Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: αυτοματισμος ηλεκτροβανας με ηλιακο θεμροσιφωνα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή αυτοματισμος ηλεκτροβανας με ηλιακο θεμροσιφωνα

    καλησπερα σε ολους,

    Χρειαζομαι μια βοηθεια για να κανω εναν αυτοματισμο στο σπιτι μου. "Πιανομαι" γνκ με ηλεκτρολογικα αλλα αυτο δεν ειμαι σιγουρος πως να το κανω.

    Περυσι περασα ηλιακο θερμοσιφωνα στο σπιτι μου. Για να τον χρησιμοποιησω, οταν εχει ζεστο νερο, πρεπει να ανοιξω μια βανα στον 2ο οροφο και να κλεισω μια βανα στο υπογειο που ειναι το λεβητοστασιο, και το αντιστροφο, οταν δηλαδη δεν εχει νερο ο ηλιακος.
    Ο ηλιακος ειναι συγχρονος, που σημαινει οτι εχει προεγκατεστημενο θερμοστατη και ο υδραυλικος που τον περασε κατεβασε καλωδιο στο σημειο που ειναι η βανα στον 2ο οροφο. Εγω πριν λιγες εκανα τη δυσκολη δουλεια και "κατεβασα" καλωδιο απο τον 2οροφο στο σημειο που ειναι η βανα μεχρι το υπογειο στην αλλη βανα.
    Τωρα θελω να εγκαταστησω ηλεκτροβανες και να το κανω ολο αυτο αυτοματο. Δηλαδη οταν ο θερμοστατης στον ηλιακο καταλαβει οτι το νερο εχει φτασει στους 40 βαθμους να δινει εντολη:
    1) στην πανω ηλεκτροβανα να ανοιγει
    2) στην κατω ηλεκτροβανα να κλεινει
    και το αντιστροφο.

    Αγορασα ηδη ηλεκτροβανες, οι οποιες ειναι "χωρις ρευμα κλειστες". Δηλαδη μολις τις δωσεις ρευμα ανοιγουν. μολις το κοψεις, κλεινουν.

    Επισης θα πρεπει να τροφοδητησω το κυκλωμα με ρευμα.


    Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως θα το κανω αυτο? με καποιο ρελε ισως? και ποια θα ειναι η συνδεσμολογια.
    Θα το κανω μονος μου και οπως ειπα εχω βασικες γνωσεις μονο στα ηλκετρολογικα.


    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

    ΥΓ. Για να προλαβω οσους θα μου πουν "παρε εναν ηλεκτρολογο". Και τον ηλεκτρολογο και τον υδραυλικο τους παρακαλαω απο αρχες Γεναρη και με γραφουν κανονικα. Οποτε πηρα την αποφαση να το κανω μονος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Αραγε σε πρώτη φάση χρειάζεσαι ένα θερμόμετρο θερμοστάτη για να ελέγχει τους 40 βαθμούς. Αυτοί οι θερμοστάτες έχουν και επαφή κλειστή και επαφή ανοιχτή, οπότε μπορείς να συνδέσεις όπως θέλεις εσύ.Θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να στήσεις τις δύο ηλεκτροβαλβίδες την μία επάνω και την άλλη κάτω και να τις δουλέψεις πρώτα χειροκίνητα ( ίσως με διακόπτη απλό) γιατί θα μπερδευτείς.Αφού το σύστημα δουλέψει χειροκίνητα τότε θα μπει ένα ρελέ που θα ενεργοποιείται από το θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    καλησπερα,

    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Ο θερμοστατης υπαρχει ηδη. τα καλωδια και οι βανες υπαρχουν. Αυτο που ζηταω εδω να μου πουν ειναι τον τυπο του ρελε και τη συνδεσμολογια ωστε να κανει αυτο που θελω.
    Δηλαδη οταν ερχεται εντολη απο τον θερμοστατη να ανοιγει η μια και να κλεινει η αλλη.και με αντιστροφη εντολη να γινεται το αντοστροφο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αραγε σε πρώτη φάση χρειάζεσαι ένα θερμόμετρο θερμοστάτη για να ελέγχει τους 40 βαθμούς. Αυτοί οι θερμοστάτες έχουν και επαφή κλειστή και επαφή ανοιχτή, οπότε μπορείς να συνδέσεις όπως θέλεις εσύ.Θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να στήσεις τις δύο ηλεκτροβαλβίδες την μία επάνω και την άλλη κάτω και να τις δουλέψεις πρώτα χειροκίνητα ( ίσως με διακόπτη απλό) γιατί θα μπερδευτείς.Αφού το σύστημα δουλέψει χειροκίνητα τότε θα μπει ένα ρελέ που θα ενεργοποιείται από το θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Βιάστηκες στην αγορά σου (ηλεκτροβάνες).
    Υπάρχει έτοιμο σύστημα, χωρίς ρεύμα, το οποίο ξεκινάει με κατανάλωση από τον ηλιακό και μόλις αρχίσει να έρχεται πιο κρύο, κάνει μίξη με του λέβητα, έως τελική παροχή μόνο από το λέβητα.
    Επίσης μπορείς να πάρεις μόνο μια τρίοδο ηλεκτροβάνα και με ηλεκτρικό διακόπτη να κανονίζεις από που θα έχεις παροχή.

    Solar_4560_BIG.jpg



    motorized_valve_new_B.jpg

    http://brassform.gr/el/

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Αυτό δεν το ξερά. Δεν το ανέφερε και ο υδραυλικός που πέρασε τον ηλιακό. Ωστόσο δεν νομίζω να βοηθά στο δικό μου κύκλωμα. Είναι αρκετά περίπλοκο.
    Χρειάζομαι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
    Ευχαριστώ πάντως για την απαντηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Αυτό ακριβώς που πρότεινε ο φίλος ΗΝ1984 χρειάζεσαι, δεν είναι καθόλου περίπλοκο, είναι το ελάχιστο δυνατό που μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις. Ούτε ηλεκτροβανες, ούτε καλωδιώσεις, ούτε τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 16-03-20 στις 22:56

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Υπό άλλες συνθήκες θα βόλευε αυτό που λέει ΗΝ1894. Στο δικό μ δεν μπορεί να γίνει. Είναι αρκετά περίπλοκο αυτό που γίνεται στο σπίτι μ. Έχουν γίνει 3 παρεμβάσεις από 4 διαφορετικούς υδραυλικούς, 3 όροφοι, 2 διαφορετικοί λέβητες, 2 μποιλερ και ένας ηλιακός θερμοσίφωνας. . Αυτό που έχει γίνει εδώ είναι η μόνη λύση. Γι αυτό ζητάω κάτι πλ συγκεκριμένο.
    4 καλώδια μου κατεβάζει ο θερμοστατης. ναι σε αυτον τον θερμοστατη αναφερομαι.
    Το λοιπόν, εγώ πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω με arduino. Έγραψα τον κώδικα και παρήγγειλα σήμερα τα ρελε. Απλά το θέμα είναι θα πρέπει να περιμένω κάνα 2μηνο για να ρθουν από Κίνα και να το δοκιμάσω αν δουλεύει.
    Ρώτησα εδώ μήπως και υπάρχει κάποια πιο απλή λυση μόνο με ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evangelo : 16-03-20 στις 22:25

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους,

    Χρειαζομαι μια βοηθεια για να κανω εναν αυτοματισμο στο σπιτι μου. "Πιανομαι" γνκ με ηλεκτρολογικα αλλα αυτο δεν ειμαι σιγουρος πως να το κανω.

    Περυσι περασα ηλιακο θερμοσιφωνα στο σπιτι μου. Για να τον χρησιμοποιησω, οταν εχει ζεστο νερο, πρεπει να ανοιξω μια βανα στον 2ο οροφο και να κλεισω μια βανα στο υπογειο που ειναι το λεβητοστασιο, και το αντιστροφο, οταν δηλαδη δεν εχει νερο ο ηλιακος.
    Ο ηλιακος ειναι συγχρονος, που σημαινει οτι εχει προεγκατεστημενο θερμοστατη και ο υδραυλικος που τον περασε κατεβασε καλωδιο στο σημειο που ειναι η βανα στον 2ο οροφο. Εγω πριν λιγες εκανα τη δυσκολη δουλεια και "κατεβασα" καλωδιο απο τον 2οροφο στο σημειο που ειναι η βανα μεχρι το υπογειο στην αλλη βανα.
    Τωρα θελω να εγκαταστησω ηλεκτροβανες και να το κανω ολο αυτο αυτοματο. Δηλαδη οταν ο θερμοστατης στον ηλιακο καταλαβει οτι το νερο εχει φτασει στους 40 βαθμους να δινει εντολη:
    1) στην πανω ηλεκτροβανα να ανοιγει
    2) στην κατω ηλεκτροβανα να κλεινει
    και το αντιστροφο.

    Αγορασα ηδη ηλεκτροβανες, οι οποιες ειναι "χωρις ρευμα κλειστες". Δηλαδη μολις τις δωσεις ρευμα ανοιγουν. μολις το κοψεις, κλεινουν.

    Επισης θα πρεπει να τροφοδητησω το κυκλωμα με ρευμα.


    Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως θα το κανω αυτο? με καποιο ρελε ισως? και ποια θα ειναι η συνδεσμολογια.
    Θα το κανω μονος μου και οπως ειπα εχω βασικες γνωσεις μονο στα ηλκετρολογικα.


    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

    ΥΓ. Για να προλαβω οσους θα μου πουν "παρε εναν ηλεκτρολογο". Και τον ηλεκτρολογο και τον υδραυλικο τους παρακαλαω απο αρχες Γεναρη και με γραφουν κανονικα. Οποτε πηρα την αποφαση να το κανω μονος.
    Στείλε μου την συνδεσμολογία των η/β και θα σου ετοιμάσω ένα σχέδιο γι αρχή

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Οι συγκεκριμένες η/β είναι πολύ απλές. Έχουν μόνο 2 καλώδια. Όταν τις συνδέω με ρεύμα ανοίγουν.
    Από τον ηλιακό έρχονται 4 καλώδια. Από ότι κτλβα έχει θερμοστάτη 4 επαφών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    1.jpg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλε μου την συνδεσμολογία των η/β και θα σου ετοιμάσω ένα σχέδιο γι αρχή
    2 τετοιες ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμομετρο σε ηλιακο!
    By sga in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-23, 18:33
  2. πηνειο ηλεκτροβανας
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 23:14
  3. Συνδεση Ηλεκτροβανας καλοριφερ
    By wolverine in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 11:57
  4. Ελεγχος ανοιγματος ηλεκτροβανας
    By genaris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-11, 20:00
  5. συνδεση ηλεκτροβανας
    By stavroskaloxrist in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-10, 18:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας