Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: μερικές φορές παγώνει η οθόνη και ο υπολογιστής (windows 10)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή μερικές φορές παγώνει η οθόνη και ο υπολογιστής (windows 10)

    Καλησπέρα. Μου εμφανίζει μερικές φορές το εξής πρόβλημα το νέο σύστημα που έχω πάρει απο πλαίσιο. Μερικές φορές μπορεί να παγώσει ξαφνικά το mouse και δεν κινείται. Συνήθως συμβαίνει αν έχω πολύ ώρα να χρησιμοποιήσω το opera και εκεί που δουλεύω π.χ στο autocad πάνω να δώ κάτι. τι μπορεί να φταίει?
    δεν δουλέυει ούτε το πληκτρολόγιο, ούτε ο τερματισμός απο το κουμπί on-off με απλό πάτημα (είναι ρυθμισμένο στον πίνακα ελέγχου). μόνο το hard reset και hard τερματισμός. Αλλα έτσι φοβάμαι μην πάθει ζημιά φυσικά. μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να τρέξω διαγνωστικό για τον ssd? αν είναι δίσκος η ram την κάτσαμε. δεν έχω και δυνατότητα να τον αφήσω μέρες για έλεγχο στο πλαισιο που είναι στην εγγύηση γιατι εργάζομαι καθημερινά με αυτό
    ryzen 5 3400G με 8GB ram εκ των οποίων τα 2 gb δεσμευμένα για τα γραφικά.
    ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    ξεκινα με τους βασικούς ελεγχους !
    απο θερμοκρασία πως τα πάς ;; (μπορείς να χρησιμοποιήσεις το speedfan ή το HWmonitor)
    απο drivers ;;; δοκιμασε να τους φρεσκάρεις απο την σελίδα της μητρικής και την σελίδα της AMD
    κατέβασε ενα bootable memtest και αατο ενα βραδυ να τρέχει
    κατέβασε το HDD sentinel και δες και την κατάσταση του δίσκου

    αυτά για αρχή

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Εσυ έλεγες μόνο το ποντικι, τώρα είναι πληρες κόλλημα?
    Άνοιξε το και αλλαξε παστα στη cpu.
    Πολυ συνηθισμένο φαινόμενο σε υπολογιστές φτιαγμενος απ τα πιτσιρικια του πλαισιου.


    Btw δικαίωμα σου βέβαια αλλά γιατί καρατομεις τα θέματα σου σε διαφορετικά φόρουμ? Αν θες απλώς περισσοτερες γνώμες πιο λογικό είναι να τα ανεβάζεις απλά και στα δυο ολόκληρα (δεν είναι κακό να ανεβαζεις ίδιο θέμα σε δυο η περισσοτερα φόρουμ) κι όχι μισό εδώ μισό εκεί... Γνώμη μου...

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    καλησπέρα. έτρεξα το HWmonitor και το HDD sentinel. Σας επισυνάπτω τα αποτελέσματα. Το HWmonitor το έτρεξα σε 0 φορτίο και σε 100% cpu usage με το λογισμικό heavyload. έκανα εγκατάσταση και τους drivers απο https://www.amd.com/en/support/apu/amd-ryzen-processors/amd-ryzen-5-desktop-processors-radeon-vega-graphics/amd-ryzen-5-1 . δεν ξερv αν υπάρχει άλλος driver απο AMD.
    Windows 10 - 64-Bit Edition
    Radeon Software
    Revision Number
    Adrenalin 2020 Edition 20.2.2 Recommended (WHQL)
    File Size
    480 MB
    Release Date
    3/5/2020
    θα ήθελα να μου πείτε για την μητρική απο https://www.asrock.com/MB/AMD/A320M-...x.asp#Download ποιούς drivers να περάσω? ποιοι είναι απαραίτητοι?
    bootable memtest ποιο να κατεβάσω?
    γενικά όταν είμαι στο autocad μόνο και δουλεύω εκει δεν κολλάει ποτέ. ούτε όταν είμαι στο browser. μόνο όταν αφήσω ανοικτό το autocad και πάω στον browser και την στιγμή που πατάω ένα κουμπί απο τις σελίδες που έχω αποθηκευμένες στην αρχική σελίδα του browser για άμεση πρόσβαση.
    πάστα στον επέξεργαστή δεν θα αλλάξω εγώ. είναι καινούργιο το σύστημα με εγγύηση και δεν γνωρίζω τους ryzen, δεν ειναι 775 να παίζουμε. αν φτάσω εκεί θα τον πάω μέσω εγγύησης. επειδή δουλεύω τον υπολογιστή καθημερινά προσπαθώ να το λύσω αγώ για να μην τον αφήσω μέρες στο πλαίσιο. ευχαριστω

    υ.γ για ssd πρέπει να έχουν βάλει no-name. δεν βγάζει όνομα...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 0.jpg (155,2 KB, 23 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 100.jpg (149,6 KB, 18 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg HD-SENTINEL.jpg (150,0 KB, 21 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 16-03-20 στις 17:03

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Plaisio diagnostics ετρεξες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    αυτό το dvd που μου έχουν δώσει?
    οχι

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ok, amd gpu λοιπον...

    2 ειναι τα θεματα

    1. ξηλωνεις drivers γραφικων και παιρνας καινουργιους (οχι απ την απεγκατασταση προγραμματων αλλα με εργαλειο για gpu drivers)
    και
    2. αλλαζεις παστα στη cpu (αν δε το κανεις εσυ δυστυχως δε μπορεις να εμπιστευεσαι πως στο πλαισιο θα το κανουν καλυτερα. Εχεις δικιο βεβαια αλλα καμια φορα καλυτερο ειναι να δινουμε λυσεις παρα να υποφερουμε για λογους τυπολατρειας)

    το 1 εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες αφου τους τελευταιους 3 μηνες ειναι απειρα τα θεματα με μαυρες και πρασσινες οθονες με τους drivers της amd που τους αλλαζει σαν πουκαμισα
    Το 2 επισεις μου χει τυχει σε αρκετους υπολογιστες φιλων και συναδελφων που πηγαν και πηραν απο το πλαισιο

    btw η amd δυστυχως βγαζει αρκετους drivers για τις καρτες της, αλλοι κανουν περισσοτερο για gaming (αυτοι που εχεις) και αλλοι για εφαρμογες οπως το cad... δοκιμασε διαφορετικους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 16-03-20 στις 18:26

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok, amd gpu λοιπον...

    2 ειναι τα θεματα

    1. ξηλωνεις drivers γραφικων και παιρνας καινουργιους (οχι απ την απεγκατασταση προγραμματων αλλα με εργαλειο για gpu drivers)
    και
    2. αλλαζεις παστα στη cpu (αν δε το κανεις εσυ δυστυχως δε μπορεις να εμπιστευεσαι πως στο πλαισιο θα το κανουν καλυτερα. Εχεις δικιο βεβαια αλλα καμια φορα καλυτερο ειναι να δινουμε λυσεις παρα να υποφερουμε για λογους τυπολατρειας)

    το 1 εχει πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες αφου τους τελευταιους 3 μηνες ειναι απειρα τα θεματα με μαυρες και πρασσινες οθονες με τους drivers της amd που τους αλλαζει σαν πουκαμισα
    Το 2 επισεις μου χει τυχει σε αρκετους υπολογιστες φιλων και συναδελφων που πηγαν και πηραν απο το πλαισιο

    btw η amd δυστυχως βγαζει αρκετους drivers για τις καρτες της, αλλοι κανουν περισσοτερο για gaming (αυτοι που εχεις) και αλλοι για εφαρμογες οπως το cad... δοκιμασε διαφορετικους
    προς το παρόν πέρασα αυτον
    https://www.amd.com/en/support/apu/a.../amd-ryzen-5-1 . δεν ξερv αν υπάρχει άλλος driver απο AMD.
    Windows 10 - 64-Bit Edition
    Radeon Software
    Revision Number
    Adrenalin 2020 Edition 20.2.2 Recommended (WHQL)
    File Size
    480 MB
    Release Date
    3/5/2020
    δεν είναι ο σωστός driver της ενσωματωμένης καρτας του επεξεργαστή?
    τώρα θα τρέξω και αυτό απο την AMD απο το παραπάνω λινκ
    Auto-Detect and Install
    File Size
    39 MB
    Release Date
    3/5/2020
    For use with systems equipped with AMD Radeonβ„’ discrete desktop graphics, mobile graphics, or AMD processors with Radeon graphics. This tool is designed to detect the model of AMD graphics card and the version of MicrosoftΒοΏ½ Windows© installed in your system, and then provide the option to download and install the latest official AMD driver package that is compatible with your system. Download and run directly onto the system you want to update. An internet connection is required to run the tool.
    (δεν έσβησα πριν κάτι παλιότερο) .

    απο την σελίδα της μητρικής https://www.asrock.com/MB/AMD/A320M-...x.asp#Download τι να περάσω? ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    προβλημα της μητρικης ειναι
    είχα το ίδιο και εγω
    Εκεί που έπαιζε ξεραίνονταν
    Σε έλεγχο των μνημών δεν είχε κανένα πρόβλημα
    Οι ίδιες μνήμες παίζουν στου ιοιυ τον υπολογιστή Στο δικό μου πάνω απο 4GB, ασε απελπισία
    Δεν έχω δοκιμάσει 1Χ8 τα δικα του ήταν 2Χ4 σετ
    η μητρική έχει 4 σλοτ και άλλον εχει κάποιο πρόβλημα σε αυτά
    και περνούσε όλα τα διαγνωστικά αν δεν κολλούσε στο 85% της μνήμης ΑΛΛΑ σου λέω οι μνήμες παίζουν στον άλλο και υπερχονισμενες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    προβλημα της μητρικης ειναι
    είχα το ίδιο και εγω
    Εκεί που έπαιζε ξεραίνονταν
    Σε έλεγχο των μνημών δεν είχε κανένα πρόβλημα
    Οι ίδιες μνήμες παίζουν στου ιοιυ τον υπολογιστή Στο δικό μου πάνω απο 4GB, ασε απελπισία
    Δεν έχω δοκιμάσει 1Χ8 τα δικα του ήταν 2Χ4 σετ
    η μητρική έχει 4 σλοτ και άλλον εχει κάποιο πρόβλημα σε αυτά
    και περνούσε όλα τα διαγνωστικά αν δεν κολλούσε στο 85% της μνήμης ΑΛΛΑ σου λέω οι μνήμες παίζουν στον άλλο και υπερχονισμενες
    λίγο δυσκολεύομαι να καταλάβω τι εννοείς ακριβώς. Δεν νομίζω να είναι μητρική γιατι μπορεί να είμαι ώρες στο autocad και να μην έχιε θέμα. Μόνο μερικές φορές όταν απο autocad με ανοικτό το autocaD και τον browser πάω να ανοίξω μια προεπιλεγμένη σελίδα στον browser. με το που κάνω το κλικ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To laptop παγώνει
    By argizel in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-19, 18:13
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 19:42
  3. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 14:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας