Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: -12Volt και 12Volt από τροφοδοτικό pc

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sam
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή -12Volt και 12Volt από τροφοδοτικό pc

    καλησπέρα, Μπορώ να χρησιμοποιήσω το -12 και το +12 των εξόδων ενός ATX τροφοδοτικού αθροιστικά. Δηλαδή να δημιουργήσουν τάση 24volt . Θέλω να τα χρησιμοποιήσω για να τα βάλω σαν είσοδο σε ένα έτοιμο κινεζικό κύκλωμα dc to dc converter σαν είσοδο ώστε να έχω σαν είσοδο 24volt και μέσω του dc to dc down να το μειώνω .Ευχαριστώ εκ των προταίρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μπορείς να το κάνεις αυτό και η τάση θα είναι 24V, αλλά το μέγιστο ρεύμα θα είναι αυτό που μπορεί να δώσει στα -12V, που είναι συνήθως κάτω από 1Α...



    Αν το ATX είναι παλιό/της πλάκας και έχει "εύκολο" IC που δεν ελένχει όλες τις τάσεις για over/under voltage (πχ TL494/SG3825/κτλ) τότε μάλλον έχει υψίσυχνο μετ/στη με μεσαία λήψη και δύο διόδους για πλήρη ανόρθωση, οπότε μπορείς σχετικά εύκολα να κάνεις πατέντα όπως παρακάτω, αλλιώς μπορείς να βάλεις boost DC/DC στα +12V (και 0V) και να πάρεις μεγαλύτερη τάση.
    https://320volt.com/en/akim-voltaj-a...nagi-modifiye/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 21-03-20 στις 18:04

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (21-03-20)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sam
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση .Υπάρχει άλλος τρόπος για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το dc το dc down και να μου δώσει μεγαλύτερο εύρος από τα 0 έως 12 νοlt και με ένα ικανοποιητικό ρεύμα ? Μπορώ σαν είσοδο να βάλω κάτι διαφορετικό από τα 12 νοlt ? Καμια ιδέα ? Μήπως γίνεται να αθροισω τα 12 volt ? Ή να χρησιμοποιήσω αθροιστικά μαζί με τα 12 volt και τα 5 και 3 volt ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το μόνο που έρχεται στο μυαλό είναι η τροποποίηση που έκανα edit παραπάνω ή ένα step-up.
    Αλλιώς ένα έτοιμο closed-chassis SMPS με είσοδο 240Vac και την έξοδο που θες. :/

    Αν βάλεις ένα ρυθμιζόμενο step-down DC/DC στα 12V θα έχεις περίπου 0-12V. Πρόσεξε γιατί οι Κινέζοι δίνουν πολύ αισιόδοξα specs στα DC/DC τους...

    Τα +5V και +3.3V έχουν κοινή γείωση με τα +12V (μπορείς πχ να έχεις 7V αν πάρεις τάση μεταξύ +12V και +5V).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 21-03-20 στις 18:13

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sam
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Έχω κάνει βλακεία και παρήγγειλα αντι για boost Dc/Dc , dc/dc down . Επειδή δε νιώθω δε θα μπω στη διαδικασία να κολλήσω στο τροφοδοτικό . Αν μπορείς και υπάρχει κάποιο κύκλωμα για dc to dc boost έτοιμο με λίστα υλικών για να το φτιάξω .Σε ευχαριστώ πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sam
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Το step up στη περίπτωσή μου φαίνεται μονόδρομος , απλά έλεγα μήπως βρω scematics από step up και εφόσον έχω τα υλικά μπορέσω να το κολλήσω .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Για ποια χρήση το θες το τροφοδοτικό?
    Για πόσα Αμπέρ μιλάμε?
    Το ATX πόσα Watt είναι, τι ποιότητας και πόσο παλιό?

    Δεν έχω υπόψιν μου κάποιο κύκλωμα, μήπως να αγόραζες ένα έτοιμο ρυθμιζόμενο SMPS και να άφηνες το ATX για κάτι άλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sam
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Το θέλω σαν τροφοδοτικό πάγκου .Το μεγαλύτερο φορτίο θα είναι να συνδέσω ένα μεγάλο laptop . 20Volt και 5A το ,max , αλλά θα θελα να καλύπτει και το υπόλοιπο φάσμα . Δηλαδή να χρησιμοποιώ από 0 έως 24 .Καταλαβαίνω ότι το σωστότερο είναι να πάρω ένα έτοιμο τροφοδοτικό πάγκου και να τελειώνω . Αλλά λίγο η τρέλα λίγο ο κορονοιος και η κλεισούρα μέχει πιάσει να το φτιάξω . Αν έβαζα 2 ξεχωριστά ATX θα μπορούσα να αθροισω τα 12Volt που βγάζουν στις εξόδους τους και με το DC/DC step down να πάρω από 0 έως 24 ? selectonic μετράς όπως και να έχει .Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά αν τα δύο ATX έχουν floating εξόδους (απομονωμένες από την γείωση της πρίζας) τότε μπορείς να ενώσεις τις 12V εξόδους τους σε σειρά και να πάρεις 24V, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο, ιδιαίτερα αν δεν μιλάμε για δύο όμοια τροφοδοτικά (ίδια μάρκα/μοντέλο/revision/κτλ). Αν έχεις δύο 100% ίδια ATX τότε στις περισότερες των περιπτώσεων ΟΚ, μπορείς να τα βάλεις σε σειρά χωρίς πρόβλημα.

    Καταλαβαίνω ότι ίσως θες να αξιοποιήσεις ένα ήδη υπάρχον ATX αλλά αν είναι να αγοράσεις άλλο ένα τότε καλύτερα με τα ίδια (ή περίπου τα ίδια) χρήματα να αγοράσεις ένα καλό closed-frame πχ 48V/xxxW SMPS και ένα DC/DC module όπως πχ τα παρακάτω:
    https://www.aliexpress.com/item/32849962454.html
    https://www.aliexpress.com/item/4000282551930.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Εγώ για την ίδια χρήση που θες , ως τροφοδοτικό πάγκου έχω παραγγείλει ένα τέτοιο στο οποίο θα του βάλω ένα τροφοδοτικό λάπτοπ .Δεν μ έχει έρθει ακόμα αλλά έχω διαβάσει και έχω δει βίντεο ότι είναι καλό για χομπιστικη χρήση .Την Δευτέρα θα το έχω άμα θες θα μπώ να γράψω τις εντυπώσεις μου εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. οθονη 12volt για 6- 8 καμερες 12volt
    By aktibistis in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 09:01
  2. 240v AC σε 12volt κυκλωμα
    By iliasklou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 14:46
  3. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 12volt 45 A
    By RNR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 16:06
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-12, 10:21
  5. τροφοδοτικο 12volt
    By dionisis92 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-10, 19:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας