Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Εξωτερικό power button για laptop

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Εξωτερικό power button για laptop

    Καλησπέρα παιδιά!


    Θέλω να φτιάξω μία κατασκευή αξιοποιώντας ένα παλιό laptop. Θα πρέπει όμως να βάλω εξωτερικό διακόπτη, καθώς καταλάθως έσπασα το μάυρο πλαστικό που συγκρατεί την καλωδιοταινία στη μεριά της μητρικής.

    Αυτή είναι η πλακέτα και η καλωδιοταινία.

    91535753_2589799018007779_8767108160533037056_n.jpg

    91694732_2924103057632623_627777085980540928_n.jpg

    Αυτό που χρειάζομαι, είναι να βρώ τα πινάκια στα οποία αντιστοιχεί το SW1 και το LED1 ωστε να μπορέσω να συνδέσω εναν φωτειζόμενο διακόπτη αντί για την πλακέτα.

    Τα 3 LED στα δεξιά δεν με ενδιαφέρουν, οπότε δεν θα ασχοληθώ καθόλου με αυτά.

    Πώς μπορώ να το κάνω αυτό;


    Ευχαριστώ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά, έσπασες το πλαστικό,αυτό που μετακινείται κατά 90 μοίρες(σηκώνεται κάθετα).
    Μπορείς να το επισκευάσεις βάζοντας στην θέση του πλαστικού,μέσα στο κενό, μεταξύ καλωδιοταινίας και πάνω μέρος υποδοχής της θηλυκής φίσας της πλακέτας, χαρτόνι χοντρό,όσο είναι το πλάτος της καλωδιοταινίας,ώστε να κρατάει και να πιέζει την καλωδιοταινία στην θέση της.
    Το'χω κάνει αρκετές φορές με επιτυχία σε σπασμένα πλαστικά από φίσες πληκτρολογίων λάπτοπ.

    αν τώρα δεν θες επισκευή της φίσσας,μπορείς εύκολα με ένα πολύμετρο να βρεις τα πινάκια που χρειάζεσαι για την κατασκευή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Καλά κατάλαβες για το πρόβλημα. Αρχικά σκεφτόμουν μήπως το φτιάξω κάπως, αλλα μετά σκέφτηκα οτι θα είναι πολύ πιο όμορφο και εύκολο να βάλω ένα διακόπτη.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις πως να βρω τα πινάκια; Έχω πολύμετρο αλλα αμφιβάλλω αν θα καταφέρω να "χωρέσω" εκεί τις ακίδες χωρίς να βραχυκλώσω τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη baffidoro
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Κόλλησε με μονωτική, από μία καρφίτσα σε κάθε ακροδέκτη του πολύμετρου, τύλιξε την κάθε καρφίτσα με μονωτική σχεδόν εως την

    άκρη της και με πολύ προσοχή κάνε την δουλίτσα σου !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DennisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Καλά κατάλαβες για το πρόβλημα. Αρχικά σκεφτόμουν μήπως το φτιάξω κάπως, αλλα μετά σκέφτηκα οτι θα είναι πολύ πιο όμορφο και εύκολο να βάλω ένα διακόπτη.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις πως να βρω τα πινάκια; Έχω πολύμετρο αλλά αμφιβάλλω αν θα καταφέρω να "χωρέσω" εκεί τις ακίδες χωρίς να βραχυκλώσω τιποτα.
    μπορείς να ενώσεις-προσαρμόσεις στην κάθε άκρη του ακροδέκτη του πολυμέτρου από μια βελόνα ή καρφίτσα.Μπορείς να ενώσεις την μύτη του πολυμέτρου με την βελόνα με πολύκλωνο καλώδιο,περιστρέφοντας το γύρω γύρω.

    Ως προς τα πιν το λεντ, λογικά έχει αντίσταση smd σε σειρά.Ο διακόπτης μπορεί να χει και αυτός μπορεί και όχι.

    Βάζεις το πολύμετρο να μετράει ωμ,στην σκάλα των 200 ή αν έχει εικονίδιο κάτι σαν μελωδία ή buzzer.Aκουμπάς τον έναν ακροδέκτη του πολυμέτρου στο ένα άκρο του διακόπτη και μετά μετράς όπου έχει αγώγιμα πιν,όπου ακούσεις μελωδία ή δεις ένδειξη εώς 1 ωμ,σημαίνει ότι είναι το καλώδιο εξόδου του διακόπτη πιν που θες.Αν ο διακόπτης έχει αντίσταση σε σειρά,στο ένα άκρο της θα έχει εως 1 ωμ ή μελωδία,οπότε συνεχίζεις από το άλλο άκρο της,συνδέοντας εκεί τον πρώτο ακροδέκτη που είχες πάνω στο διακόπτη αρχικά, και με τον άλλο ακροδέκτη του πολυμέτρου μετράς,μέχρι να βρεις το πιν εξόδου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο , αλλά γενικά βρίσκεις με 5-10 ευρώ στο ebay ολόκληρο το power button module και με 20-30 ευρώ ,
    ολόκληρα λαπτοπ δεκαετίας με σπασμένες οθόνες , καμένες mainboard κλπ . Ειναι κρίμα να κάνεις πατέντες για δέκα ευρώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο , αλλά γενικά βρίσκεις με 5-10 ευρώ στο ebay ολόκληρο το power button module και με 20-30 ευρώ ,
    ολόκληρα λαπτοπ δεκαετίας με σπασμένες οθόνες , καμένες mainboard κλπ . Ειναι κρίμα να κάνεις πατέντες για δέκα ευρώ

    Θέλω να φτιάξω ενα custom κουτάκι και μέσα να είναι η μητρική. Το να στερεωθεί η πλακέτα του κουμπιού σε θέση που να μπορεί να πατιέται το κουμπί, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. Δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ καν τρόπο για να είμαι ειλικρινής.

    Επομένως και πρόβλημα να μην υπήρχε, πιθανότατα πάλι άλλο κουμπάκι θα έβαζα.

    Και δεν είναι θέμα χρημάτων. Δεν προσπαθώ να γλιτώσω χρήματα. Προσπαθώ να φτιάξω κάτι όμορφο και λειτουργικό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να ενώσεις-προσαρμόσεις στην κάθε άκρη του ακροδέκτη του πολυμέτρου από μια βελόνα ή καρφίτσα.Μπορείς να ενώσεις την μύτη του πολυμέτρου με την βελόνα με πολύκλωνο καλώδιο,περιστρέφοντας το γύρω γύρω.

    Ως προς τα πιν το λεντ, λογικά έχει αντίσταση smd σε σειρά.Ο διακόπτης μπορεί να χει και αυτός μπορεί και όχι.

    Βάζεις το πολύμετρο να μετράει ωμ,στην σκάλα των 200 ή αν έχει εικονίδιο κάτι σαν μελωδία ή buzzer.Aκουμπάς τον έναν ακροδέκτη του πολυμέτρου στο ένα άκρο του διακόπτη και μετά μετράς όπου έχει αγώγιμα πιν,όπου ακούσεις μελωδία ή δεις ένδειξη εώς 1 ωμ,σημαίνει ότι είναι το καλώδιο εξόδου του διακόπτη πιν που θες.Αν ο διακόπτης έχει αντίσταση σε σειρά,στο ένα άκρο της θα έχει εως 1 ωμ ή μελωδία,οπότε συνεχίζεις από το άλλο άκρο της,συνδέοντας εκεί τον πρώτο ακροδέκτη που είχες πάνω στο διακόπτη αρχικά, και με τον άλλο ακροδέκτη του πολυμέτρου μετράς,μέχρι να βρεις το πιν εξόδου.
    Θα το προσπαθήσω φίλε. Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Όταν το κάνεις βάλε και καμιά φώτο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Τώρα κατάλαβα οτι έσπασες το μαύρο καπάκι του SMD κονεκτορα από την πλευρά της μητρικής , οπότε και καινούριο πλακετάκι να έπαιρνες , άχρηστο θα ήταν , αυτό δεν έχει πρόβλημα . Αν είχες υπομονή και μεγεθυντικό φακό θα μπορούσες όμως να κάνεις τράμπα το καινούριο καπάκι με το χαλασμένο .

    Συνήθως το μπουτον ακι βραχυκυκλώνει στιγμιαία τα πρώτα 2 πιν του κονέκτορα και ανοίγει το mainboard , αν προσέξεις φαίνονται οι 2 γραμμές που πρέπει να βραχυκυκλώσεις για να ξεκινήσει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. laptop power supply
    By liferange in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 01:42
  2. Εξωτερικά ηχεία σε Laptop
    By patent61 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-12, 10:48
  3. Πρόβλημα με κύκλωμα για Push button ON/OFF
    By slick in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-12, 01:55
  4. Laptop Power Supply Adaptor 95W
    By KOKAR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-12, 16:48
  5. On-Off Button αντί για διακόπτη μεταγωγής!
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-11, 16:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας