γραμμές ....αναμένω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους για την συνεισφορά τους .

    Αν κάποιος θέλει να με βοηθήσει και να δώσει λύση ,για την αντιγραφή του προγράμματος και την εγγραφή του στα κενά mcu ή την εξ αρχής εγγραφή νέου προγράμματος όπως λέει ο VirusX2 ,ώστε να το εφαρμόσω στα mcu θα μου ήταν πιό ευχάριστο, από το να ασχολούμαι με την κατασκευή της κάρτας λειτουργίας καστάνιας.
    Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα ,αλλά ειλικρινά όταν κάποιος γράφει κάτι, ας διαβάσει πριν ότι έχω γράψει και μην βγάζει λάθος συμπεράσματα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomis : 11-03-20 στις 22:31

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Λοιπόν ΔΕΝ γίνεται αντιγραφή προγράμματος από οποιονδήποτε mcu της STC. Εφαρμόζουν read code protection από κατασκευής τους. Συνεπώς μπορείς μόνο να προγραμματίσεις νέο πρόγραμμα και όχι να διαβάσεις για να το πω απλά.

    Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει.. Datasheet δίπλα, έχει και παραδειγματακια μέσα, keil c51 compiler και είσαι άρχοντας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα ,αλλά ειλικρινά όταν κάποιος γράφει κάτι, ας διαβάσει πριν ότι έχω γράψει και μην βγάζει λάθος συμπεράσματα .
    Αυτό κατάλαβες; Ότι δεν διαβάσαμε τι έχεις γράψει; 'Η ότι προσπαθούμε να αποτρέψουμε από το να χάσεις τζάμπα τον χρόνο σου να παιδεύεσαι με σαπακια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 11-03-20 στις 22:56

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Θωμά αν θέλεις 3.3volt latching relay , αυτά έχουν συνήθως 2 εντολές . με μηχανική μανδαλωση : set και reset ,
    συνήθως με 2 πηνία . Όταν δίνεις τάση στο set ενεργοποιεί την επαφη του ρελέ ενω αν δώσεις τάση στο reset την απελευθερώνει . την τάση την δίνεις για μερικά msec και μετα δεν χρειαζεται , μανδαλωνει. Αυτά είναι τα κανονικά latching relay που σου λέμε

    Τέτοια έχουν πχ οι ψηφιακοι θερμοστάτες που λειτουργουν με 2 ΑΑ μπαταρίες. Ενεργοποιούν τα πηνία για μερικά msec μονο με πολύ μικρο ρεύμα , μια στο άνοιγμα και μια στο κλείσιμο και έτσι οι μπαταρίες κρατάνε ενα χρόνο

    Υπαρχουν και με ενα πηνίο ελέγχου αλλά εκεί για να κανεις reset πρεπει να βάλεις την τάση ανάποδα

    Και επειδή βλέπω οτι εχεις παρα πολλά καλώδια στη κατασκευή σου για το άνοιγμα της πόρτας του μπάνιου , μήπως θέλεις να μας δώσεις ενα σχηματικό μήπως έχει κάποιος καμια ιδέα να γίνει πιο απλή η κατασκευή ; simple is beautiful

    Και όσο για τον προγραμματισμό που σου λέει ο virusx2 μπορεί να είναι 5 γραμμές
    αλλά θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολος από τον arduino που σου πρότειναμε στο άλλο ποστ σου γιατί χάνεις την υποστήριξη που έχουν οι κατασκευές σε arduino . Αν δεν βαριέσαι βέβαια να διαβαζεις datasheet και application note , ή εχεις εμπειρία απο 8051 ... όλα γίνονται

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 12-03-20 στις 04:29

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσο για τον προγραμματισμό που σου λέει ο virusx2 μπορεί να είναι 5 γραμμές
    αλλά θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολος από τον arduino που σου πρότειναμε στο άλλο ποστ σου γιατί χάνεις την υποστήριξη που έχουν οι κατασκευές σε arduino . Αν δεν βαριέσαι βέβαια να διαβαζεις datasheet και application note , ή εχεις εμπειρία απο 8051 ... όλα γίνονται
    Ο virusx2 λέει για προγραμματισμο γιατί φαγώθηκε ο φίλος να κάνει να δουλέψει τον συγκεκριμένο mcu στο συγκεκριμένο module. Προφανώς και συμφωνώ και παροτρύνω από ότι είδες να καταφύγει σε άλλες πιο σωστές και εύκολες λύσεις...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θωμά αν θέλεις 3.3volt latching relay , αυτά έχουν συνήθως 2 εντολές . με μηχανική μανδαλωση : set και reset ,
    συνήθως με 2 πηνία . Όταν δίνεις τάση στο set ενεργοποιεί την επαφη του ρελέ ενω αν δώσεις τάση στο reset την απελευθερώνει . την τάση την δίνεις για μερικά msec και μετα δεν χρειαζεται , μανδαλωνει. Αυτά είναι τα κανονικά latching relay που σου λέμε

    Τέτοια έχουν πχ οι ψηφιακοι θερμοστάτες που λειτουργουν με 2 ΑΑ μπαταρίες. Ενεργοποιούν τα πηνία για μερικά msec μονο με πολύ μικρο ρεύμα , μια στο άνοιγμα και μια στο κλείσιμο και έτσι οι μπαταρίες κρατάνε ενα χρόνο

    Υπαρχουν και με ενα πηνίο ελέγχου αλλά εκεί για να κανεις reset πρεπει να βάλεις την τάση ανάποδα

    Και επειδή βλέπω οτι εχεις παρα πολλά καλώδια στη κατασκευή σου για το άνοιγμα της πόρτας του μπάνιου , μήπως θέλεις να μας δώσεις ενα σχηματικό μήπως έχει κάποιος καμια ιδέα να γίνει πιο απλή η κατασκευή ; simple is beautiful

    Και όσο για τον προγραμματισμό που σου λέει ο virusx2 μπορεί να είναι 5 γραμμές
    αλλά θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολος από τον arduino που σου πρότειναμε στο άλλο ποστ σου γιατί χάνεις την υποστήριξη που έχουν οι κατασκευές σε arduino . Αν δεν βαριέσαι βέβαια να διαβαζεις datasheet και application note , ή εχεις εμπειρία απο 8051 ... όλα γίνονται

    Χρήστο αυτή τη στιγμή , θέλω να δουλέψω τα συγκεκριμένα mcu ,γιατί ο arduino λόγο της όλης κατάστασης (απεργίες ταχυδρόμων -καθυστερήσεις και κορονοιός ) δεν ξέρω και αν ποτέ θα έρθει και ήδη έχω καθυστερήσει 2 μήνες .Βάλε και όταν θα το λάβω πόσο χρόνο θα μου πάρει και επιπλέον έχω αρκετές τέτοιες κάρτες που δεν θα έχουν υποστήριξη σε περίπτωση βλάβης του mcu .

    Όσο αν γίνεται πιό απλή η κατασκευή , είναι ήδη περασμένη από αρκετά στάδια διαίτης και το συγκεκριμένο latching module 12 βόλτ μου έλυσε τα χέρια , σε θέμα λιγότερων υλικών και όγκου .
    Επιπλέον δεν υπάρχουν μόνο τα καλώδια για την διασύνδεση των καρτών αλλά υπάρχουν και από τους διάφορους αισθητήρες ,όπως το αναφέρω .
    Η φώτο ήταν από τις αρχικές συνεχείς βελτιώσεις -αλλαγές υλικών ,ώστε να έχω μία κατασκευή όσο μπορώ αθόρυβη ,να μην φαίνονται καθόλου οι αισθητήρες ,ο ιμάντας,οι τροχαλίες...να μπορώ εύκολα να αλλάξω τον ιμάντα αν χρειαστεί ,ή να βγάλω την πόρτα χωρίς να αποσυνδέσω οτιδήποτε ηλεκτρικό ή μηχανικό...και...και...και...

    Δεν μπορείς να φανταστείς , πόσα πολλά ,μπορεί να χρειάζεσαι να υπολογίσεις σε μία τέτοια κατασκευή .
    Μόνο για την επιλογή του μοτέρ....https://www.aliexpress.com/item/32369887202.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dVBI g0e

    ,των υπολοίπων υλικών και την παραλαβή τους έφαγα 6 μήνες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomis : 12-03-20 στις 15:13

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο virusx2 λέει για προγραμματισμο γιατί φαγώθηκε ο φίλος να κάνει να δουλέψει τον συγκεκριμένο mcu στο συγκεκριμένο module. Προφανώς και συμφωνώ και παροτρύνω από ότι είδες να καταφύγει σε άλλες πιο σωστές και εύκολες λύσεις...
    VirusX2....Δεν ξεκίνησα εγώ να το τοποθετήσω το συγκεκριμένο mcu, στο συγκεκριμένο module .
    Με αυτό το mcu πωλείται .

    https://www.aliexpress.com/item/32840909192.html?spm=2114.13010708.0.0.3a994c4dAgP wxq
    Επειδή λοιπόν λές , ότι φαγώθηκα να το δουλέψω με αυτό το mcu , να ξέρεις ότι μου έχει καθίσει στραβά και έχω βαρυστομαχιά....
    Λόγω της εργασίας μου σε αυτοματισμούς έχω προμηθευτεί αρκετές τέτοιες κάρτες ,που για μένα με ικανοποιούν εφόσον τις έχω επιλέξει και μου λειτουργούν στις κατασκευές μου. ((Η , ή, οι εργασίες μου είναι για προσωπική ωφελή και όχι προς τρίτους... αν αναρωτήσε.))
    Έχουν μικρό όγκο ,μικρή κατανάλωση ,λειτουργικά (εκτός της βλάβης 2 mcu) λειτουργούν καθημερινά σχεδόν 1 χρόνο,γενικά είναι καλή κατασκευή στα 12 βόλτ,τα ρελέ δεν έχουν πρόβλημα ,αλλά και να υπάρξει έχω κάμποσα από πολλά είδη διαφόρων επαφών (1CO,2CO,3CO,4CO,5A,10A) και τροφοδοσίας (220-12-24 βόλτ).
    Εγώ όπως έχω πεί, δεν ξέρω να κάνω προγραμματισμό .
    Εφόσον λοιπόν ,δεν γίνεται αντιγραφή ,σε ρωτώ αν θέλεις να προσπαθήσεις να τον γράψεις ,ή τουλάχιστον να μου πείς , πως να το κάνω εγώ.
    ΔΕν θα σου πάρω το τίτλο του.....προγραμματιστή.....
    Εχω ήδη κατεβάσει τα drive για την κάρτα προγραμματισμού και του usb ,to keil 5 vision ,έχω φορτώσει στη κάρτα προγραμματισμού το συγκεκριμένο mcu, από ότι έχω ψάξει και δεί σε διάφορες σελίδες ,η κάρτα προγραμματισμού το διαβάζει και το ελέγχει ,όλα αυτά με την βοήθεια του aktis ......αλλά μέχρι εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomis : 12-03-20 στις 14:44

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 74HC148 DIP
    By pet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-20, 19:52
  2. pll dip switches
    By rfakias in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 18:15
  3. DIP SWITCH 12 PIN CALCULATOR
    By MitsoulasFm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 11:14
  4. Dip Switches σε Pll
    By nitako in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 18:45
  5. DIP METER ΕΥΡΕΝΑ ΑΓΟΡΑΣ
    By radioamateur in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-07, 12:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας