Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Διαρροή στη Γείωση

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Διαρροή στη Γείωση

    Αγαπητοί φίλοι καλημέρα. Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα και μετά από αρκετές επικοινωνίες κανείς δε μπόρεσε να μου δώσει απάντηση, έτσι απευθύνομαι εδώ μπας και βρούμε μαζί μια απάντηση.
    Μένω σε μονοκατοικία (πλέον) αρκετά παλαιά. Από την πρώτη στιγμή που ήρθαμε άλλαξα τον πίνακα, μπήκαν καινούρια αυτόματα και διακόπτης διαρροής.

    Το πλυντήριο παίρνει από μια πρίζα-διακόπτη εκτός μπάνιου. Την περασμένη εβδομάδα ενώ η γυναίκα μου καθάριζε το μπάνιο μου είπε ότι την τσίμπησε το ρεύμα στο πλυντήριο. Προς έκπληξη μου με το δοκιμαστικό είδα ότι το στο σασί του μου άναβε. Επίσης μου άναβε στη γείωση όπως είναι λογικό. Αποσυνδέοντας το πλυντήριο η γείωση συνέχιζε να μου δείχνει. Αποσυνδέοντας την πρίζα και μετρώντας πάνω στο διακόπτη-πρίζα έσβηνε. Αφού έκανα διάφορες δοκιμές, θεώρησα ότι η πρίζα είναι προβληματική, την απομόνωσα και το πρόβλημα λύθηκε.

    Εκείνο που με προβληματίζει όμως είναι το γιατί δεν έπεσε ο ΔΔΕ. Στην ίδια πρίζα δοκίμασα γεφύρωση ουδετέρου - γείωσης και έπεσε. Οι μετρήσεις μεταξύ φάσης - ουδετέρου και φάσης - γείωσης δίνουν την ίδια τιμή. Στο ρολόι υπάρχει ουδετέρωση, η γείωση του σπιτιού είναι μια σωλήνα (άγνωστου μήκους, φήμες λένε 2μ) τουλάχιστον μίας ίντσας στο χώμα. Ενώ οι ουδέτεροι φαίνονται καλά βιδωμένοι. Ψάχνω να βρω ηλεκτρολόγο να μετρήσει τον διαφυγής και τη γείωση αλλά δυστυχώς δε βρίσκω στην περιοχή ακόμα.
    Περιμένω τις απόψεις σας και ό,τι έχετε να προτείνετε να ψάξω.

    Επίσης, σκέφτομαι να κάνω μια νέα τρίγωνη γείωση (μέσα στον κήπο) και να δώσω τη γείωση του σπιτιού εκεί, αφήνωντας την ουδετέρωση ως έχει, αλλά αυτό δεν ξέρω αν είναι επιτρεπτό. Είμαι ο τελευταίος από 3 σπίτια (τελευταία κολώνα) μετά το μετασχηματιστή που πρέπει να δίνει και σε ένα ελαιοτριβείο απέναντι (δε δουλεύει αυτήν την περίοδο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    Καλημερα. Κλειστα ολα, βρες ενα κοματι οτιναναι καλώδιο(οσο πιο χοντρο τοσο το καλυτερο) να φτανει απο τον πινακα μεχρι το πλυντήριο, συνδεσε την μια ακρη μεσα στον πινακα στην μπαρα της γείωσης, και στην αλλη ακρη κοντα στο πλυντηριο μετρα σε ωμ την αντισταση που σου δινει σε σχεση με το σασι του πλυντηρίου, η ρην γειωση της πρίζας. Αν σου δίνει χαμηλη αντίσταση (λιγο παραπάνω αποτι αν ενωνες τοπικα τους ακροδεκτες του πολυμετρου) τοτε το προβλημα ειναι απο την μπαρα και πίσω, και η ιδεα να ριξεις νεο καλωδιο και τρίγωνο φανταζει η μονη λυση.
    Επαναλαμβανω: Κατεβασμενος γενικός!!!

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Όσες επικοινωνίες και να κάνεις αν δεν έρθει ηλεκτρολόγος να μετρήσει ρελέ διαρροής και γειώσεις δεν πρόκειται να βρεθεί άκρη


    Υ.Γ. και να κάνει αυτή την μέτρηση κανένας δεν μας λέει αν υπάρχει γείωση από τον πίνακα και πίσω.

    Υ.Γ2 ενδεχομένως οφείλεται στην ελλιπή γείωση , ίσως από το φίλτρο εισόδου του ρεύματος .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα. Κλειστα ολα, βρες ενα κοματι οτιναναι καλώδιο(οσο πιο χοντρο τοσο το καλυτερο) να φτανει απο τον πινακα μεχρι το πλυντήριο, συνδεσε την μια ακρη μεσα στον πινακα στην μπαρα της γείωσης, και στην αλλη ακρη κοντα στο πλυντηριο μετρα σε ωμ την αντισταση που σου δινει σε σχεση με το σασι του πλυντηρίου, η ρην γειωση της πρίζας. Αν σου δίνει χαμηλη αντίσταση (λιγο παραπάνω αποτι αν ενωνες τοπικα τους ακροδεκτες του πολυμετρου) τοτε το προβλημα ειναι απο την μπαρα και πίσω, και η ιδεα να ριξεις νεο καλωδιο και τρίγωνο φανταζει η μονη λυση.
    Επαναλαμβανω: Κατεβασμενος γενικός!!!

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ότι και να μετρήσω μεταξύ γειώσεων μετά τον πίνακα είναι 0. Δηλαδή όλες είναι συνδεδεμένες κανονικά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσες επικοινωνίες και να κάνεις αν δεν έρθει ηλεκτρολόγος να μετρήσει ρελέ διαρροής και γειώσεις δεν πρόκειται να βρεθεί άκρη


    Υ.Γ. και να κάνει αυτή την μέτρηση κανένας δεν μας λέει αν υπάρχει γείωση από τον πίνακα και πίσω.

    Υ.Γ2 ενδεχομένως οφείλεται στην ελλιπή γείωση , ίσως από το φίλτρο εισόδου του ρεύματος .
    Εννοείται. Απλά, όσο χάλια και να είναι η γείωση, δε θα έπρεπε να πέσει το αντιηλεκτροπληξιακό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.340

    Προεπιλογή

    Αν περάσουν απο 30ma και πανω, ναι θα πρέπει να πεφτει. Πιστεψεμε αυτο που ενιωσε η γυναικα σου ηταν αρκετα παρακάτω.
    Αυτο δεν αναιρει οτι πρεπει να ελέγξεις αν πέφτει, με το κουμπάκι για αρχή, και με οργανο για 100% σιγουριά

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Ότι και να γράφουμε εδώ αν δεν έρθει κάποιος να ελέγξει σωστά την εγκατάσταση, άκρη δεν θα βγει ποτέ..

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VirusX2 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-04-20)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Πρέπει να μετρήσει ηλεκτρολόγος την συνέχεια του αγωγού γείωσης από τον πίνακα μέχρι την πρίζα, και φυσικά να τεστάρει το ΔΔΡ. Μετρήσεις που δεν γίνονται με απλό πολύμετρο αλλά με πολυόργανο πιστοποίησης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.
    Επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκεις ηλεκτρολόγο.
    Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης μένεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να μετρήσει ηλεκτρολόγος την συνέχεια του αγωγού γείωσης από τον πίνακα μέχρι την πρίζα, και φυσικά να τεστάρει το ΔΔΡ. Μετρήσεις που δεν γίνονται με απλό πολύμετρο αλλά με πολυόργανο πιστοποίησης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.
    Επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκεις ηλεκτρολόγο.
    Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης μένεις;
    Μωρέ συμφωνούμε απόλυτα. Συνέχεια στη γείωση υπάρχει, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έπεσε (μία φορά) το ΔΔΕ. Αν ήμουν Θεσσαλονίκη, έχω αρκετούς. Δυστυχώς είμαι Πολύγυρο και δε γίνεται να φέρω και κάποιον από Θεσσαλονίκη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordona Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μωρέ συμφωνούμε απόλυτα. Συνέχεια στη γείωση υπάρχει, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έπεσε (μία φορά) το ΔΔΕ. Αν ήμουν Θεσσαλονίκη, έχω αρκετούς. Δυστυχώς είμαι Πολύγυρο και δε γίνεται να φέρω και κάποιον από Θεσσαλονίκη..
    περιπτώσεις που δεν πέφτει ο ΔΔΕ.
    1.Δεν είναι συνδεδεμένος(υπάρχει παράκαμψη κλπ)
    2.Δεν λειτουργει
    3.Δεν υπήρξε ικανή διαρροή ρεύματος ώστε να τον ενεργοποίησει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    πέρα απο αυτά που σου είπαν τα υπόλοιπα παιδιά. για να τα παίρνουμε ενα ενα. είπες ότι όταν αποσύνδεσες το πλυντήριο το πρόβλημα σταμάτησε? δηλαδή δοκίμασες στην μπάρα της γείωσης του πίνακα ή σε κάποια άλλη γείωση και δεν άναβε το δοκιμαστικό? το δοκιμαστικό άναβε στην μπάρα ή σε άλλες γείωσης όταν ήταν συνδεδεμένο το πλυντήριο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαρροή ρεύματος στη μπανιέρα?
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-19, 08:27
  2. Ρεύμα στη γείωση
    By nchatzitou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 22:59
  3. Διαρροή σε συσκευη
    By dbsjro in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-10, 16:28
  4. Διαρροή σε γείωση
    By colt3003 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-09, 15:36
  5. Διαρροή?!
    By dal_kos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-07, 21:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας