Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Απορία για BLDC και Back EMF κυμματομορφή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xmaze
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    1.034

    Προεπιλογή Απορία για BLDC και Back EMF κυμματομορφή

    Γεια σας, έχω ένα ESC και ένα BLDC από τα απλά που πουλάνε με 10 ευρώ στο ebay. To ΒLDC είναι 1400ΚV.

    Ήθελα να δω στον παλμογράφο πώς είναι η κυμματομορφή του BEMF και επίσης προσπαθώ να φτιάξω ένα κύκλωμα για Zero Cross Detection.

    Χρησιμοποίησα τρείς αντιστάσεις για να φτιάξω το virtual neutral point, έναν διαιρέτη τάσης για να υποβιβάσω την τάση απο τα 12 βόλτ της τροφοδοσίας σε ανεκτά για τον comparator τάση.
    Για comparator πείρα ένα LM358. Ο διαρέτης τάσης έχει μία αντίσταση 12Κ και 3.3 Κ οπότε υπολογίζω έναν υποβιβασμό της τάξης 3.6, δηλαδή απο τα 12 βόλτ μαξιμουμ στα 3.3 μάξιμουμ.
    Έβαλα και έναν πυκνωτή 60 νανο για φίλτρο, με την αντίσταση 3.3Κ κάνουν περίπου 803 Ηz. Το PWM είναι γύρω στα 5 ΚΗz, οπότε γίνεται δουλειά.

    Στην παρακάτω εικόνα βλέπεται το ισοδύναμο κύκλωμα.
    Screenshot from 2020-03-31 22-07-16.png

    Και κάπου εδώ ξεκινούν τα προβλήματα, άνοιξα τον παλμογράφο και είδα το παρακάτω BEMF

    Με το μπλε χρώμα είναι το BEMF χωρίς φίλτρο και με το κίτρινο το φιλτραρισμένο, η τάση του φιλτραρισμένου είναι απο 2,48-2,64 V.

    To πρώτο που βλέπω είναι ότι το BEMF φαίνεται πολύ περίεργο, στο ινετ που έψαξα για αντίστοιχες εικόνες, το BEMF στην περίπτωσή μου φαίνεται ανεστραμμένο????

    FIG006.jpg

    Συνέκρινα και με τον παλμογράφο το φιλτραρισμένο BEMF με το virtual neutral point και είχα το ακόλουθο γράφημα, η μπλε η παχιά γραμμή είναι το neutral point. Όπως ξεκάθαρα φαίνεται δεν υπάρχει ποτέ zero crossing και ο Comparator είναι μονίμως LOW.

    FIG006_01.jpg

    Αν ρίξει κάποιος μια ματιά σε αντίστοιχες μετρήσεις, θα δει ότι το BEMF είναι ανάστροφα.

    symetrical.png

    Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να έχω κάνει λάθος και δεν μπορώ να δω το zero croosing?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    1. είναι για sensorless?
    2. δοκίμασες σε διαφορετικές ταχύτητες και έχεις το ίδιο θέμα?
    3. τα 10k, πως τα υπολόγισες?
    4. μήπως η κυματομορφή σου είναι διαφορετική γιατί έχεις μόνιμα on το εκάστωτε top mosfet και κάνεις switch στο bottom?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη xmaze
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    1.034

    Προεπιλογή

    Ναι για sensorless, όπως έγραψα έχω ένα έτοιμο ESC και απλά δοκιμάζω με τον παλμογράφω να δώ τι γίνεται.
    Για τις 10k αντιστάσεις το είδα σε ένα application Notes της ST και το έβαλα. Για όλες τις ταχύτητες έχω το ίδιο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 10:11
  2. Μετασχηματιστες back to back για B+
    By johnakos25 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 20:07
  3. Απορία για πυκνωτές και διακόπτες
    By Bill Papoutsis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 14:13
  4. Ζεύγος Darlington και zener back-to-back....
    By alani_gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-07, 02:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας