Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα με τηλέφωνο ISDN

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κ. Πατήσια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Πρόβλημα με τηλέφωνο ISDN

    Καλησπέρα.

    Έχω ένα τηλέφωνο ISDN το ELMEG CS 410 (S0) το οποίο τους τελευταίους μήνες μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα :
    Είναι επάνω σε PBX ISDN και όταν γινόταν κάποια επανεκκίνηση του PBX λόγο διακοπής ρεύματος κλπ. το τηλέφωνο πλέον δεν άνοιγε και ήταν "νεκρό".
    Αν το συνδέσω σε άλλη S0 τα ίδια, αν βάλω άλλο τηλέφωνο ISDN στην γραμμή αυτό παίζει κανονικά...
    Αν την συγκεκριμένη συσκευή την αφήσω κάμποσες μέρες (πάνω από 10 μέρες) αποσυνδεδεμένη από την γραμμή S0 τότε αν την ξανασυνδέσω τότε αυτή ανάβει και παίζει κανονικά για αυτό και είχα βάλει όλο το PBX πάνω σε UPS!
    Τους τελευταίους 2 μήνες όμως και χωρίς διακοπή άρχισε στα καλά καθούμενα κάποια στιγμή να πάει να κάνει σαν reboot η συσκευή (ανάβουν τα Led, φαίνεται το Logo στην οθόνη κλπ) και μετά πάλι Νεκρό και πάλι μετά από μέρες αρχίζει να ξαναλειτουργεί.

    Οπότε την τελευταία φορά το άνοιξα και είδα την πλακέτα :
    IMG_20200318_184318.jpg

    Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να είναι ;;

    Με μια πρώτη ματιά κοίταξα για τους πυκνωτές αλλά οπτικά τους βλέπω καλά.

    Έλεγα να μπω στην διαδικασία να τους αλλάξω μήπως φταίνε αυτοί αλλά είναι SMD και δεν είμαι σίγουρος για να χαρακτηριστικά τους και προσπαθώ να βγάλω άκρη, έχει :
    1x > 3V 470 6.3V -> 470μF 6.3V ?
    5x > m3 10 16V -> 10μF 16V ?
    1x > 45 1 100V -> 1μF 100V ?
    1x > 431 22 50Z -> ?
    1x> 422 100 6E -> ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    δεν μας λες τι μαρκα ειναι το τκ.
    το να παρεις ενα αλλο και να ξεμπερδευεις το εχεις υπ οψιν?
    δοκιμασες να το βαλεις κατ ευθειαν στην S0 του ρουτερ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κ. Πατήσια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μας λες τι μαρκα ειναι το τκ.
    το να παρεις ενα αλλο και να ξεμπερδευεις το εχεις υπ οψιν?
    δοκιμασες να το βαλεις κατ ευθειαν στην S0 του ρουτερ?
    Καλημέρα το αναφέρω : ELMEG CS 410 το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά δεν παίζει, όταν δεν παίζει ....

    Το εύκολο είναι να δώσω 60€ και να πάρω άλλο μτχ γιατί είναι και το κέντρο ELMEG και έχει λειτουργίες κονσόλας και πλέον δεν κυκλοφορούν καινούργια, αλλά το θέμα είναι που μπορεί να οφείλεται αυτή η συμπεριφορά και αν μπορεί να επισκευαστεί (αν είναι κάτι απλό π.χ. πυκνωτές ή κάτι αντίστοιχο) μιας και δουλεύει αφού περάσει καιρός (αν και δεν είμαι ηλεκτρονικός, μου φαίνεται σαν κάποιος πυκνωτής να την έχει ακούσει).

    Για αυτό θέλω να δοκιμάσω να τους αλλάξω, αλλά δεν γνωρίζω την κωδικοποίηση τους στους SMD (αν είναι σωστό αυτό που υποθέτω παραπάνω).

    Αν ήταν εντελώς νεκρό θα κατέληγε στην ανακύκλωση, αφού δουλεύει όπως δουλεύει για αυτό ρώτησα αν έχει κανείς καμία γνώμη που μπορεί να οφείλετε από εμπειρία ή έστω αν οι πυκνωτές που αναφέρω είναι οι σωστοί, ώστε να δω αν γίνετε κάτι (για αυτό άλλωστε είναι πιστεύω και το forum) ή αν προχωρήσω σε άλλη εναλλακτική λύση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Σε τέτοιες πλακέτες που χουν μόνο "κατσαριδακια" πάνω είναι από δύσκολο μέχρι υπερβολικά δύσκολο να επισκευαστούν. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν περνει σωστή ταση. Αυτό που λες φαίνεται σαν πρόβλημα τροφοδοτικού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MagnumGR (26-03-20)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Αλλαξε τους 2 ηλεκτρολυτικους στο τροφοδοτικό (διπλα στο πηνιο) και τον ηλεκτρολυτικο δεξια απο τον μικροελεηκτη atmer

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MagnumGR (26-03-20)

  8. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κ. Πατήσια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοιες πλακέτες που χουν μόνο "κατσαριδακια" πάνω είναι από δύσκολο μέχρι υπερβολικά δύσκολο να επισκευαστούν. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν περνει σωστή ταση. Αυτό που λες φαίνεται σαν πρόβλημα τροφοδοτικού.
    Την τάση λειτουργίας την παίρνει από την γραμμή S0, δεν έχει ξεχωριστό τροφοδοτικό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαξε τους 2 ηλεκτρολυτικους στο τροφοδοτικό (διπλα στο πηνιο) και τον ηλεκτρολυτικο δεξια απο τον μικροελεηκτη atmer
    Τους δύο δίπλα στο πηνίο τους βλέπω, τον δεξιά από τον Atmel δεν βλέπω ;;

    Και αν ξέρετε οι παραπάνω πυκνωτές τους έχω βρει σωστά τα χαρακτηριστικά τους ; (λόγο SMD δεν είμαι σίγουρος και ειδικά τους 2 τελευταίους δεν ξέρω..)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    αυτος που σε υποστηριζει στο τκ ερωτηθηκε? κοιταξες στο καταστημα που το αγορασες? η αλλη λυση ειναι μια μεταχειρισμενη συσκευη απο το ιντερνετ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κ. Πατήσια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος που σε υποστηριζει στο τκ ερωτηθηκε? κοιταξες στο καταστημα που το αγορασες? η αλλη λυση ειναι μια μεταχειρισμενη συσκευη απο το ιντερνετ.
    Καταρχάς φίλε μου σε ευχαριστώ, αλλά το τηλ. κέντρο το έχω φέρει από Γερμανία και είναι 15+ χρονών και το έχω εγκαταστήσει εγώ.
    Κάποια στιγμή υπήρχε μια εταιρεία που τα υποστήριζε στην Ελλάδα και τα έφερνε και το Πλαίσιο ειδικά τα μικρά πριν καμιά 10+χρόνια, όμως η συγκεκριμένη εταιρεία(ELMEG) εξαγοράστηκε από άλλη μεγαλύτερη και σταμάτησε την υποστήριξη προωθώντας τα δικά της για αυτό και πλέον ότι βρεις σε μεταχειρισμένο από Internet.


    Τις λύσεις που μου λες τις γνωρίζω και τις έχω κοιτάξει, όμως είμαστε σε ένα Forum για ηλεκτρονικά και ρωτάω για να δω αν μπορεί να επισκευαστεί η συσκευή και πάνω σε αυτό ήταν η απάντηση των υπολοίπων.
    Σαφώς και δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω ολική διάγνωση και επισκευή, (άλλωστε δεν δήλωσα ηλεκτρονικός) αλλά μια δοκιμή π.χ. αντικατάσταση πυκνωτών ή αντίστασης/διόδου πριν πάει για ανακύκλωση θα μπορούσα να κάνω.
    Έτσι έχω αποκαταστήσει 2 ασύρματα Panasonic τα οποία τα είχαν για ανακύκλωση επειδή δεν φόρτιζαν και το όλο θέμα ήταν μία δίοδος που έπρεπε να αντικατασταθεί ή ψυγείο BOSCH που τεχνικός έλεγε πρόβλημα σε πλακέτα και επειδή ήταν 20 ετών έλεγε για καινούργιο και τελικά ήταν 3 πυκνωτές που έπρεπε να αλλαχτούν σε αυτήν.

    Το ζητούμενο μου και τώρα, θέλω την βοήθεια σου αν γνωρίζεις μέχρι να ανοίξουν μετά τον Covid-19 τα μαγαζιά, είναι αν οι αντιστοιχία των πυκνωτών SMD είναι σωστή αυτή που αναγράφω ή όχι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε όλα τα μελή με 1 2 5 μηνύματα και συμμετοχή μόνο όταν έχουν πρόβλημα, για την υπενθύμιση του τι φόρουμ είμαστε και πως πρέπει να απαντάμε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κ. Πατήσια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Και προφανώς με το συγκεκριμένο μήνυμα ενθαρρύνεις "νέο" κόσμο να εγγραφεί στο Forum και να έχει μεγάλη συμμετοχή !

    Φίλε μου, αν η συμμετοχή στο συγκεκριμένο Forum είναι μόνο για τους κατέχοντες πτυχίου Ηλεκτρονικού, τότε πάω πάσο ...
    (Ενημερώστε ώστε να προβώ σε διαγραφή μου )

    Αλλά όταν σε μία ερώτηση τεχνικού περιεχομένου η απάντηση και δεύτερη φορά είναι: Πάρε καινούργιο/μεταχειρισμένο....
    Και ειδικά την πρώτη φορά απαντάω πάρα πολύ ευγενικά, τότε ευχαριστώ αλλά την συγκεκριμένη "λύση" την έχω εξετάσει πρώτη, αλλά είπα να το ψάξω στο Internet και γράφοντας εδώ μήπως πάρω κάποια βοήθεια σε αυτά που ρωτάω, δηλαδή στην πιθανή επισκευή του...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συναγερμός και ISDN
    By johnyb98 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-18, 11:16
  2. Τηλεφωνική Συσκευή isdn
    By bgin in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 19:09
  3. τηλεφωνική γραμμή ISDN
    By τομ in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 12:31
  4. sigma σε ISDN γραμμη
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 15:46
  5. Ασύρματο τηλέφωνο με πρόβλημα στις μπαταρία
    By Drakopoulos in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 15:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας