Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: 2x5' subwoofer

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Σ αυτό που Ρωτάς δε γίνεται να πάρεις απάντηση διότι το κάθε μεγαφωνο θέλει διαφορετικά λίτρα κουτί...άσχετα από τις ίντσες...2 συγκεκριμένα 6αρια για παράδειγμα παράλληλα πες ότι θέλουν 40 λίτρα κουτί....(τυχαίοι αριθμοί χωρίς προσομοιωση)
    Αυτό δε σημαίνει ότι και ένα δοδεκαρι θα θέλει επίσης 40 λίτρα...ποιο δωδεκαρι? Άλλο μπορεί να θέλει 50 λίτρα...άλλο 40.. κλπ...
    Θέλω να σου πω ότι το κουτί δεν είναι στάνταρ..
    Πχ δε σου λέει κάνεις ότι το 12αρι θέλει 50 λίτρα...
    Το κάθε μεγαφωνο θέλει το κατάλληλο κουτί...

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραδειγμα. τεσσερα 6 ιντσων παραλληλα ή ενα 12 ιντσων χρειαζονται ακριβως τα ιδια λιτρα;

    Αν ναι, ποιο ειναι το κριτηριο επιλογης μεταξυ των δυο;
    η ισοβαρικη διαταξη δε λειτουργει ως αλλα μεγαφωνα αλλα απλως χρειαζεται τα μισα λιτρα σε κουτι.
    Με 2 ισοβαρικα ζευγαρια οπως λες θα εχεις σε σχεση με ενα μεγαφωνο στα ιδια λιτρα +6db απολαβη με ιδιες ακριβως συχνοτητες.

    Κι εγω το sub μου με ισοβαρικα το χω, οπου ενα μεγαφωνο μονο του για να κατεβει στα 23Hz ηθελε πανω απο 300 λιτρα ενω σε ισοβαρικη διαταξη εχω φτιαξει κατω απο 200

    btw αν θες να εξαφανισεις σχεδον τις παραμορφωσεις η καλυτερη τοπολογια δεν ειναι ουτε η παραλληλη ουτε η ισοβαρικη αλλα η push pull.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    εχω την εντυπωση οτι ο spirakos ρωτησε βασει κινουμενης επιφανειας

    το 6αρι εχει 176 επιφανεια
    ενω το 12αρι εχει 706 επιφανεια

    αρα η ερωτηση ηταν , 4 6αρια = 1 12αρι (σαν κινουμενη επιφανεια)= ιδια λιτρα?
    συνεχιστε ετσι ειναι ενδιαφερουσα η συζητηση!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ αυτό που Ρωτάς δε γίνεται να πάρεις απάντηση διότι το κάθε μεγαφωνο θέλει διαφορετικά λίτρα κουτί...άσχετα από τις ίντσες...2 συγκεκριμένα 6αρια για παράδειγμα παράλληλα πες ότι θέλουν 40 λίτρα κουτί....(τυχαίοι αριθμοί χωρίς προσομοιωση)
    Αυτό δε σημαίνει ότι και ένα δοδεκαρι θα θέλει επίσης 40 λίτρα...ποιο δωδεκαρι? Άλλο μπορεί να θέλει 50 λίτρα...άλλο 40.. κλπ...
    Θέλω να σου πω ότι το κουτί δεν είναι στάνταρ..
    Πχ δε σου λέει κάνεις ότι το 12αρι θέλει 50 λίτρα...
    Το κάθε μεγαφωνο θέλει το κατάλληλο κουτί...
    Ο Μιχαλης με καταλαβε, εστω πως το 6αρι και το 12αρι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα, ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ισοβαρικη διαταξη δε λειτουργει ως αλλα μεγαφωνα αλλα απλως χρειαζεται τα μισα λιτρα σε κουτι.
    Με 2 ισοβαρικα ζευγαρια οπως λες θα εχεις σε σχεση με ενα μεγαφωνο στα ιδια λιτρα +6db απολαβη με ιδιες ακριβως συχνοτητες.

    Κι εγω το sub μου με ισοβαρικα το χω, οπου ενα μεγαφωνο μονο του για να κατεβει στα 23Hz ηθελε πανω απο 300 λιτρα ενω σε ισοβαρικη διαταξη εχω φτιαξει κατω απο 200

    btw αν θες να εξαφανισεις σχεδον τις παραμορφωσεις η καλυτερη τοπολογια δεν ειναι ουτε η παραλληλη ουτε η ισοβαρικη αλλα η push pull.
    Το +3db σε ολο το φασμα ανα ζευγαρι αντιπαραλληλα στα ιδια λιτρα το καταλαβα
    Αυτο με τα 23Ηζ δεν το καταλαβα. Δηλαδη στην ισοβαρικη προεκτεινεται η συχνοτητα αποκοπης(-3db);
    Το push pull που λες ειναι 2 μεγαφωνα τελειως παραλληλα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mihalas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω την εντυπωση οτι ο spirakos ρωτησε βασει κινουμενης επιφανειας

    το 6αρι εχει 176 επιφανεια
    ενω το 12αρι εχει 706 επιφανεια

    αρα η ερωτηση ηταν , 4 6αρια = 1 12αρι (σαν κινουμενη επιφανεια)= ιδια λιτρα?
    συνεχιστε ετσι ειναι ενδιαφερουσα η συζητηση!!!
    Για αρχη θα πρεπει να συνεννοηθουμε μεταξυ μας, να λεμε τα ιδια πραγματα. Το πιο πιθανο εγω ιδιος να προκαλω τη συγχηση που δεν περιγραφω σωστα
    Προσπαθω να καταλαβω ποια τα οφελη της καθε τοπολογιας προτιστως και υστερα παμε στον τροπο λειτουργιας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    437

    Προεπιλογή

    Τα μικρα woofer ειναι γενικα πιο ''γρηγορα'' απο μεγαλυτερα. Υπαρχουν σχεδια καμπινας για 12ιντσα που τα ''ριχνουν'' ανετα σε 15ιντσα με πιο πολλα βατ σε bass reflex καμπινα. Βριθει το ιντερνετ απο free σχεδια για ολα τα γουστα (και τα βαλαντια).

    Και συμφωνω απολυτα οτι η καθε καμπινα κοβεται και ραβεται στα μετρα του καθε woofer.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση.
    Το θέμα είναι πολύπλοκο γιατί για να υπάρξει καλή απόδοση σε αυτές τις συχνότητες τον μεγαλύτερο ρόλο εκτός από το κουτί και την τοπολογία, τον παίζει και ο χώρος που θα τοποθετηθούν.
    Για παράδειγμα σε έναν κυβικό χώρο ότι και να βάλει κανείς υπάρχουν χαμηλές συχνότητες που θα ακυρώνονται λόγω των αποστάσεων των τοίχων και έτσι θα έχουμε την χειρότερη ακουστική.


    Σημαντικό πάλι είναι και ο τρόπος που θα τοποθετηθούν στον χώρο, για παράδειγμα μπορείς να κερδίσεις +3db σε αυτές τις συχνότητες πηγαίνοντας το όσο μπορείς πιο κοντά σε γωνία του δωματίου. Ή αντίθετα εάν αισθάνεσαι ότι υπάρχουν υπερβολικά χαμηλά τοποθετείς βάση έτσι ώστε να απομακρυνθεί από το δάπεδο και μακριά από τους τοίχους του δωματίου.


    Τώρα στο ερώτημα σου πιστεύω πως χρησιμοποιώντας πολλαπλά μεγάφωνα το μόνο πράγμα που μπορεί να κερδίσεις υποθέτω χωρίς να είμαι σίγουρος, είναι σε μεταβατική απόκριση, σε συνδυασμό βέβαια με ενισχυτή με υψηλό συντελεστή απόσβεσης.


    Σκέψου δηλαδή τον έλεγχο που πρέπει να έχει ο ενισχυτής σε ένα μεγάφωνο με μεγάλο βαρύ κώνο και που πρέπει να μετακινήσει ένα μεγάλο όγκο αέρα χωρίς να παραμορφωθεί ο κώνος του για να μην υπάρχει παραμόρφωση, σε σχέση με 5-6-10 μικρότερα που πρέπει να μετακινήσουν την ίδια ποσότητα αέρα, πόσο πιο γρήγορα θα είναι τα μικρότερα.
    Τώρα εδώ τίθεται το ερώτημα πόσο μικρότερα αλλά και πόσα πρέπει να είναι τα μεγάφωνα γιατί πρέπει να μπορούν και να υποστηρίξουν την συχνότητα που καλούνται να παίξουν.
    Πρακτικά δεν αρκεί να σχηματίσεις μόνο την ίδια επιφάνεια κώνου σε μέγεθος, αλλά πρέπει να έχουν και το κατάλληλο xmax για να μπορούν να μετακινήσουν την ίδια ποσότητα αέρα χωρίς παραμόρφωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Μιχαλης με καταλαβε, εστω πως το 6αρι και το 12αρι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα, ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης
    χμμμ μα το καθε μεγαφωνο εχει συγκεκριμενα λιτρα για κατω συχνοτητα που μπορει να λειτουργησει που εξαρτωνται απο ΠΟΛΛΟΥΣ παραγοντες, κυριως της μηχανικης του κατασκευης.
    Υπαρχει πχ 15ρι που για να λειτουργησει σε δωματιο σωστα στα 23-30Hz μπορει να θελει πανω απο 1000 λιτρα και υπαρχει και 15ρι που με καμια 100στη λιτρα μπορει να βυθιζει και χαμηλοτερα.




    Αυτο με τα 23Ηζ δεν το καταλαβα. Δηλαδη στην ισοβαρικη προεκτεινεται η συχνοτητα αποκοπης(-3db);
    οχι, αλλα αν παρουμε ενα μεγαφωνο και πουμε το θελουμα για αποκοπη στα 23Hz τοτε υπολογιζουμε την καμπινα του για αυτη τη συχνοτητα. Σε ισοβαρικο βγαινουν τα μισα απ οτι με ενα μεγαφωνο σκετο.

    Η συχνοτητα αποκοπης δεν εξαρταται ουτε απ την τοπολογια ουτε απο το ποσα μεγαφωνα θα χρησιμοποιησεις, και οι μονοι τροποι για να την μεταβαλεις, -κατι ιδιεταιρα δυσκολο- ειναι με επεμβασεις στο ιδιο το μεγαφωνο (τα δικα μου πχ ειναι πειραγμενα με εξτρα βαρος στους κωνους. Υπαρχουν προγραμματα που το υπολογιζουν αυτο. Βεβαια εννωειται δε μπορεις να βαλεις απεριοριστα βαρη, καθε μεγαφωνο παιρνει συγκεκριμενες βελτιωσεις, και απο ενα σημειο και πανω αρχιζουν αλλα προβληματα)

    Το push pull που λες ειναι 2 μεγαφωνα τελειως παραλληλα;
    οχι, το push pull ειναι αυτο https://audiokarma.org/forums/index....oofers.684123/
    και επειδη η πολικοτητα μπαινει αντιπαραλληλα θελει ιδιεταιρη μελλετη ωστε να δουλεψει σωστα (γενικα κερδιζεις στην απειροελαχιστη εως σχεδον μηδενικη παραμορφωση αλλα θυσιαζεις αρκετα)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μικρα woofer ειναι γενικα πιο ''γρηγορα'' απο μεγαλυτερα. Υπαρχουν σχεδια καμπινας για 12ιντσα που τα ''ριχνουν'' ανετα σε 15ιντσα με πιο πολλα βατ σε bass reflex καμπινα. Βριθει το ιντερνετ απο free σχεδια για ολα τα γουστα (και τα βαλαντια).

    Κοιτα, οπως ειχαμε την ιδια συζητηση προσφατα σε παραδιπλανο φορουμ, δεν υπαρχει ακριβως καλυτερο και χειροτερο αλλα τι ακριβως θες να παρεις.
    Αν θες το απολυτο βαθυ μπασσο στις πολυ χαμηλες που συνηθως ειναι ψιλοχαλαρο θες λιτρα και ιντσες, ενω για μπουμαρισματα εννωειται τα μικροτερα συνηθως ειναι ευκολοτερο (και οικονομικοτερο) να βγουν καλυτερα με σχετικα λιγα λιτρα.
    Ο ιδανικος συνδυασμος βεβαια ειναι να τα χεις και τα δυο, ειτε σε τοτεμ στην "ιδια" καμπινα, ειτε χωρια

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 01-04-20 στις 06:24

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286

    Προεπιλογή

    Επειδη το μονο που καταφερνω ειναι να εχω ολο και περισσοτερες αποριες και δε θελω να πλατυασει περαιτερω το θεμα, υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο να διαβασουμε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το μονο που καταφερνω ειναι να εχω ολο και περισσοτερες αποριες και δε θελω να πλατυασει περαιτερω το θεμα, υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο να διαβασουμε;
    υπαρχουν πολλα αρθρα και πληροφοριες αν ψαξεις, καθως και προγραμματα υπολογισμου με τεραστιες βασεις δεδομενων απο μεγαφωνα που κυκλοφορουν (καποια ειναι πληρεστατα και εχουν κυριολεκτικα σχεδον ολα τα μοντελα απο τις γνωστες μαρκες).
    Με ψαξιμο θα βρεις ολες τις πληροφοριες, ομως καλυτερα και μαζεμενες σιγουρα τις βρισκεις σε σχετικα βιβλια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. 15΄ subwoofer
    By Panοs in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-19, 13:59
  2. ΕΠΙΛΟΓΗ SUBWOOFER
    By dannykostas in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 01:06
  3. SUBWOOFER
    By ΜΠΛΟΥΜΠΛΗΣ... in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 02:12
  4. J-POLE 2x5/8
    By geop in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-07, 07:11
  5. Subwoofer box
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-06, 14:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας