Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Γιατί το δορυφορικό πιατο πνίγει σημα του GPS;;; ΒΟΗΘΕΙΑ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερμής
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Γιατί το δορυφορικό πιατο πνίγει σημα του GPS;;; ΒΟΗΘΕΙΑ

    Καλησπερα παίδες. Εχω μια απορία σχετικα με μια εγκατάσταση που βρισκεται σε καράβι και το GPS είναι το MX 420 Navigation System (Leica). Το πιάτο ειναι το i60A και το ‘’κουτί’’ με το οποίο συνεργαζεται το πιάτο είναι το i-40 S/N WW K010005.
    Απο το 2007 μέχρι και σημερα που βρίσκομαι στο καραβι το πιάτο και η κεραια του GPS βρισκονται στο ίδιο σημείο και δουλευαν χωρις κανενα πρόβλημα πιάνοντας το δορυφόρο hotbird. Είχαμε το πακετο της NOVA. Αργότερα που αποφασίσαμε να αλλάξουμε δορυφορικό πακέτο και βάλαμε το OTENET όπου πιανει στον EUTELSAT ηρθε ενας τεχνικος και εκανε το σεταρισμα μια χαρα και το GPS λειτουργούσε εξίσου μια χαρα για αρκετό καιρο μέχρι που χρειαστηκε να ξαναερθει ενας τεχνικός για να κανει μια αναβαθμηση στο συστημα.
    Απο εκει και περα αρχισαν τα προβληματα με το GPS και αργησα να καταλαβω ότι τελικα με το που σβήνω το κουτί του πιατου το GPS λειτουργει κανονικα. Συγγεκριμενα πρόσεξα ότι δουλεύοντας το GPS κανονικα εχοντας πιασει τους δορυφορους του και εχει βγαλει στιγμα και όλα καλά με το που θα βιδωσω το RF καλώδιο στο κουτί στην αριστερη υποδοχή που επικοινωνει με το πιάτο μεσα σε λίγα δευτερόλεπτα ΄΄κρεμάει’’ το GPS και χανει τους δορυφόρους. Αν το αφησω για δεκα ωρες για δεκα ωρες δεν θα εχω GPS και με το που ξεβιδώσω το RF καλώδιο το GPS εντελώς μαγικά μετα απο λίγα δευτερόλεπτα θα αρχισει να πιάνει δορυφόρους.
    Πραγματικά πιστέψτε με είμαι πολύ περίεργος να δω τι ειναι αυτο που προκαλει αυτό το conflict μεταξύ δορυφορικού πιάτου OTENET και δορυφορικης κεραίας GPS αφου και εγω γνωριζω ότι δεχονται μόνο σημα και σε διαφορετικές συχνότητες μάλιστα και εχω δουλεψει πάρα πολυ στο να βρω τελικά τι προκαλούσε την βλαβη στο GPS μας. -Τωρα σας εγραψα τον πόνο μου γιατί κάπου ήθελα να τα πω με αυτή την βλαβη φάντασμα-. 🙂🙂
    Αν ξερει κανεις τιποτα βοηθεια...
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Μου μπήκε μια κακή ιδέα:

    GPs L1 = 1575 MHz.

    Cosmote (ένας εκ των transpoders 12169MHz - 10600 (L.O) = 1569MHz) πολύ κοντά δεν είναι? Αν το LNB είναι μαλακίστικο ή το καλώδιο έχει θέμα, μήπως η ενδιάμεση συχνότητα του δορυφορικού παρεμβάλει???

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερμής
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου μπήκε μια κακή ιδέα:

    GPs L1 = 1575 MHz.

    Cosmote (ένας εκ των transpoders 12169MHz - 10600 (L.O) = 1569MHz) πολύ κοντά δεν είναι? Αν το LNB είναι μαλακίστικο ή το καλώδιο έχει θέμα, μήπως η ενδιάμεση συχνότητα του δορυφορικού παρεμβάλει???

    Λες να είναι αυτο το προβλημα; Τι μου προτεινεις να κανω; Να αλλαξω LNB? Και αν ναι τι να βάλω που
    να ειναι συμβατό και να παίζει; Λες προοληπτικα να βαλω και ένα ποιο φρέσκο καλώδιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη satland
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    [QUOTE=HermesTnT;888740]Λες να είναι αυτο το προβλημα; Τι μου προτεινεις να κανω; Να αλλαξω LNB? Και αν ναι τι να βάλω που
    να ειναι συμβατό και να παίζει; Λες προοληπτικα να βαλω και ένα ποιο φρέσκο καλώδιο;[/Q

    Το πρωτο που αλαζειs ειναι το LNB

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ερμής
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    [QUOTE=satland;888746]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HermesTnT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να είναι αυτο το προβλημα; Τι μου προτεινεις να κανω; Να αλλαξω LNB? Και αν ναι τι να βάλω που
    να ειναι συμβατό και να παίζει; Λες προοληπτικα να βαλω και ένα ποιο φρέσκο καλώδιο;[/Q

    Το πρωτο που αλαζειs ειναι το LNB

    Τι LNB να πάρω όμως;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη RF.123
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    προσπαθησε να βαλεις την κεραια του GPS 2 me 3 μετρα πιο μακρια απο το δορυφορικο κατω και πισω απο το κατοπτρο του δορυφορικου κοιτα και το καλωδιο απο το δορυφορικο μηπως ειναι σκασμενο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Δοκιμάστε να αποσυνδέσετε το LNB από το πιάτο και να βιδώσετε το καλώδιο στο "κουτί" της Otenet. Αν το πρόβλημα εξαφανιστεί, τότε ευθύνεται το LNB. Αν όχι, τότε πρέπει να αναζητήσετε τη βλάβη στο καλώδιο ή στο κουτί του πιάτου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

Παρόμοια Θέματα

  1. Nova και ΟΤΕ σε ενα πιατο με πολλες τηλεορασεις
    By avolar in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 23:05
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 03:22
  3. Αγορα GPS Navi - βοηθεια
    By Phatt in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 08:54
  4. Βοηθεια για επιλογη GPS
    By Xarry in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 23:12
  5. Γιατί δεν κολλάει η κόλληση πάνω του;
    By petros32 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-09, 23:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας