Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ψηφιακός ήχος απο tv box

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή Ψηφιακός ήχος απο tv box

    Γεια σας. Έχω ένα tv box συνδεδεμένο σε ένα monitor LG χωρίς ηχεία, μέσω HDMI.
    Το box λέει, βγάζει έξοδο ψηφιακού ήχου SPIDF σε AV Jack 3.5mm (όχι οπτικό καλώδιο), αλλά ίσως και να μην βγάζει καθόλου ήχο από εκεί. Πως να το τσεκάρω για σιγουριά; Τι πρέπει να δείξει το πολύμετρο;

    Αν τελικά όντως βγάζει ψηφιακό σήμα το AV jack, αυτά τα ηχειάκια είναι καλά; Καμιά άλλη πρόταση;

    Υπάρχει άλλος τρόπος - ιδέα να συνδέσω ενα απλό ηχειακι στο ρημαδο box;

    Καθε αποψη βοήθεια δεκτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raitelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Έχω ένα tv box συνδεδεμένο σε ένα monitor LG χωρίς ηχεία, μέσω HDMI.
    Το box λέει, βγάζει έξοδο ψηφιακού ήχου SPIDF σε AV Jack 3.5mm (όχι οπτικό καλώδιο), αλλά ίσως και να μην βγάζει καθόλου ήχο από εκεί. Πως να το τσεκάρω για σιγουριά; Τι πρέπει να δείξει το πολύμετρο;

    Αν τελικά όντως βγάζει ψηφιακό σήμα το AV jack, αυτά τα ηχειάκια είναι καλά; Καμιά άλλη πρόταση;

    Υπάρχει άλλος τρόπος - ιδέα να συνδέσω ενα απλό ηχειακι στο ρημαδο box;

    Καθε αποψη βοήθεια δεκτή.
    Καταρχήν πες ποιο tv box έχεις ώστε να το τσεκάρουμε τη ήχο βγάζει.

    Εγώ έχω το xiaomi mi box s και αυτό AV jack έχει, μπορώ να βάλω οπτικό καλώδιο και καλώδιο jack, εγώ έχω συνδέσει το στερεοφωνικό από rca σε jack και παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Επίσης και τα ηχεία του υπολογιστή μπορώ να βάλω.
    Εχω και ενα άλλο tv box που έχει μόνο οπτική έξοδο, έχω πάρει εναν μετατροπέα απο ψηφιακό σε αναλογικό, και έτσι έχω συνδέσει πάλι το στερεοφωνικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Το H96 max + έχω.
    Ο μετατροπέας που πήρες είναι μια άλλη λύση. Κόστος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raitelis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν τελικά όντως βγάζει ψηφιακό σήμα το AV jack,
    κοιτα, αν ο κατασκευαστης λεει πως βγαζει spdif απο jack 3.5 μαλλον αυτο κανει. υποθετω δεν ειναι AV 3.5 αλλα τετοιο https://olla.gr/toslink-male-to-3.5m...f=bestprice.gr

    Απ οτι ειδα κι ο κατασκευαστης οπτικη λεει οτι ειναι, αρα ειναι τετοια






    αυτά τα ηχειάκια είναι καλά; Καμιά άλλη πρόταση;
    θα ακουστω πολυ περιεργος αν απαντησω?
    Ok, θα προσπαθησω να απαντησω οσο πιο σοβαρα γινεται: δε ξερω τι budget διαθετεις ουτε τι απαιτησεις εχεις, ουτε τι χωρο θες να καλυψεις, ουτε τι θες να ακουσεις, και εννωειται δε θα τολμουσα καν να κανω προτασεις γιατι θα επεφτε κι ο σερβερ, αλλα ας ξεκινησω με μια ερωτηση: αυτα τα χαζοκουτακια σου μοιαζουν με ηχεια?
    Αν υπαρχει τρελος περιορισμος budget η επιλογη μεταχειρισμενων ειναι μαλλον μονοδρομος, και μπορεις να βρεις ακομα και με κατω απο 100 ευρω (να μην πω ισως και 50) σετακια απο παλια στερεωφονικα απου καποιοι τα παροπλισαν και τα σκοτωνουν

    DAC με οπτικη εισοδο κυκλοφορουν στο ebay -και παντου - για ολα τα βαλαντια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 02-04-20 στις 13:44

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα, αν ο κατασκευαστης λεει πως βγαζει spdif απο jack 3.5 μαλλον αυτο κανει. υποθετω δεν ειναι AV 3.5 αλλα τετοιο https://olla.gr/toslink-male-to-3.5m...f=bestprice.gr

    Απ οτι ειδα κι ο κατασκευαστης οπτικη λεει οτι ειναι, αρα ειναι τετοια
    Όχι φίλε μου είναι AV με SPDIF/IEC958 σε Coaxial cable και βγάζει ΚΑΙ video σήμα ΚΑΙ ψηφιακό audio. Δες το εδώ.
    και θέλει παρόμοια σύνδεση με το παρακάτω.
    120903082035_97547.gif

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ακουστω πολυ περιεργος αν απαντησω?
    Ok, θα προσπαθησω να απαντησω οσο πιο σοβαρα γινεται: δε ξερω τι budget διαθετεις ουτε τι απαιτησεις εχεις, ουτε τι χωρο θες να καλυψεις, ουτε τι θες να ακουσεις, και εννωειται δε θα τολμουσα καν να κανω προτασεις γιατι θα επεφτε κι ο σερβερ, αλλα ας ξεκινησω με μια ερωτηση:
    Ναι είσαι περιεργος που απάντησες με τετοιο ειρωνικό και προσβλητικό τρόπο. Αφου δεν ξερεις ποιος ειμαι και τι θελω τοτε γιατί απαντάς;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα τα χαζοκουτακια σου μοιαζουν με ηχεια?
    Για ηχεία τα πουλάνε νομίζω, δεν πιάνουν πολύ χώρο και ήθελα απλά έναν ήχο. Εξάλλου και εγω για αυτό τα έβαλα: για να ρωτήσω κάποιους που τα ξέρουν. Εσύ γιατί ρωτάς εμένα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπαρχει τρελος περιορισμος budget η επιλογη μεταχειρισμενων ειναι μαλλον μονοδρομος, και μπορεις να βρεις ακομα και με κατω απο 100 ευρω (να μην πω ισως και 50) σετακια απο παλια στερεωφονικα απου καποιοι τα παροπλισαν και τα σκοτωνουν

    DAC με οπτικη εισοδο κυκλοφορουν στο ebay -και παντου - για ολα τα βαλαντια
    Σε ευχαριστώ πολύ που με ενημέρωσες για τα μεταχειρισμένα των 50-100 ευρω ηχείων. Επίσης χρησιμότατη η πληροφορία σου ότι κυκλοφορούν DAC στο ιντερνετ.
    Νιώθω πολύ τυχερός με τόσες χρήσιμες πληροφορίες.
    Να είσαι καλά, ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλά δεν θέλω καμιά άλλη χρήσιμη πληροφορία και να μην ασχοληθείς ξανά μαζί μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raitelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ] τα ηχειάκια είναι καλά; Καμιά άλλη πρόταση;

    Υπάρχει άλλος τρόπος - ιδέα να συνδέσω ενα απλό ηχειακι στο ρημαδο box;

    Καθε αποψη βοήθεια δεκτή.
    δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου άρεσε η απάντηση του Νίκου.
    αυτά τα ηχεία που δείχνεις δεν κάνουν ούτε για σφιγκοφωλιες .Υποθέτω κιόλας ότι χωρίς ενισχυτή είναι για να βάλεις κανενα ακουστικό μόνο και τίποτα άλλο.
    Ψάξε να βρεις ηχεία υπολογιστή με ενσωματωμένο ενισχυτή και να μάθεις να σέβεσαι τους ανθρώπους που ασχολούνται με εσένα και με τα προβλήματα σου αφιλοκερδώς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raitelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είσαι περιεργος που απάντησες με τετοιο ειρωνικό και προσβλητικό τρόπο. Αφου δεν ξερεις ποιος ειμαι και τι θελω τοτε γιατί απαντάς;
    Για να εννοιωσες προσβεβλημενος πρεπει να εισαι ο σχεδιαστης/κατασκευαστης τους, διαφορετικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να προσβληθει καποιος για την κριτικη μιας ...ουτε καν... επιλογης του

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Έγινε παρεξήγηση, ας μην το συνεχίσουμε άλλο.

    Δεν είχα ούτε έχω σκοπό να θίξω κανέναν, αλλά δεν επιτρέπω και σε κανέναν να με προσβάλει. Δεν είμαι κανένας πιτσιρικάς αν και δεν παίζει ρόλο αυτό. Ο σεβασμός θα πρέπει να είναι αμοιβαίος, και να φαίνεται στο ύφος γραφής μας και αυτό ισχύει για όλους μας είτε έχουμε 3000 ποστ είτε 1.

    Το ύφος γραφής του Νίκου το έλαβα ως προσβλητικό αν και ο άνθρωπος προσπάθησε να με βοηθήσει μάλλον.
    Εγώ τον ευχαριστώ όπως είπα και αρχικά για τον κόπο και τον χρόνο που ασχολήθηκε.

    Την πλάκα, το χόμπι μας κάνουμε εδώ. Αλλάζουμε γνώμες , πληροφορίες, εμπειρίες. Ναι με βοήθησαν πολλοί εδώ μέσα αλλά κι εγώ προσπαθώ να βοηθήσω όταν βλέπω ότι ένα θέμα το κατέχω και το γνωρίζω καλά χωρίς υποθέσεις και αερολογίες και για αυτό ίσως δεν έχω χιλιάδες ποστ.

    Υπάρχουν διαμάντια παιδιά εδώ πέρα που κάνουν τρελά πράγματα αξιοσέβαστα και τους επικροτούμε για αυτό όλοι.

    Τέλος πάντων. Δεν θέλω άλλη βοήθεια, ας το κλείσουμε το θέμα εδώ. Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψηφιακός Παλμογράφος
    By Dr_Giwrgos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 01:14
  2. YAUV Box - (Yet Another UV Box)... Φορητό σύστημα εμφάνισης πλακετών με UV LEDs
    By manolena in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 05:55
  3. Ψηφιακός παλμογράφος
    By kiros in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 11:43
  4. ψηφιακός παλμογράφος
    By P.J. in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-09, 22:27
  5. ψηφιακός θερμοστάτης
    By Tintin in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-07, 22:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας