Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: αυτοματισμος ηλεκτροβανας με ηλιακο θεμροσιφωνα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    γράψε μου τα στοιχεία τους να δώ το είδος τους και τα στοιχεία του θερμοστάτη και φώτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Ενα προχειρο σχεδιακι για το θεμα σουHΛΕΚΤΒ ΗΛΙΑΚΟΥ.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Επαναφέρω το θεμα στο προσκήνιο για να ενημερώσω πως το έλυσα το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Έβαλα έναν θερμοστάτη στον ηλιακό.
    Χρησιμοποίησα ένα ρελε, το οποίο όταν ο ηλιακός έχει νερό πάνω από 40 βαθμούς νερόοπλιζει το ρελε και γυρνάει στον ηλιακό, όταν το νερό πέφτει από 40 αφοπλίζει το ρελε και γυρνάει στο λέβητα πετρελαίου.
    Θα ήθελα να σας ενημερώσω για την αδυναμία αυτού του συστήματος. Τις καλοκαιρινές μερες, το βράδυ με το που πέσει το νερό από 40 βαθμούς στον ηλιακό γυρνάει απότομα στο πετρελαιο όπου δεν έχει νερό και δεν μπορεί; να ολοκληρώσει; το μπάνιο.
    Τώρα για να λύσω αυτό το πρόβλημα σκέφτομαι να βάλω ένα διακόπτη στο καλώδιο που οδηγεί στον θερμοστάτη.
    Ο διακόπτης αυτός θέλω να έχει 3 επιλογές. Μια που να είναι ουδέτερη, δλδ να επιτρέπει στον θερμοστάτη να δουλεύει.
    Μία επιλογή που θα οπλιζει μόνιμα το ρελε, και θα το γυρίζω το καλοκαίρι που θέλω να χρησιμοποιώ μόνο ηλιακό και μια που θα αφοπλίζει μόνιμα το ρελε, σε περίπτωση που δεν θέλω να χρησιμοποιώ τον θερμοστατη
    Μπορείτε να με βοηθήσετε με τι διακόπτη να πάρω και την σύνδεσμο λόγια?
    Ευχαριστώ εκ των προτςρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Λίγο πολύπλοκα τα λες, όμως σε γενικές γραμμές υπάρχουν και θετικά και αρνητικά.
    Φαντάζομαι έχεις δύο μποιλέρ οπότε σε αυτή την περίπτωση: παίρνεις από τον ηλιακό, κατεβαίνει στους 40 και μετά αλαλούμ.
    Η άποψή μου:
    Το καλοκαίρι ξεχνάς το πετρέλαιο! Δεν είναι και δωρεάν σε σχέση με το ρεύμα!
    Παίρνεις πάντα από τον ηλιακό και κατεβάζεις τον θερμοστάτη του, πχ στους 35-40, ίσα να κάνεις μπάνιο μόνο με ζεστό, η και με λίγο κρύο στη ανάμιξη.
    Έτσι όταν υπάρχει ανάγκη για συμπλήρωμα, τον ανάβεις και δίνει λίγη υποβοήθηση, και ταυτόχρονα δεν θα χάνεις τους 40 που έχεις από τον ήλιο.
    Μπορείς να το τερματίσεις, μέχρι και τους 30.
    Ούτε χρειάζεται να ζεστάνεις όλο το κρύο στο μπόιλερ στο υπόγειο, που μετά μπορεί να πάει χαμένο.
    Η βαλβίδα εκτροπής που υπάρχει ποιο πριν της Brass form (λένε οτι είναι Ελληνική), είναι καλή για αέριο, δηλαδή ταχυθερμαντήρα.
    Την έχω βάλει και εγώ. Ο υδραυλικός ούτε που την ήξερε, εγώ του την πρότεινα.
    Και να μήν μπεί γίνεται η δουλειά. Στην ουσία προστατεύει τον καυστήρα αερίου, ώστε να μην περνά απο μέσα του το νερό συνέχεια, πάρα μόνο όταν είναι κάτω από 45.
    Η άλλη της ανάμειξης είναι για προστασία από εγκαύματα, δεν είναι τόσο απαραίτητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Νομίζω ότι η λύση που σκέφτηκα για να διορθώσω την ατέλεια του αυτοματισμού είναι απλή.

    Αυτό που χρειάζομαι τώρα είναι να βάλω έναν διακόπτη ο οποίος θα παρεμβαλεται ανάμεσα στο ρελε και τον θερμοστάτη και θα δίνει 3 επιλογές.
    1) να επιτρέπει το ρεύμα να περνάει και να ορίζει το κύκλωμα ο θερμοστατης
    2) να κλείνει το κύκλωμα και να συμεριφερεται το ρελε λες και ο θερμοστάτης αναγνωρίζει μόνιμα θερμοκρασία νερού κάτω των 40 βαθμων
    3)να δίνει εντολή στο ρελε να οπλιζει μόνιμα λες και ο θερμοστάτης αναγνωρίζει νερό άνω των 40,+ βαθμών, ωστόσο αυτό να γίνεται ανεξαστηρτου εντολής από το θερμοσταστη
    Με αυτό τον τρόπο θα μπορώ το καλοκαίρι να το έχω μόνιμα γυρισμένο στον ηλιακό και να κάνω μπάνιο με νερό χλιαρό και κάτω των 40 βαθμων

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    όπως είπαν και πιο πάνω, μια 3οδη βαλβίδα εκτροπής θέλεις, κόστος περίπου 30ε, έβαλα σε μένα φέτος και δουλεύει πολύ ωραία.

    δες την φώτο.... η έξοδος απ τπ ηλιακό πάει στην είσοδο του μποιλερ μεσω της βαλβίδας

    Screenshot_66.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Η 3οδη βαλβίδα εκτροπής δε μπορεί να συνδεθεί στο δικό μ δίκτυο. Τα μποιλερ είναι στο υπόγειο.
    Ο ηλιακός συνδέεται στο κύκλωμα του νερού στον 2ο όροφο.
    Επομένως δε μπορεί να είναι λειτουργική. Θα έπρεπε να κατεβάσουμε σωλήνες από τον ηλιακό στο υπόγειο, αλλά αυτό δεν το κάναμε για να αποφύγουμε να τρυπησουμε 3 πλακες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    14 στα 17 απαντήσεις ,προτείνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που ζητάει ο φίλος...
    Για να απομονώσεις την "αυτόματη εντολή" βάλε ένα διακόπτη on-off.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Θάσος
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 3οδη βαλβίδα εκτροπής δε μπορεί να συνδεθεί στο δικό μ δίκτυο. Τα μποιλερ είναι στο υπόγειο.
    Ο ηλιακός συνδέεται στο κύκλωμα του νερού στον 2ο όροφο.
    Επομένως δε μπορεί να είναι λειτουργική. Θα έπρεπε να κατεβάσουμε σωλήνες από τον ηλιακό στο υπόγειο, αλλά αυτό δεν το κάναμε για να αποφύγουμε να τρυπησουμε 3 πλακες

    μα αφού έκανε την διαδικασία να κατεβάσεις καλώδιο στο υπόγειο, θα μπορούσες να βάλεις μια φορά ενα 18αρι τουμπόραμα....



    η ηλεκ/βανες που πήρες λες οτι ειναι ανοίγουν μόνο όταν θα πάρουν ρευμα, κακός δεν κάνουν για την δουλειά αυτή στην ουσία. θες 2 ηλεκ/βανες κανονικές, αυτήν στον ηλιακό θα παίρνει εντολή απ τον θερμοστάτη που έχει, μιας και είναι η κύρια πηγή ζεστού νερού, και όταν δεν θα έχει...με το που θα κλείνει η πάνω ηλεκ.βανα θα δίνει εντολή να ανοίξει η κάτω.

    οι ηλεκ/βάνες οταν πάρουν εντολή για να ανοίξουν.... οταν ανοίξουν στο 100% βγάζουν μια έξοδο ρευματος... την οποία θα την πας στο υπόγειο σενα ρελεδάκι που θα ενεργοποιείτε, NO, και μόλις θα κόβει το ρεύμα απτην πάνω βάνα, θα περνά σε κατάσταση NC και θα ενεργοποιεί την κάτω βάνα.

    οπότε και το όλο σύστημα θα δουλεύει μόνο του χωρίς να κάνεις κάτι εσύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμομετρο σε ηλιακο!
    By sga in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-23, 18:33
  2. πηνειο ηλεκτροβανας
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 23:14
  3. Συνδεση Ηλεκτροβανας καλοριφερ
    By wolverine in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-15, 11:57
  4. Ελεγχος ανοιγματος ηλεκτροβανας
    By genaris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-11, 20:00
  5. συνδεση ηλεκτροβανας
    By stavroskaloxrist in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-10, 18:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας